• „Akcja - Integracja”

          • Uczniowie 6”C” podobnie jak inne klasy rozpoczęli swój powrót do szkoły od „Akcji - Integracji”. Oczywiście spotkanie rozpoczęło się od zajęcia miejsc w szkolnej ławce i tradycyjnego sprawdzenia obecności, za którym większość bardzo tęskniła. Pojawiły się oczywiście żarty nawiązujące do zdalnego nauczania: wyciszania, braku Internetu czy wyłączonej kamerki. Po słodkim powitaniu był wspólny spacer, zabawy na osiedlowym placu zabaw oraz wizyta we wreszcie otwartej pizzerii. Uczniowie już nie mogą się doczekać dalszych działań integracyjnych!

          • VI Ogólnopolski Konkurs na Reklamę "Powiedz mi, co jesz, a powiem Ci, skąd jesteś"

          • W piątek, 28 maja, odbył się finał konkursów Miesiąca Języka Ojczystego 2021 organizowanych przez  Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego  wraz z Kołem Naukowym Językoznawców Studentów UJ im. Mieczysława Karasia. Jednym z nich był konkurs na reklamę regionalnych specjałów, potrawy lub produktu. Nasi uczniowie wzięli po raz pierwszy udział w tym wydarzeniu. "Jedynkę" reprezentowali szóstoklasiści: Joanna Senderecka, Zuzanna Adamczyk, Sara Goldas i Bartosz Bajer, wszyscy z klasy 6b. Asia zareklamowała zalewajkę, Sara z Zuzią zalewajkę i knedle z truskawkami. Do finału zakwalifikował się Bartek Bajer, który przygotował reklamę leśnego miodu i ApiDomków. Bartek otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie! W jury konkursu zasiadły dr Patrycja Pałka z Katedry Historii Języka i Dialektologii Wydziału Polonistyki UJ oraz członkinie Koła Naukowego Językoznawców Studentów UJ – Monika Michna i Julia Rejman. Gratulujemy Bartkowi kolejnego ogólnopolskiego sukcesu!

          • DLA MAMY

          • Włochy to kraj słynący z potraw makaronowych. Włoskie "pasty" są dobrze znane i lubiane również w Polsce. Trudno byłoby w warunkach szkolnych przygotować pyszną potrawę z makaronu, więc uczniowie klasy IIIa wymyślili inny sposób wykorzystania makaronu penne. Zrobili z niego przepiękne korale dla mam z okazji Dnia Matki. Oryginalny, własnoręcznie wykonany prezent na pewno spodobał się mamusiom. Wszystkiego najlepszego, Drogie Mamy!

          • 26 maja Dzień Matki

          • Dzień 26 maja – Święto Matki – to jedno z najpiękniejszych, a z pewnością, najbardziej osobiste święto w roku. Z tej okazji uczniowie klasy IC przygotowali dla swoich mam niespodziankę. Zapraszamy do obejrzenia filmu z ich udziałem.

          • Konkurs gry pamięciowej „Memory”

          •   Dnia 17 maja 2021 roku w Świetlicy Szkolnej odbył się konkurs gry pamięciowej „Memory” z wykorzystaniem elementów języka angielskiego. W zmaganiach adresowanych do dzieci z klas 1-3 wystartowało 12 podopiecznych świetlicy. Uczniowie grali w różnych parach i sumowali liczbę odniesionych wygranych. Niekwestionowaną zwyciężczynią okazała się Klara Piechut z klasy 1C, która zanotowała na swoim koncie 9 zwycięstw i ani jednej porażki. Zawody miały na celu promocję języka angielskiego poprzez zabawę oraz naukę nowych słówek, jak również zachęcanie uczniów do pożytecznego spędzania czasu w oczekiwaniu na odbiór rodziców i dziadków. Dla wszystkich uczestników zostały przygotowane drobne upominki rzeczowe. Zwyciężczyni otrzymała dyplom i nagrodę w postaci słodkiego upominku.  

            Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział, oraz zwycięzcy.

