Nawigacja

 • 25 Listopad – Światowy Dzień Pluszowego Misia

  Ma błyszczące oczka
  i brązowy nosek
  przy nim nigdy nie ma
  nieprzespanych nocek!
  Pluszowy miś,
  pluszowy miś
  kocha dzieci nie od dziś!

  MIŚ – mała, niepozorna, a czasami zapomniana maskotka, znaleziona po latach, dla nas wszystkich jest cudownym wspomnieniem nie tylko z dzieciństwa, ale również jest symbolem ciepła, bezpieczeństwa, troski i spokoju. Pluszowy miś to chyba jedna z najbardziej kochanych zabawek na świecie. Doczekała się nawet swojego święta Do misia można się przytulić, można go pogłaskać, a nawet można z nim porozmawiać – chociaż możliwe, że nie odpowie.

  Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem-powiernikiem największych sekretów i tajemnic.

  Na pewno każdy z nas ma swojego ulubionego Pluszowego Misia. Może to być zupełnie mały bury Miś, odrobinę zapomniany, mieszkający w pudle na strychu, albo piękny i kolorowy zamieszkujący w dziecinnym pokoju. Może to być zupełnie malutki Misio, którego nosimy „na szczęście”. Miś Pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą, pluszową zabawką.  

  Aby te uczucia, które wywołuje w nas pluszowy miś, częściej towarzyszyły nam w życiu i w szkole, żebyśmy potrafili żywić je do siebie wzajemnie – Rada Samorządu Uczniowskiego z opiekunkami panią Beatą Starostą i panią Katarzyną Krajewską zorganizowała w  naszej szkole DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA.  

  Zgodnie z wieloletnią tradycją w tym dniu wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy przyszli do szkoły/pracy ze swoim ulubionym pluszowym przyjacielem. Ulubiona maskotka w tym dniu w szczególny sposób chroniła wszystkich przed niechcianymi zdarzeniami. Dzień był pełen radości, uśmiechu, wspólnej zabawy i możliwości przytulania swojego misia.

  foto

 • Uczniowie „Jedynki” na szlaku „Kamieni na szaniec”

  19.10.2017r. gimnazjaliści z klas trzecich  rozpoczęli wędrówkę śladami bohaterów „ Kamieni na szaniec”. Po budynku Liceum im. S. Batorego w Warszawie, do którego uczęszczali Alek, Rudy i Zośka, oprowadził ich uczeń klasy pierwszej, przybliżając  historię liceum. W szkolnym muzeum młodzież mogła obejrzeć pamiątki związane z bohaterami omawianej lektury, a także poznać szczegóły przebiegu akcji pod Arsenałem, znanej pod kryptonimem Meksyk II.

  Stamtąd uczestnicy wycieczki udali się do Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy alei Szucha, gdzie mogli przekonać się, w jakich warunkach przebywali więźniowie bestialsko katowani przez oprawców z gestapo. Niezwykła wystawa wiernie oddaje atmosferę czasów II wojny światowej. Słychać jęki katowanych ludzi, odgłosy kroków gestapowców. Uczniowie z wielkim wzruszeniem czytali zachowane na ścianach i podłodze cel napisy wykonane przez przetrzymywanych w katowni na Szucha. Wszyscy zapamiętali słowa: Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować, jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć.

  Kolejnym punktem programu był spacer ulicami Warszawy śladami miejsc, w których rozgrywały się akcje Małego Sabotażu. Na dłużej młodzież zatrzymała się przy pomniku Kopernika, Grobie Nieznanego Żołnierza i przy Arsenale Królewskim w Warszawie. To właśnie przy ulicy Długiej 52 w dniu 26 marca 1943 roku została przeprowadzona przez Szare Szeregi akcja odbicia Rudego znana jako akcja pod Arsenałem.

  Wielu wzruszeń dostarczyła wizyta w więzieniu na Pawiaku, gdzie m.in. uczniowie wysłuchali grypsów pisanych przez osadzonych tam Polaków. W latach okupacji było tam przetrzymywanych około 100 tysięcy osób. Młodzież z  zainteresowaniem obejrzała zgromadzone w tym miejscu pamiątki i zapaliła znicz przed Pomnikiem Drzewa Pawiackiego. Nikt nie pozbiera popiołów Waszych i prochów. Nie powiecie już nic. Ale my Was słyszymy. Wasze słowa nie powiedziane grzmią w naszych sercach. Wasze świadectwo- w Waszych czynach. Te słowa z Apelu Więźniów Pawiaka wygłoszone podczas uroczystości otwarcia Muzeum Więzienia Pawiak 28 XI 1965 r.  i umieszczone w muzeum były odzwierciedleniem uczuć gimnazjalistów.

