• 3 Maja - Święto Konstytucji.
          • 3 Maja - Święto Konstytucji.

          • Święto Konstytucji 3 Maja jak co roku przypomina nam o Rzeczpospolitej Obojga Narodów, którą nasi przodkowie w XVIII wieku postanowili zreformować, unowocześnić i uratować przed zaborczą polityką sąsiadów. Konstytucja 3 Maja – pierwsza w Europie, druga na świecie – wprowadzała trójpodział władzy, likwidowała okropne przywileje szlacheckie (wolną elekcję i liberum veto), dawała częściowo prawa polityczne mieszczanom, a chłopów brała pod opiekę prawa państwowego. Była uchwalona w roku 1791, a zatem w tym roku mija 230 lat od jej stworzenia. Uczniowie naszej szkoły wspominają dzisiaj dzieło Sejmu Wielkiego i jego twórców.

          • Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

          • Od roku 2004 dzień 2 maja jest obchodzony jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Każdy z nas może wyrazić szacunek dla naszych barw narodowych eksponując flagę w miejscu swego zamieszkania.

          • Lekcje z Temidą w naszej szkole!

          • Uczniowie klas 6b i 7a wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez panią Paulinę Salamon w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Lekcje z Temidą”. Celem warsztatów było podniesienie świadomości prawnej naszej młodzieży. Spotkanie szóstoklasistów rozpoczęło się nietypowo od prezentacji swoich czworonożnych przyjaciół, co stworzyło bardzo przyjazną atmosferę. Uczniowie podjęli próby odpowiedzi na pytanie: Dlaczego ludzie stworzyli prawo? Następnie pani Salamon omówiła systemy prawa na świecie. Duże zainteresowanie uczestników zajęć wzbudziło prawo anglosaskie, w którym stosuje się precedensy „stare decisis”,czyli wyroki wydane kiedyś przez sąd, na które mogą powoływać się obywatele. Uczniowie dowiedzieli się również o ciekawych zakazach prawnych występujących w USA, m.in. w stanie Georgia nie wolno jeść smażonego kurczaka nożem i widelcem, w stanie Delaware obowiązuje zakaz szeptania na ucho w kościele. Kolejnym punktem zajęć była rozmowa dotycząca źródeł prawa i roli parlamentu w jego tworzeniu. Druga część warsztatów rozpoczęła się prezentacją zawodów prawniczych. Uczniowie dowiedzieli się również, jakie są wymagania przy rekrutacji na studia prawnicze i na czym polega aplikacja prawnicza. Wszyscy wiedzą, że „Ignorantia iuris nocet” (Nieznajomość prawa szkodzi.), więc ważnym elementem warsztatów było przedstawienie praw konsumenta, a także wskazanie, gdzie możemy szukać pomocy , jeśli staniemy się ofiarą przestępstwa. Końcowa część zajęć dotyczyła bardzo aktualnych problemów - stalkingu i odpowiedzialności za treści umieszczane w Internecie. Uczniowie obejrzeli dwa filmy pokazujące trudne sytuacje związane ze stalkingiem i prześladowaniem w szkole. Podsumowaniem zajęć było rozwiązanie testu sprawdzającego umiejętność posługiwania się zdobytą wiedzą prawniczą. Uczniowie z klas 6b i 7a poradzili sobie z nim naprawdę celująco! Może wśród nich są przyszli prawnicy? Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej projektu „Lekcje z Temidą” i wzięcia udziału w ciekawych zajęciach! https://lekcjeztemida.pl

          • Światowy Dzień Książki

          • 23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich! Klub czytelniczy " Książkożercy' zaprasza do obejrzenia przygotowanej prezentacji!

          • „Na tropach Andersena”

          • W kwietniu uczniowie klasy 3a udali się na północ Europy – do Danii. Poznali jej położenie, kształt państwa, flagę oraz stolicę.

            Pierwszym przystankiem było Odense – niewielkie miasto na duńskiej wyspie Fionia. To w nim urodził się i mieszkał przez długi czas znany na całym świecie baśniopisarz Hans Christian Andersen. Oglądając zdjęcia z wycieczki, którą klika lat temu odbyła do Odense ich wychowawczyni, oraz słuchając opowieści i wrażeń z tej podróży, lepiej poznali pisarza – jego życie i twórczość. Wirtualnie zwiedzili Muzeum Andersena, po śladach baśniopisarza przemierzyli uliczki Odense, przystanęli na chwilę pod pomnikiem znanego Duńczyka.

