• Informacje ważne dla Rodzica

        •  


          Numer konta Rady Rodziców

          Bank Pekao S.A. I o/Koluszki

          79 1240 3161 1111 0010 8865 8817

           


          Opłaty za obiady

          Uprzejmie informujemy, iż w Szkole Podstawowej nr 1 w Koluszkach wpłat na obiady dokonujemy wyłącznie na numer konta: 11 1020 3378 0000 1802 0332 3722 w Banku PKO BP. Kwota wpłaty podawana jest przez Kierownika Świetlicy p. Bogusława Bukowskiego (tel. 44 714 58 78)


           

          Jak motywować dziecko do nauki?

           Motywacja:

          • odnosi się do sfery psychicznej człowieka, 
          • jest procesem regulującym nasze zachowania,
          • jest utożsamiana z chęcią, wolą, wzbudzaniem w sobie energii wykorzystywanej do rozpoczęcia, kontynuacji i finalizacji zaplanowanego działania,
          • wiąże się z realizacją naszych potrzeb.

          Wyróżnia się motywację zewnętrzną, w której wykorzystuje się różne motywatory – nagrody, kary oraz wewnętrzną, tzw. automotywację, która sprowadza się do pobudzania samego siebie w celu realizacji zadań.

          Człowiek odczuwa wiele różnorodnych potrzeb, wśród nich potrzebę autonomii, czyli niezależności i swobody w podejmowaniu samodzielnych decyzji oraz potrzebę kompetencji, czyli rozwoju i relacji z ludźmi.

          Rozpoznanie potrzeb i celów dziecka jest jednym ze sposobów pobudzania jego wewnętrznej motywacji.

          Porady dla rodziców

          • Pobudzaj wewnętrzną motywację dziecka, rozbudzaj jego zainteresowania, pasje, ciekawość świata i ludzi.
          • Zaakceptuj, że dziecko jest inne niż ty – akceptuj je bezwarunkowo, pokazuj, że w nie wierzysz.
          • Zachęcaj dziecko do rozwoju zgodnie z jego potrzebami i preferencjami.
          • Obserwuj, gdzie tkwią jego talenty, jaką ma strategię uczenia się.
          • Wzmacniaj poczucie autonomii dziecka: pozwól mu decydować, wybierać (gdy to możliwe), szanuj te wybory, ale wskazuj na ich konsekwencje, zamiast kar i nagród.
          • Akceptuj błędy (można jej poprawiać), ale prowokuj do wyciągania wniosków i budowania planów naprawczych.
          • Powołuj się na fakty – kiedy jesteś niezadowolony z zachowania dziecka, wyraź własne emocje, poinformuj o problemie i sprowokuj, by dziecko samo poszukało jego rozwiązania. Spokojnie czekaj.
          • Bądź wiarygodny i konsekwentny w tym, co mówisz i robisz – dziecko cię obserwuje i naśladuje. Jesteś dla niego wzorem. 

           


          Lekki plecak szkolny - apel do Rodziców

          Drodzy Rodzice

          Mając na uwadze zdrowie dzieci kierujemy do Państwa prośbę, abyście sprawdzali, czy plecy Waszych pociech nie są przeciążone. Problemy ze stawami i kręgosłupem to rezultaty nieumiejętnego noszenia tornistrów i zbyt duża ich waga. Przypominamy, że waga plecaka z jego zawartością nie powinna przekraczać 10-15 % masy ciała dźwigającego go ucznia. Tornister powinien posiadać usztywnioną ścianę przylegającą do pleców, a ciężar zawartości powinien być rozłożony symetrycznie. Cięższe rzeczy należy umieszczać na dnie, a lżejsze wyżej. Tornister powinien być wyposażony w równe, szerokie szelki, których długość powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców.

          Zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej. Ponadto należy przypominać dzieciom, że szkolny plecak należy nosić na obu ramionach.

          Drodzy Państwo prosimy o systematyczne kontrolowanie zawartości plecaków — pozwoli to zapobiec zabieraniu przez dzieci rzeczy, które często są zbędne  i niepotrzebne do realizacji zajęć w szkole, a powodują dodatkowe obciążenie plecaka.

          Dziękujemy  


          1. Rady Rodziców i Rady Szkoły w polskim systemie oświaty


          2.Szkoła dla rodziców i wychowawców


          3.Program adaptacji dzieci sześcioletnich w Szkole Podstawowej nr 1 w Koluszkach


          4.ŁUD  /Łódzki Uniwersytet Dziecięcy/ jest jednostką Politechniki Łódzkiej. Od 2008 roku organizuje wykłady i warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat.  Zapisy odbywają się zazwyczaj w pierwszy wtorek września i stycznia od godziny 8.00 przez Internet, adres: www.lud.p.lodz.pl


           

          Informacja na temat zagrożeń w sieci, przekazana do szkół przez MEN

          Gry komputerowe to bardzo popularna forma rozrywki dla dzieci i młodzieży. 60% dzieci w wieku 4-14 lat używa komputera do grania, a 94% nastolatków w wieku 12-17 lat gra w gry wideo.

