• „Irlandia w naszej szkole”

          • To już kolejny rok, kiedy uczniowie naszej szkoły poznają Irlandię w myśl hasła: „Irlandia to piękny kraj więc lepiej go znaj!” realizując projekt „Irlandia w naszej szkole” we współpracy z Fundacją Kultury Irlandzkiej w Poznaniu.

            W ramach innowacji pedagogicznej „W świecie baśni i legend irlandzkich” w klasach drugich odbyła się lekcja, której tematem była legenda o Tir-na –nog czyli krainie wiecznej młodości. Dzieci poznały piękną historię miłosną, której bohaterami byli irlandzki wojownik Oisinie oraz jego ukochana Niamph- władczyni Tir-na -Nog. Uczniom bardzo spodobała się kraina, gdzie nikt się nie starzeje więc pod okiem pań wychowawczyń p. Aleksandry Januszewskiej, p. Bożeny Salińskiej oraz p. Ilony Samiec wykonały pocztówki z tego tajemniczego miejsca.

            Na lekcjach on-line drugoklasiści gościli p. Justynę Mazurek Schram - prezes Fundacji Kultury Irlandzkiej, która opowiedziała im o wróżkach - legendarnych postaciach z mitologii irlandzkiej. Zainspirowane barwnymi opowieściami dzieci miały za zadanie zaprojektować biżuterię dla tych legendarnych stworzeń. Powstały przepiękne pierścionki, naszyjniki, diademy dla pań, wróżki rodzaju męskiego otrzymały natomiast korony.

            Uczniowie mieli również okazję wziąć udział w konkursie plastycznym, organizowanym przez fundację. Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy - plakatu, pokazującego piękno Irlandii oraz zachęcającego do podróży na Zieloną Wyspę. Rozstrzygnięcie konkursu w marcu.

            Ewa Kierska- koordynator projektu

          • Czytam, bo lubię

          • Uczniowie klasy 6b w ramach innowacji pedagogicznej promującej czytelnictwo „Moda na czytanie” biorą udział w Wojewódzkim Projekcie Edukacyjnym „Czytam, bo lubię” organizowanym przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi wspólnie z Wydawnictwem Literatura. Patronami honorowymi projektu są Kuratorium Oświaty w Łodzi i Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego.

             Dzięki udziałowi w projekcie szóstoklasiści mieli możliwość poznania wojennych losów dwóch dziewczynek, Lali (Eulalii Żochowskiej) i Pepe Naczyc, bohaterek książki Doroty Combrzyńskiej-Nogali „Niedokończona opowieść Pepe” wydanej w serii Wojny dorosłych- historie dzieci. Warto podkreślić, że utwory wydane w tym cyklu  przybliżają młodemu czytelnikowi trudną rzeczywistość II wojny światowej poprzez pokazanie  zwykłych ludzi - dorosłych, ale przede wszystkim dzieci. „Niedokończona opowieść Pepe” to lektura ukazująca prawdziwą historię, która rozegrała się na Wołyniu podczas wojennej zawieruchy. W Rożyszczach i Elżbietynie, miejscach akcji książki, mieszkali przed rozpoczęciem wojny ludzie wielu narodowości. Byli wśród nich Ukraińcy, Żydzi, Polacy i Niemcy. Dzięki lekcji on-line przygotowanej przez  panią Kamilę Lutek-Urbaniak ,kustosza i Koordynatora Sekcji Edukacyjnej– Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, uczniom łatwiej było zrozumieć różne sytuacje wojenne, tym bardziej że zostały one przedstawione w przystępnej dla młodego czytelnika formie- rozmowy z panem Skarpetką.  Zajęcia z panią koordynator były podzielone na trzy części i dotyczyły nie tylko historii, ale również żydowskiej kultury.

