Nawigacja

 • Vb in a restaurant

  Vb in a restaurant

  7 grudnia klasa Vb  wraz z wychowawczynią p. Agnieszką Wróbel  wybrała się do koluszkowskiej Pizzerii Pewex by tam złożyć zamówienie w języku angielskim. Było to kolejne miejsce do którego udali się piątoklasiści w ramach realizacji innowacji języka angielskiego ,,Everyday English’’.  Uczniowie musieli wykazać się znajomością słownictwa tematycznego z zakresu food- żywność oraz znać zwroty i wyrażenia niezbędne w restauracji.

  W role kelnerek wcieliły się Julia Arndt i Julia Żyłka, natomiast Rozalia Wojciechowska i Julia Reszka były gośćmi restauracji, zamawiającymi obiad. Dziewczęta doskonale poradziły sobie z zadaniem.  Słownictwo, które w ostatnim czasie doskonaliły na lekcjach języka angielskiego wykorzystały w komunikacji. Klasa w wielkim skupieniu wysłuchała ich dialogów. Gabriel Wójcik zadbał o oprawę techniczną i nagrał  scenki.

  Po niecodziennej lekcji języka angielskiego  przyszedł czas na wspólny posiłek. Mamy z klasowej Rady Rodziców zadbały o wcześniejszą rezerwację stolika. Wszyscy miło spędzili czas. Tym bardziej, że wycieczka klasy Vb była połączeniem innowacyjnej nauki języka angielskiego i spotkania w ramach ,,Mikołajek klasowych’’.

  foto

 • „Pomóż czworonogom”

  „Pomóż czworonogom”

  Dnia 5 grudnia w Światowy Dzień Wolontariusza nasza klasa 4a pomogła Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Skierniewicach. Z okazji nadchodzących Mikołajek staliśmy się pomocnikami Świętego Mikołaja, kupując breloczki, wykonane przez Panie z Fundacji Pomocy Zwierzętom ,,ROKA” na co dzień pracujące z pieskami. Każda z filcowych łapek kosztowała 5 zł. Pieniądze zebrane ze sprzedaży zostały przekazane na pomoc zwierzętom.

  Dnia 5 grudnia wszyscy mieliśmy czerwone czapki i inne akcenty świąteczne. Zrobiliśmy dobry uczynek. Poza tym zamiast czekoladowego Mikołaja, którego zaraz byśmy zjedli, dostaliśmy coś więcej – cudowne breloczki i miłość czworonogów.

  Dodatkowo nasza koleżanka Madzia, która jest wolontariuszką w schronisku w Skierniewicach, przygotowała specjalnie dla nas prezentację. Dowiedzieliśmy się, w jakich warunkach żyją pieski, że są samotne i bardzo potrzebują pomocy ludzi. Podczas projekcji zdjęć chciało nam się płakać, ponieważ przedstawione zwierzęta miały bardzo smutne oczy.

  Zachęcamy do adopcji psiaków oraz kupna breloczków!

  ,, W każdej klatce mieszka ciężka dola,

  Między pręty smutek wciska nos

  I na pewno nie załatwią sprawy

  Wzruszenia ramion, no cóż, taki los”

  POMAGAJMY!!

  Opiekunem szkolnej akcji „Pomóż czworonogom” była Pani Małgorzata Owczarek, nauczyciel biologii. 

  foto

 • ,,WSPÓŁCZESNY ŚWIĘTY MIKOŁAJ ” –  konkurs Samorządu Uczniowskiego

  ,,WSPÓŁCZESNY ŚWIĘTY MIKOŁAJ ” –  konkurs Samorządu Uczniowskiego

  Mikołaju, Mikołaju…

  Dziadzio Mikołaj lasem wędruje w okna zagląda i nasłuchuje

  Gwiazdką w okna świeci – gdzie są grzeczne dzieci???

  O każdym grzecznym dziecku pamięta stary dziadunio, Mikołaj Święty.

  Co za radość będzie, gdy do nas przybędzie…

  Zbliża się czas, na który czekają wszystkie dzieci -  Święta Bożego Narodzenia. To czas prezentów rozdawanych  przez tajemniczego starszego pana, który  ma siwą, długą brodę. Jest ubrany na czerwono. Ze sobą zawsze nosi duży worek prezentów. Ma pogodną twarz - zawsze się śmieje. Dzieci go uwielbiają. Niezauważenie przychodzi do naszych domów co roku. Jest postacią magiczną i tajemniczą. Zarówno dzieci jak i dorośli oczekują jego wizyty  z ogromną radością.

