Nawigacja

 • O PRAWACH DZIECKA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

  O PRAWACH DZIECKA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

  Dnia 20 listopada 2018r. w świetlicy  szkolnej obchodzony był Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.  Na początku uczennice z klasy VIII b Małgosia Golenia i Natalia Jatczak  wprowadziły młodsze koleżanki i kolegów w tematykę dnia.

  Ósmoklasistki przygotowały gry i zabawy, poruszyły w nich  kwestie prawa do nauki, godności, prywatności, poszanowania innych, wychowania bez przemocy. Następnie uczniowie rozwiązywali quizy związane z Konwencją o Prawach Dziecka, kolorowały tematyczne obrazki, oglądały ilustracje przedstawiające  omawiane prawa. Powstała wspaniała galeria prac. Dzień ten dostarczył dzieciom dużo wiedzy na temat ich praw i obowiązków przynosząc jednocześnie dobrą zabawę i miłe spędzenie czasu.

 • Młodzi artyści dla Niepodległej

  Młodzi artyści dla Niepodległej - Obrazek 1

  Uczniowie klas 5. mają powód do dumy. Ich prace plastyczne zdobiły jedną z głównych ulic naszego miasta - ulicę Brzezińską w Dniu Niepodległości. Zostały one wykonane pod kierunkiem p. Piotra Łyszkowicza w ramach projektu "Tu stacja Koluszki". Niepodległość i my". Przedstawiały one lokalne pomniki oraz żołnierzy różnych epok historycznych, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski.

  Bardzo dziękujemy p. Agnieszce i Bartoszowi Kurcom z księgarni "Skład Główny" za pomoc w organizacji wystawy. Dziękujemy również tym z Państwa, którzy udostępnili nam witryny swoich firm, abyśmy mogli zaproezentować prace naszych młodych artystów.

  Współpracowali z nami:
  1. Sklep odzieżowy. Jolanta i Zbigniew Pecynowie
  2. Kwiaciarnia. Maria Jolanta Dziadkowiec
  3. Mono Butik
  4. Ankar. Anna i Andrzej Kowalscy
  5. Cukiernia. Marianna Jeziorska
  6. Sala Muzealna
  7. Optyk. Małgorzata Jatczak
  8. Księgarnia Skład Główny. Agnieszka i Bartosz Kurcowie
  9. Jolmar. Jolanta i Marek Królikowscy
  Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wystawy młodych artystów w internetowej galerii.
   
 • Va i Vb  na wycieczce

  Va i Vb  na wycieczce

  W piątek, 16 listopada uczniowie klas Va i Vb  wraz ze swoimi wychowawcami wybrali się na wycieczkę do największej do tej pory działającej w Polsce, Papugarnii Carmen w Łodzi. Piątoklasiści zobaczyli ponad 180 papug należących do 40 różnych gatunków, mogli też podziwiać te barwne tropikalne ptaki z tak bliska, dotknąć ich, jak również nakarmić. Kolejnych punktem wycieczki był pobyt uczniów w Parku trampolin Saltos. Uczniowie byli zachwyceni ciekawą i nietypową dyscypliną sportu. Wszyscy przyjemnie spędzili czas.

  foto

 • Dzień Tolerancji

  Dzień Tolerancji

  Dzień Tolerancji w świetlicy szkolnej

  16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Wychowawcy świetlicy podjęli szereg działań  mających za zadanie uwrażliwić na przejawy nietolerancji, pokazać nietolerancję wokół nas oraz zachęcać do skutecznego przeciwdziałania brakowi tolerancji. Dzieci tworzyły plakaty, układały hasła i rozmawiały o przejawach tolerancji w klasie, w szkole i na podwórku. Uczennice z klas VIIa i VIIb przekazywały wiedzę młodszym. Uczniowie klasy Vb zaprezentowali ,,drzewo dobrych uczynków’’.

