Nawigacja

 • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Jedynce

  Po raz 26 ruszyła ogólnopolska akcja charytatywna, której pomysłodawcą jest Jurek Owsiak. Zebrane fundusze posłużą m. in. na doposażenie szpitali w specjalistyczny sprzęt ratujący życie i zdrowie dzieci w ramach akcji ,,dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”. Każdego roku w styczniu społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach aktywnie włącza się w  ogólnopolską akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczniowie naszej szkoły z entuzjazmem i ogromnym zaangażowaniem zbierają fundusze na rzecz fundacji Jerzego Owsiaka. Koordynatorami akcji na terenie naszej szkoły są: pani dyrektor Jolanta Dąbrowska, pani wicedyrektor Małgorzata Hejchman, pani Beata Starosta i pani Katarzyna Krajewska.

   W środę, 10 stycznia, w sali gimnastycznej odbył się Turniej Sportowy WOŚP, niezmiennie cieszący się dużym zainteresowaniem uczestników. Przygotowano wiele ciekawych konkurencji (np. bieg na czas, strzały na bramkę, rzuty do celu), w których można było rywalizować z innymi uczniami i z własną słabością. Koszt udziału w jednej konkurencji wynosił 1 zł. Można było sprawdzić swoje możliwości w różnorodnych konkurencjach sportowych przygotowanych przez panią Beatę Starostę, panią Katarzynę Krajewską. Uczniowie rywalizowali ze sobą w atmosferze dobrej zabawy, ale najważniejszy był cel – zebranie środków na doposażenie szpitali w specjalistyczny sprzęt ratujący życie i zdrowie dzieci w ramach akcji ,,dla wyrównania szans w leczeniu noworodków” .Startujący mogli liczyć na gorący doping, doceniano nie tylko najlepsze rezultaty, ważne było podjęcie wyzwania, odwaga i wytrwałość.

    Długie kolejki ustawiały się przed stoiskiem, w którym można było wylosować pluszowe zabawki, wcześniej ofiarowane na ten cel  przez uczniów. Losowaniu towarzyszyło sporo emocji, uczniowie z uśmiechem prezentowali  nowo nabyte pluszaki. W organizacji całej akcji charytatywnej,  oprócz członków Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 1
   i przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego Oddziałów Gimnazjalnych, wzięła udział liczna grupa uczniów klas siódmych, szóstych i piątych  pod przewodnictwem pani wicedyrektor Małgorzaty Hejchman, pani Beaty Starosty i pani Katarzyny Krajewskiej.

  W dniach 08.01 – 12. 01. 2018 r. w naszej szkole trwał „Słodki Tydzień” w trakcie którego sprzedawano ciasta, desery i inne smakołyki przygotowane przez uczniów, rodziców i nauczycieli. Na parterze szkolnym znajdowało się także stoisko z atrakcyjnymi fantami, które można było zakupić, aby wspomóc potrzebujących. Zgromadzone dzięki tym działaniom pieniądze również zasiliły konto WOŚP.

  Zebrana suma z całej akcji charytatywnej wyniosła - 4 884, 77złoty.

  Szkolna akcja ponownie pokazała, że nadal chcemy i potrafimy współczuć, rozumieć i aktywnie pomagać. Wyrazy uznania należą się wszystkim uczniom, którzy aktywnie włączyli się w organizację akcji, ofiarowali wiele pięknych maskotek, dzielnie startowali w turnieju i zasilali konto WOŚP, często z własnych oszczędności.
    Serdeczne podziękowania kierujemy także do rodziców naszych uczniów, którzy wsparli naszą akcję. Pieczone przez nich przepyszne ciasta oraz podarowane fanty na loterię cieszyły się wielkim powodzeniem i „rozchodziły się” w mgnieniu oka. DZIĘKUJEMY !!!

  foto

 • Wizyta wolontariuszy z Białorusi i Holandii

  W czwartym dniu nowego roku kalendarzowego naszą szkołę odwiedziło dwoje wolontariuszy z Fundacji im. Roberta Schumana, z którą nasza szkoła współpracuje od wielu lat. Vlad z Białorusi i Paul z Holandii poprowadzili warsztaty językowe dla klas drugich i trzecich oddziałów gimnazjalnych, podczas których przedstawili młodzieży najważniejsze fakty związane z ich ojczyznami. Zajęcia miały charakter interaktywny, przeplatane były quizami i zabawami integracyjnymi. Uczniowie dowiedzieli się m.in., że mężczyźni w Holandii należą do najwyższych na świecie, w kraju tym rowery są wyjątkowo popularnym środkiem transportu przez cały rok i jest ich o wiele więcej niż mieszkańców, a także, że tulipany, z których uprawy Holandia słynie mają jednak pochodzenie tureckie. Z kolei Białoruś, w przeszłości będąca Wielkim Księstwem Litewskim, często nazywana jest płucami Europy, ze względu na swój rolniczy, leśno-bagienny charakter. Ponadto, na czele tego państwa stoi, niezmiennie od prawie 25 lat zagorzały fan hokeja, Aleksander Łukaszenka. Białoruś ma wiele zasobów naturalnych, zwłaszcza soli potasowej, w państwie tym wyprodukowano największą na świecie ciężarówkę o ładowności 500 ton do pracy w kopalniach odkrywkowych, a Adam Mickiewicz jest uważany za jednego z największych poetów tego kraju.