  Dzieci prześcigają się w pomysłach jak wygląda, którędy wchodzi do naszych domów, czy jest współczesny czy może starodawny, czy w tym roku ma brodę czy też nie, czy przyjedzie samochodem czy tradycyjnie  saniami, czy był na wakacjach, czy pracował cały rok.

   Aby urzeczywistnić wszystkie pomysły naszych pociech Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs plastyczny Współczesny Święty Mikołaj. Celem konkursu było popularyzowanie postaci świętego Mikołaja. Uczniowie mieli do wykonania pracę plastyczną dowolną techniką na kartonie A4. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem – wpłynęło ponad 30 prac. Konkurs rozstrzygnięty został 7 grudnia 2018 roku.

  Wyniki konkursu:   

  Im – Joanna Senderecka 4 b/Oliwia Smejda 2c

  II m – Kacper Kunka 6 b/Bartosz Kunka 4 b

  III m – Hanna Grzelak 2 a/Gabriela Dymowicz 2c/Karolina Sobocińska 5 c

  Wszystkie  prace były tak różne, piękne i zaskakujące, że komisja konkursowa postanowiła nagrodzić wszystkich uczestników drobnym słodkim upominkiem.

  Organizatorzy konkursu pani Beata Starost, pani Katarzyna Krajewska i Rada Samorządu Uczniowski dziękuje wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

  galeria prac

 • Mikołajki - Dzień Czapki Świętego Mikołaja

  Mikołajki - Dzień Czapki Świętego Mikołaja

  6 grudnia – jak dobrze wiecie

  Święty Mikołaj chodzi po świecie.

  Dźwiga swój worek niezmordowanie.

  I każde dziecko prezent dostanie.  

  W czwartek w naszej szkole odbyły się Mikołajki zorganizowane przez Samorząd Uczniowski. 6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. Chociaż za oknem brak śniegu świąteczny nastrój gościł w naszej szkole już od pierwszej godziny lekcyjnej. Od samego rana z każdej strony kręciły się po korytarzach dzieci  w pięknych mikołajkowych czapkach.

   

  Dzień Czapki Świętego Mikołaja cieszył się dużą popularnością. Do wspólnej zabawy, której towarzyszyło dużo uśmiechu, udało nam się zachęcić wielu uczniów i nauczycieli, którzy w tym dniu paradowali po szkole w czerwonych czapkach. Każdy uczeń , który wziął udział w naszej akcji, był w tym dniu zwolniony z odpowiadania na lekcji i pisania niezapowiedzianych kartkówek. 

  – To był fajny, ciekawy dzień… – Długo będę go pamiętać… – Lubię mikołajki… – to słowa dzieci, wspominających 6 grudnia. A co najważniejsze – Mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku - Święta Bożego Narodzenia.

  Organizatorzy Mikołajek – Rada Samorządu Uczniowskiego z opiekunem panią Beatą Starostą dziękuje wszystkim za wspólną zabawę w miłej atmosferze.

  Do zobaczenia za rok MIKOŁAJU!!!

  foto

 • Andrzejki 2018

  Andrzejki 2018

  W piątek 30 listopada 2018 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach bawili się na pierwszej w tym roku szkolnym, zorganizowanej dzięki staraniom przedstawicieli Rady Rodziców, imprezie tanecznej. Zabawa rozpoczęła się o godzinie 16.00 dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. O godzinie 18.00 na parkiecie pojawili sie nieco starsi tancerze – uczniowie od klasy IV szkoły podstawowej po najstarszy rocznik gimnazjalistów.

  Dyskotekę andrzejkową prowadzili DJ Chromo i DJ Dawid Rosiak, zapewniając uczestnikom nie tylko muzyczną, fantastyczna przygodę, ale również profesjonalną oprawę oświetleniową i nastrojową. Podczas dyskoteki uczniowie mogli skorzystać z dodatkowych atrakcji, jakimi były wróżby andrzejkowe, przygotowane specjalnie na ten dzień przez uczniów klas piątych. Zebrana podczas wieczoru kwota pieniężna przeznaczona zostanie na zakup nowych ławek na szkolne korytarze.

  Z pewnością można powiedzieć, że postawiony cel został zrealizowany, a na kolejne taneczne pląsy nie trzeba będzie długo czekać.