  W podobnym nastroju  gimnazjaliści spacerowali po Wojskowych Powązkach,  gdzie wśród kolorowych jesiennych liści odnajdowali groby autora i bohaterów „Kamieni na szaniec”, a także poety i ucznia Liceum S. Batorego- K. K. Baczyńskiego  Na dłuższą chwilę zatrzymali się jeszcze przy Pomniku Ofiar Obozów Koncentracyjnych i Pomniku Gloria Victis (Chwała Zwyciężonym), upamiętniającym żołnierzy walczących podczas II wojny światowej.

  Wędrówka śladami bohaterów „Kamieni na szaniec” – młodych ludzi, którzy „potrafili pięknie umierać i pięknie żyć” była  niezwykłą lekcją historii, która  na długo pozostanie w pamięci jej uczestników.

  Krótki fotoreportaż wycieczki.

  Małgorzata Drabik

  Urszula Chachulska-Tomaszczak

 • Mistrzostwa dziewcząt w piłce ręcznej

  W środę, 22 listopada 2017 roku w hali sportowej OSiR odbyły się Mistrzostwa Szkół Podstawowych w piłce ręcznej dziewcząt. Nasza drużyna w składzie: Martyna Smejda, Julia Tomczyk, Natalia Wyka, Julia Molska, Anna Sochańska, Joanna Kruś, Karolina Krasińska, Klimczak Weronika, Klimczak Martyna, Julia Wiosna, Marcelina Gralewska, Michalina Majchrzak po zaciętej i bardzo wyrównanej walce ze szkołami podstawowymi z naszej gminy zdobyła brązowy medal mistrzostw. Gratulacje i ogromne brawa za walkę fair play. Dziewczyny po raz kolejny pokazały, że są godnym, choć najmłodszym  przeciwnikiem. Opiekunem drużyny  była pani Beata Starosta przy współpracy pana Janusza Cecherza.

  foto

 • Projekt „Bliżej Europy”

    W listopadzie  uczniowie klasy III a pod kierunkiem wychowawczyni p. Agnieszki Sławińskiej oraz przy dużym wsparciu i pomocy rodziców realizowali projekt pod hasłem „Bliżej Europy”. Był on podsumowaniem bloku tematów realizowanych w czasie zajęć lekcyjnych. Główny cel projektu to zapoznanie z naszym kontynentem, jego środowiskiem, zabytkami, tradycjami oraz Unią Europejską – państwami członkowskimi i jej symbolami. Uczniowie pracowali w zespołach. Trzy grupy przygotowały gazetki tematyczne  („Zwierzęta, rośliny i krajobrazy Europy”, „Miasta i zabytki Europy”, „Unia Europejska”) oraz ustne prezentacje. Czwarty zespół opracował dwuetapowy konkurs dla wszystkich uczniów. Prace i prezentacje były na najwyższym poziomie. Nie zabrakło ciekawostek, zagadek, była nawet inscenizacja dotycząca Unii Europejskiej. W czasie konkursu uczestnicy odgadywali zagadki muzyczne, obrazkowe, dopasowywali wylosowane przedmioty do europejskich państw. Główną nagrodę – podkładkę z mapą świata - otrzymał zwycięzca Kacper Grzelak. Efekty swojej pracy trzecioklasiści zaprezentowali również zaproszonym gościom – uczniom klas I – III ze szkolnej świetlicy.

  foto

 • Międzynarodowy Dzień Tolerancji

  „Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i polityczny warunek. Tolerancja – wartość, która czyni możliwym pokój – przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju”.

                                                                                                                Artykuł I „Deklaracji Zasad Tolerancji”.

  17 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 roku, z inicjatywy UNESCO. Tego dnia wszyscy uczniowie i nauczyciele ubrani byli na kolorowo. Rada Samorządu Uczniowskiego pod kierunkiem opiekunek: p. Beaty Starosty i p. Katarzyny Krajewskiej przygotowała krótki apel, podczas którego przedstawiła społeczności szkolnej podstawowe zagadnienie związane z tolerancją i poszanowaniem drugiego człowieka.

  Na zakończenie spotkania wręczono uczniom nagrody w konkursach Samorządu Uczniowskiego: Mój wychowawca” i „Wspaniałe wakacje”.

