W czwartek 1 marca uczniowie klasy I a byli z pierwszą wizytą w szkolnej bibliotece. Wysłuchali życzeń książki, zapoznali się z zasadami korzystania z biblioteki, rozwiązali szereg zadań przygotowanych przez panią bibliotekarkę i wypożyczyli bajki do samodzielnego czytania. Uczniowie obiecali, że będą szanować wypożyczone książki.
Lekcja zawodoznawcza w Komendzie Powiatowej Policji
26 lutego 2018 roku uczniowie klasy 3B oddziałów gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 1 odwiedzili Komendę Powiatową Policji w Koluszkach. Celem wizyty było poznanie „od podszewki” pracy policjantów. Uczniowie – którzy już wkrótce będą musieli podjąć decyzję w sprawie dalszego kierunku kształcenia i przyszłego zawodu – dowiedzieli się, że praca w policji jest doświadczeniem fascynującym, ale też bardzo trudnym. Policjanci muszą odznaczać się ogromną sprawnością fizyczną i odpornością na stres. Idąc do pracy, nie wiedzą z jakimi wyzwaniami przyjdzie im się zmierzyć.
Młodzież miała okazję zwiedzić budynek Komendy; obejrzeli strzelnicę i salę gimnastyczną, gdzie policjanci rozwijają swoje umiejętności i podnoszą sprawność. Mogli przymierzyć specjalny ubiór ochronny używany przez policjantów w niebezpiecznych sytuacjach. Zobaczyli też specjalny "niebieski pokój" z lustrem weneckim, używany podczas przesłuchań małych dzieci.
Dziękujemy wszystkim Paniom i Panom Policjantom, którzy pokazali nam swoje miejsce pracy – była to wartościowa lekcja zawodoznawcza.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wizyty u koluszkowskich policjantów.
ZIMOWY KONKURS FOTOGRAFICZNY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
Zima to pora roku, która charakteryzuje się opadami śniegu, mrozem i innymi zjawiskami pogodowymi. Jest ona porą lepienia bałwana, jazdy na sankach, nartach, łyżwach czy snowboardzie. To czas pięknych krajobrazów. Wnikliwie przyglądając się uśpionej przyrodzie zauważymy niemalże bajkowy krajobraz. Powinniśmy zwrócić uwagę na niesamowite, subtelne piękno, którego możemy doświadczać o każdej porze krótkiego, zimowego dnia.
12 lutego Rada Samorząd Uczniowski z opiekunami panią Beatą Starostą i panią Katarzyną Krajewską ogłosiła konkurs fotograficzny ,,Zimowe Szaleństwo”.
Celem konkursu było propagowanie wśród młodzieży zainteresowania fotografią oraz wiary we własne możliwości. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów. Wpłynęło dużo ciekawych zdjęć, przedstawiających zimowe szaleństwo.
Wyniki końcowe konkursu:
I miejsce – Klaudia Jeske klasa V b
II miejsce – Alicja Bankowska klasa III c
III miejsce – Karolina Kubat klasa VII c
Wyróżnienie: Amelia Kobierzycka/ Karina Kobierzycka klasa I V a
Sylwia Malecha klasa II a
Wszystkie zgłoszone zdjęcia były zaprezentowane na tablicy informacyjnej Samorządu Uczniowskiego. Organizatorzy konkursu dziękują wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.
Koluszkowskie „JEDYNKI” na podium XI edycji Ligi Mistrzów BRD
Od jedenastu lat zespoły BRD koluszkowskiej „Jedynki” odwiedzają miejscowości na terenie całej Polski, uczestnicząc w turniejach, które organizowane są w ramach Ligi Mistrzów BRD. Byliśmy na Pomorzu, na Podkarpaciu, na Kielecczyźnie, na Warmii i Mazurach. My również byliśmy gospodarzami kilku turniejów.