            Z historią Lali i Pepe najpierw zapoznali się uczniowie uczęszczający na zajęcia koła polonistycznego i przygotowali się do przeprowadzenia zajęć dla swoich koleżanek i kolegów z klasy. Znakomicie wywiązali się z roli nauczycieli- eudakatorów. Miłośnicy czytelnictwa nagrali również czytane przez nich  fragmenty utworu. Kolejne zajęcia projektowe  były poświęcone rozwiązywaniu zadań związanych z lekturą umieszczonych przez panią koordynator na padlecie. Uczniowie napisali również listy do autorki książki, bohaterek utworu, a nawet wcielali się w rolę żydowskiej dziewczynki Pepe lub polskiej Lali i redagowali kartkę z pamiętnika. Obecnie szóstoklasiści pracują nad ilustracjami do książki. Już w marcu będzie można obejrzeć ich prace!

          • Klasowy konkurs recytatorski – Twórczość Juliana Tuwima.

          • W dniu 02 luty 2021 roku w klasie I c odbył się klasowy konkurs recytatorski „Twórczość Juliana Tuwima”. Celem konkursu było dostarczenie dzieciom doznań estetycznych i emocjonalnych wypływających z piękna utworów literackich, prezentacja umiejętności recytatorskich oraz popularyzacja wśród dzieci literatury dziecięcej. Uczniowie wspaniale przygotowali się do tego wydarzenia. Występy były na bardzo dobrym poziomie, do tego niektórzy mówcy przygotowali ciekawą scenografię, która dodatkowo uatrakcyjniła występy.

            I miejsce zajęła Kornelia Cichecka, II miejsce ex aequo Alicja Kotynia i Alan Starus, III miejsce zajął Wiktor Nawrocki. Nagrodę publiczności otrzymał Mateusz Owczarek. 

          • "EKO-PRZYJACIELE"

          • Znamy już wyniki konkursu ekologiczno-plastycznego związanego z realizacją międzynarodowego projektu "EKO-PRZYJACIELE" w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Zadaniem uczestników tego konkursu było przygotowanie plakatu z hasłem zachęcającym do dbania o naszą planetę. Laureatkami konkursu zostały trzy uczennice Maria Rygiert z klasy 6c, Wiktoria Graczyk z klasy 7c, Zuzanna Klimczak z klasy 6a.

            Osoby wyróżnione to Paulina Kubat z klasy 7c, Adam Jasiński z klasy 6c, Karina Kobierzycka z klasy 7a. Gratulujemy serdecznie!!!

          • 9 lutego - Dzień Bezpiecznego Internetu

          • Dzień Bezpiecznego Internetu – święto obchodzone w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

            Informacje, materiały edukacyjne, porady - na stronie https://www.saferinternet.pl/

          • „Jedzie pociąg z daleka”

          • Podsumowanie styczniowych działań w ramach

            Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Jedzie pociąg z daleka”

            Uczniowie klasy III a zakończyli już styczniową przygodę ze wschodnimi sąsiadami: Rosją, Litwą, Białorusią i Ukrainą. Wykonali wiele ciekawych zadań przewidzianych na ten miesiąc.

            Powitanie nowego roku, składanie sobie noworocznych życzeń po powrocie do szkoły oraz rozmowy o marzeniach i postanowieniach na najbliższy rok, były dla uczniów klasy 3a okazją do utrwalenia wiedzy związanej z kalendarzem. Dzieci przypomniały sobie, jak zbudowany jest rok, dokonały podziału na dni, tygodnie, miesiące i pory.

            Podsumowaniem tematyki, a zarazem jednym z zadań w ramach projektu „Jedzie pociąg z daleka…”, było wykonanie pracy plastycznej – kolorowych kalendarzy. Uczniowie podarowali je swoim najbliższym – babciom i dziadziusiom – z okazji ich święta. Był to prezent nie tylko praktyczny, ale również zrobiony z miłością, od serca, indywidualny i specjalnie stworzony dla każdego obdarowanego. Na trzech kartach wykonanego kalendarza dzieci umieściły swoje zdjęcia, często razem z babcią czy dziadziusiem, ilustracje i ozdoby zgodne z zainteresowaniami dziadków. Były to kwiaty, rośliny, zwierzęta, a nawet przepisy kulinarne.