            W ciągu kolejnych dni dzieci poznały kilka baśni Andersena. Były to: „Nowe szaty cesarza”, „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Słowik”, „Len”, „Stokrotka”. Po wysłuchaniu oraz obejrzeniu w języku angielski ,,The Ugly Duckling’’- „Brzydkiego kaczątka” trzecioklasiści zgodnie stwierdzili, że tolerancja i szacunek dla osób różniących się od innych są bardzo ważne.

            W czasie podróży do Odense, poznając życie Hansa Christiana Andersena, uczniowie klasy III a, zauważyli, że to właśnie w kwietniu przypada rocznica jego urodzin. Z tej okazji postanowili przygotować kartki urodzinowe dla tego znanego i lubianego baśniopisarza. Życzyli w nich Andersenowi pogody ducha, radości, inwencji twórczej. Podziękowali za piękne baśnie, które zawsze mają pouczający przekaz. Prace były bardzo pomysłowe - kolorowe, pięknie ozdobione, ilustrowane postaciami z utworów duńskiego baśniopisarza. Na wielu kartkach znalazł się portret jubilata – Hansa Christiana Andersena. W czasie ich tworzenia dzieci słuchały piosenek o jego baśniach.

            Trzecioklasiści na pewno nie raz sięgną jeszcze po utwory Andersena, a on sam będzie dla nich inspiracją do działań i dowodem na to, że mimo przeciwności losu, trzeba dążyć do celu.

          • „Ekologiczni jak Duńczycy”

          • 22 kwietnia przypada Światowy Dzień Ziemi. Jest to doskonały moment na rozmowy o tym, jak dbać o naszą planetę, co robić, aby ją chronić. Ponieważ w kwietniu uczestnicy projektu „Jedzie pociąg z daleka…” – uczniowie klasy IIIa - pojechali aż do Danii, sprawdzili razem z wychowawczynią, jak o Ziemię troszczą się mieszkańcy tego kraju.

            Okazało się, że podróż była bardzo pouczająca. Nie wszyscy z nas bowiem wiedzą, że Duńczycy bardzo dbają o naszą planetę. Są europejskimi przodownikami w produkcji ekologicznego prądu pochodzącego z elektrowni wiatrowych.

            Duńskie farmy wiatrowe wybudowane zarówno na lądzie, jak i na morzu, zrobiły duże wrażenie na trzecioklasistach. Ogromne wiatrowe konstrukcje były inspiracją do wykonania przez dzieci wiatraków z papieru. W niektórych przydomowych ogródkach powstały prawdziwe farmy wiatrowe. Szkoda tylko, że nie mogą naprawdę produkować ekologicznego prądu.

            Miejmy nadzieję jednak, że papierowe zabawki będą początkiem wielkich działań dzieci na rzecz Ziemi w przyszłości, że z trzecioklasistów wyrosną ekolodzy, którym dobro naszej planety będzie leżało na sercu.

          • Jak się zachować w Niemczech, żeby nie popełnić gafy?

          • Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego Oddział Łódzki we współpracy z Instytutem Filologii Germańskiej Uniwersytetu Łódzkiego przygotowało cykl warsztatów dla uczniów i nauczycieli pod hasłem „Ambasadorzy germanistki - postaw na niemiecki!”

            W marcu trzej uczniowie z klasy 6b, Antek, Bartosz i Borys, wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez wykładowcę UŁ. Pani dr hab. Joanna Firaza przeprowadziła spotkanie na temat „Jak uniknąć gafy w Niemczech?” Opowiedziała o swoich początkach nauki języka niemieckiego i pobycie w Niemczech, kiedy również popełniła gafy. Pani Firaza podzieliła tematykę warsztatów na pięć zagadnień: Niemcy jako kraj ładu i porządku; Rekreacja; Formy grzecznościowe; Zachowania przy stole; Dresscode.

