• Sukcesy naszych uczniów w IX Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym  „Polska jakiej nie znacie”

          • Wyniki etapu ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Szkołę Podstawową w Gryfowie Śląskim zostały ogłoszone 23 marca 2021. Uczniowie koluszkowskiej „Jedynki” brali w nim  udział po raz pierwszy, tym bardziej cieszy, że odnieśli sukces.  W wydarzeniu uczestniczyły   szkoły z całej Polski i każda była zobowiązana do przeprowadzenia etapu szkolnego. Konkurs miał trzy kategorie: plastyczną, literacką i historyczno-regionalną. Uczniowie SP1 przystąpili do etapów szkolnych dwóch z nich: Ekolog-Plastyk i Ekolog- Poeta. Okazało się, że dzieci i młodzież lubią malować, a także pisać wiersze. Piękno naszej „Małej Ojczyzny” zostało pokazane  w 38 pracach plastycznych i 25 wierszach. W etapie ogólnopolskim konkursu Ekolog-Plastyk aż troje uczniów SP1 zdobyło uznanie jury: wśród uczniów klas młodszych  Wojciech Kostecki z  2 a, który zajął II miejsce; w kategorii klas V-VIII sukces odniosła Wiktoria Graczyk z klasy 7c , zdobywając  I miejsce; a praca Wiktorii Pietrzyk z klasy 6 a została wyróżniona. W konkursie "Ekolog – Poeta” pod hasłem "Piękna nasza Polska cała – krajobraz mego miejsca zamieszkania słowem malowany”  uczennica

            „Jedynki”, Amelia Kobierzycka z klasy 7a, uzyskała wyróżnienie. Gratulujemy i prezentujemy nagrodzone prace. Oto link do informacji o wynikach konkursu

            https://spgryfow.edupage.org/news/#news-634

             

          • Podróż po filozoficznym świecie, czyli Julia Wiosna laureatem wojewódzkiego konkursu z filozofii „W poszukiwaniu prawdy o człowieku”.

          •           Jest radość! Uczennica Julia Wiosna z klasy 8a Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach zajęła II miejsce w finale elitarnego filozoficznego konkursu! Udało się!  I to w wielkim stylu!

            Tym samym Julia wpisuje się w wielką historię Koluszkowskiej Jedynki. Mam nadzieję, że przed nami kolejne tłuste filozoficznie lata.

            Doświadczenie jest.

            Metoda i wiedza są

            Potrzeba tylko Was!

            Co może pójść nie tak?

            Posłuchajcie co o swoim sukcesie napisała sama Laureatka: 

             „Bardzo się cieszę, że zostałam laureatką tego konkursu. Przez ostatnie miesiące bardzo dużo się dowiedziałam na temat Arystotelesa, Platona, Sokratesa, czy Stoików. Filozofia to bardzo ciekawy dział nauki. Poznajemy samych siebie. Jest to też w pewnym sensie taka lekcja etyki. Najbliższym mi filozofem jest Arystoteles. Interesowało go funkcjonowanie świata. Poruszał tematy przyjaźni, sztuki, szczęścia itp.

            Do konkursu przygotowywał mnie pan Dawid Urbańczyk - katecheta w naszej szkole. Bardzo dziękuję Panu za cierpliwość. Zachęcam oczywiście wszystkich młodszych uczniów, którzy także chcieliby podjąć się tego wyzwania i wyruszyć w niezapomnianą podróż po filozoficznym świecie”.  
             JW

            Już dziś zachęcam do przemyślenia udziału w konkursie i dodatkowych zajęciach z filozofii. Jak słyszeliście od Julii naprawdę warto. Szczegóły na katechezie.          

            DU

          • SPRING AROUND US - WIOSNA WOKÓŁ NAS

          • W ostatnim czasie uczniowie klasy 1a i 1b mieli do wykonania nietypową pracę domową z języka angielskiego. Otóż zadaniem dzieci, było wyszukać w pobliskiej okolicy oznak wiosny.

            Pierwszoklasiści fotografowali  kwiaty, ptaki, owady, pogodę i wiele innych symboli, a potem podpisywali ich nazwy w języku angielskim. Utrwalali tym samym słownictwo omawiane na lekcjach języka angielskiego.

            Przekonali się, że nauka języka angielskiego jest świetną zabawą, a świat wokół nas jest ciekawy i warto go lepiej poznać. Powstała wspaniała galeria prac!

