• Przygotuj bezpłatne zdjęcia do legitymacji szkolnej

          • Uczniowie, którzy nie mają legitymacji szkolnej, często udają się do sekretariatu na początku roku, w celu uzyskania dokumentu. W tym roku, uczniowie nie muszą odwiedzać studia fotograficznego, żeby przygotować zdjęcia do legitymacji. Wystarczy skorzystać z nowoczesnego narzędzia w ramach akcji "Nowe technologie pomagają w codziennym życiu - zdjęcie do legitymacji smartfonem", która trwa do 10 listopada.

            Akcja "Bezpłatne zdjęcie do legitymacji szkolnej" opiera się na nieodpłatnym udostępnieniu narzędzi, takich, jak Passport Photo Online oraz PhotoAiD.com. Przy użyciu tych narzędzi, każdy uczeń, niezależnie od tego, do jakiej szkoły uczęszcza oraz wieku, w jakim jest, może przygotować zdjęcie do swojego szkolnego dokumentu. Kreator usunie tło z fotografii, a także dopasuje jej rozmiar do odpowiednich wymiarów.;

            Podczas przygotowania zdjęcia należy mieć na uwadze kilka podstawowych kryteriów, jakie musi spełniać fotografia do legitymacji szkolnej. Są to:

            przyjęcie pozycji z twarzą skierowana w kierunku aparatu,

            jasne, jednolite tło za osobą widoczną na zdjęciu,

            odsłonięta i równomiernie oświetlona twarz,

            oczy zwrócone wprost na obiektyw aparatu,

            odpowiednia jakość i kontrast zdjęcia.

            Narzędzia PhotoAiD.com oraz Passport Photo Online charakteryzują się bardzo łatwą obsługą, która nie przysporzy kłopotów żadnemu użytkownikowi. Wybierz zdjęcie z urządzenia, z którego korzystasz lub wykonaj zupełnie nową fotografię przy użyciu smartfona, a inteligentne kreatory zajmą się resztą! Otrzymasz plik składający się z 4 fotografii. Zdjęcia możesz wydrukować w dowolnym punkcie oferującym takie usługi! Śpiesz się! Wykonanie bezpłatnych fotografii do legitymacji szkolnych jest możliwe tylko do 10 listopada!

            Linki odsyłające do bezpłatnych narzędzi:

            https://passport-photo.online/pl/kreator-zdjec-do-legitymacji-szkolnej

            https://photoaid.com/pl/kreator-zdjec-do-legitymacji-szkolnej

          • Dobry uczynek klasy II a

          • 28 października uczniowie klasy 2a wraz ze starszymi kolegami z Technikum nr 1 w Koluszkach zasadzili dęby w Leśnictwie Redzeń z okazji 110. rocznicy powstania Szkoły Podstawowej nr 1.

          • Z wizytą w księgarni

          • We wtorek 26 października uczniowie klasy IIc wybrali się z wizytą do zaprzyjaźnionej koluszkowskiej księgarni Skład Główny prowadzonej przez Panią Agnieszkę Kurc. Wizyta miała na celu rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci. Uczniowie poznali różne techniki tworzenia książek np. z ruchomymi  ilustracjami. Pani Agnieszka opowiadała dzieciom, o tym jakie mogą być rodzaje książek i z czego składa się książka. Następnie uczniowie wykonywali kartki do bajkowej poczty i otrzymali pamiątkowe zakładki. Na koniec każdy miał możliwość zakupu ulubionej pozycji książkowej.

          • Lekcja patriotyzmu w kl.II b

          • W klasie IIb odbył się cykl zajęć poświęconych patronowi szkoły Tadeuszowi Kościuszce. Uczniowie poznali historię nadania szkole imienia Tadeusza Kościuszki. Zdobyli wiedzę o bohaterze narodowym, zapoznali się z symbolami szkoły – sztandarem, logo i hymnem. Eksponowali plastycznie symbole szkoły. Udali się pod obelisk Tadeusza Kościuszki w celu uporządkowania miejsca, złożenia kwiatów i zapalenia zniczy.