  Gratulujemy.

  foto

 • Szkolne Konkursy Piosenki Patriotycznej

  W dniu 15 i 16 listopada 2017 roku odbyły się w Szkole Podstawowej nr 1 w Koluszkach Szkolne Konkursy Piosenki Patriotycznej. Jak pierwsi do szkolengo przeglądu przystąpili uczniowie gimnazjalnych klas drugich i trzecich oraz klasy siódme Szkoły Podstawowej.
  Jak co roku poziom konkursu był bardzo wysoki. Młodzież wraz z Wychowawcami włożyła bardzo dużo pracy w przygotowanie występów. Wiele klas połączyło piosenkę z inscenizacją, by wzmocnić doznania u Widzów, śpiewali i grali na instrumentach. Było patriotycznie, wzruszająco, nostalgicznie i wesoło. Celem konkursu jest propagowanie wartości ważnych i bliskich sercu każdego, kto kocha  Ojczyznę oraz uchronienie od zapomnienia tradycji śpiewania pieśni patriotycznych.  
  Jury wyłoniło zwycięzców, którymi okazali się uczniowie z klasy 3B prezentując opracowaną przez siebie i zaadaptowaną piosenkę "To ostatnia niedziela".
  Miejsce drugie przypadło klasie 3A, która wystąpiła z piosenką "Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos".
  Trzecie miejsce za piosenkę "Honor i gniew" zdobyła klasa 7A.
  Jury przyznało także 4 wyróżnienia. Zdobyły je klasy  3D,  3C, 2D i 7B.

  W czwartek na szkolną scenę wyszli uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej. Tutaj także rywalizacja była bardzo zacięta, a wszystkie występy miały w sobie oryginalne elementy i podobały się komisji konkursowej. Jurorzy mieli bardzo duży problem, żeby wyłonić zwycięzców.

  Po długich naradach, w trakcie których zgromadzeni mogli wysłuchać piosenek patriotycznych w wykonaniu szkolnego chóru prowadzonego przez p. Jolantę Rozmarynowską, pani dyrektor Jolanta Dąbrowska odczytała werdykt jurorów. Miejsce I przyznano klasie VA, a na miejscu drugim uplasowała się klasa VIB. Na najniższym stopniu konkursowego podium stanęły dwie klasy - IVA i IVC.

  Wszystkim pozostałym klasom komisja przyznała wyróżnienia.

  Organizatorem konkursu byli nauczyciele muzyki - Jolanta Rozmarynowska i Romuald Spychalski. Nagłośnienie obsługiwał niezawodny Miłosz Kłopski.

  Nauczyciele muzyki serdecznie dziękuję Państwu  Wychowawcom za wkład pracy w przygotowanie występów.

  Jolanta Rozmarynowska i Romuald Spychalski

  foto

 • Pani stomatolog w klasie Ia

        W dniu 16 listopada uczniów klasy I a odwiedziła pani stomatolog  Ewa Feja, która opowiedziała dzieciom, co należy robić, aby mieć piękne, zdrowe zęby: jak należy się odżywiać, jad dbać o higienę jamy ustnej i zębów, kiedy odwiedzać gabinet stomatologiczny. Pani Feja pokazała dzieciom model uzębienia, na którym zademonstrowała dokładny sposób czyszczenia zębów. Na zakończenie spotkania uczniowie musieli odpowiedzieć na przygotowane przez panią dentystkę zagadki .  Niezwykle miłym akcentem  zajęć prowadzonych przez mamę Wojtka były upominki: szczoteczki do zębów i dyplomy dla właścicieli pięknego uśmiechu.   W podziękowaniu za ogromne zaangażowanie w realizację ciekawej lekcji uczniowie obiecali, że będą systematycznie odwiedzali gabinet stomatologiczny i będą dbali o zęby.

  foto

 • 13 listopada 2017 roku uczniowie naszej szkoły (gimnazjaliści i uczniowie z klas siódmych) mieli okazję wziąć udział w niecodziennej lekcji historii. Odbyła się ona w Miejskim Ośrodku Kultury w Koluszkach, a zorganizowali ją członkowie Stowarzyszenia Historia Koluszek.

  Główną ideą organizatorów było przybliżenie młodzieży postaci wybitnego artysty Władysława Strzemińskiego, który mieszkał i pracował w Koluszkach przed II wojna światową.

  Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji dotyczącej dziejów naszego miasta w dwudziestoleciu międzywojennym i obejrzeli pokaz starych fotografii, a na nich znane nam wszystkim miejsca, ulice i budynki starsze o kilkadziesiąt lat. Widok wybrukowanej "kocimi łbami" ulicy Brzezińskiej z żydowską synagogą czy starego dworca PKP zrobił duże wrażenie.

