Nawigacja

 • „DLA MOJEJ MAMY” - KONKURS PLASTYCZNY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

  Droga Mamo powiem krótko, jak mnie Babcia nauczyła. Chcę byś sto lat Mamo żyła i bym z Tobą zawsze była.
  Dałaś mi ciepło i serce, ocierałaś moje łzy. Jesteś dla mnie całym światem, nikt nie ma Mamy takiej  jak Ty.
  Aby uczcić święto Twoje, biegnę dziś po kwiaty moje. Chcę za wszystko podziękować i Cię Mamo wycałować
  .

  Jedno z najbardziej znanych międzynarodowych świąt na świecie – 26 maja obchodzone jest jednak tylko w Polsce, w innych krajach jest to najczęściej pierwsza lub druga niedziela maja.

  To święto ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości. Cel obchodów jest oczywisty – wyrażenie wdzięczności za trud włożony w wychowanie oraz okazanie im niezmierzonych pokładów miłości i serdeczności.

  Oprócz serdecznych życzeń najpopularniejszymi prezentami dla mam są kwiaty, laurki i słodycze.

  30 maja został rozstrzygnięty konkurs plastyczny  ,,DLA MOJEJ MAMY”.

  W konkursie udział wzięli uczniowie klas I – VI naszej szkoły. Wszystkie prace były zaprezentowane na tablicy Samorządu Uczniowskiego. W głosowaniu udział wzięli uczniowie naszej szkoły.

  I miejsce – Tymoteusz Feliga 1 c

  II miejsce – Anna Sobocińska 3 a

  III miejsce – Wojciech Klimczak 1 c

  wyróżnienie – Anna Sochańska 5 b; Julia Wiosna 5 a; Kamil Jatczak 5 a;

                        Mateusz Solarek 4 b

  Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie zostali nagrodzeni słodkim upominkiem. Organizatorem konkursu była Rada Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunkami panią Beatą Starostą i panią Katarzyną Krajewską.

  galeria

 • „Nauka idzie w las”

  Światowy Dzień Ziemi to czas na obcowanie z naturą. Dobrze wiedzą o tym uczniowie z Jedynki, którzy wzięli udział w przyrodniczej grze terenowej w lesie na Rochnie. Celem konkursu jest koordynacja sprawności umysłowej i fizycznej, rozwijanie orientacji w terenie, wykorzystywanie wiedzy matematyczno-przyrodniczej do rozwiązywania problemów ekologicznych, rozbudzanie emocjonalnej więzi z przyrodą poprzez bezpośredni kontakt, podejmowanie i wykonywanie działań we współpracy z innymi, promocja aktywnego i zdrowego stylu życia.

  „Nauka idzie w las” to hasło konkursu organizowanego przez Jedynkę w Koluszkach już po raz szósty. Każda z zaproszonych klas klas  wyznaczyła   trzyosobowe patrole, które reprezentowały ją w dniu 16 maja podczas gry terenowej . Celem każdej drużyny było pokonanie, z pomocą mapy i kompasu, w jak najszybszym czasie  trasy wyznaczonej przez nauczycieli   i potwierdzenie pobytu w punktach kontrolnych.  Uczestnicy zmierzyli się również z zadaniami, m.in. z matematyki, biologii, chemii , fizyki i geografii  przygotowanymi przez zespół nauczycieli przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Pierwsi zawodnicy pojawili się na mecie już po 40 minutach biegu. Starania drużyn oceniło nauczycielskie jury. Oprócz czasu trwania biegu ocenie podlegała także poprawność wykonanych zadań i ilość potwierdzonych obecności w punktach kontrolnych. Ostatecznie zwyciężył patrol klasy IIID, który tworzyli:  Julia Golińska, Bartosz Chejchman i Stanisław Frączkowski. Drugie miejsce przypadło klasie IIC, którą reprezentowali: Oliwia Balcerak, Aleksandra Grzegorczyk i  Mateusz Dziąg. Natomiast na trzecim miejscu znalazła się klasa IIIA  w składzie z Aleksandrą Małachowską, Martyną Gawienowską i Mikołajem Orzechowskim. Zwycięzcy,z rąk pani dyrektor Jolanty Dąbrowskiej, otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie "Wektor", a na wszystkich uczestników czekał słodki poczęstunek.

  foto

 • Podsumowanie projektu ,, SPORTOWE PRZERWY’’

  25 maja zakończyła się realizacja projektu ,,SPORTOWE PRZERWY” adresowanego do uczniów klas V- VII. Celem głównym projektu było wspieranie wszechstronnego rozwoju ucznia poprzez doskonalenie własnych umiejętności oraz kształtowanie nawyku aktywnego wypoczynku.

  Podczas realizacji projektu realizowane były zagadnienia z gier zespołowych jako te, które dostarczają uczniom najwięcej radości i satysfakcji. Zajęcia miały charakter rekreacyjno – sportowy i odbywały się podczas piętnastominutowych przerw. Wprowadzenie projektu miało na celu uaktywnić ucznia, promować aktywne spędzanie czasu wolnego, wdrażanie ucznia do współpracy i podejmowania inicjatywy na rzecz promowania aktywności fizycznej, angażowanie młodzieży do różnych form aktywności ruchowych, gier i zabaw dostosowanych do wieku, stopnia sprawności i zainteresowań sportowych, rozwój sprawność kondycyjnej i koordynacyjnej, edukację poprzez sport i integrację.

  Dziękuję wszystkim uczniom za liczny i aktywny udział w zajęciach.

  Projekt przygotowany  i realizowany był przez panią Beatę Starostę – nauczyciela wychowania fizycznego.

