W dniu 25.10.2014 r. reprezentacja naszej szkoły w składzie: Julia Banaszkiewicz, Karolina Feja, Oliwia Klimkiewicz, Karol Gozdek - klasa VA oraz Agata Kobus, Andżelika Michniewska, Martyna Rządkowska, Julita Skorzycka, Marta Urbanek – klasa VB, pod opieką nauczyciela historii Krzysztofa Witkowskiego, wzięła udział w Rajdzie Pieszym szlakiem 100-lecia Bitwy Łódzkiej. Celem rajdu było uczczenie pamięci żołnierzy biorących udział w jednej z największych bitew stoczonych w 1914 r. w czasie I wojny światowej oraz odwiedzenie miejsc martyrologicznych związanych z tym wydarzeniem.
Nasza grupa wraz z innymi uczestnikami rajdu, wyruszyła o godzinie 9.00 z terenu Szkoły Podstawowej w Różycy w około 13 kilometrową trasę. Pierwszym miejscem jakie odwiedziliśmy była mogiła żołnierzy poległych w 1914 r. w Kaletniku. Następnie udaliśmy się na Cmentarz Ewangelicki do miejscowości Borowa skąd pomaszerowaliśmy w stronę Gałkowa Dużego. Po drodze zatrzymaliśmy się na chwilę na „Górce” - miejscu pamięci związanym z I wojną światową. Po dotarciu do Gałkowa Dużego zwiedziliśmy wystawę poświęconą Operacji Łódzkiej 1914 r. w Muzeum im. Leokadii Marciniak. Rajd, w którym uczestniczyliśmy, zakończył się w Centrum Edukacji Leśnej w Janówce, gdzie mogliśmy odpocząć, ogrzać się przy ognisku i zjeść ciepły posiłek zapewniony przez organizatorów. W czasie naszego pobytu w leśniczówce został zorganizowany konkurs rzutu granatem ćwiczebnym do celu, w którym jeden z najlepszych wyników wśród dziewcząt uzyskała Oliwia Klimkiewicz – GRATULUJEMY !!! Około godziny 15.00, trochę zmęczeni, zmarznięci, ale zadowoleni, wróciliśmy autokarem do Koluszek.
Chciałbym podziękować naszym dzielnym piechurom za poświęcony wolny czas, hart ducha, determinację oraz uśmiech , który nie schodził z ich twarzy pomimo wymagającej trasy i niezbyt sprzyjającej pogody. Serdecznie dziękuję rodzicom za odpowiednie przygotowanie dzieci do tej wyprawy. Szczególne podziękowania składam na ręce Pani Wioletty Skorzyckiej, Pani Małgorzaty Rządkowskiej, Pana Sylwestra Urbanka i Pana Jacka Klimkiewicza za zapewnienie transportu do Różycy.
foto Krzysztof Witkowski