  Warsztatom towarzyszyła przyjazna atmosfera, uczniowie mieli możliwość wykorzystania swoich umiejętności językowych w praktyce, zadawania pytań, udzielania odpowiedzi i dzielenia się doświadczeniami. Zajęcia były ciekawym uzupełnieniem standardowych lekcji języka angielskiego, jak również zachęcały młodzież do wzięcia udziału w programie europejskiego wolontariatu w niedalekiej przyszłości, co może się okazać szansą na zwiedzenie wielu zagranicznych krajów i rozpowszechnianie pozytywnych informacji o Polsce wśród dzieci i młodzieży.
  Zdjęcia z wizyty wolontariusz w naszej szkole w szkolnej, internetowej galerii.

  Tomasz Piecho

 • Uczniowie „Jedynki” laureatami wojewódzkiego konkursu "Śladami Władysława Stanisława Reymonta po ziemi łódzkiej"

  Rok 2017  został ogłoszony przez  Sejmik Województwa Łódzkiego Rokiem Władysława Stanisława Reymonta. W tym czasie podejmowano różne działania promujące twórczość i życie  Noblisty. 150 rocznica urodzin Reymonta stała się inspiracją do ogłoszenia konkursu na prezentację multimedialną pt.: "Śladami Władysława Stanisława Reymonta po ziemi łódzkiej". Był on adresowany do uczniów  szkół ponadgimnazjalnych i oddziałów gimnazjalnych. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Biblioteki Pedagogiczne Województwa Łódzkiego pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego.

  Z naszej szkoły do udziału w konkursie zgłosiły się dwie osoby: Martyna Kozik i Łukasz Witczak, oboje z klasy 3c oddziału gimnazjalnego. Uczniowie ci pod opieką p. U. Chachulskiej- Tomaszczak przygotowali prezentacje, które zostały docenione przez komisję konkursową. Warto podkreślić, że konkurs był dwuetapowy. Z czterech rejonów bibliotek pedagogicznych wybierano pięć najlepszych prac, a dopiero z nich wyłoniono laureatów konkursu. Martyna Kozik zajęła III miejsce w województwie, a Łukasz Witczak uzyskał wyróżnienie. Prace naszych uczniów prezentują ciekawe miejsca związane z postacią Reymonta i może będą inspiracją do organizowania przedmiotowych wycieczek. Informacje o konkursie można znaleźć na stronie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi pod adresem

  http://kronikapbwlodz.blogspot.com/2017/11/rozstrzygniecie-konkursu-sladami.html

  Zdjęcia z uroczystego podsumowania konkursu znajdziecie w internetowej galerii

 • II edycja szkolnego konkursu "Być ja dzieło sztuki"

  „Być jak dzieło sztuki” - taka sentencja, w ostatnich dniach grudnia, stała się słowem przewodnim uczniów oddziałów gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach. Uczniowie klas drugich i trzecich, w ramach zmagań do konkursu SUPERKLASY, niczym spadkobiercy artystów malarzy, odzwierciedlali w formie zdjęć fotograficznych wybrane przez siebie dzieła sztuki malarskiej. Wśród wybranych przez uczniów obrazów, znalazły się takie dzieła jak: Chłopi przed karczmą Henryka Pillati’ego czy Ludzie i maski Katarzyny Karpowicz. Uczniowie niektórych klas odwzorowali obrazy pod względem póz jak i epokowych strojów bohaterów, a inni przedstawili dzieła w nowoczesnej XXI-wiecznej wersji. Najbardziej oryginalne i intrygujące prace zostały nagrodzone. 21 grudnia 2017 roku, po uroczystym Apelu Bożonarodzeniowym, Komisja Konkursowa wyłoniła trzy najbardziej nieszablonowe i pomysłowe repliki obrazów oraz wręczyła dwa wyróżnienia. Pierwsze miejsce zdobyli uczniowie klasy 3B (obraz  Zwariowane gospodarstwo, Jan Steen). Drugie miejsce przyznano klasie 2D (obraz Ofiarowanie kura bractwu strzeleckiemu w Krakowie 1873, Władysław Łuszczkiewicz), natomiast trzecie miejsce zajęła klasa 2A (obraz Ostatnia wieczerza, Leonardo da Vinci). Wyróżnienia otrzymali uczniowie klas 2C (obraz Brudne pieniądze średniowiecza, Jacques Le Goff) oraz 3A (obraz Maskarada, Tadeusz Makowski).

  Wszystkim uczniom dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy.