 • Finał Wojewódzki 41 edycji OTBRD

    Zespoły naszej szkoły ponownie wywalczyły tytuły Mistrza Województwa Łódzkiego w 41 edycji Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym 2018.
    Drużyna SP - Wiktoria Garbarska, Damian Suligorski, Jakub Cieślak i Szymon Gniewisz, oraz zespół klas gimnazjalnych – Dagmara Starosta, Wiktor Stępniewski i Jakub Długosz będą tym samym reprezentowali nasze województwo na Mistrzostwach Polski, które odbędą się w dniach 5-7.06.2018 w Przelewicach woj. zachodniopomorskie. Opiekunami drużyn są: Marek Kamiński i Jerzy Pecyna.

  W klasyfikacji indywidualnej tytuły najlepszych wywalczyli: Wiktoria Garbarska, Damian Suligorski i Jakub Długosz

  foto

 • Polska biega

  Sukcesy biegowe Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach.

  Klasy gimnazjalne  I miejsce 

  Szkoła podstawowa   II miejsce

  foto

 • Pierwszaki poznają ciekawe miejsca

    Dnia 24 maja uczniowie klasy I c udali się na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koluszkach. Na miejscu dowiedzieli się, jak zostać czytelnikiem biblioteki, poznali " prośby " książki, oglądali ciekawe zbiory działu dla dzieci. Następnie pierwszaki zwiedziły kolejne interesujące miejsce na mapie Koluszek -  STUDIO MANIA. Najpierw dzieci obejrzały krótki film reklamujący firmę, a potem miały możliwość zwiedzenia atelier fotograficznego, studia nagrań, a także reżyserki - najważniejszego miejsca w STUDIO. W drodze powrotnej uczniowie zatrzymali się przy Pomniku Orła Białego, wykonanego według projektu Władysława Strzemińskiego - patrona koluszkowskiej biblioteki. Podczas wycieczki nie mogło zabraknąć czasu na zabawę na ulubionym przez dzieci placu zabaw w parku miejskim. 

 • Magdalena Ćmiel w finale Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie

  16.05.2018r. w budynku Sądu Najwyższego w Warszawie odbył się centralny etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie organizowanego przez Centrum Edukacji Prawnej Krajowej Rady Radców Prawnych w ramach programu „Szkoła bliższa prawu”, w którym to Magdalena Ćmiel reprezentowała Szkołę Podstawową nr 1 w Koluszkach, a zarazem - jako zwyciężczyni etapu okręgowego- całe województwo łódzkie.

  Zanim  finaliści z całej Polski przystąpili do rywalizacji,  zostali oprowadzeni przez organizatorów konkursu po gmachu Sądu Najwyższego. Oprócz kilku sal, które odwiedzili, mogli wejść do części zamkniętej dla osób z zewnątrz, w której znajduje się hotel dla sędziów, a także zrobić sobie zdjęcia na dachu budynku, skąd rozciąga się piękny widok na panoramę miasta. Potem przed trzyosobową komisją „młodzi prawnicy” odpowiadali na wylosowane przez siebie pytanie, a w czasie oczekiwania na wyniki mogli przyjrzeć się z bliska pracy dziennikarzy, którzy w holu sądu czekali na opuszczenie sali sądowej przez obrońcę w głośnej sprawie Tomasza Komendy.

  Mimo iż Magda nie została laureatką tego konkursu, to, jak podkreślił witający uczestników organizator, może, jak wszyscy obecni w finale, czuć się zwycięzcą, gdyż znalazła się w gronie 14 gimnazjalistów, którzy nie tylko mają ogromną wiedzę, ale przede wszystkim posiadają chęć zdobywania wiedzy wykraczającej poza podstawę programową. A to, zdaniem organizatora, oznacza, że nie będą w przyszłości siedzieli z założonymi rękoma i czekali na to, co przyniesie im los, tylko wezmą w swoje ręce nie tylko swoje sprawy, ale i sprawy innych ludzi, a może nawet całego kraju.

   Z tej wizyty  Magda ma pamiątkowe zdjęcie w todze sędziego Sądu Najwyższego, może jest to zapowiedź tego, co koluszkowianka będzie robić w przyszłości?

  foto

 • Lekcje języka niemieckiego z native speakerami w Szkole Podstawowej nr 1 w Koluszkach

  17.05.2018r.uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach mieli wyjątkową okazję na doskonalenie swoich umiejętności językowych w inny niż na co dzień sposób,  gdyż mogli porozmawiać z gośćmi z Niemiec, którzy w dniach 15.05.- 18.05. odwiedzili nasze miasto. Dwoje nauczycieli, państwo Christiane i  Gunter Kriegerowie z niemieckiego Böblingen, na zaproszenie pani Małgorzaty Drabik, w czwartek gościło w zawsze przyjaznych murach Jedynki. Najpierw zostali oprowadzeni po szkole przez uczniów klasy 2b, a następnie uczestniczyli w zajęciach języka niemieckiego dla klas drugich, odpowiadając na pytania uczniów, opowiadając o swoim kraju, tradycjach, zwyczajach, a także o swoich wrażeniach z pobytu w Polsce. Poza tym uczestniczyli w spotkaniu z paniami dyrektor Jolantą Dąbrowską i Danutą Pecyną, w czasie którego nasi goście z przyjemnością odnaleźli w kronice szkoły zapiski z poprzednich wizyt pana Kriegera w Koluszkach.