  Młodzi miłośnicy historii i historii sztuki mogli też dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o twórczości Strzemińskiego i poznać jego specyficzny styl malarski – unizm.

  Wielką lekcje historii zakończyła projekcja filmu "Powidoki" w reżyserii Andrzeja Wajdy, ukazującego dramatyczne ostatnie lata życia Strzemińskiego.

 • ,,Prawie jak teatr”

  Klasa VIId na języku polskim przeniosła się w świat guseł, zjaw błądzących po ziemi. Uczniowie dramą wystawili ,,Dziady” cz. II A. Mickiewicza. 

  Inscenizacja wyzwoliła wiele emocji i ciekawych doznań. Zgodnie stwierdzili, że nie zapomną treści dramatu oraz nauk moralnych  w nim zawartych.

  foto

 • MISTRZOWIE CELULOIDOWEJ PIŁECZKI

  14 listopada 2017 roku w sali Zespołu Szkół w Gałkowie Dużym rozegrane zostały mistrzostwa tenisa stołowego dziewcząt i chłopców szkół podstawowych i klas gimnazjalnych naszej gminy. Szkoły zostały podzielone na kategorie wiekowe: klasy IV – VI szkoły podstawowe ( dziewczęta i chłopcy) oraz klasy VII szkół podstawowych  i gimnazja (dziewczęta i chłopcy). Nasze drużyny we wszystkich kategoriach wiekowych  walczyły o tytuł Mistrza Gminy Koluszki i prawo dalszej rywalizacji w ramach  rozgrywek organizowanych przez Szkolny Związek Sportowy.

  W turnieju wystąpiły reprezentacje czterech szkół podstawowych w kategorii dziewcząt i chłopców oraz sześciu szkół w kategorii klas VII i gimnazja. Ogółem w turnieju wzięło udział 20 reprezentacji i około 60 uczestników.

  Oto nasze wyniki:

  Reprezentacja dziewcząt klas IV – VI w składzie: Marcelina Gralewska, Martyna Smejda wygrała wszystkie pojedynki i po raz drugi z rzędu została Mistrzem Gminy Koluszki.

   

  Reprezentacja chłopców  w kategorii klas IV – VI w składzie: Mateusz Dymowicz i Michał Szadkowski zajęła  drugie miejsce i tym samym zdobyła  tytuł Wicemistrza Gminy Koluszki.

   

  Reprezentacja dziewcząt w kategorii  klasy VII i gimnazja zajęła II miejsce i zdobyła tytuł Wicemistrza Gminy . Dziewczęta walczyły w składzie: Natalia Zimnicka, Karolina Gierach, Alicja Cieryt.

   

  Reprezentacja chłopców w kategorii  klas VII i gimnazja  w składzie: Miłosz Kotkowski i Bartosz Milka zdobyła I miejsce i tym samym została  Mistrzem  Gminy Koluszki.

   

  Opiekunem wszystkich  drużyn była pani  Beata Starosta.

   

  Gratulacje dla naszych zawodniczek i zawodników!!!

  Teraz czekamy na terminy zawodów w kolejnym etapie rozgrywek. 
   

  foto

   

 • Trzecioklasiści z wizytą w przedszkolu

    Przedszkolaki z zaprzyjaźnionego Przedszkola nr 3 nie raz gościły w naszej szkole, zapraszane na inscenizacje, zajęcia tematyczne czy zawody sportowe. 10 listopada to my – uczniowie klas III a i III c razem z wychowawczyniami – p. Agnieszką Sławińską i p. Florą Laszczyk zostaliśmy do nich zaproszeni. Obejrzeliśmy piękny program artystyczny przygotowany przez grupę sześciolatków z okazji Święta Niepodległości. Program ten przedszkolaki zaprezentowały dzień później w MOK-u podczas gminnych obchodów narodowego święta. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem zdolności i profesjonalizmu małych artystów.

  foto

 • Bal integracyjny dla uczniów klas I

    Dnia 9 listopada odbył się bal integracyjny dla pierwszoklasistów zorganizowany przez uczniów klasy VIID pod kierunkiem pani Małgorzaty Bartczak–Szklarek. Uczniowie w pięknych strojach, pełni emocji bawili się przy muzyce, uczestniczyli w konkursach oraz sprawdzali swoje możliwości sportowe na torze przeszkód. Rodzice zafundowali swoim pociechom słodki poczęstunek. Tego dnia wszystkim miło i przyjemnie upływał czas.