  Opiekunowie Samorządu uczniowskiego: Paulina Błażałek, Kinga Delewska-Dobruszek

  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w szkolnej galerii internetowej

 • Klasa Ia „W magicznym świecie wierszy Jana Brzechwy”

      Dnia 4 stycznia pani Katarzyna Jeziorska zaprosiła rodziców uczniów klasy 1a na lekcję otwartą pt.:  „W magicznym świecie wierszy Jana Brzechwy”. Lekcja była podsumowaniem projektu edukacyjnego o tym samym tytule. Uczniowie oprócz inscenizacji wierszy Jana Brzechwy  tańczyli piosenkę „Kaczka dziwaczka”, liczyli, czytali zdania, rozpoznawali znaki przestankowe, układali rozsypanki wyrazowe, rozwiązywali różne zadania przygotowane przez wychowawcę. Rodzice mogli zobaczyć,  jakie wiadomości i umiejętności opanowały dzieci po pierwszym półroczu nauki w szkole oraz obserwowali pracę swoich pociech na lekcji. Rodzicom lekcja bardzo się podobała, ponieważ  uczniowie pokazali się z jak najlepszej strony.

  foto

 • Świątecznie z przedszkolakami

  4 stycznia uczniowie klasy III a wraz z wychowawczynią p. Agnieszką Sławińską ponownie gościli u siebie przedszkolaków z Przedszkola nr 3. Tym razem było to spotkanie poświęcone wigilijnym tradycjom. Trzecioklasiści zaprezentowali przed młodszymi kolegami świąteczny występ. Były wiersze, kolędy, pastorałki. Sześcio- i pięciolatki odwdzięczyły się prezentacją skocznej, góralskiej pastorałki. Świąteczno - noworoczne życzenia dopełniły prezenty. Uczniowie klasy trzeciej obdarowali przedszkolaków własnoręcznie wykonanymi medalionami oraz poczęstowali pierniczkami, natomiast każdy trzecioklasista otrzymał w podziękowaniu za zaproszenie i występ czekoladę.

  foto

 • Wesołych Świąt

  Świąt Bożego Narodzenia

  opromienionych blaskiem betlejemskiej gwiazdy,

  która przynosi pokój i nadzieję,

  wielu radosnych chwil spędzonych w gronie rodzinnym

  oraz powodzenia i optymizmu
  w Nowym Roku

  szkolne "Jasełka" - foto

 • „Christmas Stocking”

  Rozstrzygnięcie konkursu językowo- plastycznego „Christmas Stocking” – na zaprojektowanie najfajniejszej skarpety na prezenty.

  Christmas stocking- to tzw. skarpeta świąteczna, czyli zgodnie z angielską tradycją zawieszana nad kominkiem ozdoba bożonarodzeniowa, do której św. Mikołaj wkłada prezenty. Zwyczaj wieszania ozdobnych skarpet jest popularny głównie w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Irlandii. W Polsce, w niektórych domach również można spotkać takie ozdoby.

  „Christmas Stocking „ –to również nazwa konkursu, przeznaczonego dla uczniów naszej szkoły z  klas I-III. Należało wykonać pracę plastyczną przedstawiającą  christmas stocking oraz umieścić krótkie życzenia bożonarodzeniowe: „Merry Christmas”.

   Oto laureaci konkursu

  I miejsce dla Tymka Feligi z klasy Ic

  II miejsce dla Asi Sendereckiej z klasy IIIb

  III miejsce dla Agatki Jędrzejewskiejz klasy IIIc

  Wyróżnienie dla Mai Rzyckiej z  klasy IIb

  Wszystkie prace bardzo się jury podobały, bardzo za nie dziękujemy.

                                                                                                Nauczyciele języka angielskiego

  foto

 • Wyniki konkursu świątecznego - „NAJŁADNIEJSZA CHOINKA LUB BOMBKA”

  Świetlica Szkolna i Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach  z przyjemnością informujemy, iż konkurs na najładniejszą choinkę  lub bombkę został rozstrzygnięty. Na nasz tradycyjny plastyczny konkurs świąteczny wykonano 48 prac. Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i spróbowali swoich sił . Konkurs polegał na przygotowaniu pracy przestrzennej – choinki lub bombki. Komisją konkursową była społeczność uczniowska z klas I-VII ,nauczyciele i rodzice ,każdy mógł oddać tylko jeden głos na wybraną ozdobę. Jury brało pod uwagę ciekawy pomysł, różnorodność technik i materiałów wykorzystanych w pracy oraz zgodność z tematem. 