  Warto podkreślić, iż nauczyciel z Gimnazjum Maxa Plancka po raz pierwszy odwiedził naszą szkołę w 2005 roku, kiedy to koluszkowska Jedynka była gospodarzem jednego ze spotkań szkół partnerskich z Hiszpanii, Włoch, Rumunii, Irlandii i Niemiec w ramach projektu Sokrates- Comenius „A School, a Land”. Potem w 2006r. wspólnie z uczniami Gimnazjum nr 1 zrealizował projekt „Śladami Żydów w Polsce i w Niemczech”, za który nasza szkoła wyróżniona została prestiżowym certyfikatem „European Language Label dla nowatorskich inicjatyw w nauczaniu języków obcych”. Jak widać, dobre wrażenia wywiezione z Polski po realizacji tych projektów i podtrzymywane przez lata znajomości z nauczycielami niemieckiego z Jedynki spowodowały, iż pan Krieger zapragnął pokazać żonie odwiedzane wcześniej miejsca. Podczas spaceru po mieście dostrzegał i dokumentował fotograficznie zmiany, jakie zaobserwował w Koluszkach po latach. Podkreślał , iż w jego pamięci na zawsze pozostanie wspomnienie polskiej gościnności, życzliwości oraz otwartości. Warto zaznaczyć, iż goście zwrócili również uwagę na fakt, iż młodzież z Jedynki to niezwykle kulturalni i zdyscyplinowani młodzi ludzie.

  Organizatorów spotkania i dyrekcję szkoły niezwykle cieszy fakt, iż nieduża szkoła z małego miasteczka w Polsce i pracujący w niej ludzie tak trwale i ciepło zapisali się w pamięci gości z Niemiec, że pragną tu wracać po latach. Czyż nie jest to najlepsza promocja naszej szkoły, miasta i kraju poza granicami?

  foto

 • Gminny Konkurs Recytatorski

  Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem ‘’Moja Ojczyzna’’  odbył się w Gałkowie Dużym.

   Uczniowie deklamowali wiersze o tematyce patriotycznej. W konkursie wzięło udział 46 uczniów

  z pięciu szkół. Reprezentacja Szkoły Podstawowej nr1 w Koluszkach liczyła 12 uczniów. Wszyscy

  zaprezentowali wysoki poziom umiejętności recytatorskich. Oto wyniki:

  Kategoria I – uczniowie kl.I

  II  miejsce – Wiktor Janowski  Ia

  III miejsce – Bartosz Pacholczyk Ic

  Kategoria II – uczniowie kl.II

  II miejsce – Julia Suligorska IIa

  III kategoria – uczniowie kl.III

  II miejsce – Karina Królikowska IIIb

                    - Maria Rygiert IIIc

  IV kategoria – uczniowie kl.IV

  II miejsce – Zuzanna Marczyk IVd

  Wyróżnienie – Zuzanna Krus IVc

  Wysokie  umiejętności zaprezentowali również pozostali uczniowie:

  Aleksander Szczepański Ib

  Jakub Krakowiak IIb

  Wiktoria Pietrzyk IIIa

  Amelia Kobierzycka IVa

  Rozalia Wojciechowska IVb

 • ŚWIAT, KTÓRY NAS OTACZA

  ŚWIAT, KTÓRY NAS OTACZA – konkurs fotograficzny Samorządu Uczniowskiego.

  Jaki jest otaczający nas świat? Przede wszystkim bardzo kontrastowy,  jest piękny i uroczy, potrafi zachwycić różnorodnością krajobrazów. Piękno to cały otaczający nas świat. To coś, na widok czego czujemy podziw i wzruszenie. Może to być widok strumyka w górach, tęcza po deszczu lub nawet uśmiech na twarzy dziecka. Wszystko zależy od chwili i nastroju. Podoba nam się zachód słońca nad morzem i widok fal rozbijających się o jego brzeg. Robi na nas wrażenie potęga górskich szczytów i urok Parków Narodowych

  Warto sobie uświadomić, że na otaczający nas świat ma wpływ każdy z nas. I nie trzeba być słynnym artystą, żeby stworzyć to co ludzie uważają za piękne. Każdy z nas może mieć w tym swój udział – nie tylko tworząc - również nie pozwalając niszczyć. Dużą rolę gra też miłość i szacunek do drugiego człowieka. To od nas zależy jak będzie wyglądał świat, który nas otacza. Gdy mamy wokół nas ludzi bliskich naszemu sercu, świat nabiera barw :).

  Na początku maja 2018 roku rozstrzygnięty został konkurs fotograficzny ,,Świat, który nas otacza” zorganizowany przez panią Beatę Starostę, panią Katarzynę Krajewską oraz Radę Samorządu Uczniowskiego..

  Celem konkursu było propagowanie wśród młodzieży zainteresowania fotografią, pięknem otaczającego nas świata oraz wiary we własne możliwości.  Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów. Wpłynęło dużo ciekawych zdjęć. W konkursie udział wzięli uczniowie klas I – VII naszej szkoły. Wszystkie prace były zaprezentowane na tablicy Samorządu Uczniowskiego. W głosowaniu udział wzięli uczniowie naszej szkoły.