  foto

 • IV edycja międzyszkolnego konkursu papieskiego - „Nasz Święty” zakończona

  W niedzielę 05 listopada w kościele parafialnym p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej odbyło się uroczyste zakończenie międzyszkolnego konkursu „Nasz Święty” zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 1 w Koluszkach. Tematyka konkursu od początku pozostaje niezmienna i dotyczy życia i nauczania Karola Wojtyły - św. Jana Pawła II. W tym roku to wyjątkowe dzieło ewangelizacyjne znacznie rozszerzyło swój zasięg. Było ono bowiem skierowane do uczniów klas VII szkół podstawowych, gimnazjów (oddziałów gimnazjalnych) oraz szkół ponadpodstawowych dekanatu koluszkowskiego. Tradycyjnie rywalizacja składała się z dwóch etapów, podczas których młodzież rozwiązywała testy o tematyce papieskiej (pytania zamknięte i otwarte). Celem konkursu było nie tylko przekazanie określonej wiedzy, ale także pogłębiona refleksja nad postawami, jakie prezentował św. Jan Paweł II i zaproponowanie ich jako konkretnego wzorca do pracy nad sobą. Zwłaszcza te ostatnie założenia są bardzo pożądanymi narzędziami wychowawczymi.

  Trwająca blisko miesiąc rywalizacja wyłoniła ostatecznie pięciu laureatów. Miejsce I zajęły ex aequo uczennice: Weronika Gutowska i Weronika Jóźwik z oddziałów gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach. Miejsce II wywalczyli uczniowie: Kacper Malinowski i Jakub Marusik z Gimnazjum w Popielawach, zaś miejsce III zajął Paweł Szulc z tej samej placówki.

  Sam konkurs w opinii uczestników i opiekunów nie należał do najłatwiejszych. W pierwszym etapie uczniowie musieli zapoznać się z życiorysem oraz twórczością literacką i kościelną papieża-Polaka. W tej części konkursu wzięło udział 68 uczniów z 4 szkół naszego dekanatu: Szkoła Podstawowa  nr 1 w Koluszkach, Szkoła Podstawowa w Gałkowie Dużym, Gimnazjum w Popielawach oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Uczestnicy mieli do rozwiązania obszerny test.  Musieli m.in. wykazać się wiedzą nt. pielgrzymek św. Jana Pawła do Polski, encyklik i innych dokumentów papieskich oraz szczegółów z życiorysu Naszego Świętego. Dla przykładu należało właściwie zaznaczyć personalia drugiego obok ks. Stanisława Dziwisza sekretarza papieża (ks. Mieczysław Mokrzycki). Odpowiedzialnymi za przygotowanie uczniów i przeprowadzenie tego etapu eliminacji byli katecheci: ks. Michał Pietrasik, ks. Damian Szczepanik, ks. Piotr Ciącio, p. Zbigniew Wróblewski i p. Dawid Urbańczyk.

              Zgodnie z regulaminem w II etapie konkursu swoje szkoły reprezentowali uczniowie, którzy zdobyli przynajmniej 60% wymaganej liczby punktów lub trzy osoby z największą ich ilością. Ostatecznie 26 października br. w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach 16 najlepszych uczniów spotkało się na finale konkursu. Uczestnicy II etapu musieli popisać się wówczas wiedzą dotyczącą III rozdziału książki św. Jana Pawła II „Pamięć i tożsamość” („Myśląc Ojczyzna”) oraz innych wątków nauczania św. Jana Pawła II na temat patriotyzmu. Literatura zlecona uprzednio młodzieży była nieprzypadkowa i nawiązywała do przyszłorocznego stulecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Wśród zagadnień testowych znalazły się m.in. pytania dotyczące papieskiej definicji terminu „naród”, znaczenia św. Stanisława - Biskupa i Męczennika dla formowania się narodu polskiego oraz patriotycznej twórczości poetyckiej Karola Wojtyły.

  Podsumowując należy stwierdzić,  że  IV edycja konkursu „Nasz Święty” wpisuje się w całokształt działań, jakie w murach koluszkowskiej „Jedynki” spełnia się na rzecz popularyzowania wzorca osobowego i nauczania św. Jana Pawła II. W realizację tego dzieła zaangażowali się przecież nie tylko katecheci, ale również Dyrekcja Szkoły Podstawnej nr 1, a także wielu nauczycieli. Tradycyjnie już honorowy patronat nad konkursem tradycyjnie już objął ks. Grzegorz Świtalski, proboszcz parafii św. Katarzyny w Koluszkach. Niezwykle istotną rolę odegrali również rodzice uczniów, którzy zawsze stanowią niezawodne wsparcie dla wspólnych działań wychowawczych szkoły i parafii.


