• CZAR ANDRZEJKOWYCH WRÓŻB

          • W świetlicy szkolnej uczniowie poznali tradycje związane z zabawą w przepowiadanie przyszłości.
            Dawniej wróżby andrzejkowe traktowane były poważnie. Miały one magiczną moc. Pozwalały poznać przyszłość.
            Są one kojarzone z imieniem Świętego Andrzeja, jednego z dwunastu apostołów. Był on podróżnikiem, który dotarł aż na daleką północ.

            W naszej świetlicy uczniowie ,,podróżowali” między stołami, przy których czekali na nich wróżbici. Przepowiadali przyszłość poprzez ,,Magiczne liczby”, ,,Kolory”, był też ,,Zaczarowany krąg”. Nie mogło zabraknąć wróżby wskazującej imię przyszłej dziewczyny, chłopaka oraz wróżby płynącej z daty urodzenia.

            Wróżby andrzejkowe dostarczyły mnóstwo radości, a jednocześnie poszerzyły horyzonty wiedzy na temat rodzimych, staropolskich zwyczajów.

          • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA – w świetlicy SP1 Koluszki

          • Od 2002 roku 25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia w Świetlicy Szkolnej SP1 w Koluszkach przypomniano uczniom, że Pluszowy Miś jest najwierniejszym przyjacielem dzieci i jedną z najpopularniejszych zabawek na świecie. To właśnie z tej okazji został zorganizowany konkurs plastyczny „Najładniej ozdobiony miś”. W konkursie wzięły udział dzieci z klas I-IV. Spośród wszystkich prac komisja wyłoniła misiowych zwycięzców:

                    I miejsce: Jagoda Żyłka 1c

                    II miejsce: Katarzyna Róg 2a

                    III miejsce: Łucja Kaczorowska 3b

                    Wyróżnienia: Wiktoria Bzowska 2a ,Maja Milewska 3b       

            Ogromną radość sprawiły także uczniom zdjęcia w masce misia.  Wszystkie chętne dzieci  zrobiły sobie pamiątkową fotografię.

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zachęcamy do udziału za rok.

          • TEDDY BEAR DAY- Dzień Pluszowego Misia na lekcjach języka angielskiego

          • 25 listopada, na języku angielskim w klasie 1a, 1b  oraz 2b głównym bohaterem zajęć  był oczywiście Teddy Bear. Pierwszaki nazywały ‘’parts of the body’’- części ciała misia. Drugoklasiści tworzyli dłuższe wypowiedzi. Wszyscy  uczniowie przygotowali piękne misiowe portrety!

          • SZKOLNY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

          • 21 listopada 2021 roku obchodziliśmy Szkolny Dzień Życzliwości.

            Był to dzień wyjątkowy, pełen uśmiechów, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji. Nasze sale lekcyjne zostały udekorowane gazetkami na temat życzliwości, wesołymi minkami, cytatami itp. wykonanymi własnoręcznie przez uczniów.

            W Dniu Życzliwości, nauczyciele na godzinach wychowawczych skupili się na indywidualizacji pracy z uczniem w odniesieniu do kształtowania pożądanych postaw i wychowania do wartości, zwracali uwagę na problem braku życzliwości i tolerancji wśród dzieci i młodzieży.

            Były realizowane działania profilaktyczne mające na celu: kształtowanie postawy życzliwości, akceptacji i tolerancji wobec drugiego człowieka.

            Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale osobom przebywającym w naszym otoczeniu.

            BĄDŹMY ŻYCZLIWI NA CO DZIEŃ!!!

            Wszystkim, którzy uświetnili swoimi pomysłami i pracą Szkolny Dzień Życzliwości serdecznie dziękujemy.

            Udowodniliśmy, że życzliwość jest w modzie. Jeśli będziemy używać takich materiałów jak przyjaźń, miłość, szacunek, zrozumienie i akceptacja to życzliwość i tolerancja będzie niezmienna i ponadczasowa.

            Koordynatorem akcji był Samorząd Uczniowski przy współpracy wychowawców.

          • „Kolory emocji”

          • Nie ma złych, czy dobrych emocji, wszystkie są potrzebne. Ważne , by nauczyć się wyrażać je w sposób akceptowalny, by nikogo nie  urazić, nie skrzywdzić – takim przesłaniem uczniowie klasy 3b rozpoczęli realizację innowacji pedagogicznej pt. „Kolory emocji”. Na pierwszych zajęciach dzieci w formie zabawowej rozróżniały i nazywały poszczególne emocje, pokazywały je za pomocą mimiki, gestów, wykonywały różne ćwiczenia interaktywne, próbowały odpowiedzieć na pytanie , skąd  się biorą, czy są potrzebne? Na zakończenie  zajęć dzieci w grupach wykonały portrety poszczególnych emocji. Zabawa była przednia, emocje sięgały zenitu!