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z imprezy.

 • Konkurs plastyczny „Strajk dzieci wrzesińskich”

  Konkurs plastyczny „Strajk dzieci wrzesińskich” - Obrazek 1

  Celem konkursu było podkreślenie wartości niepodległości i prawa każdego narodu do własnej kultury i języka na podstawie wydarzeń we Wrześni w 1901 r. W konkursie wzięła udział grupa uczniów z klas I-IV, którzy uczestniczyli w apelu na temat protestu dzieci przeciw nauce religii w języku niemieckim.  Historia bohaterskich dzieci wrzesińskich i ich rodziców przemówiła do uczniów. Powstały piękne prace plastyczne ilustrujące wydarzenia, o których zawsze powinniśmy pamiętać.

  Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

  I miejsce – Hanna Grzelak klasa II A

  II miejsce- Patrycja Promińska klasa II A

  III miejsce -Oliwia Smejda klasa II C

  Wyróżnienia otrzymali: Emilia Środa, Aleksander Papa, Gabrysia Marczyk, Lena Purkiewicz,  Patrycja Podedworna, Stella Pruszyńska, Wiktor Janowski, Katarzyna Golenia, Mikołaj Dyrała, Wojtek Feja, Natalia Piaskowska, Bartłomiej Wiosna, Mikołaj Kowalski, Julia Suligorska, Maja Tomczyk z kl. II A, Sylwia Malecha a kl. III A i Aleksandra Wróbel z kl. I A. Gratulujemy!

  foto

   

  Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

 • UCZYMY SIĘ RATOWAĆ

  UCZYMY SIĘ RATOWAĆ

  W klasach III a i VII b odbyło się spotkanie uczniów ze strażakami Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Koluszkach. Celem wspólnych zajęć była nauka udzielania pierwszej pomocy, dostarczenie uczestnikom wiedzy teoretycznej i praktycznej oraz jej usystematyzowanie w zakresie udzielania pierwszej pomocy, a także wytworzenie w nich pozytywnego nastawienia emocjonalnego, popartego poczuciem własnej skuteczności w tym zakresie . Zajęcia poprowadzili młodszy kapitan Krystian Bernaciński, młodszy ogniomistrz Michał Tarnowski oraz młodszy ogniomistrz Tomasz Dziąg.

  foto

 • ,,Koluszki na starej fotografii’’ – warsztaty historyczne dla klas IV

  ,,Koluszki na starej fotografii’’ – warsztaty historyczne dla klas IV - Obrazek 1

  30 listopada 2018 roku odbyły się w naszej szkole warsztaty historyczne dla uczniów klas czwartych ,,Koluszki na starej fotografii’’. Stanowiły one fragment projektu edukacyjnego ,,Godność, wolność, niepodległość’’ realizowanego pod kierunkiem p. Małgorzaty Hejchman w ramach Rządowego Programu Wieloletniego ,,Niepodległa’’. Zajęcia warsztatowe przeprowadziły dla swoich młodszych kolegów uczennice klasy III C gimnazjum: Oliwia Klimkiewicz, Ada Adamczyk, Agata Kobus i Martyna Rządkowska pod opieką nauczycieli historii: Anny Malechy i Krzysztofa Witkowskiego. Dziewczyny przygotowały prezentację, podczas której w barwny sposób opowiedziały o historii naszego miasta. Stare zdjęcia ulicy Brzezińskiej, osiedla kolejowego, domu Władysława Strzemińskiego, kościoła Najświętszej Marii Panny i innych miejsc zrobiły duże wrażenie na czwartoklasistach. Uczniowie klas czwartych zostali następnie podzieleni na grupy i otrzymali zadania. Musieli ułożyć puzzle przedstawiające koluszkowskie budowle, rozwiązać krzyżówkę, odgadnąć, jakie hasła ukrywają w sobie rebusy. Dowiedzieli się, po co w dawnych Koluszkach zbudowano wieżę ciśnień, co oznaczają słowa synagoga, getto, plebania.  Na koniec uczniowie odwiedzili szkolną wystawę, prezentującą osiągnięcia II Rzeczpospolitej oraz pamiątki, zdjęcia i dokumenty z okresu kształtowania się niepodległego państwa polskiego w Koluszkach i okolicy.

  foto

   

  Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

 • Aktywna wycieczka klas IV

  Aktywna wycieczka klas IV

      Uczniowie klas IV wraz ze swoimi wychowawczyniami w jeden z listopadowych dni wzięli udział w wycieczce na stadion piłkarski klubu RTS Widzew Łódź. Mieli oni możliwość zobaczenia pomieszczeń, które zwykle są niedostępne dla kibiców; takich jak szatnie zawodników, hall, przez który piłkarze w czasie meczu wychodzą na boisko czy 24 loże VIP. Zobaczyli także makietę stadionu, oraz mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie przy płycie głównej boiska. Z dużym zainteresowaniem uczniowie słuchali także krótkiej historii Klubu RTS Widzew. Ostatnim punktem zwiedzania obiektu była wizyta w firmowym sklepie klubu i zakup pamiątek. Kolejna atrakcja , która czekała na uczniów klas IV, to wizyta w „Zabawa Park”- 3000 metrów kwadratowych pełnych niespodzianek: labirynty, zjeżdżalnie, baseny z kulkami, ogromna arena z trampolinami, park linowy i automaty z grami. Szaleństwu nie było końca, a uczniowie zadowoleni i troszkę zmęczeni wrócili do domów w doskonałych humorach mimo chłodnego, listopadowego popołudnia.

  foto

 • Noc filmowa z polskim filmem archiwalnym

  Noc filmowa z polskim filmem archiwalnym - Obrazek 1

  W piątek 23 listopada późnym wieczorem w holu szkolnym pojawili się podekscytowani uczniowie klas szóstych z pokaźnymi bagażami, niosąc materace i śpiwory. Byli to uczestnicy „Nocy filmowej”, podczas której zaprezentowano  uczniom wybrane filmy polskie powstałe w latach 1918-1939. Uczniowie mogli się zobaczyć utrwalone na taśmach codzienne życie ludzi w dwudziestoleciu międzywojennym, zachwycić się pięknem przedwojennej Warszawy i  przekonać, że w młodym niepodległym państwie wspaniale rozwijała się kinematografia. Była to prawdziwa wycieczka w przeszłość. Klasami szóstymi opiekowali się nauczyciele: Małgorzata Hejchman, Jolanta Rozmarynowska i Krzysztof Witkowski. Noc w szkole była niezwykłym przeżyciem dla uczniów, było bardzo dużo śmiechu, a podczas smacznej wspólnej kolacji wszystkim dopisywał apetyt.

  Noc filmowa była elementem Programu „Godność, wolność, niepodległość” w ramach Rządowego Programu Wieloletniego „Niepodległa”.

   

  Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

  foto

   

   

 • Zbiórka dla schroniska zwierząt w Łodzi

  Zbiórka dla schroniska zwierząt w Łodzi

  W grudniu uczniowie klasy III a oraz III b wspólnie z Samorządem Szkolnym zorganizowali zbiórkę karmy, puszek, przysmaków, kocy, zabawek, misek i legowisk dla podopiecznych Schroniska dla Zwierząt w Łodzi. Okres zimy to trudny czas dla zwierząt, więc każda pomoc jest bezcenna. Uczniowie naszej szkoły okazali wielkie serce i pokazali, że potrafią pomagać, a los "naszych mniejszych braci" nie jest im obojętny. Zgromadziliśmy wiele karmy i innych produktów dla zwierząt i 4 grudnia zawieźliśmy zgromadzone dary  do schroniska. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim Uczniom i ich Rodzicom, którzy przyczynili się do zbiórki, za  przekazane dary.
  Organizatorki akcji: A.Januszewska, K.Krajewska, B.Salińska i B.Starosta.

 • ‘’AUTUMN TIME’’ - projekt języka angielskiego w klasie Vb i Vc

  ‘’AUTUMN TIME’’ - projekt języka angielskiego w klasie Vb i Vc

  W październiku i w listopadzie uczniowie klasy Vb i Vc realizowali projekt języka angielskiego ,,Autumn Time’’.  Wybrane lekcje języka angielskiego w klasach Vb i Vc przebiegały pod hasłem "Polish, British and American Autumn" (,,Polska, Brytyjka, Amerykańska Jesień’’). Dedykowane były elementom kultury  Polski, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. All Saint’s Day, Guy Fawke’s Day,Independence Day, Thanksgiving Day, St. Andrew Day  to święta, których kulturę i obyczaje poznajemy na lekcjach języka angielskiego. Celem lekcji  i dodatkowych działań było wzbogacanie zasobu słownictwa związanego z tymi świętami, rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez poznanie zwyczajów, tradycji i obrzędów z nimi związanych.  Była to również doskonała okazja do integracji uczniów i rozwijania umiejętności pracy w grupie. Na początku, piątoklasiści losowali temat swojej prezentacji, następnie dobierali się w pary, aby móc  przedstawić efekt działań, albo w formie plastycznej lub za pomocą prezentacji multimedialnej. Podsumowanie projektu odbyło się 30 listopada w świetlicy szkolnej oraz w poniedziałek 3 grudnia- piątoklasiści przekazali zdobytą wiedzę uczniom klasy IVb. 