  Wyniki konkursu ukształtowały się następująco:
  I miejsce – Wojciech Bojarski kl  Ib  

  II miejsce – Agata Jędrzejewska  kl IIIb
  III miejsce -  Tymek Feliga kl Ic

  WYRÓŻNIENIA-

  Martyna Mrozińska 3b, Karina Rzesiewska1c ,Jakub Grzegorczyk 3c, Katarzyna Golenia 1 a, Adam Ponikowski6b, Wojtek Klimczak 1 c, Hanna Grzelak 1 a, Wiktoria Szeleszczyk 3 c, Stanisław Reszka 7c, Klaudia Jeske 5b, Damian Tosik 4c, Natalia Sobocińska 3c, Dominik Hejchman 2b, Dawid Reczulski 5a, Wiktoria Szeleszczyk 3c, Adam Tosik3b,Julia Wiosna 5a, Gabriela Marczyk 1a, Alicja Bankowska 3c, Igor Szyk 4b, Marcel Janeczek 1c, Jakub Hus-Kałużyński 3a, Bartosz Strzelecki 1b, Kacper Kunka 5b, Alan Maciejewski 5b, Anna Sobocińska 3a, Bartek Kunka 3b, Karol Smyczek 5a, Natasza Mela 3c, Aleksandra Nowak 3a, Alicja Bankowska 3c, Karolina Kotynia 7b, Joanna Senderecka 3b, Hubert Kobus 6b, Karolina Koluszkowska 5a, Oliwia Rzycka 5a, Jakub Jakiel 2a, Klaudia Woźniak, Szymon Lipski 1b, Magdalena Plintara 3a, Julia Molska5b,Julia Suligorska 2a,Marcin Boberek4a, Amelka Łaba1b,Aleksandra Pyrz7b.

   Wszystkim autorom pięknych prac serdecznie dziękujemy za zainteresowanie i włożony wysiłek. Gratulujemy wspaniałych pomysłów i życzymy dalszych sukcesów.

  Organizatorzy: Bogusław Bukowski, Beata Starosta , Katarzyna Krajewska .

 • Wigilia w klasie III a

  Uczniowie klasy III a wraz z wychowawczynią p. Agnieszką Sławińską zaprosili na klasową Wigilię swoich najbliższych – rodziców, dziadków i innych członków rodzin. W świątecznie udekorowanej sali mamy przygotowały stół wigilijny. Nie zabrakło na nim pyszności, wigilijnego opłatka i sianka pod obrusem.

  Trzecioklasiści rozpoczęli uroczystość nastrojowym, świątecznym występem. Zaprezentowali wiersze, kolędy i pastorałki. Dzieci włożyły dużo pracy w przygotowanie, ale było warto. Widzowie ronili łzy wzruszenia, słuchając pięknych, nastrojowych pastorałek. Byli i tacy, którzy razem z występującymi śpiewali znane kolędy. Każda prezentacja nagrodzona została gromkimi brawami.

  Dzieci obdarowały bliskich prezentami – własnoręcznie wykonanymi kartkami świątecznymi. Po życzeniach i symbolicznym przełamaniu się opłatkiem wszyscy zasiedli do wigilijnego stołu. Pod koniec spotkania nadszedł tak długo wyczekiwany przez uczniów moment rozdania prezentów, które czekały już na nich pod choinką. Radości i zabawom nie było końca.

  Wigilijne spotkanie w klasie było okazją do przypomnienia i wspólnego kultywowania tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia oraz miłego, rodzinnego spędzenia czasu w szkole.

 • Konkurs grafiki komputerowej "Moja Kartka Świąteczna"

  W dniu 20.12.2017 rozstrzygnięty został konkurs grafiki komputerowej "Moja Kartka Świąteczna". Prace o tematyce nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia oceniane były w trzech kategoriach: klas  I-III, klas IV oraz klas V-VII. Kolejna już edycja tego konkursu owocowała szeregiem wspaniałych prac. Autorzy najlepszych z nich zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami na ogólnoszkolnej uroczystości. 

  Wyniki konkursu:
  klasy I-III
  miejsce I – Bartosz Bajer klasa III b

  miejsce II – Alicja Bankowska klasa III c
  miejsce III – Sylwia Malecha klasa II a
  miejsce III – Bartosz Orłowski klasa I c

  klasy IV
  miejsce I – Amelia Ołubek klasa IV a

  miejsce II – Mateusz Sasin klasa IV b
  miejsce III – Amelia Kobierzycka klasa IV a
  miejsce III – Paulina Kubat klasa IV c

  klasy V-VII
  miejsce I – Anna Sochańska klasa V b

  miejsce II – Julia Molska klasa V b
  miejsce III – Julia Sobocińska klasa VI b
  miejsce III – Michał Szadkowski klasa V b

  Gratulujemy autorom najlepszych prac i dziękujemy wszystkim za udział.

  Konkurs przeprowadzili: pani Honorata Knap, pan Marek Kamiński i pan Jerzy Pecyna

  galeria prac

 • Kartka Bożonarodzeniowa

  Kartka świąteczna – okolicznościowa kartka pocztowa, często w formie karnetu, z grafiką lub ilustracją tematycznie nawiązującą do świąt, ich symboli i tradycji. Widnieją na nich choinki, Mikołaj, sterty prezentów, śnieżne krajobrazy. Inne mają  religijny charakter. Na każdej tradycyjny napis: Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku. Wzajemne przesyłanie sobie kartek świątecznych to wyraz pamięci, ciepłych myśli i pragnienia jedności z bliskimi. Nawet najfajniejszy mail, mms, czy e-kartka nie zastąpią tradycyjnej, papierowej świątecznej kartki.

