• Uwaga uczniowie klas 8 - zaproszenie na szkolenie dotyczące naboru elektronicznego do szkół ponadpodstawowych

          • Zapraszamy uczniów klas 8 oraz ich rodziców na wydarzenie na żywo, na którym zaprezentowany zostanie proces rekrutacji do szkół ponadpodstawowowych w oparciu o system naboru elektronicznego firmy VULCAN. Podczas spotkania prowadzący przypomną uczestnikom webinaru tegoroczny harmonogram naboru, opowiedzą na co zwrócić szczególną uwagę, jakie dokumenty dostarczają kandydaci do szkół. Przedstawiony zostanie również cały proces wyboru placówek oraz podpisywania elektronicznego wniosku.

            Wydarzenie rozpocznie się 13 maja 2021 r. o godzinie 17:00 i będzie trwać maksymalnie 90 minut.

            Webinarium jest darmowe i dostępne dla wszystkich zainteresowanych bez żadnych ograniczeń. Webinar będzie udostępniony przez stronę rozprowadzającą www.vulcan.edu.pl/akcjarekrutacja, która przekieruje kandydatów na właściwe wydarzenie na serwisie YouTube.

          • Sukcesy uczennic Jedynki w Ogólnopolskich Konkursach Języka Angielskiego

          • Wiosna to pora roku, która kojarzy się z kolorem zielonym. A jak zielony, to Irlandia. Tej wiosny współpracująca z naszą szkołą w ramach projektu Irlandia w szkole Fundacja Kultury Irlandzkiej w Poznaniu zorganizowała wiele ciekawych eventów i konkursów, w których nasi uczniowie chętnie brali udział. Mamy tego oczywiście soczyście zielone rezultaty.

            Miło nam ogłosić, iż uczennica klasy VII c Karolina Sobocińska otrzymała wyróżnienie w konkursie plastycznym „Z tęsknoty za podróżami”. Celem konkursu było zapoznanie uczestników z najważniejszymi informacjami o Irlandii oraz poprzez przygotowanie pracy plastycznej zachęcenie do podróży do Irlandii. Karolina rzeczywiście przekonała, że warto zwiedzić Szmaragdową Wyspę, gdyż poza regulaminem, Konsulat Honorowy Irlandii w Poznaniu przyznał 4 wyróżnienia, a  wśród nich znalazła się  uczennica naszej szkoły. Na konkurs w czterech kategoriach wiekowych zgłoszonych zostało prawie 400 prac plastycznych!!! Komisja konkursowa jednogłośnie stwierdziła, że kreatywność i zdolności plastyczne przerosły ich oczekiwania!

            A jak szaleć na zielono, to szaleć. Najlepszym dowodem na to jest nagroda w konkursie "Greening=zazielenienie, czyli?" na reinterpretację zazieleniania, które jest istotnym elementem Dnia św. Patryka. Zaszalała nasza kreatywna uczennica z klasy Va Kornelia Książek, która wykonała przecudną zieloną suknię z krepy. Celem konkursu było pobudzenie kreatywności uczniów, ale kreatywności uczniów naszego projektu pobudzać nie trzeba!!!:):) Prace były tak różne i tak ciekawe, że ocena była ogromnym wyzwaniem. Jury fundacji zdecydowało się przyznać równorzędne nagrody  bo, jak napisano w komentarzu „wybór tylko trzech zwycięzców w każdej kategorii byłby niesprawiedliwy. Dlatego też Kornelia została nagrodzona równorzędną nagrodą z kilkoma innymi uczestnikami konkursu.

            Serdecznie gratulujemy naszym kreatywnym uczennicom.

          • Kwietniowe działania uczniów klasy IIIa w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Jedzie pociąg z daleka”

          • W ostatnich dniach kwietnia uczniowie klasy III a dotarli do stolicy Danii – Kopenhagi. Przekonali się, że głównym środkiem lokomocji, niezależnie od pory roku, jest tam rower. Wspólnie ustalili korzyści płynące z jazdy na rowerze, wśród których znalazła się kondycja, odporność i zdrowie organizmu oraz dbałość o środowisko. Poznali też budowę roweru, jego wyposażenie. Dzieci obiecały, że częściej będą jeździć rowerami oraz postarają się namówić rodziców do zamiany samochodów na rowery w przemieszczaniu się na niewielkie odległości. Na potwierdzenie swoich obietnic przesłali kilka zdjęć z wycieczek tym dwukołowym ekologicznym środkiem lokomocji.

            Ostatnim przystankiem kwietniowej podróży trzecioklasistów było miasto Billund – kolebka klocków lego. Dzieci poznały historię tych zabawek, genezę ich powstania oraz duńskich twórców. Z ciekawością odbyły wirtualną wycieczkę po Legolandzie w Billund. Największe wrażenie wywarło na nich ogromne kilkunastometrowe drzewo wykonane z ogromnej ilości lego. Wszyscy zgodnie przytaknęli, że duńskie klocki to jedna z najbardziej ulubionych zabawek dzieci. Niektórzy pokazali swoje budowle lego, przesyłając ich zdjęcia.