W tym roku odwiedziliśmy województwo opolskie i małopolskie. Gościli nas: Zespół Placówek Szkolno-Przedszkolnych nr 1 w Kędzierzynie Koźlu /18-19 stycznia 2018/, Szkoła Podstawowa w Zakrzowie /19.02.2018/ i Szkoła Podstawowa w Stroniu /20.02.2018/. W tegorocznych turniejach wzięło udział 17 drużyn szkół podstawowych i 13 zespołów klas gimnazjalnych.Barw naszej szkoły bronili: Wiktoria Garbarska, Natalia Jatczak, Damian Suligorski, Jakub Cieślak i Szymon Gniewisz pod opieką Marka Kamińskiego /kategoria szkół podstawowych/ oraz Dagmara Starosta, Jakub Długosz i Wiktor Stępniewski pod opieką Jerzego Pecyny /klasy gimnazjalne/.
Starty w tych turniejach oprócz możliwości rywalizacji w testach wiedzy z przepisów ruchu drogowego i umiejętności jazdy jednośladem, przyniosły naszym zespołom medalowe miejsca w klasyfikacji poszczególnych turniejów i miejsca na podium w klasyfikacji końcowej ligi.
Drużyna pana Jerzego Pecyny, jako druga w historii ligi zwyciężyła we wszystkich czterech turniejach!!!!, stając na najwyższym stopniu podium w klasyfikacji końcowej. Stępniewski Wiktor zajął I, a Długosz Jakub II miejsce w klasyfikacji indywidualnej ligi. Kuba został również zawodnikiem najlepiej piszącym testy, a Wiktor był tutaj drugi. Również w konkurencji jazdy po torze obaj zawodnicy byli w czołówce, zajmując 2 i 3 miejsce.Drużyna szkoły podstawowej zajęła w dwóch ostatnich turniejach trzecie miejsca, co pozwoliło w klasyfikacji generalnej wskoczyć na podium, zajmując 3 miejsce. W klasyfikacji indywidualnej Wiktoria garbarska i Damian Suligorski uplasowali się w czołowej dziesiątce ligi.
Uzyskane wyniki pozwalają z optymizmem spoglądać na nadchodzące, 41 eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju BRD. Udział zawodach Ligi Mistrzów możliwy jest dzięki przychylności i wsparciu Urzędu Gminy Koluszki oraz Dyrekcji Szkoły.
CZWARTOKLASIŚCI PODBIJAJĄ KOSMOS!
W ubiegłą środę tj. 14 lutego klasy czwarte postanowiły w niecodzienny sposób uczcić walentynki, bo naukowo. Uczniowie z wszystkich klas czwartych wraz z wychowawcami: p. G. Sobieszek, p. S. Daszkiewicz, p. K. Wójcik, p. D. Borkowskim oraz opiekunami p. E. Chałat i p. K. Krajewską odwiedzili Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Wizytę rozpoczęli od pokazu w planetarium pt. „Najbliższe podwórko”, następnie przeszli do budynku, w którym znajdują się ekspozycje Centrum Nauki i Techniki oraz sferyczne kino 3D, które mieści się w imponującej srebrnej kuli.
Ekspozycje rozlokowane są na pięciu piętrach, więc jest co zwiedzać i na czym eksperymentować. Centrum Nauki i Techniki oferuje trzy ścieżki tematyczne: „Przetwarzanie energii”, „Mikroświat – Makroświat” oraz „Rozwój wiedzy i cywilizacji”. Główną atrakcją pierwszej z nich jest multimedialny mapping wyświetlany na oryginalnym turbogeneratorze, który czwartoklasiści mieli okazję zobaczyć, zaś drugiej – sferyczne kino 3D, a tu obejrzeli filmy, dostosowane do ich grupy wiekowej, pt. „Molekularium” i „Wszyscy jesteśmy astronomami”.
Wszystkiego nie udało się nam zobaczyć, bo podobno, żeby wszystkie urządzenia zobaczyć i na nich poeksperymentować potrzebne są aż dwa dni, a my mieliśmy zaledwie cztery godziny, dlatego z pewnością jeszcze wrócimy do EC1.