  Dawid Urbańczyk

 • W październiku 2017r. nasza szkoła wzięła udział w projekcje konkursowym „Z niemieckim w drogę” – „Erlebnisreise mit Deutsch”. Jest to nowy projekt realizowany przez Goethe-Instytut we współpracy z wydawnictwem LektorKlett, który skierowany jest przede wszystkim do szkół podstawowych w ich nowym, 8-letnim, kształcie. W ramach projektu szkoły mają możliwość otrzymania jednego z 1000 pakietów z materiałami dydaktycznymi do wykorzystania w nauce oraz promocji języka niemieckiego.

  Zadaniem konkursowym było wykonanie karki z pozdrowieniami z wakacji w języku niemieckim, z wykorzystaniem konkretnych słów z gry Memory. 8 listopada otrzymaliśmy wyniki konkursu i miło jest nam poinformować, że nasi uczniowie otrzymali wyróżnienie, dzięki czemu wygrali oni niesamowite pomoce dla naszej szkoły do nauki języka niemieckiego.

   Prace konkursowe można podziwiać na gazetce, która znajduje się na pierwszym piętrze (przy gabinecie p. dyrektor Jolanty Dąbrowskiej).

  Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie serdecznie gratulujemy i dziękujemy za zaangażowanie.

  W konkursie udział wzięli:

  Klasa VII C – Wiktoria Kaczmarek, Natalia Stokwisz, Jagoda Środa, Julia Spała, Karolina Kubat, Nina Rosik oraz Magdalena Jóźwik

  Klasa 3 A (gimnazjum) – Maja Skrobek, Daria Przywara, Julia Kulińska, Emilia Stanowska, Adrianna Banaszczyk, Aleksandra Małachowska, Oliwia Kawka

  Klasa 3C (gimnazjum) – Łukasz Witczak, Patrycja Bedyniak , Karolina Marczyk, Natalia Sikora, Alicja Zawadzka, Dagmara Starosta, Olga Rosik, Julia Koprowska, Martyna Bączyk, Klaudia Ziółczyk, Liwia Olejniczak, Martyna Jeżyna, Weronika Gutowska, Martyna Kozik, Julia Łagońska

  Klasa 2B (gimnazjum) - Milena Matuszewska, Dominika Sipak, Julia Zimoń

  Klasa 3B (gimnazjum)- Anna Łapka, Anna Wyka, Alicja Mucha, Natalia Oleska, Dagmara Koluszkowska, Patrycja Zawadzka

  Klasa 3D (gimnazjum) - Weronika Jóźwik, Maja Markiewicz, Julia Markiewicz, Oliwia Jeziorska, Malwina Lesiak, Zuzanna Ruta, Martyna Tomczyk

  Dziękujemy za udział w konkursie.

  Nauczycielki języka niemieckiego

 • Magia filmu zachwyca dzieci, młodzież i dorosłych. Poznawanie sztuki filmowej jest niekończącą się historią, podróżą przez niezwykły świat.  W Szkole Podstawowej nr  1  z oddziałami gimnazjalnym wprowadzono w tym roku szkolnym innowację pedagogiczną Spotkania z X Muzą.