  18 grudnia 2017 roku  został rozstrzygnięty konkurs na najpiękniejszą bożonarodzeniowa kartkę. Organizatorem konkursu była pani Jolanta Rozmarynowska i pan Jerzy Pecyna oraz Rada Samorządu Uczniowskiego  wraz z opiekunkami panią  Beatą Starostą i panią Katarzyną Krajewską.

  Kartki świąteczne z rysunkami, wyklejankami i wycinankami zostały przygotowane na technice i zajęciach technicznych przez uczniów klas IV  - VI.

  I miejsce – Igor Szyk IV b /Aleksandra Chałat IV d/ Maja Malinowska IV d / Mateusz Solarek IV  b /Julka Molska V b

  II miejsce – Julia Jaworska IV b / Oliwia Olejnik IV d/ Julita Ratajska V b/ Zuzanna Świderek IV b

  III miejsce – Patrycja Jaśkiewicz  I V a / Zofia Szkupińska V b/ Wiktor Szefer V b

  Wyróżnienie – Jakub Robaszek IV a / Amelia Ołubek I V a / Weronika Witczak  V b /

  foto

 • Świetlicowy konkurs plastyczny „KOLOROWY MIKOŁAJ”

  Dnia 6. grudnia 2017 roku Świetlica Szkolna przy Szkole Podstawowej nr 1 w Koluszkach zorganizowała konkurs plastyczny zatytułowany „Kolorowy Mikołaj”. Uczniowie klas I – III w ramach zajęć świetlicowych wykonali dowolną techniką rysunek konturowy Mikołaja. Prace uczniów ozdabiały świetlicę szkolną. Celem konkursu było popularyzowanie postaci Świętego Mikołaja. Prace konkursowe były kolorowe, dzieci korzystały z różnych rodzajów kredek i mazaków. Uczniowie samodzielne wykonali prace.

  Jury konkursowe w składzie: Bogusław Bukowski, Paulina Bryszewska Klaudia Wójcik wzięło pod uwagę samodzielność i estetykę wykonania. Dla dzieci przygotowano słodkie upominki, kolorowanki i dyplomy.

  Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

  I miejsce: Nikola Zrobek IIIa

  II miejsce: Gabriela Dymowicz Ic

  III miejsce: Karina Rzesiewska Ic

  Wyróżnienie: Lena Purkiewicz Ia, Joanna Senderecka Ic


   Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za piękne, świąteczne prace.

 • Choinkowe szaleństwo "Jedynki"

    Wielkie i całkiem malutkie, jodły, świerki, i sosny -  nikt chyba nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez choinki. Nawet jeśli nie występuje ona w tradycyjnej formie żywego drzewka bożonarodzeniowego obwieszonego bombkami i światełkami. Ubierając choinkę, wkraczamy jakby w lepszy, prawie czarodziejski świat świąt Bożego Narodzenia, który pamiętamy z dzieciństwa. W okresie przedświątecznym iglaste drzewka otaczają nas na każdym  kroku.

  W tym roku Rada Samorządu Uczniowskiego z opiekunkami panią Beatą Starostą i panią Katarzyną Krajewską zorganizowała konkurs plastyczny ,,CHOINKI JEDYNKI”.  Uczniowie z klas I –  VII  mieli do wykonania pracę plastyczną – malowanie, rysowanie, wyklejanie - dowolną techniką na kartonie A4. Należało naszą ,,1” przystroić w najpiękniejsze drzewko świąteczne. Liczyła się pasja, staranność  i niezwykła wyobraźnia.  Poprzez organizację konkursu stworzyliśmy wyobrażenie magii Bożego Narodzenia. Wykonane prace stały się ozdobą  tablicy samorządu, ciesząc oczy dzieci, nauczycieli  i rodziców. Prace konkursowe prezentowały się pięknie, wykonane  samodzielnie przez uczniów, różnorodnymi technikami plastycznymi. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem – wpłynęło ponad 30 prac

  Wyniki konkursu:
  W wyniku głosowania całej społeczności uczniowskiej naszej szkoły
  I miejsce zajęły prace  wykonana przez Adama Tosika III b, Lenę Rutkiewicz II a, Agatę Jędrzejewską II c
  II miejsce
  - Alicja Bankowska III c, Karolina Koluszkowska V a, Miłosz Kotkowski VII d, Patrycja Podedworna 1 a
  III miejsce – Bartosz Kunka II b, Paulina Kubat IV c, Arleta Mękarska I b,
   Marcin Boberek IV a

  Wyróżnienia – Lena Purkiewicz I a, Maja Kozłowska II a, Katarzyna Golenia I a, Oliwia Smejda I c, Szymon Wasilewski I b, Bartosz Strzelecki I b, Kacper Perski III b, Michał Wawrzyn IV d, Wojtek Bojarski I b, Nicola Sobczak I b, Krzysztof Przybysz I b, Gabrysia Nawrocka IV a, Kacper Kunka V b, Zuzia Świderek IV b, Joanna Senderecka II b, Jakub Krakowiak II b, Sylwia Malecha II a,Daria Dąbrowska II b, Oliwia Palińska II a, Wiktor Szefer V b, Marysia i Artur Zielińscy III a.