  Z pewnością to świetna forma relaksu połączona z elementami zabawy i nauki - bo przecież język nie istnieje bez kultury. Sądząc po wypowiedziach uczniów oraz ich zaangażowaniu, tematyka październikowych i listopadowych zajęć była dla nich interesująca i w wielu wypadkach dotyczyła rzeczy całkiem nowych. Wspaniałe prace uczniowskie zostały wyeksponowane w świetlicy szkolnej.     

  foto    

 • SKS on TOUR 2018  

        http://www.lszs.pl/sks/logo_sks_poziom.jpg

  Program "Szkolny Klub Sportowy" jest realizowany w SP nr1 w Koluszkach od stycznia 2018r. Biorą w nim udział uczniowie, którzy uczestniczą w zajęciach sportowych prowadzonych przez nauczycieli wychowania fizycznego. W listopadzie mogli oni uczestniczyć w "SKS on Tour", który zawitał do Łodzi. Łódź była trzecim miastem na trasie spotkań, które promują Program Szkolny Klub Sportowy, zainicjowany przez Ministra Sportu i Turystyki  i wspierany przez PKN ORLEN. 

  Głównym założeniem „SKS on Tour” jest realizacja tzw. obwodów stacyjnych, podczas których uczestnicy poznają nowe formy aktywności oraz poddawani są testom sprawności fizycznej. Zadania proponowane przez organizatorów cyklu „SKS on Tour” to zupełna nowość dla uczniów i ich opiekunów. W Łodzi  był m.in. speed-ball, wioślarstwo - ćwiczenia na ergonometrze, deskorolka, bieg wahadłowy z fotokomórką, reflekso-mierz, platforma dynamometryczna. Z takimi ćwiczeniami młodzież w większości spotyka się po raz pierwszy. Impreza sportowa  trwała  kilka godzin i była świetną zabawą  i możliwością sprawdzenia się dla wszystkich uczestników.

  foto

 • Wieczór patriotyczny "Tu stacja Koluszki. Niepodległość i My"

  Wieczór patriotyczny "Tu stacja Koluszki. Niepodległość i My" - Obrazek 1

  28 listopada szkolna aula wypełniła się po brzegi gośćmi zaproszonymi przez uczestników projektu „Tu stacja Koluszki. Niepodległość i My”. Przybyłych  na uroczystość witali chłopcy ubrani w mundury żołnierzy z różnych epok historycznych. Uczniów zaszczycił swą obecnością Pan Waldemar Chałat – burmistrz Koluszek. W uroczystości wzięli również udział Pani Danuta Oleksiak – dyrektor MBP w Koluszkach, Państwo Agnieszka i Bartosz Kurcowie z księgarni „Skład Główny”, Patryk Kurc – reprezentujący Stowarzyszenie „Historia Koluszek” oraz Pan Zbigniew Komorowski - redaktor „Tygodnia w Koluszkach”. Na widowni zasiedli także uczestnicy Akademii Wieku Dojrzałego, rodzice, dziadkowie uczniów oraz nauczyciele.

  W pierwszej części spotkania uczniowie zaprezentowali krótką relację z dotychczasowych działań projektowych. Sercem wieczoru patriotycznego było przedstawienie w wykonaniu młodych artystów. Stworzyli oni wspaniałe, barwne widowisko, dzięki któremu wszyscy widzowie mogli przenieść się w czasie, by poczuć wyjątkową atmosferę, jaka panowała w Koluszkach w listopadzie 1918 r.

  Piosenka finałowa z udziałem wszystkich uczniów przebranych w stroje z epoki była wspaniałym podsumowaniem całości.

  Po przedstawieniu goście zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy prac plastycznych „Od Kościuszki do Orła Białego”, przygotowanej we współpracy z  księgarnią "Skład Główny",oraz na skromny poczęstunek.