          • III Wojewódzki Konkurs Ekologiczny „DBAM O ŚRODOWISKO W ŁÓDZKIM”

          • Uczniowie z klas 5-8 naszej szkoły wzięli udział w III Wojewódzkim Konkursie Ekologicznym „DBAM O ŚRODOWISKO W ŁÓDZKIM” pn. „Tworzymy błękitno-zieloną sieć”. Celem Konkursu jest uświadomienie uczestnikom konieczności podejmowania działań mających na celu poprawę adaptacyjności obszarów zurbanizowanych do niekorzystnych zmian klimatu, których skutkami są fale upałów z coraz wyższymi temperaturami, deficyty opadów, ekstremalne susze czy z drugiej strony nawałnicowe deszcze i wichury. Zmiany klimatu oraz związane z nimi ekstremalne zjawiska pogodowe wydają się nieuniknione i dlatego tak ważne są działania służące minimalizacji ich skutków. Tworzenie elementów błękitno-zielonej infrastruktury, szczególnie na terenach zabudowanych, jest jednym ze skuteczniejszych sposobów takich działań. Bartek, Stella i Wiktoria przygotowali filmy, na których to opowiadają o swoich projektach. Przedstawione na filmach makiety i propozycje architektoniczne naszych uczniów biorą udział w etapie wojewódzkim konkursu. Trzymamy kciuki!

          • Festiwal Nauki Techniki i Sztuki

          • Uczniowie naszej szkoły uczęszczający na koło biologiczne wzięli udział w spotkaniach, wykładach i seminariach odbywających się w ramach XX Festiwalu Nauki Techniki i Sztuki w Łodzi. Bardzo ciekawy okazał się wykład "Czy wirus zawsze jest naszym wrogiem? – fagoterapia" oraz wykład i dyskusja, połączona z prezentacją materiałów biologicznych, dotycząca antropologii sądowej przygotowana przez doktorantów

            Katedry Antropologii oraz Antropologicznego Koła Naukowego „Antropołowcy”. Już za kilka tygodni będzie okazja do uczestnictwa w Nocy Biologów, co może być bardzo ciekawym doświadczeniem dla uczniów z koła biologicznego. Serdecznie zapraszam!

          • Projekt edukacyjny w klasie IIc

          • Uczniowie klasy IIc przystąpili w październiku do realizacji projektu „Technologie z klasą. Jak porozumiewają się roboty?” organizowanego przez Fundację Uniwersytet Dzieci. Podczas realizacji projektu uczniowie odkryją tajemnice programowania, podstawy programowania od kodowania analogowego, poprzez wykorzystanie komputera i programu Scratch. Dzięki temu uczniowie będą trenować logiczne myślenie, precyzyjne prezentowanie myśli i dobrą organizację pracy. Nauczą się również pracować zespołowo i działać metodą projektową. Pierwsze zajęcia z projektu „Jak być dobrym przyjacielem” miały na celu integrację zespołu klasowego i przygotowanie do współpracy. Uczniowie poznali historię mieszkańców odległej planety PIRX, którzy wysłali w kosmos ekspedycję badawczą w poszukiwaniu definicji prawdziwego przyjaciela. Realizując kolejne aktywności, dzieci pomogły przybyszom z innej planety w tym zadaniu. Uczniowie stworzyli wspólnie portret prawdziwego przyjaciela, podczas aktywności z włóczką – tworząc pajęczynę przyjaźni dzieci przekonały się, jak silne więzi i zależności łączą grupę przyjaciół. W następnych zadaniach projektowych uczniom będzie towarzyszył Robot Kodeusz, który pomoże odkryć im tajniki programowania.

          • Słoik się robi dla Nairobi – akcja charytatywna nauczycieli i pracowników JEDYNKI

          • We wrześniu bieżącego roku szkolnego Szkoła Podstawowa nr 1 w Koluszkach przystąpiła do innowacyjnego programu edukacyjnego Rozmawiasz –Pomagasz, organizowanego przez Fundację GoodNetwork, którego misją jest nawiązywanie przyjaźni między ludźmi z odległych krajów, dialog, wzrost zrozumienia, tolerancji i pokoju oraz wspieranie dzieł pomocy.