          • Gambit w JEDYNCE - mamy grant na realizację projektu edukacyjnego

          • Samorząd Województwa Łódzkiego oraz Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Skierniewicach ogłosiły konkurs grantowy na realizację projektu #Łódzkie gra w szachy. Celem projektu jest dostarczenie nauczycielom innowacyjnych i efektywnych narzędzi do codziennej pracy z dziećmi oraz zwiększenie umiejętności matematycznych dzieci w zakresie logicznego i analitycznego myślenia, rozwiązywania problemów, orientacji przestrzennej i koncentracji. Projekt skierowany był do 50 placówek (25 przedszkoli i 25 szkół podstawowych) z woj. łódzkiego. Miło jest nam poinformować, że w gronie laureatów konkursu znalazła się nasza szkoła.

            Ideą projektu jest stworzenie warunków i zainicjowanie nauki gry w szachy w szkołach i przedszkolach województwa łódzkiego.

            W ramach projektu już w marcu ruszą szkolenia dla nauczycieli, przygotowujące do prowadzenia zajęć gry w szachy.

            Nauczyciele w ramach kursu otrzymają pakiet materiałów edukacyjnych składający się z publikacji dotyczących metodyki nauki gry w szachy i ćwiczeń dla uczniów.

            Dodatkowo nasza szkoła otrzyma gotową pracownię szachową. Będzie ona wyposażona w 10 kompletów szachów dla dzieci, 10 zegarów szachowych, szachy ogrodowe oraz szachy demonstracyjne.

            Cieszymy się, że nasi uczniowie poprzez naukę gry w szachy będą mieli możliwość rozwijania pamięci, umiejętności myślenia logicznego i przestrzennego. Dzieci siadając do partii szachowej uczą się także planowania, przewidywania dalszych posunięć i problemów, które mogą się pojawić. Wspaniale to rozwija ich koncentrację uwagi oraz również kreatywność.

            Mamy nadzieję, że gra w szachy będzie doskonałą, alternatywną formą spędzania czasu wolnego poza lekcjami i przyniesie radość dzieciom i ich opiekunom.

          • Konkurs grafiki komputerowej „Moja Kartka Wielkanocna 2021”

          • Rozstrzygnięty został szkolny konkurs grafiki komputerowej "Moja Kartka Wielkanocna 2021". Konkurs odbył się w kategorii klas I-III, klas IV-VI i klas VII-VIII. Mimo specyficznych okoliczności wpłynęło bardzo dużo ciekawych prac. Wśród kartek zgłoszonych do konkursu największe uznanie jury /Honorata Knap, Katarzyna Wójcik i Marek Kamiński/ zyskały te, które nawiązywały do tradycji Świąt Wielkiej Nocy oraz dowodziły umiejętności pracy w programie graficznym.

            Wyniki w kategorii klas I-III

            1. I miejsce Iwo Truszczyński kl. I a
            2. II m-ce Wiktoria Tomczyk kl. I b oraz Izabella Wieloch kl. III a
            3. III m-ce Amelia Zawadzka kl. I c oraz Alan Starus kl. I c
            4. Wyróżnienie: Marcelina Wyskińska kl. I a oraz Wojciech Kostecki kl. II a

            w kategorii klas IV-VI

            1. I miejsce Adrian Olczyk kl. 6 c oraz Alicja Bankowska kl. 6 c
            2. II m-ce Wioletta Szymczyk kl. 4 c oraz Michalina Kowalczyk kl. 6 c
            3. III m-ce Daria Gozdek kl.  IV b

            w kategorii klas VII-VIII

            1. I miejsce Klaudia Jeske kl. 8 b
            2. II m-ce Wiktoria Graczyk kl. 7 c
            3. III m-ce Karol Skibiński kl. 8 b
            4. Wyróżnienie: Oliwia Olejnik kl. 7 d oraz Karolina Sobocińska kl. 7 c

            Gratulujemy autorom wyróżnionych prac i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu.

          • W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH

          •  W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH – aktywność klasy 6a i 6c w ramach lekcji angielskiego 

            Rzymski poeta Juwenalis powiedział kiedyś: W zdrowym ciele zdrowy duch”. Już w starożytności ludzie byli przekonani, że ruch to podstawa udanego życia. Jak wiadomo, aktywność fizyczna ma wiele zalet- poprawia pamięć, dodaje energii czy zwiększa wydzielanie hormonów szczęścia. Szóstoklasiści nie poprzestali jednak tylko na teorii, ale niektórzy z nich pokazali jak to wygląda u nich w praktyce. 

