• Program PoczytajMY

          • Uczniowie z klasy 6 b należący do koła polonistycznego przystąpili w marcu do Programu Centrum Edukacji Obywatelskiej PoczytajMY. Program ten wspiera czytelnictwo i promuje modę na czytanie. Szóstoklasiści mają wiele pomysłów, jak zachęcić innych do sięgnięcia po książki. Wisława Szymborska, nasza Noblistka, powiedziała: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Miłośnicy czytania z 6b spróbują zaprosić do tej zabawy uczniów, rodziców, nauczycieli i przyjaciół "Jedynki"! Oto ich ulubione książki!

          • Warsztaty Filmoteki Szkolnej w klasie 6b

          • Uczniowie klasy 6b rozpoczęli w marcu swoją przygodę z Filmoteką Szkolną. Jest to ogólnopolski program realizowany przez Filmotekę Narodową- Instytut Audiowizualny i Polski Instytut Sztuki Filmowej. Uczestnictwo w nim daje możliwość pogłębienia swojej wiedzy filmowej dzięki przygotowanym materiałom, odpowiednio dobranym filmom, ale również stwarza możliwość udziału w warsztatach edukacyjnych  prowadzonych przez filmoznawców.

             W poniedziałek, 15 marca, szóstoklasiści spotkali się z osobą, która o filmie wie chyba wszystko. Pan doktor Maciej Dowgiel, Wędrujący Filmoznawca Filmoteki Szkolnej, poprowadził dla nich online dwugodzinne warsztaty „Alfabet kina”. Zajęcia  rozpoczęły się od rozmowy na temat oglądanych przez uczniów filmów, co stworzyło bardzo przyjazną atmosferę. Rodzaje filmowe i środki filmowego wyrazu zostały przedstawione w sposób  interesujący dla młodego odbiorcy, a prezentacja była wzbogacona fragmentami wyjątkowych filmów. Druga część zajęć dotyczyła kreacji superbohaterów filmowych, od Supermana i Batmana do polskiego nieustraszonego detektywa Asa. Uczniowie obejrzeli fragment filmu Andrzeja Kondratiuka „Hydrozagadka”, a następnie podzieleni na grupy, wykorzystując aplikację Genially, układali dalsze losy Jana Walczaka, czyli supermana Asa. Było to niezwykle kreatywne zadanie, ponieważ uczniowie wykorzystywali określony zbiór emoji- piktogramów, a następnie prezentowali swoje propozycje na forum.

            Dwie godziny lekcyjne przygody filmowej minęły bardzo szybko. Potwierdzeniem atrakcyjności warsztatów prowadzonych przez pana doktora  Macieja Dowgiela były słowa uczniów podczas ewaluacji zajęć. Wszyscy podkreślali, że pan doktor prowadził zajęcia w sposób zrozumiały i cierpliwie tłumaczył nieznane młodym widzom zagadnienia. Szóstoklasiści mają nadzieję, że będą mogli uczestniczyć w kolejnych zajęciach prowadzonych przez Wędrujących Filmoznawców Filmoteki Szkolnej.

          • Dzień z Językiem Angielskim -Dzień Świętego Patryka

          • Dzień Świętego Patryka to irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone 17 marca. Najważniejszą tradycją obchodzenia dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym. Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Dzień ten obchodzony jest hucznie nie tylko w Irlandii, ale wszędzie tam, gdzie jego mieszkańcy wyemigrowali, czyli na każdym kontynencie. Wszędzie słychać tradycyjną irlandzką muzykę. 

            W tym dniu i w naszej szkole zrobiło się naprawdę wiosennie. Dużym zainteresowaniem dzieci w klasie I a, I b oraz na zajęciach projektowych w IIIa,cieszyły się konkursy językowe, zabawy, w których mogli  otrzymać  zielone koniczyny. Pojawiły się tez inne symbole: tęcza, garniec złotych monet, podkowa oraz baśniowy skrzat. Kolor  zielony, zgodnie z tradycją obchodów Dnia Św. Patryka, towarzyszył uczniom przez cały dzień w postaci efektownych dekoracji i koszulek, które założyli.