  Spektakl został przygotowany przez Panie Annę Malechę i Katarzynę Wójcik we współpracy z Panią Grażyną Sobieszek i Panią Agnieszką Wróbel. Oprawę muzyczną przygotowała Pani Jolanta Rozmarynowska, a o scenografię zadbał Pan Piotr Łyszkowicz. Koordynatorem projektu jest Pani wicedyrektor Danuta Pecyna.

  Projekt jest realizowany w ramach ogólnopolskiego programu "Na 100 Niepodległa" i  współfinansowany ze środków Fundacji BGK  im. J.K. Steczkowskiego w Warszawie.

  Fotoreportaż autorstawa p. Zbigniewa Komorowskiego dostępny jest w naszej internetowej galerii zdjęć.

 • 25 Listopad – ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

  25 Listopad – ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

  Ma błyszczące oczka
  i brązowy nosek
  przy nim nigdy nie ma
  nieprzespanych nocek!
  Pluszowy miś,
  pluszowy miś
  kocha dzieci nie od dziś!

  MIŚ – mała, niepozorna, a czasami zapomniana maskotka, znaleziona po latach, dla nas wszystkich jest cudownym wspomnieniem nie tylko z dzieciństwa, ale również jest symbolem ciepła, bezpieczeństwa, troski i spokoju. Pluszowy miś to chyba jedna z najbardziej kochanych zabawek na świecie. Doczekała się nawet swojego święta. Do misia można się przytulić, można go pogłaskać, a nawet można z nim porozmawiać – chociaż możliwe, że nie odpowie.

  Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic.

  Na pewno każdy z nas  ma swojego ulubionego Pluszowego Misia.

  Aby te uczucia, które wywołuje w nas pluszowy miś, częściej towarzyszyły nam w życiu i w szkole, żebyśmy potrafili żywić je do siebie wzajemnie – Rada  Samorządu Uczniowskiego z opiekunem panią Beatą Starostą zorganizowała w  naszej szkole DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA.  Zgodnie z wieloletnią tradycją w tym dniu wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy przyszli do szkoły/pracy ze swoim ulubionym pluszowym przyjacielem. Ulubiona maskotka w tym dniu w szczególny sposób chroniła wszystkich przed niechcianymi zdarzeniami. Dzień był pełen radości, uśmiechu, wspólnej zabawy i możliwości przytulania swojego misia.

  Pluszowy Miś stał się  również symbolem pomocy, dzięki różnym akcjom charytatywnym: ,,Podaruj Misia” (TVN), ,,Miś”(akcja na rzecz dzieci z biednych rodzin), czy Fundacja Burego Misia na rzecz niepełnosprawnych.

   

 • Opowieść o strajku we Wrześni w 1901 r.

  Opowieść o strajku we Wrześni w 1901 r. - Obrazek 1

  W piątek 23 listopada klasy I-IV wraz z nauczycielami zgromadziły się w auli szkolnej, aby dowiedzieć się o strajku bohaterskich dzieci wrzesińskich w 1901 r. Polscy uczniowie sprzeciwili się wówczas brutalnej germanizacji, a przede wszystkim decyzji pruskich władz oświatowych, aby wprowadzić język niemiecki jako obowiązkowy do nauki religii. Dzieci odmawiały odpowiadania na lekcjach w języku niemieckim, nie chciały przyjąć niemieckich katechizmów. Zastosowano wobec nich brutalne kary, były zatrzymywane w szkole, bite, cofane do młodszej klasy. Zarówno dzieci, jak i rodzice, zostali postawieni przed pruskim sądem. Wymierzono kary grzywny i więzienia, mimo to strajk trwał nadal. O przebiegu uczniowskiego buntu, który zapoczątkował falę strajków w szkołach w zaborze pruskim, opowiedziała Małgorzata Hejchman. Przypomniała dzieciom bolesną historię utraty niepodległości, kolejnych zaborów, dążeń do wynarodowienia Polaków oraz walki i starań w obronie polskiej mowy, kultury i tradycji. Uczniowie mogli zobaczyć zdjęcia bohaterskich dzieci i rodziców, którzy stanęli w ich obronie. Następnie uczniowie klas IV i VI zaprezentowali inscenizację teatralną pt. „My z Tobą Boże rozmawiać chcemy, lecz Vater unser nie rozumiemy…” Publiczność mogła usłyszeć relację o dramatycznych wydarzeniach z punktu widzenia niemieckich nauczycieli, protestujących dzieci i ich rodziców. Uczniowie usłyszeli też fragmenty listu Henryka Sienkiewicza oraz apelu w prasie w obronie krzywdzonych dzieci i ich prawa do ojczystego języka. Młodzi aktorzy przypomnieli wiersz, który powstał w czasie strajku:

  "My z Tobą Boże rozmawiać chcemy, lecz "Vater unser" nie rozumiemy
  i nikt nie zmusi nas Ciebie tak zwać, boś Ty nie Vater, lecz Ojciec nasz".

  Uroczystość, która była elementem Programu „Godność, wolność, niepodległość” 
  w ramach Rządowego Programu Wieloletniego „Niepodległa”,  zakończono apelem o dbałość i szacunek do ojczystego języka, o który tak odważnie potrafiły walczyć wrzesińskie dzieci.

  foto

   

  Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

 • ANDRZEJKOWE ATRAKCJE  podczas ,,nocowania’’ w szkole  Va i Vb

  ANDRZEJKOWE ATRAKCJE  podczas ,,nocowania’’ w szkole  Va i Vb

  W piątek, 23 listopada o godzinie 19.00 rozpoczęło się w naszej szkole ,,nocowanie’’ uczniów klas Va i Vb z wychowawczyniami p. Grażyną Sobieszek i p. Agnieszką Wróbel. Wieczór zaczął się od przygotowania miejsc noclegowych. Podłoga w sali gimnastycznej została wyłożona materacami, śpiworami i kocami. Następnie dziewczęta razem z niezawodnymi mamami przygotowywały kolację, chłopcy w tym czasie zajęli się rozstawieniem sprzętu na dyskotekę.

  Uczniowie z wielkim entuzjazmem powitali pierwszego gościa ,,nocowania’’. Pani Ania Kędzierska  zapewniła świetną zabawę podczas lekcji ZUMBY oraz dostarczyła dużą dawkę pozytywnej energii. Po obfitej i smacznej kolacji, piątoklasiści rozpoczęli przygotowania stanowisk do wróżb andrzejkowych. Dziewczęta z klasy VII a w składzie Maja Janowska, Julia Malinowska i Amelia Kazimierczak przybyły specjalnie, aby przepowiadać wspaniałą przyszłość. Wszyscy bawili się wspólnie, wróżąc sobie nawzajem, łącząc je z konkursami i wesołą zabawą. Natomiast Ola Drabik, absolwentka naszej szkoły pokazała i nauczyła kilku tajników unikatowego tańca breakdance z dużą liczbą elementów siłowo – sprawnościowych oraz kroków wykonywanych rękami i nogami na ziemi. Podczas nocowania nie zabrakło lekcji języka angielskiego i tematów przyrodniczych zaproponowanych przez wychowawczynie klas piątych. Wybrani zostali mistrzowie słówek z języka angielskiego w kategorii house-dom.

  Niezwykłym doświadczeniem okazał się jednak sam nocleg. Po krótkim śnie przyszedł czas na wspólne śniadanie. Wszyscy bawili się przednio, aczkolwiek sobota w domach upłynęła głównie na odsypianiu „długiej” nocy.

  foto

 • Cyfrowobezpieczni

  Cyfrowobezpieczni - Obrazek 1Dnia 13 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie z panem Maciejem Dowgielem – edukatorem projektu Cyfrowobezpieczni.pl. W czasie apelu, w którym wzięli udział uczniowie klas IV – VIII i III gimnazjum nasz gość przedstawił  możliwe zagrożenia i ryzyko związane z korzystaniem z Internetu i nowoczesnych narzędzi cyfrowych.

  Następnie odbyły się zajęcia dla uczniów klas siódmych, ósmych i trzecich gimnazjum prowadzone przez pana Macieja. Miały one na celu zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa i nauczenie ich zasad mądrego korzystania z Internetu i urządzeń cyfrowych.