            Aby babcie i dziadkowie mogli sprawdzić ważne daty, zaplanować przyszłość, na kalendarzach zaznaczone zostały wszystkie ważne święta – narodowe, kościelne oraz te, które wynikają z polskich tradycji. Nie mogło też zabraknąć informacji o Dniu Kolejarza, który przypada 25 listopada, kiedy imieniny obchodzi św. Katarzyna – patronka tej grupy zawodowej, tak bliska koluszkowianom. Przecież w naszym mieście niejedna babcia i niejeden dziadziuś to emerytowani kolejarze.

            Na zajęciach projektowych z języka angielskiego trzecioklasiści, przygotowywali przepisy na naleśniki. Najpierw zgromadzili niezbędne słownictwo: składniki, przybory kuchenne, aby ostatecznie przejść do projektowania swoich ulubionych przysmaków. Kto, jak nie babcia spełni realizację zamówienia .

            Praca w grupach przy tworzeniu flag wschodnich sąsiadów przyniosła dzieciom wiele radości i zadowolenia po długim okresie rozłąki. Trzecioklasiści chętnie poznali też ich nazwy w języku angielskim, wypowiadali się pełnym zdaniem, utrwalali  kraje i narodowości.

            Przy okazji tematyki karnawałowej uczniowie klasy 3a wykonali ostatnie zadanie - kolorowe maski. Dziewczynki przebrały się za strojne rosyjskie laleczki - matrioszki, a chłopcy stali się bohaterami kultowej dla starszego pokolenia bajki o wilku i zającu. Na koniec wszyscy z zaciekawieniem i śmiechem obejrzeli kilka odcinków "Wilka i zająca". Teraz nasz pociąg udaje się do Francji.

            Podsumowując – styczniowe działania uczniów klasy III a były następujące:

            1. Zaprojektowanie i wykonanie kalendarza na Nowy Rok z oznaczeniem Dnia Kolejarza oraz dni ważnych dla grupy.
            2. Poznanie bajek rosyjskich. Wykonanie masek przedstawiających postaci z poznanej bajki oraz symbolu Rosji –matrioszki.
            3. Wykonanie flag: Rosji, Ukrainy, Litwy i Białorusi-umieszczenie ich w kąciku projektowym.
            4. Gotuję z babcia- najsmaczniejsze bliny.
            5. Składamy życzenia noworoczne po rosyjsku i ukraińsku.
          • ,,Bohaterowie XIX wieku na ulicach Koluszek’’

          • Historia XIX wieku nie należy do łatwych ani przyjemnych. Męczą się nad nią siódmoklasiści, którzy muszą zgłębiać wiedzę o Polsce pod zaborami, o przegranych powstaniach i represjach zaborców. Okazuje się jednak, że ta odległa i nudna historia jest czasami zadziwiająco bliska. Uczniowie klas siódmych w ramach mini projektu historycznego ,,Bohaterowie XIX wieku na ulicach Koluszek’’ odszukali w naszym mieście ulice, których patronami są słynni Polacy żyjący i działający w XIX stuleciu. Dowiedzieli się, co robił Tadeusz Kościuszko po przegranym powstaniu, kim byli Wincenty Pol i Stanisław Staszic. W przyszłym roku szkolnym planujemy powtórkę z postaciami z XX wieku.

          • W naszej szkole prowadzona jest edukacja na temat zagrożenia jakie niesie Covid-19.

          • Uczniowie wiedzą jak niebezpieczny jest Koronawirus. W wielu rodzinach , najbliżsi naszych uczniów  chorowali na Covid-19. Ci, którzy byli tzw. ,,bezobjawowi”, mieli dużo szczęścia, że nie musieli zmagać się z wysoką temperaturą, osłabieniem, brakiem smaku i węchu.

            W klasach drugich i trzecich był realizowany projekt edukacyjny ph. ,,Z higieną za pan brat”.
            W czasie zajęć uczniowie prezentowali, w jaki sposób prawidłowo myć dłonie, jak nosić i dbać  o maseczkę ochronną, przybory szkolne, ubrania, obuwie. Szczegółowo omawiano, w jaki sposób zachować odległość w czasie przerw śródlekcyjnych, w czasie pobytu w szatni. Ważnym elementem działań profilaktycznych było wdrażanie uczniów do zachowania szczególnej higieny w czasie spożywania posiłków w szkole.

