Przed współczesną szkołą stają coraz to nowe zadania dotyczące wszystkich sfer związanych z nauczaniem, wychowaniem. Nauczyciele zobowiązani są do weryfikacji dotychczasowych sposobów nauczania i poszukiwania nowych niekonwencjonalnych metod. Nowatorskie rozwiązania programowe, organizacyjne lub metodyczne, mające na celu poprawę jakości pracy szkoły, to innowacje pedagogiczne. Dzięki wsparciu dyrekcji, nauczycieli i akceptacji ze strony Kuratorium w naszej szkole udało się opracować dwie innowacje, które są wdrażane
od 1 września 2010 roku.
„Walory krajoznawczo-turystyczne Koluszek i okolic”
Koluszki są miastem o zaledwie 60- letniej historii. Nie ma tu zabytków z odległej przeszłości. Nie przyjeżdżają do nas turyści zainteresowani historią. Zdarza się, że zatrzymują się na kilka godzin podróżujący koleją. Mieszkańcy miasta przy spotkaniu z takimi przybyszami są bezradni. Pytania: Co warto zobaczyć w Koluszkach? Jak spędzić kilka godzin wolnego czasu?
-wprawiają ich w zakłopotanie. Wychowawczyni klasy III c Katarzyna Jeziorska wprowadziła nowe treści do programu nauczania i opracowała innowację programową pt. „Walory krajoznawczo-turystyczne Koluszek i okolic”.
Realizacja zadań niniejszej innowacji wyposaży uczniów w stosowną wiedzę w tym zakresie. Poznają wnikliwie walory współczesnego miasta Koluszki, zdobędą wiedzę na temat przeszłości. Będą umieli postrzegać zmiany zachodzące w krajobrazie rodzinnego gniazda. Uświadomią sobie, jak tworzy się historia. Na naszych oczach znikają najstarsze budynki tzw. „domy kolejowe”, które powstawały w czasie budowy pierwszego szlaku kolejowego na trasie Łódź- Warszawa. Rozebrano drewniany dworzec, zdemontowano kładkę nad torami łączącą wschodnią i zachodnią część miasta. Powstało wiele nowych obiektów. Dzieci nie dostrzegały dotąd związków przyczynowo- skutkowych między przeszłością a teraźniejszością, czy przyszłością.
Prawdziwe jest powiedzenie, że ten, kto nie zna i nie rozumie swej ojczystej historii, nie będzie umiał działać na rzecz przyszłości. Ważne jest, by znaleźć sposoby pokazania najmłodszym historii miejsc, które znają, bo mijają w drodze do szkoły, bo to jest ich sąsiedztwo, bo to są obiekty, z których korzystają na co dzień.
Uczniowie oprócz czytania literatury, lokalnej prasy, legend, konkursów plastycznych, spotkań z ciekawymi ludźmi, prezentacji multimedialnych poznają swoje miasto podczas wędrówek pieszych według wcześniej opracowanych tras. Podejmując zadania z zakresu edukacji regionalnej, wychowawczyni ma przekonanie, że działania w tym zakresie kształtują emocjonalne więzi dzieci z najbliższym regionem, dają poczucie tożsamości regionalnej. Będą służyć przyszłości.
„OD BAŁTYKU AŻ PO TATRY” – POZNAJEMY LEGENDY POLSKIE
Innowacja o charakterze programowym dla klas piątych opracowane przez panią G. Czułno i panią K. Krajewską.
Inspiracją do jej napisania były słowa Ch. Nodiera: "Śpieszmy się, słuchajmy opowieści ludu, zanim on je zapomni...”
Głównym założeniem innowacji jest ukazanie legend jako źródła wiedzy o kulturze społeczeństw, w których powstały – o ich historii, symbolice narodowej i zabytkach, o bohaterach i wyznawanych wartościach, o codziennym życiu i obyczajach. Legendy są znakomitą okazją do przybliżenia polskiej historii, związanych z nią zabytków, do zwrócenia uwagi na miejsca godne odwiedzenia.Nie dostarczą zbyt wielu faktów historycznych, ale dzięki nim historia stanie się bardziej interesująca. Mogą zaciekawić i zachęcić do odkrywania nowych wiadomości. Jednym z zadań szkoły (ujętym w odstawie programowej) jest motywowanie do poznawania literatury oraz różnorodnych tekstów kultury w tym regionalnej) wzbogacających wiedzę ucznia o człowieku, życiu i świecie z perspektywy współczesności i z odniesieniem do przeszłości.