   Wyniki końcowe konkursu:

  I miejsce – Anna Sochańska klasa 5b

  II miejsce – Amalia Kobierzycka klasa 4a

  III miejsce – Karolina Sobocińska klasa 4c

  Wyróżnienie – Aleksandra Świderek 7a, Karina Kobierzycka 4a, Maja Bajer 6a,

                          Alan Maciejewski 5b

  Dziękujemy wszystkim  uczestnikom za udział w konkursie.

  galeria

 • XXXVII Mistrzostwa Województwa Łódzkiego w Biegu na Orientację

  Tytuł odbity. Ponad 200 zawodników i zawodniczek stanęło 12.05.2018 na starcie XXXVII Mistrzostw Województwa Łódzkiego w Biegu na Orientację organizowanych przez  łódzki UKS Orientuś. Zawodnicy w zależności od kategorii wiekowej mieli do pokonania od 3 do 8 km w Lesie Łagiewnickim. Jak co roku o tytuły walczyli również uczniowie z Koluszek przygotowujący się cały rok pod kierunkiem swojego nauczyciela geografii pana Piotra Zendła. W tym roku mieli szczególną motywację, gdyż jako wicemistrzowie z ubiegłego roku, byli zaliczani do grona faworytów, a równocześnie walczyli o odzyskanie tytułu mistrzów sprzed 3 lat. 
  Dobrze spisał się debiutujący w reprezentacji Damian Sobieszek, który w kategorii uczniów do lat 14 zajął 7 miejsce. Bardzo dobrze należy też ocenić start debiutantek: Karoliny Fei i druhny Natalii Zimnickiej, które wśród uczennic do lat 14 zdobyły odpowiednio 2 i 3 miejsce.
  Prawdziwy nokaut zafundowali jednak swoim rywalom chłopcy do lat 16. W pierwszej dziesiątce stracili tylko miejsca 5 i 7 na rzecz uczniów z dawnego 36 Gimnazjum w Łodzi.
  Na pierwszym miejscu uplasował się w tym roku druh Kamil Grzelak, srebro przypadło Rafałowi Malesze, a brąz Bartoszowi Chejchmanowi. Ponadto dla szkoły punktowali również Konrad Suwalski, Makary Krawczyk, Stanisław Frączkowski, Szymon  Kobus i Dawid Pietrzak. Równie dobrze spisały się ich rówieśniczki, które chociaż mniej liczne zdołały wybiegać 5 miejsc w pierwszej siódemce. Nie zawiodły faworytki z ubiegłego roku. Julia Golińska zdobyła 2, a Aleksandra Małachowska 4 miejsce. Swoje punkty dorzuciły jeszcze do wspólnej puli Julita Skorzycka, Malwina Piątkowska i Angelika Michniewska.
  Nic dziwnego, że w kategorii oddziałów gimnazjalnych tytuł najlepszej szkoły województwa łódzkiego wrócił do Koluszek.

  foto /zdjęcia ze strony klubu UKS "Orientuś"/

 • Konkurs biblijny „Słuchać Pana”

  Sukces uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w archidiecezjalnym konkursie biblijnym „Słuchać Pana”

  W dniu 24 kwietnia br. w budynku Kurii Metropolitalnej w Łodzi odbył się finał archidiecezjalnego konkursu z wiedzy o 1 Księdze Królewskiej oraz Ewangelii wg św. Mateusza: „Słuchać Pana”. Uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach: Alicja Cieryt z klasy III d oddziałów gimnazjalnych  zdobyła wyróżnienie, zajmując 4 miejsce, zaś Franciszek Kobus-Puchała z klasy VII c uplasował się na 8 pozycji.

  Alicja i Franciszek uzyskali najlepsze wyniki w szkolnym etapie konkursu, który polegał na rozwiązaniu 30 zamkniętych pytań ze wskazanych przez organizatorów ksiąg biblijnych. W sumie w eliminacjach szkolnych w SP nr 1 wzięło udział aż 14 zainteresowanych uczniów.

  Ostatecznie w finale,Konkurs biblijny „Słuchać Pana” - Obrazek 1 uczniowie klas VII i oddziałów gimnazjalnych z ponad kilkudziesięciu szkół archidiecezji łódzkiej przez 45 minut musieli zmierzyć się z testem składający się z 30 otwartych i zamknięty pytań. Dla przykładu, uczestnicy musieli chronologicznie uporządkować wydarzenia z 1 Księgi Królewskiej i Ewangelii św. Mateusza, aby w dalszej kolejności wykazać się znajomością treści VIII Błogosławieństw. Ponadto rozwiązywali zadania „prawda” „fałsz” na temat dziejów Adoniasza, syna króla Dawida oraz adresatów i myśli przewodniej Ewangelii św. Mateusza. Wymagano także szczegółów typu: „w czyim domu miało miejsce namaszczenie Jezusa w Betanii?” oraz wiedzy na temat pierwszej pozabiblijnej wzmianki o św. Mateuszu. Detalami ze Starego Testamentu były m.in. modlitwa Salomona w Gibeonie, symbolika kruków, które karmiły proroka Eliasza oraz wiedza o losach króla Achaba.

  Jednocześnie należy nadmienić, że konkurs biblijny „Słuchać Pana” należy do najważniejszych konkursów organizowanych przez Wydział Katechetyczny w Łodzi, a uczniowie koluszkowskiej „Jedynki” nieprzerwanie od ponad dziesięciu lat odnoszą w nim budzące dumę sukcesy. Cała wspólnota szkolna na czele z Panią Dyrektor żywi zatem uzasadnione nadzieje, że nasi uczniowie z  podobnym zapałem i sukcesami będą reprezentować Koluszki w kolejnych latach.

  Dawid Urbańczyk

 • ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

   Dzień 3 maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponowne jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce. Zastąpione zostało obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951 r. Święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. W roku 2007 po raz pierwszy na Litwie obchodzono Święto Konstytucji 3 maja.