            W czwartek miała miejsce pierwsza akcja charytatywna pod hasłem SŁOIK SIĘ ROBI DLA NAIROBI, w którą tym razem byli zaangażowani nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej nr 1. Wszyscy chętni przynieśli słoiczki ze specjałami domowej kuchni, które potem można było zakupić. Okazało się, że mamy wielkie serca i udało się zebrać 1270zł.

            Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyłączyli się do tej akcji. Każdy ma coś, co może podarować innym.

            Pieniądze z akcji  przeznaczone będą na potrzeby uczniów z Motherway Education Centre. Cieszymy się, że konkretna pomoc trafi do konkretnych osób.

            Kolejną akcją charytatywną będzie CHRISTMAS CHARITY FOR KENYA. Uczniowie SP1 wraz z rodzinami zostaną zaproszeni do wykonania świątecznych ozdób, które już w grudniu można będzie zakupić.

            Liczymy na zaangażowanie całej społeczności szkolnej. Wkrótce poinformujemy o szczegółach akcji.

          • W klasie 4b o drzewach – ciąg dalszy.

          • Dziś miała miejsce kolejna przygoda z polską florą. Wróciliśmy do tematu drzew i omówiliśmy wybrane z nich w jesiennych barwach. Zadaniem czwartoklasistów było rozpoznać drzewo po gałązce z jesiennymi liśćmi. Okazało się, że niektórzy są świetnymi fachowcami w tej dziedzinie. Wszyscy otrzymali gadżety w postaci breloków i magnesów z elementami związanymi z polską przyrodą.

            Młodzi obserwatorzy przyrody otrzymali książeczki edukacyjne DRZEWA LEŚNE. Dzięki materiałom uczniowie poznali wiele ciekawych faktów dotyczących drzew leśnych jak i zapoznali się z „Dekalogiem Miłośnika Przyrody”. Po rozwiązaniu zadań zawartych w książce, każdy z uczniów będzie mógł otrzymać dyplom za wiedzę o drzewach leśnych. Po tak solidnej dawce informacji już chyba nikt nie powinien mieć większego problemu z rozpoznaniem np.: dęba, klonu czy brzozy.

            Wszyscy chętni mogą przez najbliższy tydzień zrobić zdjęcie z jesiennymi drzewami i przesłać wychowawcy.

            Gadżety oraz książeczki edukacyjne DRZEWA LEŚNE otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi, za co bardzo dziękujemy.

          • JEDYNKA NAGRODZONA W KONKURSIE ZA NAJCIEKAWSZY POMYSŁ NA WYDARZENIE w RAMACH EUROPEJSKIEGO DNIA SPORTU SZKOLNEGO

          • W Szkole Podstawowej nr 1 w Koluszkach od lat podejmuje się wiele działań mających na celu promowanie aktywności fizycznej, zdrowego stylu życia oraz dbanie o właściwy rozwój dzieci i młodzieży.

            Mając na uwadze ten cel, nauczyciele wychowania fizycznego zgłosili naszą szkołę do udziału w Europejskim Dniu Sportu Szkolnego. Wydarzenie to, miało miejsce 24 września 2021 roku. W tym dniu wszystkie szkoły w Europie połączyły się, aby krzewić kulturę fizyczną i zdrowy tryb życia.

            Zadaniem konkursowym było przygotowanie ciekawych konkurencji sportowych dla uczniów oraz zaangażowanie i integrację całej społeczności szkolnej.

            Nasze zadania konkursowe w formie raportu i zdjęć zostało przekazane organizatorowi akcji.

            Komisja konkursowa postanowiła nagrodzić naszą inicjatywę i przyznała Jedynce 2 miejsce w kategorii: szczególne zaangażowanie i najciekawszy pomysł na wydarzenie. W nagrodę otrzymaliśmy bon zakupowy do sieci Decathlon.

            Jesteśmy dumni z naszego sukcesu, tym bardziej, że zostaliśmy zauważeni i docenieni z niemal 200 złożonych raportów z całej Polski.

            Organizatorami Europejskiego Dnia Sportu Szkolnego byli: Beata Starosta, Renata Chorąży, Dariusz Borkowski, Janusz Cecherz, Gabriel Kilian.