  Wszystkie  prace były tak różne, piękne i zaskakujące, że organizatorzy konkursu po wyłonieniu zwycięzców, postanowili nagrodzić wszystkich uczestników drobnym słodkim upominkiem.

  foto

 • Wojewódzki Konkurs Kulinarny: „Jem smacznie, zdrowo i kolorowo”! – eliminacje szkolne

  W dniu 06.12.2017 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Koluszkach odbyły się szkolne eliminacje do VII Wojewódzkiego Konkursu Kulinarnego: „Jem smacznie, zdrowo i kolorowo”! pod hasłem  KUCHNIA STAROPOLSKA  W NOWOCZESNEJ ODSŁONIE.

  Organizatorem Konkursu jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Łodzi. Współorganizatorzy konkursu to Zespół Szkół Gastronomicznych w Łodzi, Krajowy Ośrodek Wsparcia  Rolnictwa Oddział Terenowy w Łodzi. Szkolnymi koordynatorami byli: Kinga Delewska-Dobruszek, Bogusław Bukowski, Renata Chorąży.

  Celem konkursu jest propagowanie idei zdrowego stylu życia w tym racjonalnego odżywiania oraz podkreślenie znaczenia świadomych wyborów żywieniowych. Zadaniem zespołu składającego się z dwóch uczniów oraz opiekuna było opracowanie  ulotki informacyjnej oraz przygotowanie dania konkursowego.

  Do udziału w konkursie zgłosiło się sześć grup w składzie:
  1. Natalia Oleska3b, Zawadzka Patrycja 3b z potrawą: „Gołąbki bez zawijania”.
  2. Przywara Daria3a, Skrobek Maja 3a z potrawą: „Pstrąg po staropolsku w nowoczesnej odsłonie”.
  3. Stanowska Emilia 3a, Kulińska Julia 3a z potrawą: „Pieczona kaczka z warzywami puree”.
  4. Banaszkiewicz Wiktoria 2d, Orłowska Wioletta 2d z potrawą: „Placuszki pomidorowo-mięsne”.
  5. Rządkowska Martyna 2c, Grzegorczyk Aleksandra 2c z potrawą: „Mielony z brokułą”.
  6. Spała Julia 7c, Środa Jagoda 7c z potrawą: „Domowy garnek chłopski”. 

  7. Mela Katarzyna 3a, Stachlewska Barbara 3a z potrawą: „Kluski śląskie w sosie szpinakowym”.

  Uczestnicy konkursu  przygotowali: główne danie  obiadowe, ulotkę informacyjną i zdjęcie potrawy. Pracowali w dwuosobowych zespołach. Do konkursu przystąpili uczniowie z klas gimnazjalnych i uczniowie z klasy siódmej Szkoły Podstawowej. Zespoły oceniało jury, w składzie: Kinga Delewska-Dobruszek, Bogusław Bukowski, Renata Chorąży.                            

  Wyniki przedstawiają się następująco:
  I miejsce
  –  Stanowska Emilia 3a, Kulińska Julia 3a z potrawą: „Pieczona kaczka z warzywami puree”.                                                                                                                                                                                        
  II miejsce – Natalia Oleska3b, Zawadzka Patrycja 3b z potrawą: „Gołąbki bez zawijania”.

  III miejsce – Mela Katarzyna 3a, Stachlewska Barbara 3a z potrawą: „Kluski śląskie w sosie szpinakowym”.                                                                                                                 
  Wyróżnienie- Spała Julia 7c, Środa Jagoda 7c z potrawą: „Domowy garnek chłopski”.

 • Projekt międzynarodowy z języka niemieckiego „Das Bild der Anderen”

  Uczniowie klasy 2D, uczący się języka niemieckiego, biorą udział w międzynarodowym Projekcie Goethe-Institut „Das Bild der Anderen”.

     Projekt „Das Bild der Anderen” polega na wymianie e-maili w języku niemieckim z rówieśnikami z innych krajów, będących na tym samym poziomie kompetencji językowych. Uczniowie z klasy 2D korespondują z uczniami z Włoch. Projekt ma na celu nie tylko poszerzanie znajomości języka niemieckiego, ale dzięki wymianie maili uczestnicy mogą dowiedzieć się, jak żyją ich rówieśnicy w innych krajach na całym świecie. Polscy uczniowie zapoznają swoich kolegów z Włoch z polską kulturą i obyczajami. Celem projektu jest wprowadzenie do tradycyjnej lekcji języka niemieckiego, opartej w głównej mierze na ustnej komunikacji, możliwości nadania jej autentycznego pisemnego wymiaru. Istotne jest również zmotywowanie uczniów, już po pierwszym roku nauki języka  niemieckiego, do pisania listów za pośrednictwem Internetu. Projekt stwarza zatem uczniom możliwość opowiadania o sobie i poznania rówieśników w innych krajach, często bardzo egzotycznych. Uczniowie przekonują się, że język niemiecki, jest językiem międzynarodowym, którym można porozumiewać się na całym świecie. Przede wszystkim zaś "Das Bild der Anderen" daje możliwość poznania innych, którzy okazują się tacy sami jak my. Należy dodać, ze projekt jest w pełni bezpieczny dla uczniów, gdyż e-maile administrowane są przez nauczyciela.