 • Wielka lekcja historii  „Osiągnięcia niepodległego państwa polskiego  w latach 1918-1939”

  Wielka lekcja historii  „Osiągnięcia niepodległego państwa polskiego  w latach 1918-1939” - Obrazek 1

   


  W piątek 9 listopada w Miejskim Ośrodku Kultury w Koluszkach odbyła się niezwykła lekcja historii przygotowana przez Szkołę Podstawową nr 1 w Koluszkach oraz Stowarzyszenie „Historia Koluszek” w ramach realizacji projektu „Godność, wolność, niepodległość” i Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Celem organizatorów było uświadomienie ogromnych trudności, z jakimi borykał się nasz kraj, scalany po okresie zaborów i wyniszczony po I wojnie światowej oraz  ukazanie, często nieznanych, osiągnięć niepodległego państwa polskiego. Uczniowie klas ósmych zaprezentowali efekty projektów, które realizowali pod okiem nauczycieli historii jak: „Wojsko polskie w dwudziestoleciu międzywojennym”, „Centralny Okręg Przemysłowy –polski cud gospodarczy”, „Czas śmiałych wizji –odkrycia polskich naukowców”, „Sukcesy polskich sportowców” i „Życie codzienne w II Rzeczpospolitej”. Tło historyczne i wydarzenia, które doprowadziły do odzyskania niepodległości przedstawił Adrian Kut, prezes Stowarzyszenia „Historia Koluszek”, o Bitwie Warszawskiej opowiedziała uczniom Małgorzata Hejchman, koordynator Programu, a temat architektury i sztuki w II RP przybliżył uczniom Mateusz Jaśkiewicz, członek Stowarzyszenia. Lekcja została wzbogacona wyjątkowym pokazem mundurów i oporządzenia polskich formacji wojskowych i paramilitarnych w latach 1918-1920” oraz wybranych formacji – uczestników Bitwy Warszawskiej, z wielką dbałością i zaangażowaniem przygotowanym  przez Piotra Łyszkowicza. Pięknym urozmaiceniem były piosenki, wykonane przez uczennice klasy piątej: Julię Jaworską, Julię Arndt i Zuzannę Świderek oraz inscenizacja do piosenki „Honor i gniew”, przygotowana przez klasę VII b. O godzinie 11.11 zgodnie z prośbą Prezydenta RP wszyscy wspólnie odśpiewali hymn polski i był to wzruszający moment, budujący poczucie tożsamości i wspólnoty.

  Wszystkie prezentację były bardzo dobrze przygotowane, zawierały wiele cennych informacji i razem stworzyły wspaniały i barwny obraz dwudziestolecia międzywojennego. Publiczność stanowili uczniowie szkół podstawowych z Gminy Koluszki, którzy z uwagą i zainteresowaniem uczestniczyli w lekcji. Wszyscy uczestnicy otrzymali przywieszki, na których oprócz barw narodowych widniał napis: „Kocham Polskę”. Było to z pewnością ważne wydarzenie, które pięknie wpisało się w obchody stulecia odzyskania niepodległości. Gratulujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia, była to lekcja historii i dobrze rozumianego patriotyzmu.

  foto

  Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

 • XXIII Koluszkowski Przegląd Piosenki

  XXIII Koluszkowski Przegląd Piosenki

  W dniu 6 listopada 2018 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Koluszkach  odbył się XXIII Koluszkowski Przegląd Piosenki. Tradycyjnie, jak co roku uczniowie naszej szkoły brali w nim udział. 

  W II grupie wiekowej (klasy IV-VI) swoje umiejętności wokalne prezentowali następujący uczniowie: Justyna Witczak, Julia Jaworska, Zuzanna Świderek, Julia Arndt, Emilia Fibich, Marta Łukowiak, Alicja Szymańska oraz Julia Tomczyk. W III grupie wiekowej( klasy VII- VIII i gimnazja) występowała Karolina Wierzbowska i Mateusz Markowski. Justynka Witczak z klasy IV a zdobyła wyróżnienia w tym konkursie.

   Wszystkim śpiewającym gratulujemy występu.!!!