          • Wycieczka klasy 4B do Łodzi

          • W piątek uczniowie klasy 4b wraz z wychowawczynią p. Anną Spałą wybrali się na wycieczkę do Łodzi. Pierwszym punktem było zwiedzanie zmodernizowanego dworca Łódź Fabryczna. Dworzec jest integralnym elementem Nowego Centrum Łodzi i jest jednym z najnowocześniejszych, w czasie przebudowy był zaś trzecią pod względem wielkości inwestycją dworcową w Europie. Pan Piotr Łyszkowicz, drugi opiekun grupy, zaprezentował krótką jego historię i przy okazji omówił wystawę prac malarskich i graficznych, prezentowaną we wnętrzu wschodniej części dworca. Następnie wszyscy udali się do Planetarium EC1 na pokaz DWA SZKIEŁKA, podczas którego poznali historię odkryć wielkich astronomów i fizyków, historię teleskopu oraz odbyli podróż do niezwykłych struktur innych galaktyk. Projekcję poprzedził krótki opis zjawisk astronomicznych zachodzących na niebie. Planetarium to niekonwencjonalnie zaaranżowane wnętrza po dawnej elektrociepłowni. Ostatnim punktem wycieczki była miejska Biblioteka TUVIM, która jest przykładem łódzkiej rewitalizacji. Jest nowoczesna i funkcjonalna,  z zielonym patio i jedną z największych i najnowszych ofert książkowych w mieście, z salami dla dzieci, huśtawkami, komputerami i specjalnym programem ekologicznym. Uczniowie z radością skorzystali z atrakcji biblioteki.  Czwartoklasiści  wysłuchali również prelekcji o drzewach, byli aktywni i świetnie odpowiadali na zadawane pytania. To jednak nie koniec przygody z polską florą – padł pomysł, by w szkole wrócić do tematu i omówić zagadnienie drzew polskich w jesiennych barwach. 

          • FASHION SHOW na lekcjach języka angielskiego w klasie 2a i 2b

          • Fashion Show - Pokaz Mody na lekcjach języka angielskiego? Czemu nie ?! Czerwony dywan, dekoracje, muzyka uatrakcyjniły klasowe wydarzenie. Podczas prezentacji drugoklasiści ćwiczyli nazwy ubrań w języku angielskim oraz utrwalili strukturę „I’m wearing…”. Zadaniem uczniów było opisanie elementów stroju, które przygotowali na tę okazję. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy wczuli się w role modelek i modeli. Spacerując po wybiegu, z dużym entuzjazmem i urokiem prezentowali siebie i swoje stroje. Dzieci wykazały się dużą kreatywnością i zaangażowaniem, o czym można się przekonać oglądając poniższą galerię zdjęć. Języka angielskiego uczymy się bawiąc!

          • Jesteśmy razem!- integracja klasy VIII b

          • Uczniowie klasy VIII b rozpoczęli ten rok szkolny od wielu akcji integrujących cały zespół klasowy po okresie izolacji wywołanej pandemią. Najpierw zadbali o wystrój i odpowiedni klimat do nauki w swojej pracowni języka angielskiego. Było mnóstwo śmiechu i radości przy naklejaniu ozdobnych elementów wykonanych przez wychowawczynię klasy.

            W dniach od 20 do 22 września ósmoklasiści uczestniczyli w trzydniowej wycieczce. Zwiedzili Ojcowski Park Narodowy, a w nim: Maczugę Herkulesa, Ojców:- ruiny zamku, spacerowali doliną Prądnika poprzez bramę Krakowską, Górę Chełmową do Groty Łokietka. Najwięcej emocji i pozytywnych wrażeń dostarczyła jednak zabawa w Parku Rozrywki Energylandia, gdzie zdecydowana większość uczniów była po raz pierwszy. Wieczorny czas wycieczki upływał ósmoklasistom na rozmowach, grach planszowych oraz pływaniu w hotelowym basenie. Trzeciego dnia uczniowie zwiedzili Kraków.