            Był to dzień pełen atrakcji. Miejmy nadzieję, że wiedza o otaczającym nas świecie zdobywana w tak inny, niecodzienny sposób zdecydowanie dłużej pozostanie w naszej pamięci. Pamiątkowe zdjęcia klasowe na tle dekoracji, pozwolą na długo zachować wspomnienie tego dnia.

             

          • IX OGÓLNOPOLSKI KONKURS EKOLOGICZNY ,,POLSKA JAKIEJ NIE ZNACIE”.

          • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkolnych eliminacjach konkursu w kategorii Ekolog-Poeta.

            Zadaniem uczestników było samodzielne napisanie wiersza związanego z tematem: „Piękna nasza Polska cała – krajobraz mego miejsca zamieszkania słowem malowany.”

            Na konkurs wpłynęło 25 utworów ukazujących piękno naszego miasta i jego okolic. Komisja konkursowa miała niełatwe zadanie, jednak do etapu ogólnopolskiego można było zgłosić pięć wierszy. Tytuł laureata otrzymały: Magdalena Szostek z klasy 6a, Karina Królikowska z klasy 6b i Karolina Sobocińska z klasy 7c. Wyróżnione zostały prace Amelii Kobierzyckiej z klasy 7a i Wiktora Szefera z klasy 8b. Uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych otrzymali dodatkowo punkty w procesie rekrutacji uczestników międzynarodowego spotkania w Niemczech. Czekamy na wyniki etapu ogólnopolskiego! Zapraszamy do lektury nagrodzonych tekstów!

          • Uczymy się, bawimy, współpracujemy

          • Uczniowie klasy Ib lubią szkołę. Wszyscy cieszą się, że mogą spotykać się z przyjaciółmi i uczestniczyć w różnych działaniach i przedsięwzięciach. Uczniowie mają ciekawe pomysły i chętnie angażują się w wykonywanie zadań. Lubią słuchać baśni, a potem wchodzić w rolę różnych postaci odpowiednio się przebierając i odgrywając scenki dramowe. Dzień gier planszowych dostarczył dzieciom wielu pozytywnych wrażeń, a wspólna zabawa uczyła umiejętności zgodnej gry oraz radzenia sobie z porażką w przypadku przegranej. Natomiast, oczekiwana z niecierpliwością,  wizyta w bibliotece szkolnej odkryła przed uczniami tajemnice świata literatury.

          • Marcowe aktywności w klasie 1 C

          • Początek marca to ciekawy czas dla uczniów klasy IC . W Dzień Kobiet chłopcy wręczali swoim koleżankom kwiaty, książki o zwierzętach i oczywiście składali życzenia. W kolejnych dniach pierwszaki „walczyły” o tytuł Super Matematyka, poznawały niezwykły świat motyli, założyły swoją uprawę roślin cebulowych oraz bawiły się cieniem. Uczniowie poznawali zasady zdrowego żywienia. Dzieci zajadały się  ze smakiem chlebem wieloziarnistym i piły wodę mineralną. Wielką atrakcją były urodziny kolegi z klasy – Stasia, który w tym dniu częstował wszystkich pysznym tortem.

          • UWAGA nie tylko Eko - przyjaciele!

          • Zakończył się konkurs fotograficzny ukazujący piękno najbliższej okolicy, realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Komisja konkursowa miała niełatwe zadanie, by wybrać spośród nadesłanych ponad 60 zdjęć, te, które były wyjątkowe. Wyłoniono piątkę LAUREATÓW: Maria Rygiert, Joanna Senderecka, Karina Królikowska, Paulina Kubat i Karolina Sobocińska oraz przyznano 4 WYRÓŻNIENIA: Wiktoria Graczyk, Wiktoria Szeleszczyk, Patrycja Kozłowska i Antoni Stompór.

            Wszystkie zdjęcia można obejrzeć w przygotowanym Sway'u, pod linkiem: https://sway.office.com/jIwH3JFCYkDbi7Jd?ref=Link

          • Setna rocznica uchwalenia konstytucji marcowej.

