• Wycieczka klasy 5a

• Jak wygląda świat odbierany za pomocą innych zmysłów niż wzrok, mogli się przekonać uczniowie klasy 5a, którzy 27.09.br odwiedzili Black World w Łodzi. Wspólnie z niewidomymi przewodnikami w zupełnej ciemności poruszali się po mieszkaniu, rozpoznając poszczególne sprzęty domowego użytku, odbyli podróż tramwajem i przemieszczali się po łódzkiej ulicy. Następnie próbowali narysować rozpoznane przedmioty i określali smak cukierków owocowych, nie widząc ich opakowania oraz uczyli się, jak poruszać się z laską, którą na co dzień wykorzystują osoby niewidome. Mogli także zobaczyć, jak działają niektóre sprzęty ułatwiające im codzienne życie- np. przyrząd do rozpoznawania kolorów czy brajlowska maszyna do pisania.

Następnie przespacerowali się Pasażem Róży znajdującym się w podwórku kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej 3 i udali się do Manufaktury, gdzie mogli spróbować swoich sił, grając w laserowy paintball.

• EKO-SZKOŁA 2022

• W minionym roku szkolnym, z inicjatywy nauczycielki biologii Małgorzaty Owczarek, nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu „EKO-SZKOŁA 2022". Była to już III edycja projektu, którego idea opiera się na promowaniu postaw proekologicznych wśród społeczności szkolnej. Każda placówka, która przystąpiła do tego przedsięwzięcia,  zobowiązała się do realizacji  10 działań  takich jak:

- przygotowanie imprez i akcji o tematyce ekologicznej;

- organizacja konkursów z zakresu ekologii i ochrony środowiska;

- stworzenie  gazetek na korytarzu szkolnym z zakresu ochrony środowiska;

- przeprowadzenie warsztatów i lekcji  terenowych;

- stworzenie  prac plastycznych i wystaw ekologicznych;

- wykonanie ulotek,  broszur i komiksów skierowanych do uczniów z zakresu zmian nawyków w życiu codziennym dla dobra przyrody;

- przeprowadzenie obserwacji i doświadczeń  przyrodniczych;

- przygotowanie trzech  stron do e – booka na temat: „Niebezpieczeństwa i zagrożenia dla przyrody w XXI wieku".

Projekt w naszej szkole realizowali uczniowie klas 7 i 8 pod opieką nauczycielek: p. Małgorzaty Owczarek i p. Justyny Waszczykowskiej oraz młodsze klasy we współpracy z wychowawcami. Zrealizowano wszystkie obowiązkowe działania oraz kilka autorskich zadań wykraczających poza obowiązkowy program projektu.

W projekcie ogólnopolskim brało udział ponad 1000 szkół z całego kraju. Niezmiernie miło nam poinformować, że nasza szkoła, po rocznej współpracy i zaprezentowaniu końcowego raportu,  uzyskała  tytuł „EKO – SZKOŁA 2022".

Dziękujemy  wszystkim Uczniom i Nauczycielom zaangażowanym w realizację projektu.