• Ciekawi ludzie wokół nas

          • Od pierwszych dni lutego uczniowie z klasy I c pracowali nad realizacją projektu „ Ciekawi ludzie wokół nas”. Efekty swojej pracy dzieci zaprezentowały dnia 22 lutego 2021 r. Dzięki Mateuszowi poznaliśmy jego dziadka - wybitną postać związaną ze światem sportu - uczestnika igrzysk olimpijskich, zdobywcę wielu medali na mistrzostwach świata, Europy i Polski, a także międzynarodowego sędziego sportowego w dyscyplinie podnoszenia ciężarów. Wśród ciekawych ludzi znalazła się też Martyna Wojciechowska – podróżniczka i pisarka, a także George Lucas – twórca Gwiezdnych Wojen. Wyjątkowymi osobami według pierwszaków okazały się osoby z ich najbliższego otoczenia: mamy, ojcowie, bracia i wujkowie. Wśród wyróżnionych znaleźli się też lekarze oraz nauczyciele gry na instrumencie i instruktorzy tańca. Z wielką przyjemnością oglądaliśmy prezentacje multimedialne, „ spotkaliśmy się” z lekarzem okulistą, podziwialiśmy plakaty, wytwory pracy, trofea sportowe, zdjęcia i rysunki. Celem projektu było propagowanie wzorowych postaw, rozwijanie kreatywności i wdrażanie uczniów do samodzielnej pracy. 

          • Wesołe bałwanki

          • W lutym w świetlicy szkolnej odbył się konkurs plastyczny pod hasłem: „Wesołe bałwanki”. W konkursie brali udział uczniowie z klas I-III. Celem konkursu było rozwijanie umiejętności plastycznych. Prace należało wykonać dowolną techniką na kartkach bloku rysunkowego. Dzieci  stworzyły niepowtarzalne uśmiechnięte bałwanki. Wyłonione zostały najlepsze prace plastyczne.

            Wyniki konkursu:

            I miejsce –Cholewińska Zuzanna 3a

            II miejsce – Myćkowska Maria 1a

            III miejsce – Iwo Truszczyński 1a

            Wyróżnienie: Lena Ludwiczak 1c,Natalia Wasilewska 1a,Amelia Zawadzka 1c Julia Arendt 2a,Nina Woźniak 3b, Gabriela Przybysz 1a, Lena Długosz 1a,Katarzyan Róg1a, Kornelia Hamernik 1c, Nikodem Miazek 1a,Klara Piechut 1c, Marcelina Wysokińska 1a, Igor Wieczorek 1a, Antoni Feld 1a, Mateusz Jeziorski 1a, Emilka Gralewska

            Zwycięzcy konkursu zostaną uhonorowani dyplomami i słodkimi  upominkami.

          • W szkole nie można się nudzić..

          • W szkole nie można się nudzić, w szkole może wiele się zdarzyć, w szkole zawsze jest wesoło! Uczniowie klasy I a podsumowują kolejny miesiąc nauki stacjonarnej: dzień układania puzzli, zabawy na śniegu, bal karnawałowy, nauka liczenia poprzez zabawę z kręglami, zabawa w teatr, dzień naleśnika.

          • Szkoła to nie tylko nauka…..

          • Przedostatni tydzień lutego był pełen atrakcji dla dzieci z klasy I C. Rozpoczął się walentynkami, co wiązało się z robieniem sobie przyjemności. Nie mogło zabraknąć czerwonych serduszek, słodyczy, laurek. Kolejny dzień to zabawa karnawałowa, a więc piękne stroje, poczęstunek i zabawy przy muzyce. Następnego dnia uczniowie tropili ślady na śniegu i przekonali się, że obserwacja przyrody jest niezwykle ciekawa. Kolejny dzień to zabawa w teatr. Pierwszaki w zabawny sposób przedstawiały przygody Czerwonego Kapturka i zrozumiały, że zawsze trzeba słuchać rodziców, a pod postacią nieznajomego może czaić się „zły wilk”. Tydzień zakończyły przygodą z programowaniem, dzięki grze edukacyjnej „ Scottie Go!”. Pierwszaki doskonale wiedzą, że szkoła to nie tylko nauka, ale także świetna zabawa.

          • KOTY, KOTKI, KOCURKI

          • Światowy Dzień Kota, został ustanowiony po to, aby podkreślić znaczenie obecności kotów w życiu człowieka.