Projekt klasy Ic - "Wspaniali ludzie wokół nas"
16 lutego 2018 roku uczniowie klasy I c prezentowali efekty swojej pracy w ramach projektu " Wspaniali ludzie wokół nas". Dzieci poszukiwały osób, które według nich zasługują na ten zaszczytny tytuł w pięciu kategoriach: nasi najbliżsi, wybitni sportowcy, ulubieni wokaliści, aktorzy, bohaterowie książek. Wyróżnione osoby uczniowie przedstawiali za pomocą prezentacji multimedialnych, gazetek, plakatów, zagadek, wywiadów. Na zajęcia została zaproszona " wspaniała " pani strażak i ulubiona wychowawczyni z przedszkola. Wśród " wspaniałych " ludzi znaleźli się rodzice, rodzeństwo, a także nauczycielka śpiewu. Wyróżniona wokalistka to Margaret. Wybitnymi polskimi sportowcami są niezaprzeczalnie Robert Lewandowski i Kamil Stoch. Dzieci podkreślały nie tylko ich sukcesy sportowe, ale także godną naśladowania postawę społeczną. Jedna grupa przedstawiła pana Antoniego Tomczyka - Honorowego Obywatela Koluszek. Celem zajęć, które miały charakter otwarty, było promowanie pozytywnych wzorów zachowań, rozwijanie kreatywności uczniów i doskonalenie umiejętności pracy w grupie. Możliwość obserwacji zajęć jest dla rodziców źródłem nowych doświadczeń, wielu radości i satysfakcji z pracy swoich dzieci.
WALENTYNKI
Jeśli zdziwiona jest Twoja minka,
z jakiej okazji ta walentynka,
to przecież dzisiaj jest czternastego,
święto każdego zakochanego!
14-luty to fajny dzień, bo każdemu buziaka ślę
i na Ciebie przyszła kolej
serce bije coraz mocniej.
Mam dla ciebie walentynkę,
bo Cię lubię jak kwaśną cytrynkę!
Takie i inne życzenia można było otrzymać w Dniu Świętego Walentego w naszej szkole.14 luty to dzień, który od kilku lat zagościł w naszej społeczności uczniowskiej. Z tego powodu co roku organizowana jest przez Samorząd Uczniowski poczta Walentynowa. Od początku lutego krążyło po naszej szkole specjalne pudełko, do którego można było wkładać ,,Walentynkę” dla swojej sympatii, kolegi, koleżanki, ulubionego nauczyciela czy dla przyjaciół z oddziałów gimnazjalnych.
Jak co roku akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród młodzieży, ale również pracowników naszej szkoły. Obdarowywano się kartkami walentynkowymi o różnych wielkościach. Niektóre były kupione, a niektóre własnoręcznie wykonane, napisane i zdobione. Można było również otrzymać pluszowego misia, walentynkowe kubki czy słodkie upominki.
W środę 14 lutego, Samorząd Uczniowski zadbał, aby każdy, do kogo zaadresowane były Walentynki, otrzymał je. W tym dniu wszyscy byli zadowoleni i uśmiechnięci, bo przecież WALENTYNKI to dla każdego dzień dobrych i szczerych uczuć.
Czyż to nie jest dobra okazja do wyrażenia własnych uczuć względem drugiej osoby?!
Bądźmy wrażliwi i otwarci na drugą osobę, nie tylko w walentynki!!!Rada Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunkami p. Beatą Starostą i p. Katarzyną Krajewską dziękuje wszystkim uczniom oraz pracownikom szkoły za wspólną zabawę w tak wyjątkowym dniu.
Dyskoteka ostatkowa
W tym roku ostatni dzień karnawału przebiegł w klasie II a w atmosferze tańca i dobrej zabawy. We wtorek, 13 lutego nasza klasa zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną barwnych postaci z filmów i bajek. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wszyscy uczestnicy wspaniale się bawili tańcząc przy ulubionych przebojach. Na koniec zabawy był słodki poczęstunek, który dodatkowo umilił ten dzień.
„Trzy diabełki przyjechały... na zebranie z rodzicami
„Trzy diabełki przyjechały, jeden duży, drugi mały. Trzeci sprytny niesłychanie. Gdy ich spotkasz – będzie lanie.” – takimi słowami w dniu 24 stycznia 2018 r. rozpoczęło się w interaktywne zebranie z rodzicami uczniów klasy IV C.