          • Konkurs rozwiązywania krzyżówek dla najmłodszych

          • W dniu 17 marca w świetlicy szkolnej odbył się konkurs rozwiązywania krzyżówek dla uczniów klas I- III.

            Krzyżówki uczą myślenia i są dobrym treningiem czytania i pisania. Próba znalezienia odpowiedzi na pytania, które zawarte są w krzyżówkach to bardzo dobra forma edukacji poprzez zabawę.

            Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem głównie uczniów klas pierwszych i drugich. Tematy krzyżówek były różne: ssaki, zabawki, w ogrodzie, ptaki, w kuchni, ubrania, bajki i baśnie, sporty, w domu, w łazience, nad morzem. Uczestnicy konkursu świetnie poradzili sobie z odgadywaniem haseł, mimo że mieli niewielkie trudności z poprawnym ich zapisywaniem.

            Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

            I miejsce Marta Kaczmarek klasa Ia

            II miejsce Maksymilian Stańczyk IIb

                             Iwo Truszczyński Ia

            III miejsce Marcelina Wysokińska I a

                               Iga Góral IIa

            Wyróżnienia:  Igor Wieczorek Ia

                                   Lena Długosz Ia

                                   Zuzanna Ćwik Ia     

            Gratulujemy zwycięzcom!

          • Atrakcje turystyczne Anglii- zadanie  uczniów klasy 3a w ramach projektu ,,Jedzie pociąg z daleka’’

          • Zwiedzania Anglii ciąg dalszy –uczniowie klasy IIIa odwiedzili stolicę tego kraju – Londyn. Najbardziej podobały im się londyńskie piętrowe autobusy i charakterystyczne budki telefoniczne w takim samym, czerwonym kolorze. Dzieci zafascynował również Big Ben – wieża z zegarem, stojąca w centrum Londynu.

            Uczniowie postanowili wykonać makietę z fragmentem londyńskiej ulicy. Najpierw wylosowali nazwę osobliwości czy zabytku, który mieli wykonać, a później współpracowali w parach, aby wiernie odwzorować oryginał. Czerwone budki, autobusy i wieże zegarowe, wykonane z tekturowych pudełek, zadziwiły konstrukcją i pomysłowością. Mali architekci i konstruktorzy z dumą prezentowali swoje prace. Niestety, kolejny etap nauczania on – line pokrzyżował plany dzieci i szczegółowa makieta powstanie dopiero po powrocie uczniów do szkoły.

          • KONKURS ŚWIETLICOWY „KOLOROWE JAJKO WIELKANOCNE”

          • W dniu 19 marca 2021 roku w świetlicy szkolnej SP nr 1 w Koluszkach został przeprowadzony konkurs pod nazwą „Kolorowe jajko wielkanocne”, w którym wzięły udział dzieci z klas I-III. Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowania folklorem i tradycjami związanymi ze Świętami Wielkanocnymi oraz rozwijanie pomysłowości i wyobraźni dziecięcej w zdobieniu pisanek wielkanocnych. Zadaniem uczniów było ozdobienie styropianowego jajka dowolną techniką plastyczną. Przy ocenie prac komisja kierowała się przede wszystkim pomysłowością, wkładem pracy i estetyką wykonania. Po wnikliwej ocenie udało się wyłonić zwycięzców.:

             MIEJSCE I – Klara Piechut 1c,Iwo Truszczyński 1a
             MIEJSCE II –  Róża Konicka 1a, Amelia Zawadzka 1c
            MIEJSCE III – Natalia Wasilewska 1a, Igor Wieczorek 1a

            GRATULACJE!!!

          • KONKURS INFOGRAFIKA O JĘZYKU HISZPAŃSKIM ROZSTRZYGNIĘTY

          • Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu infografiki omawiającej zagadnienia gramatyczne, ciekawostki językowe, słownictwo czy przydatne zwroty. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni oceną celującą, a trzy najciekawsze prace również nagrodami książkowymi. Ocenie podlegała nie tylko estetyka i pomysłowość autora, ale także wartość merytoryczna.
            Nagrody ufundowane przez Wydawnictwo Nowela i Wydawnictwo Draco otrzymały: Amelia Kobierzycka (kl. 7a), Julita Ratajska (kl. 8b), Zofia Szkupińska (kl. 8b).
            Serdecznie gratulujemy.