 • „Nie bądź łoś, odblask noś”

  „Nie bądź łoś, odblask noś”

   

   Okres jesienno – zimowy, to czas gdy bardzo wcześnie zapada zmrok, gdy rano jest szaro i mgliście. Słowem jest to czas, gdy na drogach bardzo często występują warunki ograniczonej widoczności. Właśnie dlatego poruszanie się po drogach w tym okresie jest niebezpieczne. Odnosi się to głównie do pieszych i rowerzystów, tzw. niechronionych uczestników ruchu. Dotyczy to szczególnie dzieci i młodzieży szkolnej, która często kończy zajęcia po zmierzchu i wraca samodzielnie do domu. Osoby takie muszą zwracać szczególną uwagę na to, by być widocznym. Najlepszym sposobem jest noszenie elementów i kamizelek odblaskowych.

   

              Przypomina o tym nasz konkurs plastyczny ”Nie bądź łoś, odblask noś” zorganizowany pod patronatem Młodzieżowego Klubu Motoryzacyjnego „Jedynka”, we współpracy z nauczycielami naszej szkoły.

  Udział w nim wzięła młodzież klas I-VIII.

  Wyniki konkursu:

  Klasy I-III

  I miejsce - Aleksandra Wróbel klasa I a
  II miejsce  - Jakub Krakowiak klasa III b

  II miejsce  - Aleksandra Kazimierczak klasa II c
  III miejsce – Sylwia Malecha klasa III a

  III miejsce – Oliwia Smejda klasa klasa II c
   

  Klasy IV – VIII

  I miejsce - Alan Maciejewski klasa VI b

  II miejsce – Martyna Smejda  klasa VII a

  III miejsce - Julia Jaworska klasa V b

  Wyróżnienie:

  Maria Rygiert – klasa IV c

  Agata Jędrzejewska - klasa IV c

  Wiktoria Pietrzyk – klasa IV a

              Najlepsze prace nagrodzone zostały dyplomami i nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez MKM "Jedynka”.  Prace eksponowane są  na tablicy w szkolnej świetlicy.

  galeria prac

   

 • ,,100 dobrych uczynków klasy Vb na 100 lecie niepodległości’’

  ,,100 dobrych uczynków klasy Vb na 100 lecie niepodległości’’

  Dnia 13 listopada 2018r. w klasie Vb odbył się półfinał  dobrych uczynków, miłych gestów, względem kolegów, koleżanek, nauczycieli, rodziców i tych wszystkim z którymi żyją w Polsce, naszej Ojczyźnie. Piątoklasiści na drzewku wykonanym przez Julkę Żyłkę z rodzicami, zawiesili w formie biało-czerwonych serduszek dobre uczynki, które rozpoczęli wykonywać z początkiem roku szkolnego, natomiast podsumowanie 100 dobrych uczynków zaplanowany jest na ostatni tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia. Akcja zaproponowana przez wychowawczynię klasy Vb  Agnieszkę Wróbel spotkała się z wielką aprobatą, uczniowie zdecydowali, że nadal będą się starać i działać dla dobra innych, zdobywając kolejne dobre uczynki. Drzewko klasowe można oglądać w świetlicy szkolnej.

  ,,100 dobrych uczynków klasy Vb na 100 lecie niepodległości’’ - Obrazek 1

 • Narodowe Święto Niepodległości

  Narodowe Święto Niepodległości

  W dniu 8 listopada, w ramach obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole odbył się Konkurs Piosenki Patriotycznej

  fotorelacja z konkursu

  Tego samego dnia uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach, wraz z opiekunem panią Katarzyną Krajewską, złożyli kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.
  Upamiętnili w ten sposób setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

  foto

 • Vb w FAME POLE DANCE

  Vb w FAME POLE DANCE

  "Tell me and I forget,
  Teach me and I may remember,
  Involve me and I learn."

   

  ,,Powiedz mi to zapomnę,
  Naucz mnie to może zapamiętam
  Zaangażuj mnie to się nauczę".

   

  9 listopada uczniowie klasy Vb wraz z wychowawcą odwiedzili Fame Pole Dance- Studio Tańca, w ramach innowacji z języka angielskiego autorstwa nauczycielki języka angielskiego Agnieszki Wróbel.