          Gry komputerowe mogą wspierać rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny dzieci. Wpływają pozytywnie na: spostrzegawczość, reakcje na bodźce, zdolności przestrzenne, procesy myślowe oraz koncentrację uwagi. Poprawiają refleks i koordynację wzrokowo-ruchową oraz ćwiczą umiejętność współdziałania w grupie.

          Jednak nadmierne granie może powodować problemy z koncentracją uwagi przez dłuższy czas, zaniedbywania nauki, aktywności fizycznej, kontaktów z rodziną i kolegami. Może ono prowadzić również do rezygnacji z innych zainteresowań, a nawet zaniedbywania czynności takich, jak jedzenie czy sen. W skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do uzależnienia.

          W naszym kraju wiele gier komputerowych oznaczonych jest wg systemu PEGI (Pan-European Game Information). Jest to ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier stworzony przez producentów gier w celu udzielenia rodzicom w Europie pomocy w podejmowaniu świadomych decyzji o zakupie gier komputerowych. Symbole PEGI znajdują się na opakowaniu gry. Wskazują one następujące kategorie wiekowe: 3, 7, 12, 16 i 18 lat, nadane zgodnie z zawartością gry i poziomem rozwoju młodego użytkownika. Na stronie internetowej www.pegi.info można sprawdzić klasyfikację gry i jej kategorię wiekową.W systemie PEGI poza klasyfikacją wiekową można znaleźć oznaczenia informujące o potencjalnie szkodliwych treściach występujących w grze, takich jak przemoc, wulgaryzmy czy hazard. Przed zakupem gry warto zapoznać się
          z jej klasyfikacją, aby podjąć przemyślaną decyzję.

          Gry zawierające agresję i brutalną przemoc powodują wzrost poziomu agresji u dzieci, uczą wrogich zachowań wobec innych ludzi oraz tego, że jedynym sposobem na rozwiązywanie problemów jest używanie siły.
          Media donoszą o nowej grze pn. „Blue Whale Challenge” czyli „niebieski wieloryb”, która pojawiła się w internecie i zagraża życiu dzieci oraz nastolatków. Z doniesień medialnych wynika, że początek gry miał miejsce w Rosji, gdzie już ponad setka młodych internautów popełniła samobójstwo.

          Z doniesień mediów wynika, że gra jest bardzo popularna i wzbudza zainteresowanie młodych internautów. Psychologowie ostrzegają, że szczególnie narażone na udział w grze są osoby o niskiej samoocenie i poczuciu własnej wartości.

          Z informacji uzyskanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wynika, że aktualnie Prokurator Okręgowy w Szczecinie prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania doprowadzenia trójki małoletnich do targnięcia się na własne życie pod wpływem wspomnianej gry.

          Poniżej przekazuję informacje dotyczące zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu z gier komputerowych:

          • Określ zasady dotyczące czasu, jaki twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe.

          • Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji
          z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w waszym domu gra się w określone dni, np. w piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera.

          • Zainteresuj się, w co gra twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.

          • Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może ci w tym pomóc system oceny gier PEGI.

          • Zwróć uwagę, czy w zachowaniu twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.

          • Upewnij się, że twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.

          • Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.

          • Pamiętaj, że istnieją minigry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.

          • Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami.

          Jeśli tak – sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.

          Gdzie można uzyskać pomoc

          W celu uzyskania porad i wskazówek rodzice mogą dzwonić pod nr telefonu 800 100 100, oferujący bezpłatną i anonimową pomoc dla dorosłych (rodziców, nauczycieli, pedagogów). Dzieci i młodzież, którzy potrzebują pomocy, chcą z kimś porozmawiać o swoich problemach mogą dzwonić pod nr telefonu 800 121212  (Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka).

          Fragmenty listu Macieja Kopcia- Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej

          • Gry w życiu uczniów, Instytut Badań Edukacyjnych, 2014.
          • The report of the APA Task Force on Violent Media, American Psychological Association, 2015.
          • Więcej o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży w Internecie: www.dyżurnet.pl, www.ore.edu.pl, www.akademia.nask.pl, www.kursor.edukator.pl, www.saferinternet.pl, www.plikifolder.pl.


           

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Koluszkach
      • 44 7145837
      • ul. Zagajnikowa 12 95-040 Koluszki Poland
      • marokam@interia.pl, jurekpec@gmail.com
      • https://www.facebook.com/sp1koluszki/
      • Andrzej Włodarczyk Kontakt: naslo14@op.pl lub iod@koluszki.pl.
    • Logowanie