  Konstytucja 3 Maja – uchwalona została 3 maja 1791 roku na Sejmie Czteroletnim.  Regulowała prawo Rzeczypospolitej Obojga Narodów, wprowadzając ład do zanarchizowanych rządów magnaterii – pozostawiła ustrój stanowy, zmniejszyła rolę senatu, zniosła liberum veta, wzmocniła władzę wykonawczą, rozszerzyła prawa mieszczan, zapewniła chłopom ,,opiekę prawną i rządu”. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Zdaniem dwóch współautorów Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”. Konstytucja przestała w praktyce obowiązywać (straciła znaczenie) 24 lipca 1792 roku przez interwencję rosyjską i konfederację targowicką. Autorami Konstytucji 3 Maja byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj.

  W czwartek 26 kwietnia przedstawiciele społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach wraz z opiekunami złożyli kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki - patrona naszej szkoły i nieskazitelnego symbolu polskości.

 • Konkurs „Mistrz ortografii”

  Dnia 26.04.2018 w Szkole Podstawowej nr 1 w Koluszkach odbył się konkurs ortograficzny „Mistrz ortografii” o złote pióro. W przedsięwzięciu tym wzięło udział 27 uczniów z 6 szkół podstawowych z terenu gminy Koluszki. Uczniowie, choć byli zestresowani, to jednak z uśmiechem na twarzy przystąpili do napisania dyktanda o rodzie Ortografów, który przygotowywał ucztę dla specjalnych gości. Zwycięzcą okazał się Bartosz Bajer ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach. Drugie miejsce przypadło Patrycji Szajble ze Szkoły Podstawowej w Gałkowie Dużym. Trzecie miejsce zajął Aleksander Usielski ze Szkoły Podstawowej w Różycy. Wyróżnienia otrzymali Natalia Orszulak ze Szkoły Podstawowej w Różycy, Magdalena Szostek ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach i Miłosz Woźniak ze Szkoły Podstawowej w Będzelinie. Wszystkim gratulujemy bardzo dobrej znajomości zasad ortograficznych.

  foto

 • "JEDYNKA" mistrzem w XIII TURNIEJU WARCABOWYM

  SZKOŁA PODSTAWOWA NR1 MISTRZEM GMINY w XIII TURNIEJU WARCABOWYM

  W tym roku już po raz XIII w Szkole Podstawowej w Różycy odbył się MIEJSKO- GMINNYM TURNIEJ WARCABOWY, podczas którego uczniowie klas I-VII z całej gminy mogli sprawdzić swoje umiejętności gry w warcaby. W turnieju uczestniczyło sześć szkół podstawowych z terenu Gminy Koluszki. Jedynkę reprezentowało 6 uczestników. Uczniowie zostali wytypowani na konkurs po międzyklasowych eliminacjach.

  Sędzią głównym rozgrywek był pan Antoni Tomczyk. Rywalizacja odbywała się w dwóch kategoriach wiekowych tj. klas młodszych  I-III oraz uczniów starszych IV-VII. W zawodach partie rozgrywano systemem "każdy z każdym". Wysoki poziom zawodów wymagał od uczniów szczególnego logicznego i strategicznego myślenia oraz opanowania. Po wielu rozgrywkach z mocnymi przeciwnikami  Mistrzami Gminy Koluszki w XIII Turnieju Warcabowym zespołowo  została Szkoła Podstawowa nr 1 w Koluszkach. 
  W rozgrywkach indywidualnych uczestnicy turnieju z naszej szkoły zajęli:
  Klasy I-III
  Piotr Koprowski kl. IIa – miejsce 1

  Krystian Purkiewicz IIIb –miejsce 2
  Antoni Stompór IIIb -miejsce 4

  Klasy IV-VI
  Franciszek  Sobierajski IVc - miejsce 4
  Bartosz Skorzycki VIb- miejsce 6
  Piotr Kędzierski  VIb-  miejsce 6

  Uczniowie biorący udział w turnieju udowodnili, że nie tylko pasjonują się grami komputerowymi, ale czerpią przyjemność z rywalizacji przy warcabach.     
                                     WSZYSTKIM SERDECZNIE GRATULUJEMY .

 • Eliminacje powiatowe turnieju BRD

  W dniu 25.04.2018 roku gościliśmy w naszej szkole uczestników eliminacji powiatowych XLI Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. O tytuł Mistrza Powiatu Łódź-Wschód i prawo startu na zawodach wojewódzkich walczyły zespoły 5 szkół podstawowych oraz 4 reprezentacje klas gimnazjalnych. Poza konkursem startowała druga drużyna SP nr 1 Koluszki. 

  Na uroczystym otwarciu obecni byli: Starosta Łódzki Wschodni - Andrzej Opala, Dyrektor Szkoły – Jolanta Dąbrowska oraz sędziowie - przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Koluszkach. Po wystąpieniach w/w osób zawodnicy przystąpili do konkurencji turniejowych, tzn testów wiedzy, testów skrzyżowań, konkurencji pomocy medycznej oraz jazdy na rowerze po torze przeszkód i miasteczku ruchu drogowego.

  Konkurencje sprawnie i obiektywnie sędziowali przedstawiciele Komendy Policji w Koluszkach oraz przedstawiciele Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Koluszkach. Po czterech godzinach zmagań ogłoszone zostały wyniki turnieju.
  Na podsumowaniu zawodów towarzyszyli nam: Starosta Łódzki Wschodni - Andrzej Opala, Burmistrz Koluszek – Waldemar Chałat, z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Koluszkach mł.bryg. Marcin Rzesiewski, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Koluszkach - asp. sztab. Dariusz Jędrasik, 
  Kierownik Ogniwa ds. Kontroli Wydziału Ruchu Drogowego asp. Norbert Wójcik oraz Dyrektor Szkoły - Jolanta Dąbrowska.