          • Szukamy oznak wiosny

          • Od początku marca uczniowie klasy I c bawili się w tropicieli, ich zadaniem było poszukiwanie pierwszych oznak wiosny. Dnia 19 marca pierwszaki przedstawiły efekty swojej pracy, czym udowodniły, że upragniona pora roku jest tuż, tuż. Dzieci przygotowały gazetki, zdjęcia, rysunki, wiersze, barwne bukiety i prezentacje multimedialne. W sali zrobiło się kolorowo, słonecznie i wesoło. W ramach realizacji projektu edukacyjnego „ Szukamy oznak wiosny ” uczniowie uczyli się jak obserwować przyrodę oraz poznawali zjawiska występujące wczesną wiosną. Wykazali się umiejętnością współpracy, korzystania z różnych źródeł wiedzy i dokumentowania działań w wybrany przez siebie sposób.

            Ostatnie zajęcia w trybie stacjonarnym były dla dzieci słodką przygodą z czekoladą, ponieważ poznawały jej rodzaje, historię i sposób powstawania. Dowiedziały się też, że ten smakołyk jest źródłem magnezu i potasu oraz dodaje energii i poprawia nastrój.

          • Umiemy już czytać

          • W klasie Ib odbył się konkurs czytania. Wszyscy uczniowie wzięli w nim udział. W czytaniu oceniano wyrazistość, akcentowanie znaków przestankowych, intonację i płynność. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą umiejętnością czytania. A oto wyniki konkursu:

            I miejsce – Karina Kozal

            II miejsce – Stanisław Walas

            III miejsce – Wiktoria Tomczyk

            wyróżnienie – Zuzanna Duczek

          • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

          • Samorząd Województwa Łódzkiego uruchomił Regionalny Interwencyjny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (RITZ). Infolinia stanowi wsparcie i pomoc w sytuacjach kryzysowych, które narastają wśród wielu młodych osób w okresie pandemii. Telefon (726 611 611) i czat (prowadzony w aplikacji Snapchat i Messenger - pogadajmytutaj) obsługiwane są przez 7 specjalistów pedagogów, psychologów, interwentów kryzysowych i terapeutów, posiadających doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą.

          • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

          • 21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Po zimie z tęsknotą wyczekujemy tego dnia i jest to powód do radości dla wszystkich zmęczonych zimnem. Początek wiosny pozytywnie nastraja i sprawia, że większość z nas odzyskuje energię do życia.

            Jedną z podtrzymywanych do dziś tradycji związanej z obchodami Pierwszego Dnia Wiosny jest topienie Marzanny. Zwyczaj ten, wyrażał radość z przychodzącej wiosny i odchodzącej zimy. Symbolem zimy była Marzanna - słomiana kukła, którą owijano białym płótnem, zdobiono wstążkami i koralami.

            Dziś topienie Marzanny jest głównie zabawą dzieci i młodzieży odbywającą się 21 marca. Świętuje się wówczas Pierwszy Dzień Wiosny i Dzień Wagarowicza.

            Z tej okazji, Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem panią Beatą Starosta ogłosił konkurs na NAJZABAWNIEJSZĄ MARZANNĘ.

            W kategorii klas I - III

            I miejsce zajęli –  KLASA 1A – prace grupowe

                                         KORNELIA CICHECKA 1C

                                         WIKTORIA TOMCZYK 1B

                                         TOBIASZ ŁUKASIK 3C

                                         MATEUSZ OWCZAREK 1C

                                         STANISŁAW LEWANDOWSKI 1C

                                         ANTONINA LEWANDOWSKA 3A

            W kategorii klas IV – VIII

            I miejsce zajęli -  STELLA PRUSZYŃSKA 4A

                                         NATALIA PIASKOWSKA 4A

                                         TYMOTEUSZ FELIGA 4C

                                         MACIEJ KACZOROWSKI 6C

                                          KRYSTYNA LEWANDOWSKA 5A

                                                                                                         GRATYLUJEMY !!!