             

          •    Pszczeli zakątek w świetlicy

          • W miesiącu maju świetlica naszej szkoły zmieniła się w „Pszczeli zakątek”. W tej ciekawej scenerii uczniowie zdobywali wiadomości na temat życia pszczół. Zajęcia odbywały się w ramach realizowanej innowacji pedagogicznej pt „Pszczoła mój przyjaciel”. 20 maja uczniowie klas I-V podczas zajęć  świetlicowych poznali, jak ważną rolę w życiu człowieka pełnią pszczoły, jak powstaje rój, w jaki sposób pszczoły zbierają pyłek i nektar z kwiatów, jak powstają plastry z miodem i sam miód. Największą atrakcją były żywe pszczoły za szybą  i szukanie królowej pszczół. Dzieci poznały kapelusz pszczelarza, ul od wewnątrz, podkurzacz, ramki z miodem. Dowiedziały się także, że wyraz pszczoła to wyjątek ortograficzny i wyjątkowy owad, od którego uzależnione jest nasze pożywienie i życie. Uczniowie zapoznali się z roślinami miododajnymi rosnącymi w mieście. Na koniec zajęć chętne dzieci  pokolorowały rysunki. Najładniej wykonane prace zostały nagrodzone słodkim upominkiem.

          • „Witaj, słoneczna Italio!”

          • Przed nami ostatni etap podróży pociągiem – do kraju, który kojarzy się  uczniom klasy IIIa właśnie z tym środkiem lokomocji. To we Włoszech bowiem pociągiem podróżował bohaterski pies Lampo, którego dzieci poznały w tym roku szkolnym.

            Chętni uczniowie, korzystając z różnych źródeł wiedzy, przygotowali krótkie prezentacje o kraju w kształcie buta. Swoją wiedzą podzielili się z kolegami w czasie zajęć. Okazało się, że we Włoszech pechową liczbą jest 17, sport narodowy to piłka nożna, a uwielbiana przez nas pizza była niegdyś daniem ludzi ubogich. Niektórzy uczniowie opowiedzieli o swoich doświadczeniach i wspomnieniach ze słonecznej Italii.

            Informacje i ciekawostki o Włoszech zostały podsumowane interesującymi interaktywnymi prezentacjami w programie Genially. Powstała też pomysłowa gazetka przygotowana przez jedną z uczennic.

            Kształt włoskiego państwa, w którym chłopcy z III a – zagorzali piłkarze – dopatrzyli się nie tylko buta, ale i kopanej przez niego piłki, był pomysłem do wykonania pracy plastycznej. Plasteliną lub kawałkami kolorowego papieru dzieci wykleiły kontury Italii. Patrząc na mapę fizyczną, odpowiednimi barwami odwzorowały ukształtowanie terenu. Dowiedziały się przy tej okazji, że we Włoszech można pojeździć na nartach w Alpach oraz przejść szlakami Apeninów. Tłem pracy były kolory włoskiej flagi.

            Praca grupowa dała wiele przyjemności i zabawy, dzieci mogły się zintegrować po tak długim czasie pracy zdalnej. Dodatkowym źródłem radości były włoskie przeboje taneczne, słuchane i nucone przez wszystkich w czasie pracy.

          • Historyczne miejsca Koluszek.

          • Koluszki – to nie Kraków ani Warszawa, ale nasze małe miasto też ma swoje lokalne zabytki i swoją historię. Uczniowie klasy VI C (w ramach kółka historycznego) od kilku tygodni umilali sobie monotonię zdalnego nauczania, zwiedzając koluszkowski cmentarz, osiedle kolejowe, spacerując śladami Władysława Strzemińskiego i koluszkowskich Żydów. O zasłużonych koluszkowianach opowiadał nam na cmentarzu p. Adrian Kut – jeden z autorów książki ,,Historia Koluszek 1386 – 1949’’. O społeczności żydowskiej – p. Zbigniew Komorowski – pasjonat dziejów i kultury żydowskiej. Obu Panom serdecznie dziękujemy.

          • Głosuj na Emilkę!