            Koty już dawno skradły nasze serca i na stałe zagościły w domach. Obecnie koty są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych. Powstało wiele ras, które różnią się m.in. wielkością i umaszczeniem. 

            Światowy Dzień Kota obchodzony jest  w Polsce od 2006. Pomysłodawcą usankcjonowania tego święta w naszym kraju był Wojciech Albert Kurkowski, inicjator akcji "Rasowce - dachowcom".

            Z okazji przypadającego 17 lutego Dnia Kota Samorząd Uczniowski zachęcił naszych uczniów do pochwalenia się swoimi pupilami. Odzew był bardzo duży, a przy każdym nadesłanym zdjęciu trudno było nie zamruczeć...

            Oto galeria zdjęć

          • Uczniowie naszej szkoły pomagają chorej Mai

          • Od wielu miesięcy trwa walka o życie małej Mai Kwiatkowskiej, chorej na rdzeniowy zanik mięśni - SMA.

            W Szkole Podstawowej nr 1 w Koluszkach są także dzieci, które przyłączają się do akcji pomocy dla Mai.

            W koluszkowskim Studiu „MANIA” powstał spot reklamujący zbiórkę pieniędzy na ratowanie Mai, do którego swojego głosu użyczyła uczennica kl. 1A – Ewa Myćkowska. Swoich sił w dubbingu próbowały również Marysia Myćkowska i Marta Kaczmarek z kl. 1a.

            W akcję pomocy dla Mai włączyła się także cała klasa 1c zakupując w ostatki pączki od cukierni "Przystanek Pączek", którego właściciele dochód przeznaczyli na pomoc dziewczynce.

          • DZIEŃ KOTA w 7 b

          • Międzynarodowy Dzień Kota stał się okazją do rozmowy o naszych wąsatych czworonogach na godzinie wychowawczej w klasie VIIb.  Dzień Kota to nie tylko święto wszystkich właścicieli mruczących czworonogów. To także możliwość, by zastanowić się nad znaczeniem zwierząt w życiu człowieka.

             

            Dzień kota w 7B

            Od kilkunastu lat 17 lutego obchodzimy w Polsce Dzień Kota. To międzynarodowe święto, ustanowione ponad 30 lat temu we Włoszech, ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na kocie sprawy, w…

            Przejdź do tego Swaya

          • TALENT SHOW  

          • Uczniowie klasy 1a i 1b zakończyli okres karnawału wspaniałym pokazem swoich talentów. Na lekcji języka angielskiego opowiadali o umiejętnościach, usprawniając tym samym kompetencje komunikacyjne. Pierwszoklasiści wypowiadali się pełnym zdaniem za pomocą czasownika modalnego can- móc, umieć potrafić. Był to niezwykle udany pokaz i kolejny raz, dzieci przekonały się, że można uczyć się języka angielskiego poprzez zabawę.

          • Ostatki po francusku

          • We wtorek 16.02 uczniowie z klasy III a świętowali ostatki, czyli zakończenie karnawału. Świetną zabawę połączyli jednocześnie z realizacją kolejnych zadań projektu „Jedzie pociąg z daleka”.  Ponieważ w lutym państwem przewodnim jest Francja, zajęcia i zabawy ostatkowe powiązane zostały właśnie z tym krajem.

            Na początku dzieci przygotowały w grupach francuskie ciasteczka z owocami.  Wiele frajdy sprawiło im ich nadziewanie i formowanie. Gotowe zostały zaniesione do szkolnej kuchni, gdzie miały się piec.

            Następnie odbył się pokaz mody francuskiej. Kreatywność i pomysłowość dzieci i ich rodziców nie miały granic. Były stroje codzienne, wizytowe, ekstrawaganckie oraz sportowe. Nietuzinkowe dodatki nadały ubiorom niepowtarzalności. Trzecioklasiści zaprezentowali je na czerwonym dywanie, przy efektach świetlnych i muzyce. Niektórzy poruszali się jak prawdziwi modele na wybiegu Top Model. Po prezentacji nadszedł czas na zabawy przy ulubionych utworach muzycznych. W czasie zabaw powstała też charakterystyczna dla Francji budowla – wieża Eiffla. Chętni uczniowie zbudowali ją z długich kolorowych klocków na wzór prawdziwej.

            Na koniec dzieci zjadły ze smakiem upieczone wcześniej francuskie ciasteczka. Stwierdziły, że własnoręcznie wykonane, jedzone w gronie kolegów i koleżanek, smakują zdecydowanie lepiej niż te zrobione w domu przez mamę.