  Filmy to rodzaj sztuki, z którą uczniowie mają styczność niemal od urodzenia. Codziennie je oglądają i często wybierają w sposób przypadkowy lub kierując się reklamami. Dzięki poszerzeniu wiedzy o filmie, młodzież może stać się odpowiedzialnym i świadomym znawcą kultury obrazu, a także reżyserem amatorem, gotowym stawić czoło trudnym zadaniom twórcy filmu. Nie byłoby jednak takiej innowacji, gdyby nie wydarzenia z minionego roku szkolnego. Uczniowie po raz pierwszy wzięli wtedy udział w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Filmie i Mediach „Filmowe Łódzkie” i odnieśli spektakularny sukces. Wśród siedmiu laureatów konkursu pięcioro to uczniowie „Jedynki”: Artur Grochal, Weronika Jóźwik, Maja Skrobek, Agata Jeziorska i Weronika Staroń.  Przygotowania do udziału w tym wydarzeniu trwały kilka miesięcy. By napisać test wiedzy o filmie i mediach, należało poznać sylwetki wybitnych reżyserów związanych z Łodzią, obejrzeć filmy przez nich realizowane, poznać specjalne słownictwo filmowe. Ostatni etap konkursu nie polegał tylko na napisaniu takiego testu, ale również przygotowaniu prezentacji na temat filmowych tradycji Łodzi i województwa łódzkiego, a następnie zaprezentowanie jej przed komisją i publicznością, co nie było łatwym zadaniem. Nie tylko konkursy rozwijały filmowe zainteresowania młodzieży. Trzeba pamiętać, że poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych umiejętności odbywa się nie tylko w szkole. By uczyć się od najlepszych, warto się z nimi spotkać i zobaczyć miejsca, gdzie powstają słynne dzieła. Uczniowie „Jedynki” oprócz wizyt w HollyŁódź  odwiedzili Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie. Spotkanie ze światem filmu na Wystawie „Plan Filmowy”, to możliwość poznania tajników realizacji dzieła filmowego. Ekspozycja wystawy ukazywała oryginalną scenografię filmu „Karbala” w reż. Krzysztofa Łukaszewicza, rekwizyty, kostiumy, najważniejsze elementy planu filmowego. Warto wspomnieć, że II edycja Wystawy "PLAN FILMOWY- Karbala" została nominowana w 2016 r. do 9 edycji prestiżowych nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, w kategorii edukacja filmowa. Wizyta w WFDiF była też okazją do wzięcia udziału w warsztatach charakteryzacji filmowej. Pod opieką zawodowego charakteryzatora uczniowie samodzielnie wykonywali efekty charakteryzacji.

  Takie działania podejmowane w minionym roku szkolnym stały się inspiracją do wprowadzenia innowacji pedagogicznej „Spotkania z X Muzą . W tym roku szkolnym planowane są kolejne ciekawe zajęcia, których podsumowaniem będą filmy zrealizowane przez młodzież. Nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach realizują w praktyce słowa Vernona Howarda „Zawsze idź przez życie tak, jakbyś miał coś nowego do nauczenia się, a tak się stanie.”

  Sylwia Daszkiewicz

  Urszula Chachulska-Tomaszczak

 • W dniu 10 listopada 2017 roku, z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości - 11 Listopada,  Rada Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunkami panią Beatą Starostą i panią Katarzyną Krajewską, złożyła pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki - jednego z najwybitniejszych Polaków, bohatera narodowego Polski i Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, Patrona Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach,  wiązanki biało – czerwonych kwiatów oraz zapalił znicze.
  Wieczorem, po mszy św. za ojczyznę mieszkańcy naszego miasta juz po raz 10. wraz z władzami samorządowymi oraz harcerzami naszej szkoły z Drużyny Starszoharcerskiej im. Jana Pawła II uczestniczyli w patriotycznym przemarszu na grób nieznanego żołnierza na koluszkowskim cmentarzu. Podczas uroczystości Zastępca Komendanta Powiatowego PSP - mł. bryg. Marcin Rzesiewski odczytał Apel Poległych, a zebrani złożyli na usytuowanej w nowym miejsc umogile nieznanego żołnierza wiązanki kwiatów.

  W sobotę, 11 listopada po mszy św. za ojczyznę odbyła się patriotyczna manifestacja pod pomnikiem Orła Białego. W mszy św. oraz w przemarszu pod pomnik uczestniczyła także delegacja naszej szkoły wraz z pocztem sztandarowym i drużyną starszoharcerską.

  foto

 • TENIS STOŁOWY – SZKOLNE IGRZYSKA SPORTOWE

   Tenis stołowy jest jedną z najpopularniejszych gier na świecie, biorąc pod uwagę liczbę zawodników uprawiających ten sport. W dniu 8 listopada 2017 roku odbyły się Szkolne Igrzyska Sportowe  Tenisa Stołowego Dziewcząt i Chłopców o Mistrzostwo Szkoły klas IV – VI i klas VII. Po wstępnych eliminacjach do ścisłego finału zakwalifikowały/li  się uczestnicy z najlepszymi rezultatami.

  Turniej rozgrywany był  zgodnie z przepisami tenisa stołowego. Najlepszymi zawodnikami okazali się wśród dziewcząt: Marcelina Gralewska kl. VI b oraz Martyna Smejda kl. VI a,  z grupy chłopców klas IV – VI  – Mateusz Dymowicz, Michał Szadkowski  z klasy V b; oraz z grupy siódmoklasistów: Miłosz Kotkowski klasa VII d i Bartek Milka klasa VII b.
  Wyżej wymienieni  uczniowie  będą reprezentować naszą szkołę na miejsko – gminnym turnieju tenisa stołowego, który odbędzie się 14 listopada w Gałkowie Dużym.