          • 17 marca 2021 roku – to setna rocznica uchwalenia konstytucji marcowej. Była to pierwsza ustawa zasadnicza II Rzeczpospolitej, a równocześnie pierwsza polska konstytucja, która wprowadzała demokrację parlamentarną. Wszyscy obywatele i obywatelki II RP otrzymali prawa wyborcze. Konstytucja gwarantowała wolność słowa, sumienia, zgromadzeń i stowarzyszeń. Wprowadzała obowiązek nauki dla wszystkich dzieci. Dawała duże swobody mniejszościom narodowym, zamieszkującym wówczas licznie w granicach naszego państwa. Była nowoczesnym dokumentem, stworzonym zaledwie w dwa i pół roku po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Uczniowie klas siódmych, którzy na lekcjach historii uczą się o dziejach II Rzeczpospolitej, upamiętnili tę rocznicę.

          • WYJĄTKOWA OSOBA

          • Każdy człowiek jest wyjątkowy bo jest inny i posiada odmienne cechy charakteru i osobowości. Taką osobę możemy uważać za swój wzór czy idola.

            Wyjątkowy człowiek jest jak czterolistna kończyna. Spotykany rzadko, ale daje wiele radości i nadziei na szczęście.

            Z okazji Dnia Kobiet (coroczne święto ustanowione w 1910 roku podczas konferencji w Kopenhadze jako wyraz szacunku dla kobiet walczących o równouprawnienie) i Dnia Mężczyzny (zapoczątkowano niedawno, bo w 1999 roku przy wsparciu ONZ jako dzień symbolizujący równowagę płci) Samorząd Uczniowski przygotował konkurs WYJĄTKOWA OSOBA.

            Należało przedstawić nam ważną dla WAS osobę oraz w kilku zdaniach napisać za co ją cenicie.

            Oto kilka waszych wypowiedzi:

            - Moja mama jest osobą niepowtarzalną i niezwykłą. To wspaniała osoba o niecodziennych pomysłach. Jest jedyną i niepowtarzalną przyjaciółką.

            - Nasza klasa to jest klasa. We wszystkim jesteśmy inni niż pozostałe klasy. Pomimo wszystko staramy się utrzymać zgodę i harmonię.

            - Wyjątkową osobą jest moja wychowawczyni, która nie tylko wykłada polski, ale uczy nas życia.

            - Moja przyjaciółka jest wyjątkowa. Zawsze mogę na nią liczyć. Jej poczucie humoru jest niepowtarzalne.

            - Mój przyjaciel wykazuje się ponadprzeciętną wiedzą. Jest The Best.

            Zwyciężczynią  konkursu została uczennica klasy I a - WIKTORIA BZOWSKA.

            Piotruś mój młodszy braciszek. Wyjątkowy, jedyny, kochany, zawsze uśmiechnięty.  Rozwesela każdy mój dzień, przy nim nigdy się nie smucę. Z nim każdy dzień jest piękny. 

            GRATULUJEMY !!!

          • Zosia Szkupińska finalistką Wojewódzkiego Interdyscyplinarnego Konkursu Wiedzy o Filmie i Mediach

          • 10 marca opublikowana została lista uczniów zakwalifikowanych do etapu finałowego Wojewódzkiego Interdyscyplinarnego Konkursu Wiedzy o Filmie i Mediach FILMOWE ŁÓDZKIE – FILMOWE REGIONY POLSKI i wśród dziewięciorga finalistów znalazła się Zofia Szkupińska- uczennica klasy 8b. Warto podkreślić, iż jest to konkurs, w którym uzyskanie tytułu finalisty lub laureata zapewnia dodatkowe punkty w rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.

            Aby dotrzeć do finału, należało na  etapie rejonowym rozwiązać test, który zawierał pytania dotyczące pięciu filmów: „Poste restante” i „Wszystko może się przytrafić” Marcela Łozińskiego, „Mój rower” Piotra Trzaskalskiego, „Kraj urodzenia” Jacka Bawłuta i „Vabank” Juliusza Machulskiego, a także oskarowych sukcesów Polaków, etyki i rzetelności dziennikarskiej, regionalnych instytucji i tradycji filmowych oraz teoretycznych zagadnień związanych z filmem i prasą.

            Gratulujemy Zosi i będziemy trzymać kciuki 15 kwietnia, kiedy to odbędzie się finał konkursu.

          • II konkurs czytelniczy

          • 26 lutego odbył się kolejny konkurs czytelniczy. Tym razem uczniowie poznawali niezwykłe przygody Fileasa Fogga z książki pt. „W 80 dni dookoła świata” J. Verne. Rywalizacja była bardzo zacięta, ponieważ uczestnicy dokładnie prześledzili losy angielskiego podróżnika i jego przyjaciół.