          • Zachęcamy do głosowania na uczennicę naszej szkoły - Emilkę Fibich z kl. 7C, która startuje w konkursie muzycznym Gdynia OPEN

            Gdynia OPEN to dwa konkursy piosenki skierowane do młodych wokalistów od 3 do 25 roku życia.
            Konkursy realizowane są przez Młodzieżowy Dom Kultury w Gdyni w partnerstwie z Laboratorium Innowacji Społecznych.
            Celem konkursu jest wspieranie młodych talentów wokalnych z całej Polski oraz zza granicy, a także promowanie aktywności młodzieżowej, rozwijanie ich pasji i zainteresowań muzycznych oraz artystycznych.
            Gdynia OPEN Festiwal – to międzynarodowy konkurs realizowany od 2014 roku. Tegoroczna edycja odbywa się ONLINE.
            Zagłosować na Emilkę możecie klikając na poniższy link:

          • Filmoteka Szkolna w "JEDYNCE"

          • Kwiecień był drugim miesiącem uczestnictwa klasy 6b w ogólnopolskim programie Filmoteka Szkolna. Tym bardziej cieszymy się, że nasza szkoła znalazła się na 14. miejscu wśród 125 placówek uczestniczących w grywalizacji. Zdecydowana większość uczestników bierze udział w programie od początku roku szkolnego 2020/2021. W kwietniu uczniowie 6b obejrzeli film "Józek" w reżyserii Jadwigi Kędzierzawskiej. Poznali historię dziewięcioletniego Józia Lizonia, utalentowanego artystycznie chłopca, mieszkającego w małej wsi pod Nowym Sączem. Rzeźbienie to pasja młodego artysty, a jego prace przedstawiają rodzinę, zabawy i codzienne zajęcia. Po obejrzeniu filmu szóstoklasiści analizowali wybrane kadry. Następnie wyobrażali sobie, że Józek, bohater filmu, został zaproszony do programu telewizyjnego i przygotowali informacje o nim, które znalazłyby się na „pasku” na ekranie. Uczniowie przygotowali również plakaty zapraszające na wystawę prac Józka Lizonia. Zapraszamy do obejrzenia ich prac!

          • „ZDROWE, RODZINNE JEDZENIE” W RAMACH KAMPANII „TRZYMAJ FORMĘ”  I „SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE”.

          • W Szkole Podstawowej nr 1 od kilku lat podejmuje się wiele działań mających na celu promowanie zdrowego stylu życia. W dniu 10 maja 2021r. odbyło się podsumowanie szkolnego projektu pod hasłem ZDROWE, RODZINNE JEDZENIE”. Zadaniem konkursowym było  przygotowanie zbilansowanego obiadu dla rodziny oraz deseru bez cukru. Pracę konkursową w formie zdjęć i przepisów kulinarnych na zdrowy zbilansowany obiad i deser bez cukru można było przesłać do  09 maja. Konkurs był  przeznaczony dla chętnych uczniów klas I – VIII. Uczniowie i rodzice wykazali się dużą pomysłowością oraz znajomością zdrowej kuchni.

            Wyniki konkursu:

             I miejsce: Maja  Olejnik  IIA, Dominik Hejchman VB

             II miejsce: Maciej Szymczak IIB, Sergiusz Śmigiel IIA

             III miejsce: Mateusz Owczarek IC, Jan Krajewski IIIB, Natan  Tylman 2B

            Gratulujemy zwycięzcom .Dziękujemy  uczniom i rodzicom za wspólne przygotowanie zdrowej potrawy.

          • „Lubimy czytać i zachęcamy innych do czytania”.

          • W czwartek 13 maja w klasie Ia odbyło się podsumowanie projektu „Lubimy czytać i zachęcamy innych do czytania”. Mimo że pierwszoklasiści dopiero rozpoczęli swoją przygodę z samodzielnym czytaniem książek, wspaniale zaprezentowali kolegom ulubione pozycje. Wykonali do swoich książeczek ciekawe ilustracje i plakaty. W krótkiej wypowiedzi zachęcali rówieśników do przeczytania wybranej lektury.