  W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, uczniowie przygotowali dla swoich internetowych kolegów kartki świąteczne z  życzeniami w języku niemieckim. Prace uczniów można zobaczyć w galerii.

  Ilona Dziedziczak

 • Święto Dziękczynienia w naszej szkole

  W listopadzie odbył się konkurs z okazji Święta Dziękczynienia.

  Konkurs został podzielony na dwie kategorie wiekowe. Klasy 4-6 miały za zadanie napisać oraz zilustrować podziękowania dla bliskich im osób. Natomiast klasy 1-3 przedstawiały indyka. Konkurs został rozstrzygnięty, a wyniki prezentują się następująco:
  I miejsce – Igor Szyk - klasa 4 b

  Wyróżnienia:

  Asia Senderecka  - klasa 3 b

  Tymek Feliga – klasa 1 c

  Święto Dziękczynienia jest bardzo ważnym świętem obchodzonym w czwarty czwartek listopada w USA. Jego korzenie sięgają XVII wieku, kiedy to koloniści brytyjscy podziękowali Indianom za ich pomoc i pomyślne plony oraz wszyscy razem zjedli wspólną ucztę. Od tego czasu Święto Dziękczynienia obchodzone jest corocznie, a jego tradycja rozprzestrzenia się na inne kraje.

  foto

 • Zawody powiatowe piłki ręcznej uczniów rocznik 2002-2004

  Uczniowie naszej szkoły po zdobyciu tytułu mistrza gminy Koluszki rywalizowali w kolejnym etapie zawodów, tym razem były to eliminacje powiatowe piłki ręcznej w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej rocznika 2002-2004.

  Do zawodów przystąpiły cztery drużyny. Dziewczęta i chłopcy z naszej szkoły rywalizowali z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Guzewie.

  Dziewczęta z Jedynki zdobyły Mistrzostwo Powiatu pokonując rywalki 26:2

  Chłopcy pokonali przeciwników 22:3 zdobywając Mistrzostwo Powiatu Łódzkiego Wschodniego

  Zawody zorganizowali nauczyciele wychowania fizycznego: Dariusz Borkowski i Mariusz Gajek.

  Skład dziewcząt: Wawrzonek Malwina, Banaszkiewicz Julia, Fijałkowska Kinga, Klimkiewicz Oliwia, Kobus Agata, Rutkowska Nikola, Dulińska Alicja, Gawienowska Martyna, Jeziorska Agata, Julia Kulińska, Mela Katarzyna, Skrobek Maja, Stępniak Karolina, Dagmara Starosta.

  Skład chłopców: Lipiński Jakub Bor,kowski Adrian, Kowalski Franciszek,  Ziętara Jakub, Kłopski Miłosz, Płacheta Jakub, Chłądzyński Daniel, Lijek Kacper,  Kobus - Puchała Szymon,Pietrzak Dawid,Tomczak Seweryn, Drożdżyk Krzysztof

 • Komiksowa Noc Grudniowa - to dopiero była przygoda!

  Tak o tym wydarzeniu napisała jedna z uczestniczek, uczennica kl. IV c Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach, która wraz ze swoimi koleżankami i kolegami wzięła udział w niecodziennym projekcie edukacyjnym.

  W piątek 8 grudnia dwudziestoosobowa grupa uczniów pod opieką Pani Danuty Pecyny i Pani Katarzyny Wójcik od godz. 17 zmagała się z różnymi komiksowymi zadaniami.

  Najpierw uczniowie zostali podzieleni na 3 grupy, które wymiennie wzięły udział w pierwszym zadaniu projektowym. Dwie z nich tworzyły własne gry planszowe na motywach komiksu pt. "Kajko i Kokosz. Szkoła Latania", omówionego  wcześniej  jako obowiązkowa lektura szkolna. Trzecia grupa uczestniczyła w grze "terenowej". Szkolne korytarze,  rozświetlane jedynie ręcznymi latarkami zwiadowców, przeniosły uczniów do komiksowego świata. Zadaniem drużyn było odnalezienie ukrytych w ciemności stanowisk, przy których czarownice z komiksowej Szkoły Latania (w tej roli ubiegłoroczne absolwentki gimnazjum) miały dla nich do rozwiązania matematyczno-polonistyczne łamigłówki, nawiązujące do przeczytanego komiksu. Za rozwiązane zadania uczniowie zdobywali dukaty ze skarbca Mirmiła. Po zakończonej  grze mogli za nie nabyć słodkie upominki dla całej klasy. Zabawie towarzyszyły niezwykłe emocje, ciemne szkolne korytarze obudziły wyobraźnię uczniów, rozbrzmiewały śmiechem, ale i okrzykami przerażenia.

