• Klasa 7a w schronisku dla zwierząt

• W związku ze 110 rocznicą powstania Szkoły Podstawowej nr 1, postanowiliśmy wesprzeć naszych braci mniejszych ze schroniska dla bezdomnych zwierząt w Skierniewicach. Z własnych oszczędności zakupiliśmy dobrej jakości mokrą karmę i 27 października wybraliśmy się na ul. Pamiętną 16. Dla większości z nas była to pierwsza wizyta w schronisku. Początek był trudny, chodziliśmy od boksu do boksu, a łzy same cisnęły się do oczu. Kiedy już pierwsze emocje opadły, podzieliliśmy się na małe grupy, każdy dostał pod opiekę psa i ruszyliśmy do lasu (oczywiście przy wsparciu doświadczonych wolontariuszy). Psiaki były wspaniałe, jedne bardziej szalone, inne spokojne, posłuszne, wszystkie tak samo spragnione uwagi i kontaktu z człowiekiem. W ciągu 4 godzin udało nam się wyprowadzić na spacer ponad 30 psów, wygłaskać koty, rozczęstować 2 kg parówek i część przywiezionej karmy. Wszystko przebiegło sprawnie, pogoda dopisała, wracaliśmy zmęczeni, ale z poczuciem dobrze wykonanego zadania. Zdajemy sobie sprawę, że była to tylko kropla w morzu potrzeb, ale chociaż tyle mogliśmy zrobić. Zachęcamy wszystkich do wizyty w schronisku, do adopcji. Nie bójcie się, pojedźcie, spójrzcie im w oczy, potem powiedzcie znajomym, sąsiadom. Każdy może pomóc, pomaganie jest proste.

Możesz zrobić coś wielkiego lub coś małego – cokolwiek zrobisz będzie to lepsze, niż gdybyś nie zrobił nic. Ratuj. Adoptuj. Wspieraj

• #SzkołaPamięta. Pamięć o tych, którzy odeszli, nadal trwa.

• 28.10. uczniowie klasy 4a wraz z wychowawcą- p. M. Drabik i p. J. Rozmarynowską udali się na cmentarz w Koluszkach, aby uczcić pamięć zmarłych nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Choć nie wszystkie groby zdołali odnaleźć, zapalili znicze na 19 mogiłach osób, które w różnym czasie pracowały w Szkole Podstawowej nr 1 w Koluszkach. Wśród nich znaleźli się: pani Anna Urbaniak, pani Janina Gołgowska, pani Zofia Szklarek, pani Zofia Sztuka, pan Eugeniusz Gielec, pani Jadwiga Urbanek, pani Stanisłąwa Hadryś, pani Agnieszka Kobus- Olkiewicz, pani Anna Kropidłowska- Wieczorkiewicz, pani Marzanna Wróbel- Tuleja, pan Mirosław Witkowski, pan Walenty Urbaniak, pani Stefania Gernand, pan Stanisław Stępień, pani Waleria Nadolska, pani Anastazja Brzuska, pani Henryka Stoś, pan Jerzy Skoneczny i pan Rafał Łącki. Ponadto uczniowie klasy 4a zapalili znicze na grobach księdza Marian Cymerysa, pani Ewy Świnogi- wychowawczyni z Przedszkola nr 3 oraz na grobie Nieznanego Żołnierza.

• Podsumowanie drugiego miesiąca nauki w klasie 2 a

• Październik był miesiącem niezwykle aktywnym dla uczniów klasy 2a. Obfitował wycieczki i ciekawe zajęcia, podczas których drugoklasiści realizowali zadania w ramach projektu „Jedzie pociąg przez kontynenty”. Po zabawach z wykorzystaniem mapy i globusa uczniowie nauczyli się nazw kontynentów w języku angielskim, zaśpiewali o nich piosenkę.

Następnym zadaniem projektowym była konstrukcja pojazdów, którymi będą mogli podróżować drogą lądową, powietrzną i morską. Dzieci nauczyły  się nazw tych pojazdów w języku angielskim.

Wycieczka do Krainy Dzikiej Kaczki przysporzyła uczniom wiele wrażeń i wiedzy na temat życia roślin i zwierząt leśnych, podczas której poznały jak dbać o naszą Ziemię.

W ramach projektu „Jedzie pociąg przez kontynenty” uczniowie klasy 2a zaprosili trzecioklasistów i pierwszoklasistów na krótkie przedstawienie pt. „Układ Słoneczny”. Zaprezentowali  piękne gazetki, które poświęcone były Mikołajowi Kopernikowi. Przedstawili również ciekawostki związane ze słynnym astronomem.

Zanim pociąg wyjedzie w podróż przez kontynenty powinien przejść wiele przeglądów, a jeżeli się zepsuje musi być naprawiony. Potrzebny jest do tego specjalistyczny sprzęt i odpowiednie umiejętności kolejarzy. Drugoklasiści byli na wycieczce w PKP Cargo w Centralnym Zakładzie w Łodzi. Obejrzeli stare lokomotywy i wysłuchali ciekawostek związanych z kolejnictwem. Najwięcej wrażeń przysporzyły uczniom przejażdżka i wizyta w kabinie maszynisty.

Na zakończenie miesiąca uczniowie klasy II a wysłuchali fragmentu książki ,,Droga do gwiazd’’, którą przeczytał pan dyrektor Jerzy Pecyna.

• EU Code Week

• W dniach 09-24 października w krajach europejskich wiele szkół oraz organizacji uczestniczy w EU Code Week, czyli Europejskim Tygodniu Kodowania. To działanie promujące programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. Oferuje wszystkim uczniom możliwość podjęcia pierwszych kroków w kierunku tworzenia treści cyfrowych.

Nasza szkoła również wzięła udział w tym wydarzeniu, i w dniach 18-22 października uczniowie mogli zapoznać się z różnymi platformami do nauki kodowania, wczuć się w rolę programisty.
            Przygoda z programowanemu spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży „Jedynki”.