            Swoistym podsumowaniem działań profilaktycznych był konkurs skierowany     do uczniów edukacji wczesnoszkolnej oraz uczniów klas cztery-osiem pod hasłem ,,My się Covida nie boimy”. Polegał on na ułożeniu haseł, sloganów, wierszy na temat pandemii.

            W kategorii klas I-III równorzędne dyplomy uznania otrzymali:

            • z klasy pierwszej ,,a” Mateusz Jeziorski , Marta Kaczmarek, Franciszek Urbańczyk
            • z klasy drugiej ,,a” Jan Urbańczyk
            • z klasy drugiej ,,b” Hubert Saj

            W grupie wiekowej uczniów starszych

            • pierwsze miejsce przyznano uczennicy klasy z VIc Alicji Bankowskiej
            • drugie miejsce zajęła uczennica z klasy VIIIb Marta Łukowiak
            • trzecie miejsce należy do Joanny Sendereckiej z klasy VIb

            Projekt edukacyjny oraz konkurs przygotowała pani Jolanta Dąbrowska

          • "Ćwicz i pomagaj"   

          • Uczniowie SP 1 w Koluszkach dołożyli swoją aktywną cegiełkę dla WOŚP wspierając akcje „Ćwicz i pomagaj”.

            Ćwiczeniami i aktywnością fizyczną wsparli 29 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zamieszczając swoje zdjęcia  na Instagramie, Facebooku lub Tiktoku!

            Dziękujemy! Oto niektóre z nich 😊

          • Konkurs "Mimo wszystko…"

          • Pani Jolanta Dąbrowska ogłosiła konkurs literacko-plastyczny na temat wspomnień z ferii zimowych pt. ,,Mimo wszystko…”

            Spośród wielu wykonanych prac za najlepsze komisja uznała i nagrodziła:

            I-miejsce:  Aleksandra Wróbel z kl. IIIa oraz Filip Żołek z kl. IIIb

            II-miejsce : Aleksandra Plintara z kl. IIIb i Iga Góral z kl. IIa

            III-miejsce: ex aequo Natalia Banaś z kl. IIIb, Jan Urbańczyk z kl. IIa

            Przyznano także wyróżnienia dla Laury Michniewskiej z kl. IIa, Moniki Witczak z kl. IIa,

            Patryka Pabiniaka z kl. IIIb, Bartka Chwalińskiego z kl. IIIb.

            W kategorii klas starszych nagrodę główną otrzymała Alicja Bankowska z kl. VIc.

          •  ZIMOWY KONKURS FOTOGRAFICZNY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

          • Zima to pora roku, która charakteryzuje się opadami śniegu, mrozem i innymi zjawiskami pogodowymi. To czas lepienia bałwana, jazdy na sankach i nartach, zabaw zimowych oraz pięknych krajobrazów. Ferie to również czas spędzony w gronie najbliższych, to czas poświęcony na realizację własnych marzeń i pasji.

            25 stycznia Rada Samorząd Uczniowski z opiekunem panią Beatą Starostą przedstawiła wyniki  konkursu fotograficznego ,,DZIEŃ DOBRY FERIE”.

            Na konkurs wpłynęło dużo  ciekawych zdjęć.

             Wyniki końcowe konkursu:

            W kategorii klas I – IV

            I miejsce – Mateusz Owczarek klasa I c

                                 Aleksandra Wróbel klasa III a

                                 William Stępień klasa I b

            W kategorii klas V – VIII

            I miejsce – Maria Ciechowicz klasa VII c

                               Alicja Bankowska  klasa VI  c

                               Wiktoria Szeleszczyk klasa VI c

                                Bartek Środa klasa VI  b

                                    Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie !!!

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Koluszkach
      • 44 7145837
      • ul. Zagajnikowa 12 95-040 Koluszki Poland
      • marokam@interia.pl, jurekpec@gmail.com
      • https://www.facebook.com/sp1koluszki/
      • Andrzej Włodarczyk Kontakt: naslo14@op.pl lub iod@koluszki.pl.
    • Logowanie