  Wprowadzenie w naszej szkole innowacji pedagogicznej „Everyday English- wykorzystanie języka angielskiego w życiu codziennym” podyktowane jest chęcią stworzenia uczniom możliwości nauki języka angielskiego ze szczególnym naciskiem na jego najistotniejszy aspekt – komunikację werbalną, oraz treść – kontekst kulturowy. Jednak główna ideą tej innowacji są role play game czyli zabawy dramowe, zabawy z podziałem na role, dialogi. Przede wszystkim aby przećwiczyć sytuacje, z którymi się zetknęli, zetkną – zabawa to próba bezpiecznego zrozumienia świata, prawdziwe zanurzenie w języku. Niestety większość uczących się nie ma możliwości wyjazdu na kilka miesięcy za granicę. Stąd pomysł odgrywania ról w realistycznych miejscach w naszym mieście by zbliżyć się do prawdziwego używania obcego języka.

  Piątoklasiści zdecydowali, że w piątkowe popołudnie chcą podjąć próbę zapisu na tańce w języku angielskim. Podczas odgrywania scenki, uczestnicy zajęć wykorzystali poznane słownictwo na lekcjach języka angielskiego, dzięki czemu nabrało ono większego znaczenia i utrwaliło się zdecydowanie szybciej. W rolę instruktorek wcieliły się Maja Gradowska i Julka Jaworska, natomiast zapisującymi na lekcje tańca były Zuzia Świderek i Ola Chromińska. Klasa w wielkim skupieniu wysłuchała odegranych scenek. Dodatkowo miejsce, klimat, stroje dziewcząt miały wpływ na realność przedstawionych dialogów. Dziękujemy pani Kamili Marczuk-Włodarskiej za udostępnienie sali i gościnność. Niezwykła lekcja języka angielskiego na długo zostanie w pamięci uczniów klasy Vb.

  foto

 • Europejski Dzień Języków w Szkole Podstawowej nr 1

  Europejski Dzień Języków w Szkole Podstawowej nr 1

  Ostatni dzień października stał się okazją do podsumowania szeregu działań podjętych przez nauczycieli języka angielskiego w ramach obchodów tegorocznego Europejskiego Dnia Języków. Uczniowie wszystkich roczników mieli możliwość uczestniczenia w różnych formach celebracji tego eventu. Dzieci z klas 1-4 wykonały dużą flagę wylosowanego wcześniej kraju europejskiego, jak również namalowały małe flagi na policzkach oraz nauczyły się podstawowych zwrotów grzecznościowych w języku danego państwa. Uczniowie o zdolnościach manualno-artystycznych wzięli udział w konkursach plastycznych na temat symbolów krajów europejskich (dla klas 1-3) oraz ciekawostek krajów europejskich (dla klas 4-7). Laureatami konkursu dla klas 1-3 zostali:

  I miejsce Liwia Sych 3a
  II miejsce Filip Kłosiński 3a  i Nikola Sobczak 2b
  III miejsce Jakub Krakowiak 3b i Ola Cieślak 3a

  Natomiast wyróżnienia jury przyznało Wojtkowi Bożykowi 1c, Klaudii Zielińskiej 1c, Bartkowi Chwalińskiemu 1b i Oli Wróbel 1a.

  Laureatami konkursu w kategorii klas 4-7 zostali:

  I miejsce Mateusz Solarek 5b
  II miejsce Zuzia Adamczyk 4b
  III miejsce Karolina Sobocińska 5c i Piotr Kubiak 5c
  Najpiękniejsze prace zostały wywieszone na szkolnym korytarzu.

  Ponadto dla klas 4-8 został przygotowany specjalny quiz o krajach Europy w formie aplikacji na telefon. Najlepsi w tej konkurencji okazali się:

  Klasy 4 Magdalena Szostek
  Klasy 5 Ola Chromińska

  klasy 6 Piotr Matysiak
  Klasy 7 Maja Bajer
  Klasy 8 Jakub Szymański

  Z kolei gimnazjaliści i ostatnie klasy szkoły podstawowej spróbowali swoich sił w dyktandzie z języka angielskiego. Najmniej błędów popełniła Kasia Kozal z klasy 3D gimnazjum, zajmując pierwsze miejsce , na drugiej pozycji uplasowali się egzekwio Oliwia Balcerak z klasy 3C gim oraz Bartek Zychla z 3D gim.