 • Niezwykła lekcja historii uczniów „JEDYNKI”

  Niezwykła lekcja historii uczniów „JEDYNKI”

  19 października uczniowie klas trzecich Gimnazjum nr 1 wraz z wychowawcami i nauczycielami języka polskiego  wyruszyli na wycieczkę po Warszawie, podążając szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec”. Swój spacer rozpoczęli przy Grobie Nieznanego Żołnierza, skąd po obejrzeniu zmiany wart ruszyli na Starówkę. Tam na dłużej zatrzymali się przy pomniku Mikołaja Kopernika, z którego „Alek”- Aleksy Dawidowski zdjął niemiecką tablicę przysłaniającą polski napis: „Mikołajowi Kopernikowi – Rodacy”. Przewodnik zaprowadził ich również w miejsca rzadziej odwiedzane przez turystów, np. pokazał im pomnik,  o który mieszkańcy Szczecina toczyli spór z warszawiakami.

  Kolejnym niezwykle dla uczniów interesującym punktem wycieczki była wizyta w II LO im. Stefana Batorego, do którego przed wojną uczęszczali bohaterowie „Kamieni na szaniec”, a także znany polski poeta K.K. Baczyński. W liceum rolę przewodników pełnili uczniowie, którzy pokazali gimnazjalistom z Koluszek szkolne muzeum, w którym szczegółowo przedstawili przebieg akcji pod Arsenałem, a także znajdujące się w patio szkoły kolumny z narysowanym przez Alka znakiem Polski Walczącej. Przy tablicy upamiętniającej poległych w walce z wrogiem „Batoraków” uczestnicy wycieczki mogli przekonać się, jak duży nacisk na wychowanie patriotyczne kładli  nauczyciele tej szkoły. Nie zabrakło oczywiście elementów humorystycznych- uczniowie dowiedzieli się również, że w jaki sposób Daniel Olbrychski realizował szkolną tradycję zjazdu z poręczy, co miało gwarantować powodzenie na maturze- zjechał z niej na rowerze…

  Wizyty w dwóch kolejnych miejscach- Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy al. Szucha i w Muzeum Więzienia Pawiak dostarczyły uczestnikom wycieczki silnych wzruszeń. Podczas odtwarzania treści grypsów pisanych przez więźniów do ich bliskich w oczach wielu uczniów pojawiły się łzy, a zgromadzone w tych muzeach pamiątki pozwoliły im wyobrazić sobie, w jak bestialski sposób Niemcy traktowali Polaków, których jedynym przestępstwem było to, że kochali swoją ojczyznę.

  Ostatnim punktem wycieczki był spacer po cmentarzu Powązkowskim, na którym znajdują się groby bohaterów, a także autora  „Kamieni na szaniec” oraz wielu innych zasłużonych w walce o niepodległość Polaków.

  Wędrówka śladami bohaterów „Kamieni na szaniec” – młodych ludzi, którzy „potrafili pięknie umierać i pięknie żyć” była  niezwykłą lekcją historii, która  na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.

  foto

 • "MÓJ PRZYJACIEL MIŚ" - konkurs fotograficzny SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

  "MÓJ PRZYJACIEL MIŚ" - konkurs fotograficzny SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

  Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku. Każdy posiada własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku. Wiele razy pewnie był dla Was kumplem do zabawy, towarzyszem w podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary.

  Na pewno każdy z nas  ma swojego ulubionego Pluszowego Misia. Może to być zupełnie mały bury Miś, odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy zamieszkujący w dziecinnym pokoju. Może to być zupełnie malutki Misio, którego nosimy „na szczęście” lub, który towarzyszy nam w życiu codziennym.
  Miś Pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą, pluszową zabawką.  

  23 listopada został rozstrzygnięty konkurs fotograficzny ,,MÓJ PRZYJACIEL MIŚ”.

  Organizatorem konkursu była Rada Samorząd Uczniowski z opiekunem panią Beatą Starostą przy współpracy pani Katarzyny Krajewskiej.

   Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów. Wpłynęło dużo ciekawych zdjęć, przedstawiających ulubieńca dzieci i dorosłych w różnych sytuacjach życiowych.

   Wyniki końcowe konkursu:

  I miejsce – Gabrysia Dymowicz 2 c

  II miejsce – Martyna Mrozińska 4 b

  III miejsce – Maciej Kaczorowski 4 c / Miłosz Kotkowski 8 d

  Wyróżnienie – Krzysztof Sobociński 2 c / Ola Chromińska 5 b / Ada Banaszczak 1 a

  Dziękujemy wszystkim  uczestnikom za udział w konkursie.

  fotogaleria

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Koluszkach
  ul. Zagajnikowa 12
  95-040 Koluszki
 • 44 7145837

Galeria zdjęć