          • Dzień Kredki w Świetlicy SP nr 1 w Koluszkach

          • „Kolorowe kredki w pudełeczku noszę. Kolorowe kredki, bardzo lubią mnie!
            Kolorowe kredki, kiedy je poproszę, namalują wszystko, to co chcę!”

            Dziś dzień w świetlicy zaczął się od wysłuchania piosenki pt. „Kolorowe kredki” oraz segregowania kredek: układania ich od największej do najmniejszej, od najjaśniejszej do najciemniejszej. Następnie uczniowie obejrzeli krótki film, z którego dowiedzieli się, że kredki mogą być wykonane z kolorowej pasteli, węgla drzewnego, kredy lub innego materiału. Można je podzielić na ołówkowe, świecowe, akwarelowe, artystyczne i pastelowe. Dzieci otrzymały rysunki konturowe do pokolorowania i pomysłowo ozdabiały je różnymi kolorami. Przy pomocy różnych technik wykonali piękne kredki, które ozdobiły świetlicową  galerię prac. Wykonane prace zostały nagrodzone dyplomami.

          • W świetlicy szkolnej zamieszkały Plastusie.

          • Uczniowie spędzający czas w świetlicy szkolnej obejrzeli film o plastelinowy ludziku. Wielu z nich przeczytało także powieść Marii Kownackiej pt.,,Plastusiowy Pamiętnik”. Sympatyczny, rezolutny bohater wzbudził w nich wiele pozytywnych emocji. Chętnie opowiadają o jego przygodach, mieszkaniu w piórniku Tosi. Planują, tak jak Plastuś napisać pamiętnik. Stoi przed nimi poważne wyzwanie, ale skoro przyjaciel Tosi sobie poradził, to oni też. Aby podołać zadaniu, oglądają, czytają różne pamiętniki. Zwrócili się z prośbą do osób starszych, by pokazali im swoje zapiski. Mnóstwo radości wywołały wpisy zaczynające się od słów ,,fiku miku i już jestem w Twoim pamiętniku”, czy ,, na górze róże, na dole fiołki…”. Były także pamiętniki, które są zapiskami ważnych wydarzeń.

            Na początek działań wykonali z plasteliny podobizny ulubieńca Tosi. Była to wspaniała praca twórcza, rozwijająca umiejętności manualne, rozbudzająca odczucia estetyczne.

            Wszystkie Plastusie wykonane przez uczniów są wspaniałe, ale na szczególną uwagę zasługują ulepione przez: Ninę Woźniak z kl. IIIb, Maję Boberek z kl. Ib, Daszę Platoshynę z kl.Ib, Natana Tylmana z kl.IIIb, Maję Zientarę z kl. Ia, Zuzię Wysokińską z kl.VIa, Marysię Jendrzejewską z kl.IIIb, Emilkę Gralewską z kl. IIIb, Gabrysia Jakiela z kl.IIb, Julkę Arndt z kl.IIIa, Monikę Witczak z kl. IIIa.

            Warto obejrzeć galerię zdjęć.

            Wkrótce uczniowie będą mieli własnego,,Milusińskiego”, który będzie obserwował ich poczynania .

            Innowację pedagogiczną pt.,,Rozszerzona rzeczywistość , czyli magia w świetlicy szkolnej” prowadzi Jolanta Dąbrowska

          • ,,Czy można uniknąć zarażenia koronawirusem?”

          • ,,Czy można uniknąć zarażenia koronawirusem?”

            Pod taki hasłem odbywają się zajęcia profilaktyczne prowadzone w klasach I-II.

            Uczniowie poznają na nich objawy groźnej choroby COVID 19. Wiedzą, że nie można bagatelizować takich objawów jak gorączka, kaszel, zanik smaku i węchu, ogólne osłabienie. Potrafią udzielić pouczania osobom, które nie zachowują koniecznego reżimu sanitarnego.

            Po zajęciach uczniowie zwracają większą uwagę na częstotliwość i prawidłowy sposób mycia dłoni. Wiedzą, że główną drogą przenoszenia niebezpiecznego wirusa jest kichanie, kasłanie, dotykanie brudnych powierzchni, przedmiotów, wspólne gryzienie np. jabłka, kanapki. Każdy uczeń powinien zawsze mieć i używać chusteczek higienicznych.