  Podczas apelu podsumowującego Europejski Dzień Języków młodzież ucząca się języka hiszpańskiego przygotowała piosenki i prezentację promujące to państwo i język. Również dzieci z grupy niemieckiej pokazały swoje wokalno-aktorskie zdolności. Szkolny apel był również okazją do podsumowania wymiany polsko-niemieckiej, mającej miejsce w ubiegłym roku szkolnym. Uczniowie biorący w niej udział opowiadali o swoich wrażeniach z pobytu u naszych zachodnich sąsiadów, natomiast nauczyciele j. niemieckiego zachęcili do udziału w planowanej wycieczce do Drezna, a nauczycielka języka angielskiego opowiedziała o kolejnym, międzynarodowym projekcie, który niebawem zacznie być realizowany w naszej szkole. Podczas apelu rozdano również dyplomy i nagrody zwycięzcom różnych konkursów towarzyszących Dniu Języków.

  Napawa radością fakt, że uczniowie naszej szkoły lubią i chcą uczyć się języków obcych. Obecnie w szkolnej ofercie edukacyjnej znajduje się język angielski, niemiecki i hiszpański, jednak szkoła jest elastyczna i stara się dostosować do potrzeb młodych ludzi. Warto pamiętać, że nauka języka obcego niesie ze sobą wiele korzyści, m.in. pozwala dobrze zdać różne egzaminy, ułatwia znalezienie atrakcyjnej pracy w przyszłości, przyczynia się do większej i odważnej mobilności w zglobalizowanym świecie, zwiększa poczucie własnej wartości i hamuje demencję starczą.

  Nauczyciele języków obcych

  foto

 • Breakdance w II a

  Breakdance w II a

  W październiku na zaproszenie p. Katarzyny Jeziorskiej do klasy IIa przyszła  absolwentka naszej szkoły Aleksandra Drabik. Ola jest instruktorką tańca B-Boying (Breakdance)i podczas swojej wizyty zaprezentowała swoje wyjątkowe umiejętności. Zapoznała uczniów z poszczególnymi elementami B-Boyingu i przeprowadziła niezwykle ciekawe zajęcia . Podczas dwugodzinnego treningu uczniowie mogli przekonać się na własnej skórze,  że łatwe z pozoru figury wymagają doskonałej kondycji fizycznej, a ich właściwe wykonanie okupione jest wielogodzinnymi ćwiczeniami. Zajęcia przeprowadzone przez Olę przysporzyły drugoklasistom wiele pozytywnych emocji. Z zaangażowaniem i radością reagowali na proponowane ćwiczenia.

  Ola zachęcała uczniów do realizowania  własnych marzeń i dążenie do określonego przez siebie celu, nawet, jeżeli pojawią się drobne niepowodzenia. Uczniowie klasy IIa nie mogą  doczekać się następnego spotkania z Olą, która obiecała, że jeszcze ich odwiedzi.

  foto

 • Ubezpieczenie uczniów w roku 2018/2019

  Ubezpieczenie uczniów w roku 2018/2019

  Warunki ubezpieczenia uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 z oddziałami gimnazjalnymi w roku szkolnym 2018/2019 są dostępne w zakładce Kącik Rodzica -> Warunki ubezpieczenia NW uczniów.

 • „Czytamy i podróżujemy razem z Kazikiem”

  „Czytamy i podróżujemy razem z Kazikiem”

     W październiku uczniowie klasy IIa  raz w tygodniu gościli na zajęciach swoich rodziców.  W ramach akcji  „Czytamy i podróżujemy razem z Kazikiem” zaproponowanej przez wychowawczynie Katarzynę Jeziorską  mamy  czytały dzieciom lekturę „Afryka Kazika”.  Ciekawym momentem wspólnych spotkań były opowieści o podróżach. Uczniowie mogli znaleźć  odległe  miejsca na mapie, spróbować specjałów pochodzących z różnych krajów świata oraz obejrzeć  ciekawe pamiątki z podróży. 