            30 września uczniowie klasy VIII b udali się w podróż  koleją do kina Multikino w Łodzi na projekcję filmu Shang Chi i Legenda 10 Pierścieni.  Wyjazd do kina był świetną okazją do ponownej integracji klasy, o czym może świadczyć fakt, że nawet przez chwilę nie nudzili się w swoim towarzystwie. Naładowani pozytywną energią uczniowie wrócili do szkoły, bo tam czekała na chłopców kolejna niespodzianka przygotowana przez panią wychowawczynię i koleżanki z klasy, a mianowicie smaczny poczęstunek. Po drodze wszyscy opowiadali sobie najlepsze sceny z filmu.

            W dniach od 4 do 10 października ósmoklasiści wzięli udział w cyklu lekcji na godzinie wychowawczej w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji. Przypomnieli sylwetki znanych osób z dysleksją i  wykonali grupowy plakat.

            Były to ważne wydarzenia w życiu klasy VIII b!

          • Echa ze świetlicy szkolnej.

          • Uczniowie czynnie spędzają czas w świetlicy szkolnej. Doskonalą swoje umiejętności i talenty oraz rozwijają pasje. Wielu z nich lubi zabawy na ,,magicznym dywanie”, inni grają w szachy, warcaby, układają puzzle, chętnie grają w gry komputerowe.

            Świetlica to także miejsce, gdzie można uzyskać pomoc w czasie pisania pracy domowej.

            Odbywają się także zajęcia tematyczne, w czasie których uczniowie poszerzają horyzonty wiedzy np. na temat zdrowego żywienia, zachowania w czasie pandemii, zmian jakie zachodzą w przyrodzie poszczególnych pór roku.

            Chętnie uczestniczą w organizowanych konkursach.

            Uczniowie wykazali się umiejętnościami układania kompozycji jesiennych z zasuszonych liści i traw. Do pracy przystąpili z wielką ochotą. Wykonali wiele pięknych, barwnych obrazków, które zdobią świetlicę.

            I-miejsce w konkursie pt. ,,Barwy jesieni” zajęli:

            Oliwier Kacperski z kl. Ia oraz Franek Urbańczyk z kl. IIa

            II-miejsce: Maja Milewska z kl. IIIb i Natan Tylman z kl. IIIb

            III-miejsce: Kacper Książek z kl. IIIb i Wojciech Walas z kl.IIIb.

            Wyróżnienia przyznano: Kubie Staszewskiemu z kl. Ia oraz Kaziowi Jendrzejczykowi z kl. Ia

            Nauczyciel prowadzący Jolanta Dąbrowska

          • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ w SP 1.

          • Być nauczycielem tzn. być drogowskazem – to prawda, która najlepiej odzwierciedla cel i powołanie nauczycielskiej profesji. Jest to trudna i ważna misja, której należy się wszelki szacunek i wdzięczność.

            Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim Nauczycielom oraz Pracownikom Szkoły, składamy serdeczne życzenia:

            • zdrowia   niezależnie od rodzaju święta, zdrowie przyda się każdemu,
            • cierpliwości - od zawsze wiadomo, że cierpliwość jest cnotą. W zawodzie nauczyciela widać, jak bardzo przydaje się ta cecha charakteru w codziennej pracy,
            • szczęścia -  niezależnie od zawodu, każdemu przyda się odrobina szczęścia. Również nauczyciele pragną, by serdeczne życzenia szczęścia i pomyślności były dobrą wróżbą na kolejne lata pracy,
            • sukcesów - sukcesy zawodowe w karierze nauczyciela są motywujące i zagrzewają do dalszej pracy, kształcenia kolejnych laureatów i przyszłych geniuszy,
            • realizacji planów zawodowych, zadowolenia z wykonywanej pracy i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym.

            Samorząd Uczniowski, w imieniu całej społeczności uczniowskiej, dziękuje za to, że drodzy Nauczyciele przekazujecie nam nie tylko wiedzę, lecz także staracie się wpoić nam zasady moralne. Za to, że przygotowujecie nas do życiowych egzaminów i właściwego podejścia do nauki. Za to, że otrzymujemy od Was wsparcie, choć często nie chcemy zaakceptować Waszego zdania.

            Dziękujemy i życzymy wszystkiego dobrego w pracy nauczyciela.

            Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach.