            Ten dzień był pełen emocji. Tradycji stało się zadość – karnawał został pożegnany, a przy tej okazji dzieci przeniosły się do świata kuchni, mody i architektury francuskiej.

          • Światowy Dzień Kota

          • Światowy Dzień Kota jest świętowany w Polsce od 2006 roku. Święto przypada na dzień 17 lutego. Zostało ustanowione, aby podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka. W tym roku wychowankowie świetlicy SP nr 1 wzięli udział w obchodach Dnia Kota. Dzieci obejrzały prezentację multimedialną, która przedstawiała rasy kotów i zapoznały się ze sposobami wyrażania emocji przez te urocze czworonogi. Następnie wysłuchały znane piosenki o kotach. Wszyscy chętnie opowiadali o swoich podopiecznych, wspominali najciekawsze przygody, jakie przeżyli ze swoimi pupilami. Wychowankowie zmierzyli się także z pracami plastycznymi, każdy mógł pokolorować malowankę z wybranym przez siebie kotem. Najładniejszego kota stworzyła Kornelia Hamernik z klasy 1b. Miejsce drugie zajął Iwo Truszczyński  z klasy 1a. Trzecie miejsce należało do Marceliny Wysokińskiej  z klasy 1a. Podczas tych wesołych zabaw i zajęć  nie zapomnieliśmy, że jednym z celów tego święta  jest także niesienie pomocy bezdomnym kotom.

          • IV Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego „Lust auf Lesen?”

          • W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Języka Niemieckiego „Lust auf Lesen?” organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego. Etap szkolny, do którego przystąpiło pięcioro uczniów z naszej szkoły, odbył się 11 lutego. Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu składającego się z części leksykalno-gramatycznej i części sprawdzającej rozumienie tekstu czytanego. Dwoje uczniów z klasy 8b - Julia Molska i Igor Olewiński zakwalifikowało się do etapu regionalnego. Gratulujemy!!!

          • „OSTATKOWE PRZEBIERAŃCE”

          • W dniu 16.02.2021 roku we wtorek był ostatni dzień karnawału. Jak każe staropolski zwyczaj w tym dniu wszyscy powinniśmy przebierać się i bawić, bo przed nami długi post. I tak też się stało w tym roku, pomimo pandemii. Już od samego rana na zdalnych  lekcjach  można było zobaczyć wesołe korowody poprzebieranych uczniów.

             Cóż to był za dzień!

            Na zajęciach online pojawili się policjanci, żołnierze, muzycy, kucharze, czarne pantery, liski, kotki, a nawet pszczoła.

            Można było również spotkać pirata, Murzynka Bambo, Czerwonego Kapturka, Marinettę, żyrafę, zebrę, królewny, królewicza, Batmana, Hulka oraz Salwadora Dali ….. nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Jeszcze trudniej było rozpoznać dzieci w ich wspaniałych strojach.

            Wspólna zabawa zaczęła się od pierwszych godzin lekcyjnych.

            Organizator: Samorząd Uczniowski z opiekunem p. Beatą Starostą, dziękuje uczniom, rodzicom i nauczycielom za pomysłowość, poczucie humoru i chęci do umilania szkolnej codzienności w tym trudnym dla nas czasie!

            Kultywowanie tradycji ludowych jest ważną potrzebą , zwłaszcza , gdy wnosi w zdalne - szkolne życie dużą dozę radości.

                                                                                                                       DZIĘKUJEMY

          • SZKOLNE WALENTYNKI

          •  WALENTYNKI

            To święto nie tylko dla zakochanych

            To dzień radości, życzliwości, miłości, szacunku i przyjaźni.

            14 lutego to miły dzień dla każdego z nas, dzień uśmiechów, ciepłych słów i gestów, po prostu dzień zakochanych. Święto obchodzone jest w wielu krajach na świecie, również w Polsce, a więc i w naszej szkole. Jak świętowaliśmy?

            Jednym z najpopularniejszych walentynkowych zwyczajów, bez którego trudno sobie wyobrazić Dzień Zakochanych w szkołach, jest niewątpliwie poczta walentynkowa.

            W tym roku ze względu na pandemię w naszej szkole działała mailowa poczta walentynkowa. Uczniowie przesyłali zdjęcia walentynek do opiekuna samorządu

            Były kartki walentynkowe o różnych wielkościach. Niektóre kupione, a niektóre własnoręcznie wykonane, napisane i zdobione. Był również pluszowy miś, walentynkowe kubki czy słodkie upominki.