  foto

 • Policyjna Akademia Bezpieczeństwa 2018

  Policyjna Akademia Bezpieczeństwa 2018

  Policyjna Akademia Bezpieczeństwa to program profilaktyczny realizowany przez Policję woj. łódzkiego. Jego głównym celem jest kształcenie u dzieci w wieku wczesnoszkolnym bezpiecznych postaw w kontakcie z zagrożeniami. Integralną częścią tego programu jest konkurs sprawności fizycznej oraz wiedzy o bezpieczeństwie. Przebiega on w trzech etapach  - szkolnym, powiatowym i wojewódzkim.

  Rywalizacja adresowana była do uczniów drugich klas szkół podstawowych. Eliminacje szkolne wyłoniły najlepszą parę, która reprezentowała szkołę  na zawodach na szczeblu powiatowym. "Powiatowy Konkurs wiedzy i sprawności fizycznej" odbył się 25.10 2018r na terenie Szkoły Podstawowej w Wiśniowej. Szkołę Podstawową nr 1 w Koluszkach reprezentowali: Oliwia Smejda oraz Wojtek Grobelny. Odbyły się 2 etapy konkursu: test wiedzy oraz konkurencja sprawności fizycznej- tor przeszkód. Uczniowie z „Jedynki” doskonale poradzili sobie z obiema konkurencjami pokonując pięć pozostałych drużyn i  zdobywając ostatecznie II miejsce w powiecie łódzko-wschodnim.

  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

  foto

 • "Mikołajek"- lektura w pudełku

  "Mikołajek"- lektura w pudełku

   Uczniowie klasy IV B po omówieniu książki "Mikołajek" przygotowali niezwykłe prace. Każdy uczeń stworzył pudełko, którego wygląd i wnętrze miało nawiązywać do omawianej szkolnej lektury. Pudełka zostały ozdobione rysunkami, a w środku znajdowały się różne przedmioty i figurki przedstawiające bohaterów utworu. Można zobaczyć: okulary Ananiasza i jego globus, cygaro zabrane przez Alcesta, bukiet kupiony dla mamy Mikołajka, pieska Reksa, gwizdek Rufusa, nie mogło zabraknąć dzienniczka Mikołajka. W każdym pudełku znajdował się również list do wybranego bohatera lektury "Mikołajek". Prace uczniów będzie można obejrzeć od wtorku w szkolnej bibliotece.   Zapraszamy!

  galeria prac

 • Z orłem w koronie

  Z orłem w koronie - Obrazek 1

  Uczniowie klas V naszej szkoły wzięli udział w kolejnych zajęciach w ramach projektu „Tu stacja Koluszki. Niepodległość i my” realizowanego przy wsparciu finansowym Fundacji BGK im. J. K. Steczkowskiego. Nosiły one tytuł „Z orłem w koronie” i miały formę pokazu z udziałem uczniów starszych klas ubranych w mundury żołnierzy z różnych epok historycznych. Piątoklasiści mogli więc zobaczyć wspaniały barwny strój kosyniera z czasów powstania kościuszkowskiego, najnowszy mundur ze szkolnej kolekcji – uczestnika powstania listopadowego, strój powstańca styczniowego, legionisty i żołnierza z okresu 20-lecia międzywojennego.
  Wszystkie mundury zostały zaprezentowane przez p. Piotra Łyszkowicza, który bardzo szczegółowo opisywał każdy z elementów żołnierskiego stroju i wyposażenia. Zaimponował wszystkim swoją niezwykłą wiedzą i znajomością tematu. Pojawienie się kolejnych żołnierzy zapowiadał odpowiedni fragment muzyczny kojarzący się z daną epoką bądź formacją wojskową.
  Drugą częścią spotkania był finał konkursu recytatorskiego pod hasłem „Bo tęsknię po Tobie”. Wzięło w nim udział 11 uczennic, które zaprezentowały utwory patriotyczne wielu autorów. Występ oceniało jury w składzie: p. dyrektor Jolanta Dąbrowska, p. wicedyrektor Danuta Pecyna, p. Magdalena Bartosiewicz i p. Bogumił Bukowski. Poziom recytacji był bardzo wysoki, dlatego jury przyznało po 3 równorzędne nagrody. Laureatkami 1. miejsca zostały: Emilka Fibich, Zuzia Kruś i Zuzia Świderek. Laureatki 2. miejsca to: Julka Arndt, Marysia Ciechowicz i Zuzia Marczyk. Tytuł laureatek 3. miejsca przypadł: Julce Jaworskiej, Karinie Kobierzyckiej i Rozalii Wojciechowskiej. Wyróżnienie zdobyły: Maja Jędrzejewska i Nikola Najder.
  Gratulujemy!

