Ogromne znaczenie w edukacji przyrodniczej w klasach I-III mają wycieczki. Tu dziecko bezpośrednio styka się z rzeczywistością, obserwuje, przeżywa, porównuje, wyciąga wnioski. Wycieczki przyrodnicze mają również znaczenie społeczne. Należy pamiętać o tym, że każda wycieczka to doskonała okazja do wyzwalania wszechstronnej aktywności dziecka. Gdy obserwujemy pracę ogrodnika to nie tylko dowiadujemy się o rozwoju roślin ich uprawie, warunkach niezbędnych do ich wzrostu, korzyściach, ale również podziwiamy ich piękno, poznajemy narzędzia pracy, rozumiemy jej znaczenie dla uzyskania pięknych zbiorów.
Radosne i ciekawe bezpośrednie przeżycia dzieci dają o wiele lepsze efekty w zakresie kształtowania postaw i stosunku do otoczenia niż oddziaływanie oparte na słowie. Inne będzie przekonanie dzieci o tym, że nie należy niszczyć drzew, gdy zobaczą podczas wycieczki pracę ludzi opiekujących się sadem owocowym, niż wówczas, gdy o tym powiemy, a nawet pokażemy na obrazku. Obraz słowa nie oddaje rzeczywistości. SAD na filmie nie pachnie, nie szumi, nie daje odczuć wilgotności powietrza, nie można zobaczyć całej gamy barw, dlatego nawet najlepsze filmy, ilustracje i opisy nie zastąpią wycieczki.
Wybierając się 09.10.2009r. na wycieczkę do sadu uczniowie klasy II C oraz III A mieli za cel utrwalenie wiadomości o sadzie, o gatunkach drzew owocowych, owocach i poznanie sposobów ich zbierania.
Dzięki uprzejmości Państwa Anny i Krzysztofa Jackowskich uczniowie mieli okazję zobaczyć sad, w którym akurat dobiegały końca prace związane ze zbiórką owoców. Każde dziecko samodzielnie zerwało dla siebie jabłko i gruszkę, a następnie wszyscy napełniali owocami ogromny kosz.,,To ciężka praca”- przyznali na zakończenie. Pogoda dopisała więc uczniowie mieli okazję pobawić się również w różnorodne gry zabawy ruchowe. Do szkoły wrócili zmęczeni, ale pełni wiedzy i zadowolenia z dobrze wykonanej pracy.
WYCHOWAWCZYNIE
Aleksandra Januszewska
Katarzyna Jeziorska