W roli niesfornych diabełków wystąpili wszyscy uczniowie z klasy, przepytując swoich rodziców o ich szkole błędy, zwyczaje i nawyki. Pierwszy wspólny występ przeżywali nie tylko mali „aktorzy”, ale również ich rodzice. Z dużym zaangażowaniem brali oni udział w zabawie, swoją aktywną postawą, nieskrywaną radością, a na koniec gromkimi oklaskami wyrazili uznanie dla pracy i zaangażowania swoich pociech. Dynamiczne, żywiołowe zebranie przywołało wiele wspomnień sprzed laty. Inscenizacja tego miniprzedstawienia oparta była na scenariuszu napisanym wierszem przez wychowawcę klasy p. Katarzynę Wójcik.
Występ dzieciaków podczas zebrania inaugurował rozpoczętą w klasie IV C innowację pedagogiczną „Teatralne inspiracje”, która będzie trwała przez cały rok kalendarzowy, pod opieką wychowawcy klasy i nauczyciela języka polskiego p. Danuty Pecyny. Innowacja zakończy się w styczniu 2019 roku również występem uczniów przed ich rodzicami. Rozpoczęty artystyczny projekt ma przybliżyć uczniom instytucję, jaką jest teatr, rozbudzić wrażliwość emocjonalną, podkreślić siłę i piękno słowa mówionego, zmotywować uczniów do podejmowania nowych – czasami niełatwych dla jedenastolatka – wyzwań i zachęcić do realizowania własnych działań artystycznych. Z pewnością podczas wdrażania tej teatralnej innowacji uczestnicy, ci młodsi i ci nieco starsi, muszą się przygotować na wiele niespodzianek, różnorodność emocji i nieprzewidziane zwroty akcji.
SIATKARZE Z JEDYNKI MISTRZAMI GMINY
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 zdobyli I miejsce w zawodach miejsko-gminnych piłki siatkowej dziewcząt i chłopców. Do rywalizacji zgłosiło się sześć zespołów z rocznika 2002-2004 reprezentujących szkoły z gminy Koluszki.
W kategorii dziewcząt:
I miejsce Szkoła Podstawowa nr 1
II miejsce Szkoła Podstawowa z Gałkowa Dużego
III miejsce Szkoła Podstawowa nr 2W kategorii chłopców:
I miejsce Szkoła Podstawowa nr 1
II miejsce Szkoła Podstawowa nr 2
III miejsce Szkoła Podstawowa z Gałkowa DużegoSkład zwycięskich drużyn dziewcząt: Dulińska Alicja, Gawienowska Martyna, Mela Katarzyna, Stachlewska Barbara, Stanowska Emilia, Oleska Natalia, Stępniak Karolina, Kozik Martyna, Starosta Dagmara, Zimnicka Natalia.
Skład zwycięskich drużyn chłopców: Borkowski Adrian, Kowalski Franciszek, Lijek Kacper, Lipiński Jakub, Ziętara Jakub, Garnys Piotr, Kłopski Miłosz, Pająk Paweł, Płacheta Jakub, Chłądzyński Daniel.
Opiekunowie: Janusz Cecherz i Dariusz Borkowski
Ferie !!!!!
W dniu 26.01.2018 odbył się szkolny apel, na którym podsumowana została praca uczniów klas IV-VII w pierwszym półroczu roku szkolnego 2017/2018. Wyróżnieni zostali uczniowie z najwyższą średnią ocen /tu liderką jest Jaworska Julia z klasy IVb ze średnią 5,27/ oraz uczniowie-laureaci konkursów szkolnych i międzyszkolnych. Wszyscy otrzymali słodkie upominki z rąk pani dyrektor Jolanty Dąbrowskiej.
Kolejne minuty apelu poświęcone zostały bezpieczeństwu uczniów. Odczytany został list Rzecznika Praw Dziecka p. Marka Michalaka dotyczący bezpieczeństwa w okresie ferii zimowych. Na zakończenie bezpiecznego wypoczynku życzyła wszystkim dyrektor szkoły p. Jolanta Dąbrowska.