  W internetowej galerii przedstawiamy zdjęcia z imprezy.

 • Fit-niespodzianka w klasie 5c

  Fit-niespodzianka w klasie 5c

  Dość nietypowo klasa 5c spędziła w tym roku szkolnym Dzień Chłopaka. Dziewczęta zaproponowały swoim kolegom z klasy prawdziwie męskie wyzwanie i zaprosiły ich do siłowni „Fit Centrum”, mieszczącej się w Koluszkach przy ulicy 11 Listopada. Zajęcia przygotowane i prowadzone przez instruktora osobno dla grupy dziewczyn i dla grupy chłopców podzielone były na dwa bloki. Ćwiczenia aerobiku i zajęcia na profesjonalnym sprzęcie: bieżniach, atlasach, steperach, rowerkach i schodach wysiłkowych sprawiły wszystkim wiele radości. Podczas wyczerpującego pobytu chłopcy ćwiczyli swoją tężyznę fizyczną, poprawiali rzeźbę ciała i wydolność swojego organizmu. Po intensywnym wysiłku czekała na nich jeszcze słodka niespodzianka. Cały ten wyjątkowy dzień był idealnie  zorganizowany,  profesjonalnie przygotowany i podany uczniom w formie zabawy. Jak zapewniają uczniowie klasy 5 c, na kolejną wizytę w siłowni z pewnością nie będą czekać do 8 marca.

  Fotoreportaż z wizyty w Fit-Centrum

 • "By nie zginęła" - lekcja patriotyzmu w Bibliotece Miejskiej w Koluszkach

  "By nie zginęła" - lekcja patriotyzmu w Bibliotece Miejskiej w Koluszkach - Obrazek 1

  W dniach 22 i 23 października uczniowie  klas piątych wzięli udział w lekcji bibliotecznej „By nie zginęła”, która odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koluszkach. Zajęcia te zostały zorganizowane w ramach  projektu „Tu Stacja Koluszki. Niepodległość i my” ogólnopolskiego programu „Na 100 Niepodległa”  współfinansowanego ze środków Fundacji BGK im. J. K. Steczkowskiego.
  Uczniowie dowiedzieli się, jaką rolę pełniła kultura polska podczas  zaborów, poznali utwory literackie pisane „ku pokrzepieniu serc” Polaków przez 123 lata niewoli. Młodzież poznała genezę m.in. „Pana Tadeusza”, Trylogii Henryka Sienkiewicza, Mazurka Dąbrowskiego. Piątoklasiści dowiedzieli się,  kiedy A. Mickiewicz napisał swoją epopeję, jakie uczucia w niej wyraził, dlaczego jest to jeden z najważniejszych utworów o Polsce i Polakach.
  Zaprezentowane uczniom utwory polskiego noblisty pokazywały wielkie dni chwały polskiego oręża,  dawały ówczesnym Polakom nadzieję na pokonanie wroga , odzyskanie niepodległości  i wolności. Uczestnicy zajęć poznali również ciekawą historię utworu  M. Konopnickiej pt. „Rota”, który był  kontrkandydatem Mazurka Dąbrowskiego do roli  hymnu państwowego.
  Uczniowie rozwiązywali również krótki quiz nawiązujący do tematu zajęć . Musieli wykazać się znajomością pojęcia patriotyzm, symboli narodowych, wymieniali tytuły powieści historycznych H. Sienkiewicza i utworów A. Mickiewicza.
  Na zakończenie spotkania klasy z wielkim zaangażowaniem oglądały różne wydania  epopei narodowej ( najstarsze w zbiorach Biblioteki pochodzi z 1946 roku), powieści Sienkiewicza, utwory J. Słowackiego, Konopnickiej.
  Uczniowie dowiedzieli się również, kim był patron Biblioteki, Władysław Strzemiński, jakie były jego związki z Koluszkami, jakie pamiątki po artyście   zostały w naszym mieście. Zrobili sobie oczywiście wspólne zdjęcie przy nowo postawionej ławeczce Strzemińskiego.
  Bardzo dziękujemy Pani  Ewie Oleksiak, Dyrektor Biblioteki, Paniom  Ani Środzie i Karolinie Miazek za możliwość uczestniczenia w zajęciach, za przygotowanie i przeprowadzenie dla nas lekcji patriotyzmu.

