• Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy / ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ

          • Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informację dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy. W materiale znalazły się praktyczne wskazówki dotyczące zapisania dziecka do szkoły oraz praw, jakie przysługują uczniom z zagranicy w polskich szkołach. Informacja została opracowana w języku polskim i ukraińskim.

            Materiał przygotowany dla rodziców uczniów przybywających z Ukrainy zawiera informację o dokumentach, jakie są wymagane, aby zapisać dziecko do szkoły. Przyjęcie do szkoły wymaga złożenia wniosku, a decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor. Publiczna szkoła podstawowa, w rejonie której mieszka dziecko przybyłe z zagranicy, przyjmuje z urzędu, a inne publiczne szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe w miarę posiadania wolnych miejsc. Jeśli w wybranej placówce nie ma wolnych miejsc, potrzebny jest kontakt z urzędem gminy.  

            Dzieci w wieku 7-18 lat mogą nieodpłatnie uczyć się w polskich szkołach. Brak znajomości języka polskiego nie stanowi formalnej przeszkody. Uczniowie z Ukrainy mogą uczestniczyć w nieodpłatnych lekcjach języka polskiego organizowanych przez szkołę oraz zostać objęte opieką psychologiczno-pedagogiczną z związku z doświadczeniem migracyjnym.

          • Klasa 8a i 8b w Teatrze Wielkim

          • W czwartek, 31 marca 2022r. uczniowie klasy 8a i 8b udali się pociągiem do Teatru Wielkiego w Łodzi, aby obejrzeć ‘’Cinderella’’ Kopciuszka - balet do muzyki Gioacchina Rossiniego. Taneczna opowieść o nagrodzie za skromność i karze za pychę, okazała się niezwykłym doświadczeniem dla ósmoklasistów.

          • Młodzi przyrodnicy

          • Uczniowie kl.IIb lubią obserwować przyrodę, dlatego zabawili się w młodych przyrodników. Uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych przygotowanych przez p. Małgorzatę Owczarek – nauczycielkę biologii. W świat tajemnic przyrodniczych, drugoklasistów wprowadzali także starsi uczniowie z klasy VII.

            Dzieci zapoznały się ze sposobami badania i obserwacji przyrody. Dowiedziały się o wykorzystywanych w tym celu urządzeniach i przyrządach tj. balon meteorologiczny, mikroskop, batyskaf, kompas, lupa, teleskop i dyktafon. Poznały cechy dobrego przyrodnika. Z zaciekawieniem oglądały różne preparaty pod mikroskopem. Rozwiązywały zagadki przyrodnicze. To była lekcja pełna wrażeń.

          • Wiosna w świetlicy szkolnej

          • Uczniowie spędzający wolny czas w świetlicy szkolnej powitali Wiosnę. Wykazali się dużą wiedzą na temat zmian jakie zachodzą w przyrodzie. Wskazywali, jakie ptaki przylatują do Polski, by tu założyć gniazda i wychować potomstwo. Niektórzy z nich widzieli wysoko kołujące nad Koluszkami bociany. Są wśród nich i tacy, którzy mają nadzieję, że bociany przyniosą im rodzeństwo. Wielu uczniów słyszało śpiew skowronka, a w czasie wycieczki do lasu podziwiali przebiśniegi, przylaszczki. Uczniowie wiedzą, że te kwiatki podlegają ochronie, że nie wolno zrywać żadnych roślin rosnących w lesie. W przydomowych ogródkach cieszą oczy kolorowe krokusy i niebieskie szafirki.

            Uroki wiosny uczniowie utrwalili w pracach plastycznych. Z ochotą wzięli udział w konkursie ,,Wiosna na łące” Techniką collage wykonali obrazki, z których uśmiechają się barwne motylki, spoglądają wiosenne kwiatki, a zabawne chmurki nie przysłaniają słońca. Wszystkie prace są godne uwagi. Za najciekawsze uznano:

            I-miejsce:  Nina Wożniak kl. IIIb oraz Iwo Truszczyński kl. IIa

            II-miejsce: Róża Waszczyk kl. Ic i Marysia Myćkowska kl. IIa

            III-miejsce: Ela Michael kl.IIa oraz Kuba Guzek kl.IIIb

            Koordynator konkursu Jolanta Dąbrowska

          • Formy wypowiedzi w świątecznym wydaniu.