            Do najważniejszych działań profilaktycznych należą sposoby ochrony przed koronawirusem. Uczniowie na pierwszym miejscu wymienili szczepienia. Wielu z nich z dumą mówiło, że cała rodzina przyjęła szczepionkę. Inni obiecali zachęcić do tego rodziców, dziadków.

            Dzieci noszą maseczki ochronne, myją i dezynfekują ręce, zachowują bezpieczną odległość, wietrzą sale w czasie przerw śródlekcyjnych. Unikają podawania dłoni na powitanie. Wiele radości sprawiło im ćwiczenie powitania poprzez dotykanie łokciem oraz tzw. ,,żółwik”.

            W celu utrwalenia przekazywanych treści, uczniowie wykonali ilustracje związane z ochroną dróg oddechowych i prawidłową higieną rąk. Wszyscy otrzymali chusteczki higieniczne, które powinny być w codziennym wyposażeniu plecaka. Sponsorem chusteczek jest firma ,,Jastrzębowski” z Koluszek.

            Zajęcia przygotowała i prowadziła Jolanta Dąbrowska.

          • On the farm!- Z wizytą na farmie!

          • Nauka języka angielskiego poprzez zabawę w klasie II a i II b dostarcza dzieciom wiele pozytywnych wrażeń i oczywiście rozwija kompetencje językowe. Tym razem drugoklasiści wybrali się z ,,wizytą’’ na prawdziwe ranczo. W grupach najpierw zbudowali i odpowiednio wyposażyli farmę, która miała stworzyć klimat do ustnych prezentacji, wybranych przez siebie zwierząt. Lekcja języka angielskiego na długo pozostanie w pamięci uczniów!

          • Konkurs Piosenki Patriotycznej

          • W ramach obchodów Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę w naszej szkole organizowany jest Konkurs Piosenki Patriotycznej. W tym roku szkolnym również poszczególne klasy pod opieką wychowawców przygotowały się do udziału w konkursie. Jury w składzie: Pani dyrektor Małgorzata Hejchman, Pan dyrektor Jerzy Pecyna i pan Bogusław Bukowski oceniło muzykalność i warunki głosowe wykonawców, stroje i elementy patriotyczne, zaangażowanie całej klasy oraz ogólny wyraz artystyczny. Ze względu na pandemię konkurs odbył się bez publiczności. Klasy zaprezentowały następujące utwory:

            Klasa IV a- „Kocham Cię Polsko”

            Klasa IV b-„Jestem Polką i Polakiem”

            Klasa IV c-„Warszawskie dzieci”

            Klasa V a-„Piosenka młodego patrioty”

            Klasa V b-„Przybyli ułani pod okienko”

            Klasa V c-„Sen o Warszawie”

            Klasa VI a-„Jedenasty listopada”

            Klasa VI b-„Pierwsza Brygada”

            Klasa VII a- „Taki kraj ”

            Klasa VII b-„Marsz, marsz Polonia”

            Klasa VII c-„Piosenka o Misiu Wojtku”

            Klasa VIII a- „Ojczyzno ma”( nie występowali)

            Klasa VIII b-„Dziś idę walczyć mamo”

            Klasa VIII c-„Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”

            Klasa VIII d- „Piechota”

            Jury, po długich obradach przyznało następujące miejsca.

            I kategoria ( klasy IV-VI)

            I miejsce klasa IV c

            II miejsce klasa IV b

            III miejsce – klasa VI a

            II kategoria (klasy VII – VIII)

            I miejsce – klasa VIII c

            II miejsce – klasa VII c

            III miejsce- klasa VIII d

            Indywidualne wyróżnienia otrzymała Anna Jagiełło z klasy Vc i Krystyna Lewandowska z klasy VIa.

            Gratulujemy!

          • "KSIĘŻYCOWE OPOWIEŚCI"

          • W imieniu Księgarni Skład Główny zapraszamy na spektakl "KSIĘŻYCOWE OPOWIEŚCI".

            Jest tu bajka afrykańska, żydowska, dwie opowieści zaczerpnięte z mitologii indiańskiej i historia z dalekiego Nepalu. Każda zilustrowana przepiękną scenografią i lalkami autorstwa Katarzyny Samosiej, zadaje uniwersalne pytania i jednocześnie w mądry, zabawny, ciepły, przystępny dla najmłodszych widzów sposób – odpowiada na nie.