            Czas edukacji zdalnej był dobrym momentem do doskonalenia techniki czytania i sięgania po lektury z domowej biblioteczki. Okazało się, że wiele książek dzieci znają, czytały samodzielnie lub przeczytali im rodzice. To dobrze wróży na przyszłość, jest nadzieja, że wśród pierwszoklasistów znajdą się prawdziwi miłośnicy książek!

          • Uczniowie Ib znaleźli wiosnę

          • W kl. Ib przez dwa miesiące realizowany był projekt edukacyjny pod hasłem „Tropimy ślady wiosny”. Zadaniem uczniów była obserwacja przyrody – roślin, zwierząt, warunków atmosferycznych oraz wyszukiwanie informacji w czasopismach i śledzenie  doniesień medialnych. W ramach projektu uczniowie prowadzili uprawę roślin, tworzyli prace plastyczne i techniczne malując wiosenne pejzaże oraz wykonując sylwety wiosennych kwiatów. Śpiewali piosenki i recytowali wiersze o tematyce wiosennej. Uczniowie dokumentowali swoje działania w formie zdjęć, rysunków, notatek, wycinków z czasopism, filmików i prezentacji. Gromadzili materiały do wykonania albumów i gazetek. Wszyscy z zaangażowaniem potraktowali przydzielone zadania. Powstały piękne albumy i gazetki tworzone w grupach.  

          • Zaproś mnie na swoją lekcję!

          • Uczniowie klasy 6b wzięli udział w ogólnopolskim projekcie Zaproś mnie na swoją lekcję! stworzonym przez nauczycieli- pasjonatów. Dzięki możliwości zaproszenia różnych osób na swoje lekcje nauka zdalna nie była tylko nudnym obowiązkiem. Tym razem BiuroCzerwińskiTravel umożliwiło ciekawą lekcję. Szóstoklasiści wzięli udział w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa w sieci prowadzonych przez Youtubera. Pan Hubert Błaszczak, czyli InarYiF, to człowiek, którego na pewno znają miłośnicy Minecrafta. Pan Hubert zwrócił uwagę uczniom na chronienie w sieci swojej prywatności i niepodawania adresów domowych czy numerów telefonów nieznanym osobom. InarYiF podawał wiele przykładów, które dotyczyły jego bliskich i znajomych. Podkreślił, że nie należy bezgranicznie ufać osobom poznanym w sieci, bo nigdy nie jesteśmy do końca pewni, kto jest po drugiej stronie. InarYiF zaproponował również zestaw pomysłowych odpowiedzi na niewygodne pytania zadawane przez osoby, które dopiero poznaliśmy w sieci.

             Nie jest zaskoczeniem, że InarYiF nawiązał świetny kontakt z młodzieżą- to człowiek, który lubi pracować z dziećmi i jest jednym z prowadzących letnie kolonie z Minecraftem!

          • Piknik klasy 2a i 2b.

          • Powrót po dłuższej przerwie do szkoły może być bardzo  radosny i przyjemny, o czym przekonali się uczniowie klasy 2a i 2b. 11 maja, wspólnie ze swoimi wychowawczyniami wybrali się na piknik do pobliskiego lasu. Była piękna, słoneczna pogoda, klasy wyruszyły z samego rana w doskonałych humorach. Po dotarciu na miejsce był czas na odpoczynek i na drugie śniadanie. Następnie przyszedł czas na upragnioną zabawę: były zabawy z piłką, z chustą animacyjną, skoki przez gumę i na skakance. Miłośnicy przyrody podziwiali piękne widoki przez lornetki, obserwowali również mieszkańców lasu przez lupę. Nie było czasu na nudę, każdy znalazł coś interesującego dla siebie. To był bardzo miło spędzony czas, wszyscy bardzo dobrze się bawili i z utęsknieniem pytali o następny raz.

          • Uczniowie koluszkowskiej Jedynki finalistami Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych

          • Szkoła Podstawowa nr 1 w Koluszkach od wielu lat bierze udział w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych organizowanych przez Łódzkiego Kuratora Oświaty. Na trzech etapach – szkolnym, rejonowym i wojewódzkim, uczniowie walczą o zaszczytne tytuły finalisty lub laureata oraz dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.