          • W ramach innowacji realizowanej na lekcjach języka polskiego uczniowie klasy 5b tym razem świętowali Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Celem zajęć było napisanie kartki z życzeniami do bohatera z dzieciństwa. Uczniowie musieli przypomnieć sobie, jak zaadresować kartkę i zredagować ciekawe życzenia urodzinowe. Następne "świąteczne" zajęcia już wkrótce

          • IIc w pizzerii La Vita Italiana

          • Pierwszy dzień wiosny klasa 2c spędziła na warsztatach pizzy. Uczniowie odwiedzili pizzerię La Vita Italiana w Koluszkach, w której wnętrzu chociaż na chwilkę mogli poczuć się jak we Włoszech. Podczas warsztatów uczniowie  zostali wprowadzeni w świat gotowania, zgłębiali tajniki przygotowania i wyrabiania ciasta do pizzy oraz dobrania odpowiednich składników. Nie obyło się także bez próbowania różnych składników (nawet ostrych papryczek), które mogą znaleźć się na pizzy. Dzieci mogły posmakować różnych warzyw (nowalijek), owoców oraz zdrowych soków owocowych. Każda grupa uczniów przygotowała swoją wyjątkową pizzę, którą zjadała z apetytem.  Pierwszy dzień wiosny przywitał nas piękną słoneczną pogodą , dzięki temu dzieci mogły spędzić dodatkowo czas na świeżym powietrzu bawiąc się wspólnie na placu  zabaw.

          • Rajd do Lisowic klasy 6B

          • Rajd do Lisowic klasy 6B z okazji pierwszego dnia wiosny Aktywny spacer połączony z integracyjnymi zabawami na miejscu i zakończony poczęstunkiem przy ognisku - tak w skrócie można podsumować udany wypad do Lisowic klasy 6B z opiekunami, który odbył się w ubiegły poniedziałek .

          • DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETY

          • 21 marca to nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny, ale także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa.

            Ideą obchodów Dnia jest akcja zakładania kolorowych skarpetek „nie do pary” jako wyraz naszej solidarności z osobami z dodatkowym chromosomem oraz tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych.

            Biorąc udział w akcji, pokazujemy akceptację i zrozumienie. Dajemy  czytelny znak naszego zainteresowania i aprobaty. Drobne gesty mają znaczenie, mogą przysłużyć się niwelowaniu barier i przezwyciężaniu krzywdzących stereotypów.

            W naszej szkole, wiele osób wzięło udział w Dniu Kolorowej Skarpety, czego dowodem są zdjęcia zamieszczone w szkolnej galerii.

            Organizatorem akcji był Samorząd Uczniowski.

          • 6a w Mandorii

          • Pierwszy dzień wiosny słoneczny i radosny. Uczniowie klasy 6a spędzili ten dzień bardzo aktywnie bawiąc się w parku rozrywki Mandoria w Rzgowie. To największy w Polsce całoroczny park rozrywki pod dachem. Super zabawa, mnóstwo atrakcji, jedyny w kraju roller-coaster jeżdżący w ciemności, lustrzany labirynt, dwupoziomowa karuzela wenecka, karuzela łańcuchowa z podwójnymi krzesełkami, zjeżdżalnia na 6 torów i wiele, wiele innych. Super zabawa! 

          • Pierwszy dzień wiosny

          • Uczniowie klasy 7B pod opieką wychowawczyni i pana Piotra Zendła szukali pierwszych znaków wiosny w rezerwacie przyrody "Niebieskie Źródła" w Tomaszowie Mazowieckim. Spotkania z czaplami, sokołem pustułką, wiewiórką, kaczkami i majestatycznymi łabędziami upewniły ich, że wiosna rzeczywiście nadeszła. Urok otaczającej przyrody podkreślały piękne barwy wody w "Niebieskich Źródłach". Uczniowie z zainteresowaniem rozwiązywali quiz przygotowany przez pana Zendła, a nie było to łatwe zadanie. Kolejnym punktem wycieczki była kręgielnia przy Arenie Lodowej. Wszyscy z zapałem doskonalili swoje umiejętności. Po intensywnych ćwiczeniach siódmoklasiści nabierali sił w McDonaldzie. Spacer po Tomaszowie Mazowieckim pozwolił na uzyskanie nowych rekordów kroków w aplikacji, czyli przejścia 13 kilometrów! To już kolejna wycieczka klasy 7B realizowana Łódzką Koleją Aglomeracyjną i na pewno nie ostatnia!

          • Wycieczka klas II a i III a do Mandorii

          • Uczniowie klasy II a i III a  wybrali się do tematycznego parku rozrywki –Mandoria w Rzgowie.