  Końcowe wyniki turnieju szkół podstawowych:

  I m-ce drużyna Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach /Wiktoria Garbarska, Natalia Jatczak oraz Damian Suligorski, pod opieką p. Marka Kamińskiego/
  II m-ce drużyna Szkoły Podstawowej nr 2 w Koluszkach
  III m-ce drużyna Szkoły Podstawowej w Guzewie

  Bardzo dobrze zaprezentowała się druga drużyna naszej szkoły /Jakub Cieślak, Szymon Gniewisz oraz Kamil, Jatczak/, która startując poza konkursem uplasowała się na drugim miejscu.

  Końcowe wyniki turnieju wśród klas gimnazjalnych:

  I m-ce drużyna klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach /Dagmara Starosta, Wiktor Stępniewski, Jakub Długosz pod opieką p. Jerzego Pecyny/
  II m-ce drużyna klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej w Gałkowie Dużym
  III m-ce drużyna klas gimnazjalnych w Wiączyniu Dolnym

  Najlepszymi zawodnikami turnieju okazali się uczniowie naszej szkoły: Damian Suligorski i Jakub Długosz.

  foto

   

 • „Od Lolka bramkarza do Jana Pawła II”

  • Sukces uczennic Szkoły Podstawowej nr 1 w konkursie religijnym o zasięgu

  archidiecezjalnym „Od Lolka bramkarza do Jana Pawła II”

  W dniu 6 kwietnia br. w SP  nr 184 w Łodzi odbył się XII finał konkursu wiedzy o papieżu Janie Pawle II „Od Lolka bramkarza do Jana Pawła II”. Drużyna uczennic Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach w składzie: Aleksandra Kaźmierczak, Martyna Michalak oraz Nina Rosik z klasy 7 c zdobyła wyróżnienie, zajmując 5 miejsce.

  Wcześniej na etapie szkolnym drużyna dziewcząt przygotował prezentację multimedialną o św. Janie Pawle II, która w ocenie komisji finałowej uzyskała bardzo wysoką notę. Łódzki etapie eliminacji polegał natomiast na drużynowym rozwiązywaniu zadań konkursowych. Dziewczyny musiały wykazać się wiedzą o szczegółach z życiorysu papieża jak np. personalia rodziców chrzestnych Karola Wojtyły oraz jego katechety z czasów gimnazjum w Wadowicach. Ponadto, pytano o datę świeceń kapłańskich, nazwę pierwszej parafii, w której ks. Wojtyła pracował, tytuł jego najważniejszej książki filozoficznej a nawet dokładną datę obrony doktoratu wraz z tytułem dysertacji. Zagadnienia dotyczące papieskiego pontyfikatu koncentrowały się na tematyce związanej ze Światowymi Dniami Młodzieży, pielgrzymkami do Polski oraz patriotyzmie w twórczości literackiej św. Jana Pawła II. Wysoki poziom wiedzy wymaganej od uczestników finału nie powinien dziwić, gdyż w tym etapie eliminacji wzięło udział 14 najlepszych drużyn z Łodzi i jej okolic.

  W takim kontekście debiut naszych uczennic w tym prestiżowym religijnym konkursie napawa dumą nie tylko katechetów SP nr 1 - opiekunów młodzieży, ale także Panią Dyrektor szkoły, nauczycieli i całą społeczność koluszkowskiej Jedynki. Są podstawy, aby sądzić, że udział uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach w łódzkim konkursie papieskim będzie z powodzeniem kontynuowany w kolejnych latach. 

  Dawid Urbańczyk

  „Od Lolka bramkarza do Jana Pawła II” - Obrazek 1

 • WIELKI SUKCES NASZEJ UCZENNICY – Julka najlepsza w powiecie!

  11.04.2018 roku w siedzibie Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, w  tzw. „Paragrafie” odbyło się uroczyste podsumowanie Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych przeprowadzonych w roku szkolnym 2017/2018. Kurator oświaty, pan Grzegorz Wierzchowski, składał wyróżnionym uczniom gratulacje oraz wręczał nagrody.

  Po raz kolejny wśród najlepszych z najlepszych uczniów naszego województwa znaleźli się reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach: najmłodsza wśród uczniów szkół podstawowych Julia Spała z klasy VII c, która już po raz drugi odebrała z rąk kuratora oświaty tytuł LAUREATA Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego, a także Magdalena Ćmiel z klasy 3b oddziałów gimnazjalnych, która została FINALISTKĄ Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego.

  Należy podkreślić, że Julka znalazła się w  ścisłym gronie dwadzieściorga najlepszych polonistów województwa łódzkiego i jako jedyna w tym gronie reprezentowała gminę Koluszki i powiat łódzki wschodni. Tym bardziej cieszy fakt, że Julka uzyskała zaszczytny tytuł laureata z języka polskiego już po raz drugi. Potwierdziła tym tylko swoją ogromną wiedzę i umocniła się na pozycji lidera.

  Ten wielki sukces był możliwy dzięki wielkiemu zaangażowaniu Julki, wytrwałości i niezwykłej pracowitości. Jej niekłamane zainteresowania polonistyczne i godziny ciężkiej pracy przełożyły się na to, że od dwóch lat pozostaje niepokonana.

  Gratulujemy i życzymy Julce dalszych sukcesów, wiedząc, że jest uczennicą ambitną, wszechstronnie uzdolnioną,  stawiającą sobie wysokie cele. Być może w przyszłym roku zamieni tegoroczny tytuł finalisty w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Matematyki na tytuł laureata? Będziemy jej kibicować!