            Co zapamiętali nasi uczniowie, którzy w przyszłym roku będą uczyć się języka niemieckiego? Antek i Borys zwrócili uwagę na punktualność, do której nasi sąsiedzi przywiązują dużą wagę. Jeśli już się spóźniamy, należy poinformować o tym organizatora spotkania, w przeciwnym razie zostaniemy uznani za osoby nieodpowiedzialne i niepoważne. Bartosz zapamiętał, że przestrzeganie przepisów jest cechą narodową Niemców. Można to zaobserwować w wielu codziennych sytuacjach, m.in. kulturze ruchu drogowego. Przechodzenie przez pasy przy zielonym świetle to obowiązek, którego nie wolno łamać. Ścieżki rowerowe są przeznaczone dla rowerzystów i piesi respektują tę zasadę. Kierowcy respektują ograniczenia prędkości, co na pewno poprawia bezpieczeństwo ruchu drogowego. Podejście Niemców do ekologii i ochrony środowiska naturalnego powinno być dla nas przykładem do naśladowania. Gdy w Polsce nie myślano jeszcze o sortowaniu śmieci, dla nich było codziennością. Pani doktor zwróciła uwagę, że pewne polskie zwyczaje budzą zdziwienie naszych sąsiadów, np. całowanie kobiet w rękę. W Niemczech witamy się po prostu uściskiem ręki. Ważnym elementem międzynarodowych spotkań są wspólne posiłki i tu musimy pamiętać, że jeśli na pytanie „Czy jesteś głodny?” odpowiemy „Nie”, nikt nie będzie proponował poczęstunku.

            Wiedza, którą zdobyli uczniowie z klasy 6b, na pewno przyda się podczas realizacji międzynarodowych projektów ze szkołami w Niemczech.

          • Z JEŻYCJADĄ CI DO TWARZY!

          • Prezentujemy prace, które przysłaliście na konkurs fotograficzny SLEEVEFACE! Przypominamy, że zadaniem uczestników było wysłanie zdjęcia okładki wybranej książki Małgorzaty Musierowicz , która jest częściowo zasłonięta fotografowaną osobą. Twarz lub sylwetka miały stanowić spójną całość z okładką. Zadanie okazało się niełatwe. Prezentujemy nadesłane prace i jesteśmy ciekawi, czy uda Wam się rozpoznać koleżanki i kolegów wcielających się w bohaterów "Jeżycjady”. Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić wszystkich biorących udział w konkursie!

          • Światowy Dzień Książki

          • 23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Uczniowie z klasy 5a i 6c, którzy należą do koła polonistycznego, postanowili uczcić to święto. Na swoich zdjęciach udowodnili, że lubią czytać i mogą to robić wszędzie 😉

          •  PROGRAM SKS - WRACAMY NA ZAJĘCIA! 

          •   „Program Szkolny Klub Sportowy ma wspierać rozwoju dzieci i młodzieży poprzez zwiększenie ich aktywności ruchowej prowadzącej do poprawy sprawności fizycznej, stanu zdrowia i związanej z nim jakości życia . Każda możliwość podjęcia aktywności fizycznej może okazać się „na wagę złota”. Podczas zajęć, uczestnicy pod kierunkiem nauczycieli wychowania fizycznego mają szansę rozwijać swoją sprawność fizyczną, zdrowie, pasję i odetchnąć choć trochę od ciężaru epidemii bawiąc się i rywalizując w sporcie – to bardzo ważne dla kondycji fizycznej i psychicznej.”

            Po kilku tygodniach zawieszenia Programu SKS, możemy wrócić na nasze, sportowe zajęcia. Jeszcze w ograniczonym zakresie i tylko na ściśle określonych zasadach, ale mimo to z ogromną przyjemnością. Każde zajęcia ,które mogły odbyć się w ramach programu cieszyły się dużym zainteresowaniem i były fajnie, aktywnie spędzonym czasem! Ważne, że czas pandemii nie wpłynął negatywnie na chęć udziału w dodatkowych zajęciach ruchowych i uczennice nadal zawsze, gdy tylko można bardzo chętnie w nich uczestniczą!!!

          • Artur i Bartosz laureatami ogólnopolskiego konkursu „Instalogik 2020/2021”

          • W dniu 15 kwietnia odbyło się oficjalne zakończenie konkursu i ogłoszenie klasyfikacji. Spotkanie online było transmitowane na żywo na Youtube i Facebook.
            InstaLogik to popularyzatorski konkurs matematyczno-informatyczny dla uczniów klas 4-8 SP. Konkurs organizowany jest przez InstaKod Sp z o.o., twórcę programu nauczania, środowiska programistycznego i podręczników informatyki w klasach 4-8 oraz Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Honorowym Patronem Konkursu jest Wydział Matematyki Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.