            Postacią łączącą wszystkie historie jest Luna, Selene, Sahar, Moon, Czandryma, Miesiąc… tak, tak – nasz Księżyc.

            Czas trwania spektaklu: 45 minut

            Spektakl dla dzieci powyżej 3 lat.

            Bilety w cenie 35 zł dostępne w księgarnia.

            "KSIĘŻYCOWE OPOWIEŚCI" Małe Mi - Wędrowny Teatr Lalek 

          • Narodowe Święto Niepodległości

          • Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów.

          • Warsztaty patriotyczne.

          • W związku z obchodzonym Narodowym Świętem Niepodległości uczniowie klasy 2c wzięli udział w warsztatach patriotycznych „Polska znana i mniej znana” organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Koluszkach. Prowadzący warsztaty Pan Mateusz Jaśkiewicz zapoznał dzieci z najciekawszymi miejscami historycznymi i turystycznymi Polski m.in. Gdańsk, Zamość, Malbork. Podczas warsztatów uczniowie mieli możliwość  podziwiania oraz przymierzenia polskich strojów ludowych. Druga część warsztatów była poświęcana na przygotowanie przez dzieci kokardy narodowej.

          • Szkolny Dzień Języków

          • W dniu 4 listopada 2021 w Szkole Podstawowej nr 1 obchodzony był Szkolny Dzień Języków. Tym razem, ze względu na zalecenia sanitarno-epidemiczne, wydarzenie to miało nietypowy charakter. Wszyscy uczniowie szkoły dostali specjalną plakietkę, z flagą i ukrytym hasłem, które musieli odszyfrować na podstawie kodów ukrytych gdzieś na terenie szkoły. Hasła zawierały popularne zwroty z różnych języków świata – dominowały języki nauczane w SP1, czyli angielski, niemiecki i hiszpański, ale były też frazy w języku włoskim, francuskim, ukraińskim, armeńskim, czy nawet kiswahili. Warto dodać, że w szkole uczy się coraz więcej dzieci pochodzących z innych krajów np.: z Ukrainy, Armenii, Włoch i świadomość tego, że społeczność szkolna o tym pamięta i szanuje ich język ojczysty na równi ze swoim, sprawiła im dużą radość. Również wybór języka Kiswahili nie był przypadkowy, albowiem ze szkołą z Kenii nasza placówka rozpoczęła od niedawna projekt internetowy. Podczas Szkolnego Dnia Języków uczniowie musieli się wykazać jeszcze jedną bardzo ważną obecnie umiejętnością, potrzebną m.in. w robotyce i informatyce. Chodzi mianowicie o umiejętność  odkodowania ukrytego hasła. W zależności od rocznika, dzieci miały różne kody, które sprawiły, że poziom trudności tego zadania wcale nie był łatwy.

            Całe działanie, mające na celu promowanie naukę języków obcych i szacunku do innych kultur, koordynowane były od strony merytorycznej przez p. Tomasza Piechotę. Natomiast wielkie podziękowania należą się p. Piotrowi Łyszkowiczowi za opracowanie graficzne projektu odznaki i pomoc w jej przygotowaniu. Podziękowanie składam również p. Sylwii Kuleszy – Szot za pomoc w wydruku materiałów oraz uczniom wycinającym plakietki z szablonów.

            Tomasz Piechota

          • Zdrowe śniadanie na talerzu ucznia

          • 8 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowego Śniadania. Z tej okazji Świetlica Szkolna SP1 w Koluszkach zorganizowała akcję promującą zdrowe odżywianie, w ramach  realizacji projektu „Trzymaj Formę” i Szkoły Promującej Zdrowie, pod hasłem „Zdrowe śniadanie na talerzu ucznia”.

            W tym dniu dzieci z klas I-III uczestniczyły w zajęciach świetlicowych z okazji Dnia Zdrowego Śniadania. Uczniowie wysłuchali pogadanek na temat zdrowego stylu życia oraz poznali piramidę żywieniową. Dowiedzieli się, że zdrowe i pożywne śniadanie daje im energię do nauki, wpływa pozytywnie na koncentrację podczas lekcji oraz wzbudza w nich chęci do zabawy.   Przypomnieliśmy im, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Aby utrwalić tę wiedzę, uczniowie wykonali pracę plastyczną - talerz ze zdrowymi produktami, które chcieliby zjeść na śniadanie. Dzięki przeprowadzonej akcji dzieci nauczyły się, jakie składniki powinno zawierać zdrowe śniadanie. Uczniowie tworzyli zdrowe posiłki, wykorzystując do tego konturowe obrazki przedstawiające produkty  spożywcze, które pomalowali i umieścili na papierowym talerzu. Najładniej wykonane pracy zostały nagrodzone. Nasi zwycięzcy to:

            I miejsce: Iga Góral IIIa

            II miejsce: Aleksander Kobus IIb

            III miejsce: Amelia Ścibiorek IIb

            Wyróżnienie: Monika Witczak IIIA, Ada Felkiewicz IIIA, Cyprian Wieloch IIIa

            Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie, serdecznie dziękujemy                             i zapraszamy do obejrzenia wystawy w świetlicy.

             

          • Zmiana numeru telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży

          • Dotychczasowa ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona została telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

            Poniżej link do strony Rzecznika Praw Dziecka, na której znajdą Państwo wszystkie informacje związane z Dziecięcym Telefonem Zaufania RPD:
            https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/

          • "Przerwa na czytanie"

          • 29.10.br. uczniowie naszej wzięli udział w II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie "Przerwa na czytanie" realizowanej w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Niemal wszyscy obecni tego dnia w szkole włączyli się w zabawę i spędzali przerwy, czytając bądź słuchając czytania nauczycieli lub starszych kolegów- uczennice klasy 8b czytały młodszym kolegom i koleżankom z klas pierwszych i drugich książeczki w języku angielskim.

            Do akcji włączyli się również nasi partnerzy z Niemiec z Neunlinden - Schule w Ihringen.

            W sumie w akcji wzięło udział 370 uczniów naszej szkoły i 11 uczniów z partnerskiej szkoły w Niemczech, a także 30 nauczycieli i pracowników Jedynki. Czytano na korytarzach, w świetlicy szkolnej i w pokoju nauczycielskim. Niektórzy uczniowie przebrali się nawet za swoich ulubionych bohaterów literackich.

              8 grudnia dowiemy się, ilu osób w całej Polsce, a także poza jej granicami, wzięło udział w tej akcji. Mamy nadzieję, że udało się ustanowić kolejny rekord.

          • XXV Koluszkowski Przegląd Piosenki 2021

          • 25 października już po raz dwudziesty piąty Miejski Ośrodek Kultury w Koluszkach zorganizował Koluszkowski Przegląd Piosenki. Zmagania młodych wokalistów oceniało jury w składzie: przewodnicząca Pani Barbara Twardosz, Pani Aleksandra Skonieczna oraz Pan Piotr Piątkowski. Jury oceniało interpretację tekstu, warunki głosowe, dobór repertuaru i wyraz artystyczny uczestników przeglądu.

            Uczniowie naszej szkoły również wzięli udział w tym konkursie. Szkołę reprezentowali: Anna Jagiełło uczennica klasy 5c, Justyna Witczak z klasy 7a i Maciej Kaczorowski uczeń klasy 7c.W tegorocznym przeglądzie udział wzięło ponad 80 uczestników, którzy prezentowali swoje umiejętności wokalne w 4 kategoriach wiekowych.

            Uczennica naszej szkoły Anna Jagiełło zdobyła wyróżnienie .

             Gratulujemy.

          • Jesienna wycieczka

          • Jesień to czas, kiedy zaczyna się pełnia przebarwień drzew i krzewów. Uczniowie klasy 2c wybrali się na wycieczkę do Rogowa, aby móc zaobserwować,  jak przyroda zmienia się jesienią. W Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej uczniowie w ramach edukacji przyrodniczej poznawali wybrane gatunki drzew i krzewów oraz zwierząt żyjących w okolicznych lasach. Celem wycieczki było także przybliżenie roli lasu w życiu człowieka. W Muzeum Drewna i Lasu dzieci mogły zobaczyć bogaty zbiór szyszek z całego świata, ekspozycję grzybów nadrzewnych czy kolekcję owadów polskich i tropikalnych. Podczas wycieczki nie zbrakło również czasu na wspólną zabawę w pięknych okolicznościach przyrody. 

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Koluszkach
      • 44 7145837
      • ul. Zagajnikowa 12 95-040 Koluszki Poland
      • marokam@interia.pl, jurekpec@gmail.com
      • https://www.facebook.com/sp1koluszki/
      • Andrzej Włodarczyk Kontakt: naslo14@op.pl lub iod@koluszki.pl.
    • Logowanie