            Wyniki:

            I miejsce – Daria Gozdek (klasa 4b)

            II miejsce – Marysia Rygiert (klasa 6c)

            III miejsce – Alicja Bankowska (6c) i Kacper Stasiak (5a)

            Gratulujemy 😊

          • ,,Czas na herbatkę’’- Dzień Kobiet w klasie 3a

          • Kolejny etap podróży, tym razem z SP nr 1 w Koluszkach przez Niemcy, Francję, Kanał La Manche wprost do wybrzeży Anglii, rozpoczęty!

            Po poznaniu przez dzieci wielu osobliwości, zabytków i ciekawostek o Zjednoczonym Królestwie, przyszedł czas na przedstawienie starej angielskiej tradycji, którą jest codzienne parzenie herbaty i picie jej, najlepiej z mlekiem, o godzinie 17.00  - tzw. angielski five o´clock.

            Dzień Kobiet był okazją do tego, aby dziewczynki z klasy III a własnoręcznie ozdobiły dla siebie kubeczki. Chłopcy też chcieli mieć pamiątkę z podróży do Anglii, więc wykorzystując swoją pomysłowość, pięknie ozdobili porcelanowe naczynia. Wszystkie dzieci będą w nich pić pyszną herbatkę w czasie polskiego podwieczorku, wyobrażając sobie, że daleko stąd, na wyspach brytyjskich, królowa Elżbieta II w podobny sposób celebruje popołudniowy czas.

            Kubeczki trzecioklasistów zachwyciły wzorami i kolorami. Na każdym z nich znalazł się jakiś angielski motyw. Dziewczynki upodobały sobie Big Ben, a chłopcy malowali najczęściej angielskie napisy, flagi oraz inne zabytki.

            W takich kubeczkach herbata będzie smakować wyśmienicie!

          • Dzień Kobiet w klasie VII b

          • Uczniowie klasy VII b na godzinie wychowawczej świętowali Dzień Kobiet. Tego dnia na lekcji było bardzo wesoło, a to za sprawą niespodzianki, którą przygotowali chłopcy dla swojej wychowawczyni i koleżanek z klasy. Po życzeniach, odśpiewaniu tradycyjnego ,,Sto lat’’ i największej atrakcji dnia- prezentacji multimedialnej,  z dziewczęcych twarzy uśmiech nie schodził przez calutką lekcję online.

          • IX Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny: „Ekolog-Plastyk”

          • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IX Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym: „Ekolog-Plastyk” odbywającym się w tym roku pod hasłem „POLSKA, JAKIEJ NIE ZNACIE”, „PIĘKNA NASZA POLSKA  CAŁA – KRAJOBRAZ MEGO MIEJSCA ZAMIESZKANIA”

            Główne cele konkursu to:

            -upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży zasad ochrony środowiska naturalnego,

            -rozbudzanie inwencji twórczej dzieci,

            -promowanie dzieci uzdolnionych poprzez prezentację ich twórczości szerszemu kręgowi odbiorców.

            Wszystkie prace były bardzo piękne, jednak do etapu ogólnopolskiego można było zgłosić tylko po 5 prac z każdej kategorii.

            W kategorii klasy 1-4 wybrano prace następujących uczniów:  Wiktor Nawrocki, Lena Ludwiczak, Alicja Kazimierczak, Klara Piechut, Wojciech Kostecki.

            Wyłonione do finału prace w kategorii klas 5-8 wykonali następujący uczniowie: Magdalena Szostek, Wiktoria Pietrzyk, Paulina Kubat, Maria Rygiert, Wiktoria Graczyk.

            Gratulujemy i czekamy na wyniki etapu ogólnopolskiego. 

          • MY DAY- projekt klasy III c

          • W dniu 2 marca na lekcji języka angielskiego, uczniowie klasy 3c zaprezentowali swoje projekty ,,My Day’’. Trzecioklasiści opisywali obowiązki i typowe czynności wykonywane w ciągu dnia. Do tego wydarzenia dzieci przygotowywały się od dłuższego czasu, poznając słownictwo, liczebniki, godziny oraz  utrwalając  również dni tygodnia w języku angielskim. Uczniowie opowiadali o porannych czynnościach, godzinach swoich posiłków, nauce w szkole , oraz w jaki sposób spędzają czas wolny.