            W tym dniu również wszyscy uczniowie i nauczyciele na lekcjach byli ubrani w kolor czerwony.

            Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem panią Beatą Starostą dziękuje wszystkim uczniom oraz nauczycielom za wspólną zabawę.

          • Gramy i śpiewamy "Panie Janie"

          •   Wyruszamy dalej - tym razem do Francji z Projektem Ogólnopolskim "Jedzie pociąg z daleka". Granice tego dużego europejskiego państwa, jego stolicę, barwy narodowe poznali już uczniowie klasy 3a. Jednak najwięcej radości sprawiło im nauczenie się w języku francuskim słów do znanego w Polsce kanonu "Panie Janie". Okazało się to dużą frajdą i nie było wcale trudne. Tak się to spodobało dzieciom, ze od tego czasu nucą francuskie słowa przy każdej okazji.

          • International Pizza Day-  Międzynarodowy  Dzień Pizzy

          • Dzień Pizzy obchodzony 9 lutego stał się doskonałą okazją do wprowadzenia  słownictwa związanego z food- żywnością na lekcjach języka angielskiego w klasie 1a, 1b  oraz  utrwalenia i poszerzenia na zajęciach projektowych w klasie 2a i 3c.

            Najpierw była gra w memory – uczniowie na zmianę odkrywali po dwie karty i szukali par. Odwracając obrazki, nazywali to, co się na nich znajduje. Następnie przez wszystkich uwielbiana zabawa ‘’What’s missing?’’- ,,Jakiej karty brakuje?’’-  jedno dziecko zamykało oczy, a inne zabierało kartę. Wiele emocji dostarczyło jednak projektowanie pizzy ze swoimi ulubionymi składnikami. Uczniowie uruchomili swoją wyobraźnię i przygotowali piękne, kolorowe pizze, co widać na załączonych zdjęciach.

            Podczas pracy plastycznej towarzyszyła piosenka ,,Let’s make a pizza’’,  wprowadzając wszystkich w doskonały nastrój. W ramach podsumowania, dzieci mogły opowiedzieć, co znajduje się na ich pizzy utrwalając zwrot I like…

          • Sing und hab Spaβ! – zajęcia z języka niemieckiego

          • Uczniowie klas pierwszych mają możliwość uczestniczenia w dodatkowych zajęciach z języka niemieckiego. W ramach zajęć podejmowane są różne działania zachęcające dzieci do nauki języka niemieckiego. Jednym z takich działań jest nauka języka poprzez wprowadzenie uczniów w świat muzyki niemieckojęzycznej i piosenek dla dzieci. Uczniowie uczą się np. powitań, pożegnań, liczb, nazw zabaw - śpiewając.

          • „My cafe”- mini -projekt w klasie 6b

          • Nauka języków obcych to ciężka praca. Uczniowie poznają mnóstwo nowych słówek i wyrażeń, głowią się nad różnymi zagadnieniami z gramatyki, ćwiczą się w zadaniach na czytanie i słuchanie ze zrozumieniem i co najważniejsze starają się wykorzystywać nabywane umiejętności w praktyce.

            Na lekcji języka angielskiego uczniowie klasy 6b zainspirowani tekstem o wyjątkowej kawiarni pełnej kotów mieli za zadanie zaprojektować oraz opisać własne niecodzienne kawiarenki. Kreatywność uczniów wydawała się nie mieć granic. Powstały  między innymi „cafes” minecraftowe, z motywami zwierząt lub inspirowane jednym kolorem, oferowały przeróżne dania i promocje, aby przyciągnąć klientów.

            Projekty wykonane w języku angielskim przyciągały uwagę nie tylko ciekawymi pomysłami na treść, ale również formą. Uczniowie przygotowali plakaty, prezentacje, a niektórzy ulotki. Każdy uczeń miał okazję poczuć się jak prawdziwy manager i we własnym zakresie językowym pochwalić się swoją pracą i pomysłowością.

            Ewa Kierska

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Koluszkach
      • 44 7145837
      • ul. Zagajnikowa 12 95-040 Koluszki Poland
      • marokam@interia.pl, jurekpec@gmail.com
      • https://www.facebook.com/sp1koluszki/
      • Andrzej Włodarczyk Kontakt: naslo14@op.pl lub iod@koluszki.pl.
    • Logowanie