  Będziemy również trzymać kciuki za jej  starszą koleżankę Magdalenę Ćmiel, która znalazła się w gronie 39 finalistów tego konkursu, jako jedyna reprezentantka gminy Koluszki i powiatu łódzkiego wschodniego i która uzyskała w tym roku szkolnym również tytuł laureata Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego, co pokazuje, że jest to uczennica niezwykle uzdolniona. A gdy zdolności połączy się z sumiennością i pracowitością, to otrzymuje się gotową receptę na sukces i przepustkę do wymarzonego liceum. 

  Nie można tu nie wspomnieć o innych zdolnych humanistach ze Szkoły Podstawowej nr 1 , którzy reprezentowali naszą szkołę w etapie rejonowym. Poza Magdą do tej fazy zmagań dotarło jeszcze 7 gimnazjalistów: Weronika Jóźwik (IIId) Maja Skrobek(IIIa), Piotr Kabat(IIIc), Katarzyna Mela(IIIa), Weronika Gutowska(IIIc), Oliwia Balcerak (IIc) i Julia Banaszkiewicz (IIc) i była to najliczniejsza reprezentacja spośród wszystkich szkół z województwa łódzkiego, natomiast ze szkoły podstawowej swych sił w rejonie próbowały: Karolina Kubat (VIIc)i Aleksandra Kaźmierczak (VIIc), a z historii Maja Bajer (VIa) i Olga Stachecka (VIIa) oraz Szymon Dziuda (IIId) i Piotr Kabat(IIIc).

  Wszystkim tym zdolnym i pracowitym uczniom życzymy, aby nie opuszczały ich zapał i pasja, a także  aby przekładały się one na kolejne cenne osiągnięcia. Będziemy za nich trzymać kciuki, choć wielu z nich po wakacjach będzie już uczniami szkół ponadgimnazjalnych.

  foto

 • Gminne eliminacje XLI Ogólnopolskiego Turnieju BRD

  W dniu 17.04.2018 roku rozpoczęły się w naszej gminie eliminacje do XLI Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Tradycyjnie gospodarzem tych zawodów jest Szkoła Podstawowa nr 1 w Koluszkach, przy której funkcjonuje Gminne Centrum Edukacji Komunikacyjne. W turnieju wzięły udział zespoły wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy oraz reprezentacje klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach oraz Szkoły Podstawowej w Gałkowie Dużym.

  Po uroczystym otwarciu przez panią dyrektor Jolantę Dąbrowską, zawodnicy przystąpili do pierwszych dwóch konkurencji, tzn testów wiedzy oraz testów skrzyżowań. Po chwili odpoczynku i słodkim poczęstunku rywalizacja przeniosła się na teren miasteczka ruchu drogowego i rowerowego toru przeszkód.

  Wszystkie konkurencje bardzo sprawnie i obiektywnie sędziowali przedstawiciele Komendy Policji w Koluszkach, którzy uczestniczyli również w podsumowaniu zawodów.

  Końcowe wyniki turnieju wśród klas gimnazjalnych:

  I m-ce drużyna Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach /Dagmara Starosta, Wiktor Stępniewski, Jakub Długosz pod opieką p. Jerzego Pecyny/
  II m-ce drużyna Szkoły Podstawowej w Gałkowie Dużym /Jakub Sznajder, Mateusz Kopytek, Krystian Wójcik pod opieką p. Joanny Węderskiej/

  Końcowe wyniki turnieju szkół podstawowych:

  I m-ce drużyna Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach /Wiktoria Garbarska, Szymon Gniewisz, Jakub Cieślak, Damian Suligorski, Kamil Jatczak pod opieką p. Marka Kamińskiego/
  II m-ce drużyna Szkoły Podstawowej nr 2 w Koluszkach /
  Patryk Stec, Natalia Stec, Julia Przybylska, Kacper Krawul pod opieką p. Joanny Kamińskiej/
  III m-ce drużyna Szkoły Podstawowej w Długiem /Katarzyna Marczyk, Marek Mikina, Mateusz Tomaszewski pod opieką p. Jolanty Rozmarynowskiej/
  Pozostałe drużyny szkół podstawowych uplasowały się poza podium.

  Najlepszymi zawodnikami turnieju okazali się: Damian Suligorski i Wiktor Stępniewski. Uhonorowany został również najmłodszy uczestnik turnieju. Został nim Kamil Jatczak, który w klasyfikacji indywidualnej zajął VI miejsce.

  Kolejne zawody /eliminacje powiatowe/ odbędą się 25.04.2018 roku.

  foto

 • „Żyjmy zdrowo. Bądźmy razem”

  Jedynkowy blok żywieniowy Z kaszą w roli głównej” - podsumowanie Projektu „Żyjmy zdrowo.Badźmy razem”