            Pomimo niesprzyjających warunków spowodowanych sytuacją epidemiologiczną do konkursów przystąpiło ogółem 57 uczniów Jedynki. Uwieńczeniem zmagań było dwukrotne zdobycie tytułu finalisty z chemii i fizyki przez Piotra Matysiaka oraz tytuły finalistów z matematyki wywalczone przez Zofię Szkupińską i Mateusza Bąka.

            Stopień trudności zadań konkursowych wymagał wiadomości i umiejętności, które wykraczają poza podstawę programową przewidzianą w szkole podstawowej. Zofia, Piotr i Mateusz to uczniowie zdolni, ambitni, zaangażowani i chętni do podejmowania wyzwań. Wiele czasu poświęcili na przygotowania do konkursu, nie zaniedbując przy tym szkolnych obowiązków. Korzystali ze wszystkich dostępnych źródeł informacji i systematycznie wzbogacali swoją wiedzę. Zmagania konkursowe wymagały od uczniów umiejętności uzasadniania swojego zdania, z użyciem odpowiedniej argumentacji,  logicznego myślenia, analizowania, ale także dużej odporności na stres. Z pewnością praca, jaką wykonali, przygotowując się do konkursu, zaprocentuje w przyszłości kolejnymi sukcesami, nie tylko w zakresie nauk ścisłych.

            Osiągnięcia Zofii, Piotra i Mateusza były możliwe dzięki ich wysiłkowi, a także dzięki wsparciu rodziców i zaangażowaniu nauczycieli, którzy przygotowywali uczniów do konkursów: Małgorzaty Bartczak-Szklarek, Honoraty Knap, Edyty Szeleszczyk i Jarosława Rzesiewskiego.

            Społeczność SP nr 1 jest dumna z sukcesów i życzy uczniom powodzenia na kolejnych etapach edukacyjnych.

          • Organizacja nauczania hybrydowego w klasach IV-VIII od 17 do 29 maja 2021 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Koluszkach

          • Szanowni Państwo,

            zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (data wejścia w życie 3 maja 2021 r.) od 17 maja do 30 maja obowiązuje nas tzw. nauczanie hybrydowe na poziomie klas IV - VIII. W związku z tym, poniżej przedstawiamy plan, wg którego będzie pracowała szkoła, w dwóch ostatnich tygodniach tego miesiąca.  

            Od 17 do 21 maja 2021 r.
            Nauczanie stacjonarne w szkole: klasy: IV i V
            Nauczanie zdalne w domu: klasy VI-VIII

            24 maja  2021 r. (poniedziałek)
            Nauczanie stacjonarne w szkole: klasy VI i VII
            Nauczanie zdalne w domu: klasy IV, V, VIII

            W dniach 25- 27 maja 2021 r. odbędzie się egzamin ósmoklasisty, w związku z tym, dla wszystkich pozostałych klas są to dni wolne od zajęć dydaktycznych.

            28 maja  2021 r. (piątek)
            Nauczanie stacjonarne w szkole: klasy VI i VII
            Nauczanie zdalne w domu: klasy IV, V, VIII

            Wszystkie lekcje będą odbywać się zgodnie z planem lekcji, który będzie umieszczony w dzienniku Librus. Szczegółowe informacje przekażą też wychowawcy klas.

            Zgodnie z informacjami MEiN od 31 maja (poniedziałek) planowany jest powrót wszystkich uczniów do nauki stacjonarnej w szkole.

             

            Jerzy Pecyna

            dyrektor szkoły

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Koluszkach
      • 44 7145837
      • ul. Zagajnikowa 12 95-040 Koluszki Poland
      • marokam@interia.pl, jurekpec@gmail.com
      • https://www.facebook.com/sp1koluszki/
      • Andrzej Włodarczyk Kontakt: naslo14@op.pl lub iod@koluszki.pl.
    • Logowanie