            Głównym celem projektu było motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego w ciekawy i przyjemny sposób, budzenie i rozwijanie wśród uczniów zainteresowań tym językiem. Nie mniej ważne było: utrwalenie i wzbogacenie leksyki, praca nad poprawną wymową, przygotowanie uczniów do publicznych wystąpień- przezwyciężenie tremy i stresu.

          • Program Młodzi w akcji +

          • Dziewięcioro uczniów klasy 8b: Weronika Marczyk, Julita Ratajska, Weronika Witczak, Mateusz Dymowicz, Szymon Jóźwik, Alan Maciejewski, Igor Olewiński, Karol Skibiński i Wiktor Szefer zostało zakwalifikowanych do udziału w programie „Młodzi w akcji +”, którego celem jest przygotowanie młodzieży do przeprowadzenia działania na rzecz klasy, szkoły lub społeczności lokalnej.

             2 marca odbyło się spotkanie inauguracyjne, podczas którego wykład dla uczniów biorących udział w programie oraz dla ich opiekunów poprowadził Rzecznik Praw Obywatelskich profesor Adam Bodnar.

            Podkreślił on, jak ważne dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego są działania podejmowane przez młodych, którzy niejednokrotnie swą kreatywnością i aktywnością potrafią zawstydzić dorosłych.

            W ramach Programu „Młodzi w akcji+” uczniowie będą uczestniczyli w kursie internetowym, w trakcie którego będą rozwijali swoje kompetencje liderskie i będą uczyli się dyskutować na trudne tematy, a także wezmą udział w dwóch szkoleniach, podczas których zaplanują swoje działanie na rzecz społeczności lokalnej. Zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli Centrum Edukacji Obywatelskiej przygotowało również szereg wykładów i webinariów, np. nt. "Bezrefleksyjność - o niesłuchaniu, gdy słuchamy" czy "Efekt kameleona, czyli o psychologii naśladownictwa".

            Wszystkie te działania zakończą się konferencją podsumowującą - Ogólnopolską Prezentacją „Młodzi w akcji+”. Zainteresowani uczniowie będą mieli również możliwość wzięcia udziału  zajęciach Letniej Szkoły Demokracji.

          • Lekcja wf – interaktywnie!

          • Czy zajęcia wychowania fizycznego mogą być interaktywne? Otóż tak, przekonali się o tym uczniowie klasy 1C, którzy podczas zajęć wf korzystali z dywanu interaktywnego w szkolnej świetlicy. Podczas lekcji były gry i zabawy rozwijające motorykę dużą, koordynację ruchową, spostrzegawczość oraz szybkość reakcji.

          • MISTRZ MATEMATYKI

          • W dniu 22 lutego 2021 r. na zajęciach świetlicowych odbył się konkurs matematyczny: „Mistrz matematyki”, skierowany do uczniów z klas I - III. Celem konkursu było zachęcenie dzieci do podejmowania niestandardowych wyzwań, pogłębianie umiejętności i wiedzy z zakresu matematyki, pobudzenie do twórczego myślenia oraz rozwijanie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktyce.
            Zadania konkursowe były przeprowadzone w trzech kategoriach wiekowych w formie pisemnej. Każdy z uczestników miał do wykonania część otwartą dostosowaną do poziomu rozwoju dziecka oraz zadania z zakresu logicznego myślenia. Tytuł „ Mistrza matematyki” na poziomie klas I, II i III otrzymali następujący uczniowie: Kornelia Hamernik I b, Jan Urbańczyk IIa , Jakub Białek IIIc. Uczniowie wykazali się dużą znajomością matematyki. Poziom wiedzy był naprawdę wysoki. Uczniowie, którzy zdobyli najwyższą liczbę punktów otrzymali nagrody i dyplomy.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Koluszkach
      • 44 7145837
      • ul. Zagajnikowa 12 95-040 Koluszki Poland
      • marokam@interia.pl, jurekpec@gmail.com
      • https://www.facebook.com/sp1koluszki/
      • Andrzej Włodarczyk Kontakt: naslo14@op.pl lub iod@koluszki.pl.
    • Logowanie