  W Szkole Podstawowej nr 1 od kilku lat  podejmuje się wiele działań mających  na celu promowanie zdrowego stylu życia. W dniu 12 kwietnia 2018r. odbyło się podsumowanie szkolnego projektu pod hasłem „Żyjmy zdrowo.Badźmy razem.”. Uroczystego otwarcia dokonała pani dyrektor Jolanta Dąbrowska. Zaszczycili nas swoją obecnością: p. Krystyna Lewandowska, wiceburmistrz Gminy Koluszki, p. Małgorzata Małachowska, przewodnicząca Rady Rodziców SP nr 1 oraz grupa zajmująca się działem żywienia w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Koluszkach. Gości podejmowali wicedyrektor pani Małgorzata Hejchman i pani Danuta Pecyna oraz kierownik świetlicy Bogusław Bukowski. Projekt szkolny realizowany był w ramach ogólnopolskich programów: „Trzymaj formę” i „Szkoły promującej zdrowie”, a planowaniem i koordynacją powyższych działań zajął się zespół ds. promocji zdrowia. Tego dnia w sali gimnastycznej od rana krzątali się uczniowie z klas IV-VII, którzy przygotowali klasowe stoiska ze zdrową żywnością. Przedstawiciele każdej z klas losowali wcześniej rodzaj kaszy, która miała być głównym składnikiem sporządzonych potraw. Uczniowie klas IV-VII wykonali plakat na temat wylosowanego rodzaju kaszy i opisali jej znaczenie dla naszego organizmu. Zredagowali przepis na wybraną potrawę konkursową. Jak zwykle nie zawiedli rodzice, którzy bardzo aktywnie włączyli się w przygotowanie potraw i aranżację stoisk. Uczniowie uraczyli nas potrawami, których głównym składnikiem była kasza. Na stołach znajdowały się  zupy z kaszą, ciasteczka, sałatki kukurydziane, owsiane, jaglane, orkiszowe, jęczmienne, z komosą ryżową, z kaszy kuskus, z kaszy pęczak, kaszy perłowej,  kaszy bulgur,  kaszy gryczanej i amarantusa oraz pasztety i musy. Uczniowie odpowiadali na pytania komisji konkursowej, prezentowali potrawy i zachęcali do ich spróbowania. Przygotowane stoiska wywołały zachwyt i uznanie zarówno komisji oceniającej, jak i uczestników kiermaszu. Najwięcej punktów otrzymali: IVa, VIId.                                                                       

  W holu główny szkoły zorganizowano również wystawę przepięknych kart menu, które prezentowały produkty spożywcze z nazwami w języku angielskim.

  Kolejne ważne wydarzenia w ramach projektu odbywały się w klasach I-III. Uczniowie klasy I wykonali instrumenty muzyczne, wypełniali plastikowe czy metalowe puszki ziarnami zbożowymi. Poznali wartości odżywcze, jakie posiada wybrana kasza. Wykleili rysunek konturowy z wykorzystaniem różnych rodzajów ziaren. Następnie stworzyli koncert z instrumentami z kaszy.

   Uczniowie klas II i III przygotowali sałatkę zgodnie z wybranym rodzajem kaszy i degustowali ją podczas wspólnego śniadania. Również drugoklasiści i trzecioklasiści wykonali instrumenty z wybranymi rodzajami kasz i zagrali koncert. Dzieci ułożyły rymowankę zachęcającą do spożywania produktów z kaszy i umieścili ją na plakacie reklamowym.

   Wszystkim, którzy włączyli w organizację tego niezwykle udanego przedsięwzięcia, serdecznie dziękujemy.

  Podsumowanie szkolnego projektu – „Żyjmy zdrowo. Bądźmy razem”.

  Dnia 12 kwietnia 2018 roku w naszej szkole miało miejsce podsumowanie szkolnego projektu pt. „Żyjmy zdrowo. Bądźmy razem”, który dotyczył zagadnień związanych ze zdrowiem i integracją zespołów klasowych oraz całej społeczności szkolnej.

  W ramach bloku „Lubimy spędzać razem czas, bo wyjątkowy jest każdy z nas! Czy to jest chłopak, czy dziewczyna, niesamowita z nas drużyna!” uczniowie klas  IV – VII wraz wychowawcami przygotowali prezentacje multimedialne na temat swojej klasy.Zawierały one zdjęcia, scenki i filmiki dotyczące danej klasy  i odpowiadały na pytania:

  -Jacy jesteśmy jako zespół klasowy?

  -Co nas charakteryzuje w szczególności i wyróżnia jako klasę?

  -W czym jesteśmy najlepsi, a w czym niekoniecznie?

  -Co nas łączy i jak radzimy sobie z tym, co nas dzieli?

  -Dlaczego lubimy spędzać ze sobą czas?

  -Czy mamy jakieś wspólne przeżycie, o którym chcemy opowiedzieć innym?

  -W jaki sposób indywidualne cechy poszczególnych uczniów kształtują i wzbogacają naszą  klasę ?

  Intencją projektu było zaprezentowanie swojej klasy jako wyjątkowej grupy osób, która łącząc ze sobą różnych uczniów tworzy nową wartość. Bez względu na to jacy jesteśmy, jak się różnimy czy czasem kłócimy ze sobą – tworzymy zespół, doświadczamy wielu podobnych sytuacji, cieszymy się z naszych zwycięstwi smucimy z powodu porażek. Prezentacja miała pokazać innym, co kryje się za sformułowaniem „Nasza klasa …..”.
  Uczniowie wspaniale przygotowali się do postawionego przed nimi zadania,w sposób niezwykle ciekawy i interesujący przedstawili swoje klasy. Zaproszeni goście oraz cała zgromadzona w auli szkolnej społeczność uczniowska z zainteresowaniem śledzili występy koleżanek i kolegów i nagradzali je gromkimi brawami.

   Najwięcej punków za prezentację zdobyły klasy: IV b i VI a. Wyniki podsumowujące projekt „Żyjmy zdrowo. Bądźmy razem” :

  I miejsce – klasa IV a

  II miejsce – klasa VI a i VII d

  III miejsce – klasa IV b.

  Pozostałe klasy otrzymały wyróżnienia.

  foto

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Koluszkach
  ul. Zagajnikowa 12
  95-040 Koluszki
 • 44 7145837

Galeria zdjęć