  Turniej zorganizowała i sędziowała p. Beata Starosta.

  Gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

 • 07.11.2017

  We wtorek 7 listopada po godz. 10 na wszystkich szkolnych korytarzach rozległy się głosy 3 dzwonków. Taki rodzaj sygnału, tym razem nie oznajmiał uczniom i pracownikom szkoły końca lub początku kolejnej lekcji. W ten sposób w szkole przekazywana jest wszystkim informacja, o nagłym zdarzeniu - alarmie, na dźwięk którego wszyscy przebywający w budynku powinni jak najszybciej opuścić swoje pomieszczenia i odpowiednimi drogami ewakuacyjnymi udać się na wyznaczone miejsce zbiórki ewakuacyjnej.

  Tym razem te 3 ostrzegawcze dzwonki to były tylko ćwiczenia ewakuacyjne, które dla koluszkowskiej "Jedynki" przeprowadzili funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Koluszkach. Młodzież sprawnie ze swoimi opiekunami przemieściła do wyznaczonych miejsc ewakuacji, a następnie udała się na salę gimnastyczną, aby jeszcze posłuchać krótkiego omówienia ćwiczeń. Przy okazji ćwiczeń kierujący akcję ratunkową - kpt. Jacek Dziedzic zapoznał uczniów, nauczycieli i pracowników administracji z zasadami bezpieczeństwa związanego z użytkowaniem w naszych domach urządzeń grzewczych i instalacji wentylacyjnych. Przedstawił zasadę działania czujek dymu i gazu, czyli urządzeń które bezpośrednio ostrzegają nas o grożącym niebezpieczeństwie pożaru lub zaczadzenia śmiertelnym tlenkiem węgla. Po krótkim wykładzie uczniowie wrócili do klas, bogatsi o nowe, bardzo ważne we współczesnym świecie doświadczenia związane z bezpieczeństwem osobistym.

 • Konkurs „My favouriteword” rozstrzygnięty.

  Dnia 26 września 2017 roku w naszej szkole miały miejsce obchody Europejskiego Dnia Języków Obcych. W ramach obchodów zostało zorganizowanych kilka konkursów, a jednym z nich był konkurs na moje ulubione słowo w języku hiszpańskim, angielskim lub niemieckim dla klas I-III. Konkurs zorganizowały nauczycielki języka angielskiego: pani Ewa Kierska, pani Marta Świerczyńska oraz pani Marzena Cisowska. Udział w konkursie wzięła duża liczba uczniów, których prace charakteryzowały się oryginalnością, kreatywnością oraz starannym wykonaniem. Warto docenić wszystkie prace wymieniając różnorodne techniki, którymi zostały wykonane: począwszy od obrazków malowanych farbami, kredkami, wyklejanych plasteliną, a skończywszy na tych wykonanych z płatków kosmetycznych. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, dlatego też będzie kontynuowany w kolejnych latach.

  Komisja konkursowa przyznała:

  I miejsce -  uczennicy klasy III c–Mai Kaczmarek

  II miejsce - uczniowi klasy I c – Krzysiowi Sobocińskiemu

  III miejsce- uczennicy klasy III c– Agacie Jędrzejewskiej

  Wyróżnienie - uczniowi klasy III c – Jakubowi Grzegorczykowi

  Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie i zapraszamy do rywalizacji w przyszłym roku!!!

  foto

 • Godło kraju europejskiego

  Rozstrzygnięcie konkursu na przedstawienie godła wybranego kraju europejskiego

  W ramach obchodów Dnia Języków Obcych został przeprowadzony konkurs plastyczno- językowy na wykonanie godła wybranego kraju europejskiego. Oto laureaci:

  1 miejsce – Małgorzata Golenia z klasy VIIb  (godło Włoch)

  2 miejsce – Michalina Kowalczyk z klasy IIIc (godło Australii)

  3 miejsce – Alan Maciejewski z klasy  Vb (godło Anglii)

  Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie bardzo dziękujemy za  prace, zwycięzcom gratulujemy.

                                                                                                                               Nauczyciele języka angielskiego

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Koluszkach
  ul. Zagajnikowa 12
  95-040 Koluszki
 • (0-44) 7145837

Galeria zdjęć