            To  jest największy, całoroczny park rozrywki w Polsce. Znaleźliśmy tam ponad wiele atrakcji pod dachem, w tym roller-coastery, karuzele, zjeżdżalnie, łódki na wodzie, labirynty i wiele innych. W Mieście Przygód atrakcje są naturalną częścią całego miejsca. Tutaj historia łączy się z nowoczesnością, a dawne miasto handlowe zmienia się w park rozrywki. Uczniowie poczuli się, jakbyśmy przenieśli się wehikułem w czasie. Wszyscy bawili się wyśmienicie i nie mieli czasu na nudę. Dali się porwać przygodzie, radości i super zabawie korzystając z mnóstwa atrakcji. Czas spędzony w tym rewelacyjnym miejscu pozostanie wyjątkowym wspomnieniem.

            Mandoria jest miejscem niezwykłym i fantastycznym, które zagwarantowało wspaniałą zabawę i masę niesamowitych emocji.

          • Wycieczka klasy IIC

          • Palmiarnia to jedno z tych miejsc w Łodzi, które uczniowie klasy 2C mogli podziwiać podczas wycieczki klasowej. Podczas zwiedzania palmiarni dzieci miały możliwość przeniesienia się w różne strefy klimatyczne oraz mogły podziwiać egzotyczne rośliny, krzewy i ciekawą wystawę kaktusów. Bardzo dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się także żyjące w palmiarni żółwie oraz różne rodzaje ryb np. Gurami olbrzymie czy Brzanki rekinie. Dzieci z zaciekawieniem przyglądały się zbiornikom, w których wyeksponowano rośliny owadożerne. Podczas spaceru po Parku Źródliska dzieci szukały pierwszych oznak wiosny, obserwowały mieszkańców parku np. wiewiórki. Pałac Herbsta to kolejne miejsce na trasie wycieczki. Uczniowie wzięli udział w warsztatach RAZ, DWA, TRZY… PAŁAC ZNASZ I TY!, zwiedzali i podziwiali pałacowe wnętrza m.in. gabinet, salon lustrzany, salon myśliwski. Dzieci odnajdywały najprawdziwsze skarby – wyjątkowe eksponaty muzealne na podstawie których miały możliwość wyobrażenia sobie, jak mogło wyglądać życie codzienne w domu dziewiętnastowiecznych fabrykantów.

          • Artur i Bartosz w finale IX Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego „InfoSukces”

          • Artur i Bartosz w finale IX Ogólnopolskiego Konkursu Informatycznego „InfoSukces” dla uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych w roku szkolnym 2021/2022.

            Organizatorem Konkursu „InfoSukces” jest Łódzki Kurator Oświaty oraz Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej. Konkurs jest 3-etapowy.
            Do rywalizacji przystąpili pasjonaci komputerowi: Artur Zieliński /kl. 7a/ oraz Bartosz Bajer /kl. 7b/.
            Zadaniem pierwszego etapu było przedstawienie w prezentacji lub grze tematu "Interakcja człowiek-komputer". W jaki sposób komputer wspomaga człowieka w czynnościach codziennych oraz wyjątkowych? Prace przyjmowane były do 31.01.2022 roku. Do drugiego etapu komisja dopuściła 40 uczestników. 18 marca rozwiązywali oni test składający się z 20 pytań.
            Do finału zakwalifikowanych zostało 10 uczniów, w tym Artur i Bartosz. Finałowym zadaniem konkursowym było napisanie gry w środowisku programowania wizualnego Scratch wedle udostępnionych założeń.
            Wyniki końcowe opublikowane zostaną przez organizatorów do końca marca.

            Wielkie gratulacje dla naszych chłopców.

          • Dzień Irlandzki na lekcjach języka angielskiego

          • W tym tygodniu, jak co roku o tej porze w naszej szkole, na lekcjach języka angielskiego było wiosennie, zielono, kolorowo, a to za sprawą Dnia Irlandzkiego.

            W klasie Ia, Ib, IIa i IIb pojawiły charakterystyczne symbole: tęcza, garniec złotych monet, podkowa oraz baśniowy skrzat. Uczniowie poznali zwyczaje związane z obchodami Dnia Świętego Patryka.

          • "Lektura na polskim"

          • "Lektura na polskim" - 5B Tytułowe krzesło z powieści A. Maleszki tak bardzo spodobało się piątoklasistom, że wykonali własne czerwone krzesła, które spełniają życzenia.