  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wizyty w Bibliotece do internetowej galerii.

 • Łódź między wojnami – wycieczka edukacyjna klas siódmych

  Łódź między wojnami – wycieczka edukacyjna klas siódmych - Obrazek 1

  Dnia 17.10.2018 roku klasy 7a i 7b wraz z opiekunami Magdaleną Bartosiewicz, Małgorzatą Hejchman, Anną Malechą i Pauliną Majek uczestniczyły w wycieczce do Łodzi w ramach realizacji projektu „Godność, wolność, niepodległość” i Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Głównym celem wyjazdu było kształtowanie szacunku do własnego państwa, jego historii, kultury i tradycji, wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej i wspólnoty obywatelskiej oraz poszerzenie wiedzy o osiągnięciach Polaków żyjących w latach 1918–1939. Uczniowie w aktywny i kreatywny sposób poznawali fascynującą historię międzywojennej Łodzi. 

  Spacer, który odbywał się wzdłuż ulicy Piotrkowskiej przy pięknej, słonecznej pogodzie, okazał się przyjemnym sposobem na rozpoczęcie wycieczki. Wędrówka zaczęła się przy placu Wolności i w tym samym miejscu zakończyła się. Uczniowie zostali podzieleni na grupy i wyruszyli na spacer z telefonami w dłoniach, ponieważ ich zadaniem było dowiedzieć się jak najwięcej o szczególnych z tego okresu budynkach. Trasa liczyła 11 stacji: magistrat, kawiarnia Astoria, kino Casino, kościół ewangelicko-augsburski św. Trójcy, Synagoga Towarzystwa Opieki nad Chorymi, pomnik Kościuszki, YMCA, Dom Bankowy Wilhelma Landaua, Lecznica Lekarzy Specjalistów, Grand Hotel i plac Wolności. Na każdym punkcie czekała na dzieci informacja o budynku pod postacią QR kodu. Uczniowie skanowali kod i uzyskiwali tekst poświęcony danemu miejscu. Podczas każdego postoju dzieci musiały sfotografować zabytek, a efektem ich pracy został kolaż stworzony w aplikacji internetowej. Zwieńczeniem tej części wycieczki był quiz w aplikacji Kahoot, który dotyczył wiedzy o Łodzi z okresu 1918–1939. Druga część wycieczki odbywała się w Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Uczniowie zostali podzieleni na dwie drużyny, które kolejno uczestniczyły w warsztatach „Jak feniks z popiołów” i „Legionowe twarze niepodległości”. Podczas zajęć dzieci miały za zadanie stworzyć plakat o polskich legionach, ułożyć puzzle przedstawiające przywódców walk o niepodległość oraz odnaleźć  w muzeum pamiątki z tamtych czasów. Dla siódmoklasistów przygotowano wykład poświęcony historii tego okresu, a sprawdzianem uważnego słuchania okazał się quiz, pracownicy muzeum przygotowali upominki dla słuchaczy. Wycieczka wpisała  w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, a dla uczniów była ciekawą i wartościową lekcją historii.

  foto

  Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

   

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Koluszkach
  ul. Zagajnikowa 12
  95-040 Koluszki
 • 44 7145837

Galeria zdjęć