Uczniowie JEDYNKI w Muzeum Animacji SE-MA-FOR
Tuż przed feriami (w czwartek 25 stycznia) uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach realizujący innowację filmową „Spotkania z X Muzą” wybrali się z wizytą do Muzeum Animacji SE-MA-FOR na warsztaty filmowe.
Spotkanie rozpoczęło się od poznania tajemnic animacji poklatkowej. Uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy i zadaniem każdej było stworzenie animacji filmowej do wylosowanego motywu: PRZYJAŹŃ, PASJA, ZDROWIE. Praca nad filmem wymagała przygotowania lalek animacyjnych i rekwizytów. Zadanie tylko pozornie wydawało się łatwe… Stworzenie jednej sekundy filmu to aż 24 klatki zdjęciowe. Jednak najtrudniejsze okazało się wymyślenie ciekawej historii i przestawienie jej na ekranie.
W efekcie powstały trzy krótkie animacje filmowe: PASJA, PRZYJAŹŃ, ZDROWIE, które można obejrzeć na fanpageu Szkoły Podstawowej nr 1 na Facebooku, do czego gorąco zachęcamy.
Urszula Chachulska-Tomaszczak, Sylwia Daszkiewicz
Dzień Babci i Dziadka w II b
Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto Ukochanych Babć i Dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości.
Dnia 25 stycznia odbyła się z tej okazji wspaniała uroczystość. W pięknie udekorowanej sali uczniowie klasy IIb przedstawili program artystyczny. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Dzieci poprzez wiersz, piosenkę i taniec wyraziły Kochanym Babciom i Dziadkom swoje uczucia oraz podziękowały za trud włożony w ich wychowanie. Wnuki obdarowały też swoich Ukochanych Dziadków własnoręcznie wykonanymi upominkami. Rodzice uczniów przygotowali dla Gości poczęstunek w postaci ciasta, kawy, herbaty. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.
Zimowe zabawy klasy Ia
Tegoroczna zima płata nam figle, raz jest ciepło, a raz mroźno. Dlatego korzystając z jej uroku uczniowie klasy Ia postanowili pobawić się na śniegu na szkolnym podwórku. Dzieci oddały się zimowemu szaleństwu, rzucając śnieżkami do celu stałego, a także "atakując" kulami śniegowymi swoich kolegów (oczywiście zachowując zasady bezpieczeństwa). Po bitwie na śnieżki przyszedł czas na zimową gimnastykę. Pogoda była trochę mroźna, ale nikomu to nie przeszkadzało, bo uczniowie i wiedzą, że zabawy na świeżym powietrzu to świetna rozrywka oraz ogromne korzyści dla zdrowia. Po powrocie do szkoły uczniowie rozgrzali się gorącą herbatą z cytryną. Było mroźnie, ale wesoło i radośnie.
Zimowe zajęcia sportowe w "Jedynce"
Zima to najpiękniejsza pora roku - najbardziej tajemnicza i pobudzająca wyobraźnię. Jest ona porą lepienia bałwana, jazdy na sankach, nartach, łyżwach czy snowboardzie.
W okresie zimowym uczniowie klas VII naszej szkoły pod opieką pani Beaty Starosty, pana Mariusza Gajka i Gabriela Kiliana podczas zajęć wychowania fizycznego mogli doskonalić swoje umiejętności jazdy na łyżwach. Były gry, zabawy, jazda indywidualna przodem, tyłem czy slalomem. Jazda na łyżwach to jeden ze sportów zimowych, który gwarantuje nie tylko świetną zabawę, ale uczy koordynacji ruchowej, gracji i doskonale dotlenia organizm. Jest to świetny sposób na aktywny tryb życia, który pozwala zachować ogólną sprawność fizyczną i modeluje sylwetkę. Przy odrobinie silnej woli i poczuciu humoru na lodowisku można spędzić czas naprawdę miło, aktywnie i z korzyścią dla zdrowia.
