W dniu 21 listopada 22- osobowa grupa uczniów z klas piątych i szóstych wraz z nauczycielami: panią Pauliną Bryszewską i Ewa Kierską udali się na wycieczkę do Fundacji Kultury Irlandzkiej mieszczącej się w Poznaniu. Był to drugi wyjazd uczniów z naszej szkoły zorganizowany przez nauczycieli języka angielskiego w ramach projektu „Irlandia w szkole”, realizowanego we współpracy z fundacją.
Tak jak w ubiegłym roku, po dotarciu do Poznania, pierwszym punktem planu były zajęcia w FKI przeprowadzone przez panią Justynę Mazurek – Schramm, która opowiadała naszym uczniom o autorze , znanej na całym świecie powieści gotyckiej pt: „Drakula” Brame Stokerze. Uczestnicy wycieczki mogli dowiedzieć się również o najstarszych irlandzkich legendach, dawnych wierzeniach oraz tajemniczych miejscach Zielonej Wyspy. Pani Justyna w ciekawy sposób i z humorem zapoznała wszystkich z bogactwem celtyckiej i irlandzkiej mitologii, opowieściami o nawiedzonych zamkach oraz jesiennym święcie „Samhain” , od którego wzięło swój początek amerykańskie „Halloween”.
Punktualnie o 12 w południe na Starym Rynku uczniowie wysłuchali granego na żywo hejnału i zobaczyli słynne trykające się koziołki. Na Rynku była też okazja do robienia pamiątkowych zdjęć oraz kupowania pamiątek. Naszym uczniom bardzo smakowały tradycyjne rogale świętomarcińskie wypiekane z nadzieniem z białego maku, które są przyrządzane w Wielkopolsce z okazji Dnia Świętego Marcina. Co roku jest on obchodzony 11 listopada.
Ostatnim punktem programu były odwiedziny w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu i obejrzenie wystawy pt.: „Śladami Świętego Patryka”. Celem wystawy była prezentacja reliktów wczesnego chrześcijaństwa w hrabstwie County Down, gdzie św Patryk założył pierwsze gminy. Na wystawie posterowej (wersja polsko-angielska) zaprezentowano najstarsze budowle z tego okresu: kościoły, klasztory, okrągłe wieże, święte studnie, krzyże Świętego Patryka, miejsca pochówku i relikwie. Przewodnikiem naszych wycieczkowiczów po wystawie była oczywiście pani Schramm, która podzieliła się z naszymi uczniami szeroką wiedzą o życiu i działalności świętego Patryka.
Trochę zmęczeni, ale za to w dobrych humorach uczestnicy wycieczki do Poznania wrócili do domów. Wizytę w Poznaniu z całą pewnością można uznać za udaną.