            Konkurs był wieloetapowy. Rozpoczęliśmy go już w październiku 2020 roku, II etap odbył się w grudniu 2020, a finał miał miejsce 27 marca 2021 roku. W eliminacjach wśród ponad 3400 uczestników, było 5 uczniów naszej szkoły: Artur Zieliński, Bartosz Bayer, Mateusz Jatczak, Patryk Brzęcki i Antoni Stompór. Do finału dotarli Bartosz i Artur. I obaj osiągnęli sukces. Znaleźli się w wąskiej grupie laureatów. Bartosz Bajer uzyskał tytuł Laureata II stopnia, Artur Zieliński zaś zdobył tytuł Laureata III stopnia.

            Półroczna przygoda z Instalogikiem zakończyła się dla chłopców sukcesem, ale wymagała wytrwałości, systematyczności i oczywiście umiejętności z zakresu informatyki i matematyki.

            Wielkie gratulacje i podziękowania dla naszych laureatów.

          • MUZYCZNY KLIP UCZENNICY JEDYNKI

          • Uczniowie Jedynki to niezwykle utalentowana młodzież. Pomimo pandemii biorą udział w wielu konkursach, przeglądach, festiwalach i odnoszą w nich znaczące sukcesy. Jedną z takich osób jest z pewnością  Emilka  Fibich, uczennica klasy VII c.  O jej muzycznych  osiągnięciach czytaliśmy już wielokrotnie, a ostatnio możemy podziwiać niezwykłe umiejętności wokalne zaprezentowane w teledysku. Został on  zrealizowany 11 kwietnia 2021 roku w Studio Martinello - Marcin Czarnecki, w Łodzi. Emilię do nagrania przygotowywała Pani Tacjana Wojtkowska - vocal coach. Prezentowany utwór to "Halo" z repertuaru Beyoncé. Gratulujemy talentu wokalnego Emilce i czekamy na kolejne muzyczne występy.

          • Literacki Dzień Czekolady

          • W Polsce 12 kwietnia, obchodzimy nietypowe święto- Dzień Czekolady. Klub czytelniczy "Książkożercy" z klasy 6b postanowił nie tylko przybliżyć informacje dotyczące tej lubianej przez wszystkich słodkiej przekąski, ale również pokazać związek między czekoladą i literaturą.  Wszyscy wiedzą, że o czekoladzie można mówić bez końca, a jeszcze lepiej ją zjeść. Materiały przygotowane przez Bartka Środę  potwierdzają, że czekolada ma same zalety. Spożycie obowiązkowe przed sprawdzianami! „Książkożercy” z 6b zachęcają  nie tylko do jedzenia czekolady, ale przede wszystkim do sięgnięcia po książki, które  mają z nią coś wspólnego. Oto ich propozycje:

            1. Charlie i fabryka czekolady

            2. Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach

            3. Dzień czekolady

            4. Czekolada z chili

            5. Zapach czekolady. Najpiękniejsze wiersze

            Asia Senderecka z klasy 6b poleca wszystkim książkę "CHARLIE I FABRYKA CZEKOLADY” .Bartek Bajer z klasy 6b zaprasza do wysłuchania fragmentu opowiadania "Szacun i gorzka czekolada" z książki "Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach" wpisanej na ZŁOTĄ LISTĘ książek polecanych przez Fundację ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom. Zapraszamy do czekoladowego spotkania z literaturą!

          • Światowy Dzień Sportu - kwietnia 2021

          •  Światowy Dzień Sportu -to wspaniała  okazja do promocji aktywności fizycznej wśród uczniów, zwłaszcza w okresie pandemii, gdy zmuszeni jesteśmy siedzieć w domach.