Za oknem zimowa aura i śnieg, który wszyscy uwielbiają. To świetna okazja, aby zażyć ruchu na świeżym powietrzu, przy okazji świetnie się bawiąc. Dziewczęta z klasy VI a pod opieką pani Beaty Starosty, zajęcia wychowania fizycznego spędziły na grach i zabawach na śniegu - bitwa na śnieżki, rzuty do celu oraz lepienie bałwana . Sposobów na bałwana jest całe mnóstwo. Zamiast klasycznej postaci z kilku kul możemy stworzyć na przykład figury zwierząt. Tutaj jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Uczennice spróbowały swoich sił w lepieniu różnych postaci śnieżnych - tajemniczy smok, figlarny diabełek, ukryty zając, bałwan z włosami czy odziany w ciepłą czapkę i szal. Wyobraźni dziewcząt nie było końca. To był miło spędzony czas na świeżym powietrzu w sympatycznej atmosferze. Lepienie bałwana i jazda na łyżwach jest popularną i fajną zabawą na śniegu i lodzie.
Szkolne igrzyska sportowe dziewcząt w piłce koszykowej
Koszykówka – dyscyplina sportu drużynowego. Za datę powstania koszykówki uznaje się 21 grudnia 1891 roku, a za jej twórcę - Jamesa Naismitha. Jest jedną z najpopularniejszych i najchętniej uprawianych dyscyplin na świecie.
W dniu 24.01.2018 roku rozegrany został turniej sportowy piłki koszykowej dziewcząt klas V-VII o tytuł Mistrza Szkoły w ramach Szkolnych Igrzysk Sportowych. Celem zawodów było zaktywizowanie dzieci poprzez rywalizację sportową, systematyczne podnoszenie sprawności fizycznej młodzieży szkolnej, poczucie własnej wartości oraz współpracy w zespole. Celem dodatkowym było propagowanie koszykówki, jako świetnej gry rekreacyjnej. Do turnieju przystąpiły zawodniczki z klas V - VII. Podzielone w wyniku losowania na grupę A i B, walczyły "każdy z każdym". Po wstępnych eliminacjach do ścisłego finału zakwalifikowały się cztery zespoły.
Komplet zwycięstw i tytuł MISTRZA SZKOŁY w roku szkolnym 2017/2018 zdobyła drużyna dziewcząt w składzie: Natalia Stokwisz, Martyna Smejda, Oliwia Rzycka
II miejsce – Julia Molska, Martyna Witczak, Anna Sochańska, Marcelina Gralewska
III miejsce – Joanna Kruś, Julia Tomczyk, Michalina Majchrzak, Klaudia Jeske
Podczas turnieju prowadzony był konkurs na najskuteczniejszą zawodniczkę.
Tytuł ten zdobyła uczennica z klasy VII c – Natalia Stokwisz
II miejsce – Julia Molska V b
III miejsce – Anna Sochańska V b
Turniej zorganizowała i przeprowadziła p. BEATA STAROSTA
Dzień Babci i Dziadka I b
Dzień 22 stycznia był w kl. I b bardzo uroczysty. W tym dniu licznie przybyli goście: Babcie, Dziadkowie, Rodzice. Uczniowie przedstawili program artystyczny, w którym poprzez wiersze i piosenki wyrazili swoją miłość, szacunek i podziękowania dla Babć i Dziadków wywołując u gości łezki wzruszenia. Dzień upłynął w miłej, radosnej atmosferze.
Dzień Babci i Dziadka w II a
"Kocham mocno Babcię, Dziadka,
a dzisiaj im życzenia składam,
by sto lat jeszcze w zdrowiu żyli."