          • Relaks w Łodzi

          • Klasie 7b wreszcie udało się zrealizować jednodniową wycieczkę do Łodzi, która miała być podsumowaniem pierwszego półrocza. Niestety, pandemia COVID-19 i zdalna nauka uniemożliwiły styczniowy wyjazd, ale siódmoklasiści wraz z wychowawczynią cierpliwie czekali na obiecaną wyprawę. Udało się 9 marca! Pierwszym punktem programu był seans filmowy w Cinema City. Uczniowie sami wybrali film, który chcą oglądać i został on sprowadzony na ich życzenie. Sala kinowa była tylko dla młodzieży z "Jedynki". "Clifford. Czerwony pies" wprowadził wszystkich w bardzo dobry nastrój. Kolejnym punktem programu były dwugodzinne zajęcia sportowe w Parku Trampolin Saltos. Pierwsza godzina była lekcją wychowania fizycznego z instruktorem, panem Czarkiem. Rozgrzewka, nauka upadania, wstawania, skoków i obrotów, a następnie gra w zbijaka sprawiły, że pierwsza godzina minęła bardzo szybka. Zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie drugą godzinę zajęć przeznaczyli na przyjemności, m.in. skoki do basenu z gąbkami. Siódmoklasiści polecają wszystkim takie zajęcia

          • Wizyta u lekarza na lekcjach języka angielskiego

          • W klasie 2a i 2b nauka poprzez zabawę ma na celu wykorzystać słownictwo w praktyce do komunikowania się i reagowania na różne sytuacje w języku angielskim. Na ostatnich zajęciach uczyliśmy się mówić, kiedy coś nas boli, a także, jak zachować się u lekarza. Najpierw utrwaliliśmy i poszerzyliśmy zasób słownictwa związanego z częściami ciała, następnie przedstawialiśmy doktorowi swój problem. Tego dnia na lekcji języka angielskiego było dużo śmiechu i radości mimo, że temat poważny i na całe szczęście to tylko zabawa!

          • Dzień Kobiet w klasie 7B

          • Tradycją klasy 7b jest samodzielne przygotowywanie gier terenowych z okazji różnych uroczystości. Z okazji Dnia Kobiet chłopcy przygotowali podchody, które zostały zakończone w koluszkowskiej "Poczekalni". Tam na wszystkich uczniów czekały pyszne ciasta i smakowite owocowe herbatki. Jednak dotarcie do miejsca spotkania z kolegami z klasy wymagało od dziewczyn pomysłowości i wykazania się różnorodnymi umiejętnościami, m.in. znajomością esperanto, szyfru masońskiego, szachownicy Polibiusza czy też odczytania współrzędnych geograficznych. Zagadkowe wskazówki wyjaśniające dojście do kolejnych punktów wędrówki były oczywiście dobrze ukryte. Ciekawe, czy Wam udałoby się odczytać zaszyfrowane wiadomości? Oto niektóre z zagadek:

            1.Esperanto to język najbardziej rozpowszechniony na całym świecie niebędący językiem urzędowym w żadnym kraju. Wymyślił go w 1887 r. Polak żydowskiego pochodzenia, Ludwik Zamenhof, z zawodu… lekarz okulista. Odczytajcie wiadomość w tym języku:

            Infanojrestastieĝis la aĝo de ĉirkaŭ sep jaroj, infanojludas, lernaskajekkonas la tutanmondon. En Koluszki, apud li estiskonstruitainfanvartejo, do aliru al ..., vi havasalianindicontie!

            2.Szachownica Polibiusza to rodzaj szyfru wymyślony w starożytności. To zaszyfrowana wiadomość:

            22 14 55 24 15 / 52 54 43 54 31 11 43 55 / 31 24 43 44 54

          • Tydzień Języka Ojczystego

          • W czwartek odbył się konkurs recytatorski. Reprezentanci klas deklamowali wiersze M. Konopnickiej. Poziom był bardzo wysoki, uczniowie doskonale przygotowali swoje wystąpienia. Czekamy z niecierpliwością na wyniki

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Koluszkach
      • 44 7145837
      • ul. Zagajnikowa 12 95-040 Koluszki Poland
      • marokam@interia.pl, jurekpec@gmail.com
      • https://www.facebook.com/sp1koluszki/
      • Andrzej Włodarczyk Kontakt: naslo14@op.pl lub iod@koluszki.pl.
    • Logowanie