            Sport to zdrowie! Nie tylko wpływa pozytywnie na kondycję fizyczną, ale i kształtuje charakter. Nawet osoby, które jedynie obserwują zmagania sportowców mają frajdę. Światowy Dzień Sportu to dobra okazja, by podkreślić znaczenie sportu w dzisiejszym świecie. Nauczyciele wychowania fizycznego angażują  swoich uczniów do podjęcia aktywności ruchowej ale także zachęcają do  obserwacji imprez i wydarzeń sportowych i poznawania sylwetek sportowców oraz osiąganych przez nich sukcesów.

            Jedna z takich imprez były 36 Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce – zawody sportowe, które odbyły się od 4 do 7 marca 2021 w Arenie Toruń.

            A oto prace uczniów związane właśnie z tą tematyką.

          • Nowe szaty mitu - Filmoteka Szkolna w klasie 6b.

          • W marcu uczniowie klasy 6b wykonali zadania związane z filmem "Król Midas" w reżyserii Lucjana Dembińskiego, który został wyprodukowany w 1963 roku przez Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For w Łodzi. Warto zwrócić uwagę, że muzykę do niego skomponował Krzysztof Penderecki. Szóstoklasiści najpierw obejrzeli tę krótką animację, a następnie dyskutowali o problemach w niej poruszonych. Historia o słynnym z bezgranicznej chciwości królu Midasie wywarła na nich duże wrażenie. Uczniowie przygotowywali również podpisy do kadrów i formułowali przesłanie mitu o Midasie. Doszli do wniosku, że chciwość nie prowadzi do niczego dobrego, wręcz przeciwnie może niszczyć więzi międzyludzkie, w tym rodzinne. Kolejna godzina filmowych zajęć była przeznaczona na tworzenie dialogów do podanych kadrów. Uczniowie wykorzystali do tego aplikację ToonyTool. Oto niektóre z ich prac!

          • KONKURS WIELKANOCNY

          • Wielkanoc, jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim.
            Polskie tradycje obchodzenia świąt Wielkiej Nocy charakteryzują się dużą różnorodnością i bogactwem w zależności od regionu. Te wiosenne święta są bardzo radosne i rodzinne. Przygotowania do świąt angażują wszystkich domowników i chociaż są pracochłonne to wszyscy się dobrze bawią.

            Samorząd Uczniowski  zorganizował  konkurs plastyczny ,,PISANKI, KRASZANKI, JAJKA MALOWANE” dla wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły. Należało wykonać pisankę wielkanocną  dowolną techniką, z wybranego przez siebie materiału. Prace mogły mieć formę przestrzenną. Celem konkursu było popularyzowanie tradycji Świąt Wielkanocnych. Wpłynęło bardzo dużo pięknych prac. Wszyscy jesteście zwycięzcami.

                                                                                                                            GRATULUJEMY!!!

          • Uczennice "Jedynki" w finale konkursu

          • Moi Drodzy!

            Ważna wiadomość!
            Ola Cieślak i Julia Suligorska z klasy 5a w finale archidiecezjalnego (odpowiednik wojewódzkiego) konkursu z Ewangelii św. Marka
            To wielki sukces! 😊

            Oczywiście wszyscy uczniowie z grupy biblijnej byli bardzo waleczni i naprawdę godnie reprezentowali naszą koluszkowską Jedynkę. Wielkie dzięki! Walczymy w przyszłym roku! 😊

            W tej edycji z uwagi na pandemię wszystkie 3 etapy odbywają się w formie on-line. Paradoksalnie spowodowało to prawdziwy wysyp uczestników. W samym II etapie brało udział kilkaset najlepszych uczniów podzielonych na dwa regiony: łódzki i piotrkowski. Po raz pierwszy w historii również w dwóch grupach wiekowych: klasy IV- VI i VII-VIII.

            Do finału zakwalifikowały się osoby, które zajęły miejsca od 1-10. Jestem pewny, że nasze uczennice dadzą z siebie wszystko w finale już 20 kwietnia o godz. 11.00 😊. Dla całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 1 już są Zwycięzcami!!!

            Kochani, wierzę, że w przyszłym roku będzie Was jeszcze więcej.

            DU

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Koluszkach
        • 44 7145837
        • ul. Zagajnikowa 12 95-040 Koluszki Poland
        • marokam@interia.pl, jurekpec@gmail.com
        • https://www.facebook.com/sp1koluszki/
        • Andrzej Włodarczyk Kontakt: naslo14@op.pl lub iod@koluszki.pl.
      • Logowanie