  Kolejnym punktem programu były warsztaty edukacyjne, które prowadził Patryk Kurc, również absolwent Gimnazjum nr 1, obecnie uczeń I LO w Koluszkach. Uczniowie  obejrzeli bardzo ciekawą prezentację multimedialną dotyczącą historii komiksu, poznali najsłynniejszych polskich i europejskich rysowników, dowiedzieli się o różnych technikach powstawania komiksowych opowieści. Bardzo ciekawym elementem warsztatów było tworzenie przez uczniów własnej narracji do "niemego" komiksu prezentowanego przez Patryka na kolejnych slajdach prezentacji. Później uczniowie mieli możliwość obejrzenia różnych serii komiksowych,  wyeksponowanych  na przygotowanej wystawie. Zawierały one cenne egzemplarze z kolekcji Państwa Kurców, szkolnej biblioteki oraz domowych zasobów uczniów.

  Tego wieczoru ,dzięki Patrykowi, czwartoklasiści mogli również  zagrać w szachy figurami bohaterów "Asterixa i Obelixa" oraz  w profesjonalną grę planszową opracowaną na motywach komiksu "Kajko i Kokosz". Szkolna sala zamieniła się w komiksowy salon miłośników tego gatunku.

  Na zakończenie warsztatów ogłoszone zostały wyniki konkursu plastycznego pt. "Kajko i Kokosz. Nasze przygody". Wcześniej na lekcjach języka polskiego uczniowie, zainspirowani dziełem Janusza Christy, tworzyli własne komiksowe historyjki. Zwycięzcami konkursu zostali: Wiktoria Graczyk, Paulina Kubat, Marysia Szymańska, Szymon Matysiak i Damian Tosik.

  Po kolacji przygotowanej przez Rodziców uczniów kl. IVc uczestnicy projektu przenieśli się do "szkolnej sali kinowej" i obejrzeli filmy "Mały Książę", "Czarownica" oraz "Mikołajek".

  Nad ranem zmęczeni, ale pełni wrażeń próbowali zasnąć. Niektórym się to nie udało!

  Podsumowując projekt, wszyscy zgodnie stwierdzili, że było super! I bardzo chcieliby taką noc jeszcze kiedyś powtórzyć. Okazało się, że omawiane lektury nie muszą kojarzyć się   z przymusem i nudą. Mogą inspirować!

  Organizatorki dziękują :  Katarzynie Amrozik, Julce Krajewskiej, Paulinie Kucharskiej, Natalii Michałowicz, Karolinie Pabjańczyk, Kamili Śnieg, Natalii Szczepaniak za pomoc w przeprowadzeniu gry "terenowej", Patrykowi Kurcowi za przeprowadzenie warsztatów, Rodzicom uczniów klasy IVc za pomoc w organizacji projektu.

   

  Fotoreportaż z realizacji projektu

 • SPORTOWY MIKOŁAJ

  12.12.2017

  Liczne "Mikołajkowe" atrakcje  w Szkole Podstawowej nr 1 w Koluszkach zakończył zorganizowany dla uczniów klas IV turniej integracyjno- sportowy „Dużo wrażeń, dużo mocy baw się z nami i Mikołajem z uśmiechem i bez przemocy!”. Nauczyciele wychowania fizycznego przygotowali dla swoich podopiecznych konkurencje sportowe wprowadzające w nastrój świąt. Uczniowie  musieli pokonać dystans na piłkach „reniferkach”, pakowali także  świąteczne prezenty . Dużo emocji dostarczyła również” Sztafeta św. Mikołaja” oraz „Balonowe hasła”. Wyniki  konkurencji sportowych przy ogromnym dopingu wychowawców były bardzo wyrównane. Ostatecznie jednak zwycięstwo wywalczyli uczniowie klasy IV B. Pozostałe klasy IV zajęły II miejsce. Kolejną atrakcją tej szkolnej sportowej imprezy był Turniej  – „Zbijaka”. Tym razem także rywalizacja była bardzo zacięta, a zwycięstwo przypadło uczniom klasy IV C i IVD. Imprezę zakończyła wspólna, taneczna zabawa przy piosenkach  wykonywanych przez gimnazjalistki Darię Przywarę i Adę Banaszczyk. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni słodkimi Mikołajkami. Uśmiechy i radość  na twarzach uczniów i nauczycieli są gwarancja na to, że za rok w SP nr 1 na pewno znów pojawi się "Sportowy Mikołaj"

  Dziękujemy wszystkim za świetną zabawę!

  Fotoreportaż z imprezy

  Nauczyciele wychowania fizycznego

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Koluszkach
  ul. Zagajnikowa 12
  95-040 Koluszki
 • (0-44) 7145837

Galeria zdjęć