Takimi życzeniami powitali w poniedziałek 22 stycznia 2018 roku gości uczniowie klasy II a. Na przedstawienie przybyły babcie i dziadkowie, którzy gromkimi brawami nagradzali młodych wykonawców wierszy i piosenek. Nie zabrakło łez wzruszenia, uśmiechów na twarzy, radości z sukcesu i podziękowań dzięki, którym "rosną twórcze skrzydła". Uroczystość zakończyła się wspólnym poczęstunkiem. A. Januszewska
I c lubi zimę
Dnia 18 stycznia 2018 roku uczniowie klasy I c zaprezentowali efekty pracy nad projektem "Lubimy zimę!". Dzieci pracowały w 3 - osobowych zespołach pod kierunkiem wybranych przez siebie liderów. Zadania przydzielone poszczególnym grupom, zostały dopasowane do ich zainteresowań, potrzeb i możliwości. W trakcie prezentacji uczniowie przedstawili spotkanie z Panią Zimą, zaśpiewali wybraną piosenkę o tematyce zimowej, zaprojektowali zimową modę, zachęcali do uprawiania sportów zimowych, a także ukazali piękno tej wyjątkowej pory roku w malarstwie i poezji. W klasie pojawiła się urocza Pani Zima, zadowolone z zimy dzieci / z elementami zimowego stroju /, pełni wdzięku modele, sprzęt sportowy / sanki, łyżwy, ślizgacze /, aż w końcu spadły płatki śniegu, a także papierowe śnieżne kule. Całości dopełniły przyniesiony przez uczennicę Olę sprzęt nagłaśniający i przygotowana przez wychowawcę prezentacja multimedialna. Udało nam się stworzyć w sali prawdziwą zimową atmosferę. Dzieci w czasie realizacji projektu wykazały się kreatywnością, pomysłowością, umiejętnością współpracy w grupie, a przede wszystkim dobrze się bawiły, co było głównym założeniem projektu.
Dzień Starych Zabaw w klasie III a
W czwartek 18 stycznia w klasie III a odbył się Dzień Starych Zabaw. Przygotowały go i przeprowadziły, pod okiem wychowawczyni p. Agnieszki Sławińskiej, cztery dziewczynki – członkinie samorządu klasowego – Justynka Witczak, Magda Szostek, Magda Plintara i Zuzia Klimczak. Inspiracją dla pomysłodawczyń projektu była omawiana w czasie zajęć książka Miry Jaworczakowej pt. „Oto jest Kasia”. Akcja powieści toczy się kilkadziesiąt lat temu, w czasach, kiedy głównym zajęciem dzieci były proste, ale jakże ciekawe, wesołe i jednocześnie rozwijające gry i zabawy z rówieśnikami.
Uczniowie klasy III a podczas czytania lektury poznali kilka z nich. Bohaterowie książki – Kasia, Magdzia, Ewka, Antolka i ich rówieśnicy - bawili się w nie na podwórku szkolnym. Trzecioklasiści w trakcie omawiania lektury z zainteresowaniem słuchali wyjaśnień wychowawczyni, na czym polegają gra w gumę czy w klasy. Dziewczynki z samorządu zadeklarowały chęć przygotowania dla całej klasy kilku starych zabaw. Dzień Starych Zabaw zorganizowały perfekcyjnie. Same zdobyły i przyniosły potrzebne gry i rekwizyty, przed lekcjami przygotowały salę lekcyjną, a następnie wyjaśniły zasady gier i zabaw oraz nadzorowały ich przebieg. Były to: gra w gumę, gra w klasy z rzutami szkiełkiem, zabawa zwinnościowa zośka, gra w kości, kalambury oraz gra rozwijająca celność – rzuty kółkiem na kolorowe pachołki. Klasa została podzielona na kilka zespołów. Zabawy odbywały się w obwodzie stacyjnym. Trzecioklasiści z wielkimi emocjami i zaciekawieniem bawili się w to, co kilkadziesiąt lat temu było główną atrakcją ich rówieśników. Rodzice i dziadkowie uczniów na pewno pamiętają, że w gumę czy w klasy z wielkim upodobaniem bawiono się na podwórkach, boiskach, dziedzińcach i korytarzach szkolnych.
Na koniec zajęć dzieci z III a, tak, jak ich rówieśnicy z książki Miry Jaworczakowej, wypróbowali swoje umiejętności skakania na skakance. Okazało się, że nie jest to wcale takie proste.
Wszyscy zgodnie stwierdzili, że Dzień Starych Zabaw należy koniecznie powtórzyć. Może rodzice i dziadkowie podsuną jeszcze inne pomysły na wesołe i aktywne spędzenie czasu z kolegami.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Styczeń 2022
- Grudzień 2021
- Listopad 2021
- Październik 2021
- Wrzesień 2021
- Sierpień 2021
- Czerwiec 2021
- Maj 2021
- Kwiecień 2021
- Marzec 2021
- Luty 2021
- Styczeń 2021
- Wszystkie