          • ,,Ekobohaterowie odkrywają świat”

          • W ramach realizacji innowacji pedagogicznej ,,Ekobohaterowie odkrywają świat” uczniowie klasy Ic  wybrali się 12 października na odkrywanie piękna jakie roztacza jesień w Arboretum i Alpinarium w Rogowie. Pierwszoklasiści zwiedzając  również Muzeum Lasu i Drewna wzbogacili swoją wiedzę o różne ciekawostki związane z lasem i jego mieszkańcami. Zabawa kolorowymi liśćmi, podziwianie pięknych okazów oraz zdobyta wiedza umocniły dzieci w przekonaniu, że warto przebywać wśród przyrody, aktywnie spędzać czas i dbać o otaczające nas środowisko, gdyż wiele gatunków jest zagrożonych wyginięciem.

          • Międzynarodowy Dzień Pisania Listów.

          • Uczniowie klasy 5b w tym roku szkolnym realizują innowację pedagogiczną „Formy wypowiedzi w świątecznym wydaniu”. Zajęcia prowadzone są na języku polskim we współpracy z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Lipinach.

            Podczas pierwszego spotkania zadaniem uczniów było napisanie listu o sobie i swojej szkole oraz przesłanie go do kolegów z Lipin. Z niecierpliwością czekaliśmy na odpowiedź i z zaciekawieniem czytaliśmy o nich i ich szkole.

            W ten niecodzienny sposób uczniowie przypomnieli sobie, jak poprawnie napisać list i zaadresować kopertę.

            Następne „świąteczne” zajęcia już wkrótce :)

          • Świetlicowy konkurs plastyczny „Czar jesiennych liści”

          • Jesień to czas, kiedy w przyrodzie zachodnia wiele ciekawych i fascynujących zjawisk. Prawdziwa jesienna aura była inspiracją dla wychowanków świetlicy do stworzenia ciekawych prac ukazujących czar pięknych barw złotej polskiej jesieni. W świetlicy szkolnej SP nr 1 w Koluszkach w dniu 08. 10. 20201 został przeprowadzony konkurs pod nazwą „Czar jesiennych liści”, w którym wzięły udział dzieci z klas I-III. Celem konkursu było zwrócenie szczególnej uwagi na piękno barw jesiennych. Zadanie konkursowe polegało na pokolorowaniu rysunku konturowego liścia. Prace można było wykonać dowolną techniką. Uczniowie mogli wybrać różny rodzaj liści i ozdobić je kolorami jesieni. Wszystkie prace można podziwiać na wystawie w świetlicy.

             Nagrodzeni uczniowie to:

            I miejsce: Jan Gutowski  IB, Lena Olejniczak IB

            II miejsce: Gabriel Jakiel IIB,  Kornelia Hamernik IIB

            III miejsce :Nadia Czajkowska IIIB, Zuzanna Baryła IB

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.

          • Ślubowanie klas pierwszych.

          • 8 października w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji przyjęcia pierwszoklasistów do społeczności uczniowskiej. Dzieci z klas  Ia, Ib i Ic kolejno złożyły ślubowanie na sztandar szkoły.

            Następnie pan dyrektor Jerzy Pecyna pasował każdego pierwszaka na ucznia. Wspólnie z panią dyrektor Małgorzatą Hejchman wręczyli dzieciom pamiątkowe dyplomy i legitymacje. W zaprezentowanej części artystycznej przygotowanej przez wychowawczynie i nauczycieli wspomagających dzieci wykazały się umiejętnościami recytatorsko - wokalnymi i prawidłową postawą. Na zakończenie pierwszoklasiści otrzymali również prezenty od pana burmistrza, Szkolnej Rady Rodziców oraz Klasowych Rad Rodziców. Po uroczystości czekał na wszystkich słodki poczęstunek.

            Wychowawczynie składają gorące podziękowania rodzicom - za zaangażowanie, pomoc oraz przepyszne ciasta.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Koluszkach
      • 44 7145837
      • ul. Zagajnikowa 12 95-040 Koluszki Poland
      • marokam@interia.pl, jurekpec@gmail.com
      • https://www.facebook.com/sp1koluszki/
      • Andrzej Włodarczyk Kontakt: naslo14@op.pl lub iod@koluszki.pl.
    • Logowanie