            Przed trzecioklasistami ostatni etap podróży- w maju odwiedzą Włochy.

          • Zosia Szkupińska laureatką Wojewódzkiego Interdyscyplinarnego Konkursu Wiedzy o Filmie i Mediach

          • 15 kwietnia odbył się finał Wojewódzkiego Interdyscyplinarnego Konkursu Wiedzy o Filmie i Mediach „FILMOWE ŁÓDZKIE”, podczas którego uczestnicy mieli za zadanie odpowiedzieć na pytania testowe oraz przedstawić prezentację nt. bohatera drugiego planu, czyli postaci ważnej dla powstawania lub upowszechniania filmu, np. charakteryzatora, scenografa, kierownika produkcji, itd. W teście pojawiły się pytania dotyczące filmów: „A gdyby tak się stało” M. Łozińskiego, „Nienormalni” J. Bławuta, „Z miasta Łodzi” K. Kieślowskiego i „Córki trenera” Ł. Grzegorzka. Odnosiły się one do problematyki dzieł, wymagały interpretacji tytułów czy komentarza do poszczególnych scen, a także znajomości planów filmowych oraz  elementów dziennikarstwa.

            Bardzo ważną częścią tego etapu konkursu było przedstawienie prezentacji zawodu związanego z powstawaniem lub dystrybucją filmów, o którym mówi się dużo rzadziej niż o bohaterach pierwszego planu, czyli np. aktorach czy reżyserach. Zosia zaprezentowała zawód kinooperatora. Przygotowując się do tej prezentacji, uczennica Jedynki przeprowadziła wywiad z panem Czesławem, który od 1962r. jest kinooperatorem w kinie Odeon w Koluszkach.  W trakcie tej rozmowy Zosia pozyskała bardzo ciekawy materiał, który wzbogacony zdjęciami, a także informacjami dotyczącymi historii kina w naszym mieście  i okraszony anegdotkami opowiedzianymi przez pana Czesława, został bardzo wysoko oceniony przez członków Komisji Konkursowej, której przewodniczącym był pan profesor Piotr Sitarski – filmoznawca z Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego.

            Uczennica klasy 8b zdobyła tytuł Laureata Wojewódzkiego Interdyscyplinarnego Konkursu Wiedzy o Filmie i Mediach „FILMOWE ŁÓDZKIE”, zajmując w tym gronie 3.miejsce.

            Gratulujemy!!!

          • ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

          • W dniu 30 kwietnia 2021 roku, z okazji obchodów Święta Konstytucji 3 Maja (Dzień 3 maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponowne jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951 r. Święto 3 Maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.), przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem panią Beatą Starostą, złożyli pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki - Patrona Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach, wiązanki biało – czerwonych kwiatów oraz zapalili znicze.

          • Konkurs Eko-Planeta w Jedynce

          • W marcu uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach wzięli udział po raz kolejny w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym „Eko-planeta”. W tym roku konkurs, ze względu na trwającą pandemię, odbywał się w formie zdalnej. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test i odpowiedzieć na pytanie otwarte dotyczące szeroko rozumianej ekologii.

            Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Eko-Planeta” jest Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie” w Grodzisku Mazowieckim. Konkurs przeprowadzany jest przy współpracy merytorycznej z Międzywydziałowym Studium Ochrony Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

            Ideą Konkursu jest:

             - upowszechnienie wiedzy o ochronie środowiska i zagrożeniach wynikających z rozwoju gospodarczego;

            - aktywizacja miłośników ojczystej przyrody poprzez prezentowanie i honorowanie ich osiągnięć;

             - poszerzenie wśród młodzieży wiedzy o przyrodzie Polski.

            Dwie uczennice Jedynki znalazły się w gronie wyróżnionych osób, bowiem osiągnęły bardzo wysoki wynik. W kategorii klas 4-6 jest to Wiktoria Szeleszczyk z klasy 6c, w kategorii klas 7-8 najwyższy wynik w szkole i dyplom oraz nagrodę książkową za bardzo bobry wynik otrzymała Wiktoria Graczyk z klasy 7c. Wysoki wynik osiągnęli też Alicja Szymańska z klasy 8b i Adam Witczak z klasy 6a. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie i serdecznie gratulujemy nagrodzonym.

            Opiekun koła biologicznego M. Owczarek

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Koluszkach
      • 44 7145837
      • ul. Zagajnikowa 12 95-040 Koluszki Poland
      • marokam@interia.pl, jurekpec@gmail.com
      • https://www.facebook.com/sp1koluszki/
      • Andrzej Włodarczyk Kontakt: naslo14@op.pl lub iod@koluszki.pl.
    • Logowanie