          • Projekt edukacyjny „Rusz głową”

          • Zakończył się matematyczny projekt edukacyjny „Rusz głową” realizowany w naszej szkole dla uczniów klas czwartych i piątych. Celem projektu było ukazanie sposobu na mądre i twórcze wykorzystanie czasu wolnego oraz rozwijanie zdolności matematycznych. Projekt składał się z dwóch etapów: Matematyczny Kalendarz Adwentowy i Matematyczny Zawrót Głowy. Na pierwszym etapie uczniowie przez piętnaście dni rozwiązywali zadania tekstowe związane ze świętami Bożego Narodzenia, a na drugim bawili się rozwiązując rebusy matematyczne, sudoku i łamiąc szyfry. Ostatnim zadaniem dla uczniów było stworzenie własnego rebusu lub zaszyfrowanie hasła. Na każdym etapie można było zdobyć 15 punktów co przekładało się na nietypowe nagrody – ocena celująca lub bardzo dobra z aktywności matematycznej, prawo zgłoszenia dodatkowego nieprzygotowania do zajęć albo dodatkowy punkt na sprawdzianie. Cieszy fakt, że zainteresowanie konkursem było bardzo duże. Wszystkim uczniom dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych projektach i konkursach matematycznych.

          • Marzec w klasie Ia

          • Nadszedł czas podsumowania wspólnie spędzonego kolejnego miesiąca w klasie 1a: sukcesy w konkursach organizowanych przez świetlicę szkolną, spotkanie z legendą, poszukiwanie cienia, udział w przedstawieniu „Alicja online” oraz pożegnanie  zimy i wykonanie kukły – marzanny.

            Niestety od poniedziałku znowu przechodzimy w system nauczania zdalnego. Zostają miłe wspomnienia ciekawych i wesołych zabaw w szkole.

          • Powrót do wielkiej filozoficznej tradycji koluszkowskiej Jedynki

          • Filozofia to umiłowanie mądrości i dążenie do niej. Seneka

            Powrót do wielkiej filozoficznej tradycji
            koluszkowskiej Jedynki

            Powrót po kilku latach i od razu w wielkim stylu! Tak, mamy sukces i to całkiem spory. Moi Drodzy pragnę poinformować, że nasza uczennica Julia Wiosna (SP 1, klasa 8a) została finalistką wojewódzkiego konkursu filozoficznego „W poszukiwaniu prawdy o człowieku”.

             Oczywiście nie osiągnęła tego bez wysiłku. Wspólnie z Karoliną Koluszkowską (SP 1, klasa 8a) przez szereg tygodni poznawały meandry filozoficznej refleksji Sokratesa, Platona, Arystotelesa, stoików, epikurejczyków oraz św. Augustyna i św. Tomasza. Dziewczęta złożyły pięknie przygotowane prace filozoficzne, przeszły do etapu rejonowego, uczestniczyły w dodatkowych zajęciach, by wreszcie 5 marca zmierzyć się z filozoficznymi problemami podczas szczegółowego testu.

            Już za tydzień (26 marca) Julia przystąpi do ostatniego etapu konkursu i zawalczy
            o podium. Mam nadzieję, że wszyscy będziemy ją w tej walce wspierać. Piszący ten krótki tekst  ma natomiast nadzieję, że w przyszłym roku po przetartych już przez dziewczęta ścieżkach podąży liczne grono naśladowców z młodszych roczników.

            Po co? Aby poszerzyć swoje intelektualne horyzonty, dowiedzieć się coś więcej
            o świecie nauki, wziąć udział w czymś naprawdę elitarnym, wreszcie by nauczyć się myśleć bardziej krytycznie, analitycznie i być „pasterzem własnego losu” jak wyraził się Martin Heidegger.

            Warto? Wprawdzie rekrutacja do konkursu dopiero we wrześniu, ale tempus fugit („czas ucieka”). Pomyśl, zainteresuj się, zdecyduj i razem zwyciężajmy bez względu na wynik!

            Dla siebie, dla rodziców i dla naszej szkoły!

            Więcej szczegółów już wkrótce….                                                                                                    DU 

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Koluszkach
      • 44 7145837
      • ul. Zagajnikowa 12 95-040 Koluszki Poland
      • marokam@interia.pl, jurekpec@gmail.com
      • https://www.facebook.com/sp1koluszki/
      • Andrzej Włodarczyk Kontakt: naslo14@op.pl lub iod@koluszki.pl.
    • Logowanie