• Dzień Gościny dla dzieci z Ukrainy

• W klasie II b pojawili się nowi uczniowie – dzieci z Ukrainy – Nastka, Liza, Zlata i Vlad. Uczniowie IIb postanowili ugościć nowe koleżanki i kolegę. W klasie pojawiły się polskie i ukraińskie barwy: biało-czerwone  i  niebiesko-żółte flagi. Uczniowie przygotowali dla naszych gości stół pełen smakołyków - samodzielnie pieczone ciasteczka, babeczki, różne słodkości i owoce. Choć porozumiewanie bywa czasem trudne to okazało się, że w dziecięcych zabawach granice się zatarły. Wspólne zabawy, gry, pląsy i śpiewy wszystkim sprawiły radość. Nasi goście wzięli też udział w specjalnie dla nich przygotowanych konkursach. Nie lada wyzwaniem było zapamiętanie polskich imion rówieśników, polskich wyrazów i podstawowych informacji związanych z Polską, naszym miastem i naszą szkołą. Jednak cała CZWÓRKA NOWYCH PRZYJACIÓŁ świetnie sobie radziła.

Ten dzień integracji dzieci z Polski i Ukrainy wszystkim dostarczył niezapomnianych wrażeń i  uświadomił, że wszyscy jesteśmy tacy sami i że możemy wzajemnie od siebie się uczyć.

• Lapbook na języku niemieckim

• Lapbook to w wolnym tłumaczeniu „książka na kolanach”, własnoręcznie wykonana praca tematyczna, pełna kopertek i kieszonek wypełnionych zebranymi informacjami, skrytek z ilustracjami i schowków z ciekawostkami. Właśnie taka forma pracy została wykorzystana na dodatkowych zajęciach z języka niemieckiego dla klas drugich. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w przygotowanie swoich lapbook’ów. Wszystkie lapbooki były kolorowe, oryginalne i pełne interesujących informacji, jedna z prac związana była nawet z niemieckimi klubami piłkarskimi i własnoręcznie wykonanymi logo tych klubów. W pracach uczniów znalazło się nie tylko słownictwo, które już poznali np. dni tygodnia, liczebniki, hobby czy członkowie rodziny, ale także wiele ciekawostek o Niemczech. Podczas pracy nad lapbooki’em uczniowie mogli powtórzyć i utrwalić to, czego się nauczyli na zajęciach. Uczniowie mieli dużo radości z tworzenia swojego pierwszego niemieckiego lapbook’a.

• Marcowe aktywności w 2C

• 8 marca – Międzynarodowy Dzień Kobiet – na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. W ten wyjątkowy dzień dziewczynki zostały obdarowane przez chłopców drobnymi upominkami oraz kwiatami, a w klasie panowała wyjątkowa atmosfera. W marcu odbyły się także kolejne zajęcia z projektu „Technologie z klasą. Jak porozumiewają się roboty?”, podczas których wykorzystane zostały szkolne roboty. Dzieci w prosty sposób mogły zrozumieć zasadę kodowania bloczkami. Uczniowie mieli za zadnie zaprogramowanie robotów, tak aby dotarły one zgodnie z mapą do skarbu, następnie każda para programowała robota według konkretnych instrukcji. Oprócz zajęć z programowania uczniowie uczestniczyli w dwóch ciekawych lekcjach z biologii i chemii. Zajęcia ” Młody Przyrodnik” poprowadziła pani Małgorzata Owczarek, która wprowadziła dzieci w świat widziany pod mikroskopem. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak zbudowany jest mikroskop, czym zajmują się przyrodnik oraz biolog, a pod mikroskopem mogli zobaczyć jak wygląda  np. ludzki włos czy krew.  Warsztaty chemiczne poprowadzone przez panią Justynę Waszczykowską oraz uczennice klasy 8a miały na celu przybliżenie dzieciom, jaką nauką jest chemia. Oprócz wiedzy dot. m.in. stroju chemika czy przyborów chemicznych, uczniowie przeprowadzali w grupach różne doświadczenia chemiczne np. chemiczny wulkan oraz mogli obserwować, jak ich starsze koleżanki wykonują trudniejsze i bardziej zaawansowane doświadczenia.

Kolejną atrakcją był klasowy konkurs wokalny, oprócz piosenek w języku polskim mogliśmy wysłuchać także utworu w języku angielskim. Pierwsze miejsce zdobyła Klara Piechut, drugie Alicja Kazimierczak, a trzecie Lena Ludwiczak. Gratulacje!!!

• PROJEKT „DOBRY DLA INNYCH, DOBRY DLA SIEBIE”

• Część I - „POKOWIDOWA BOMBA WITAMINOWA”

W ramach tegorocznych obchodów związanych z realizacją projektu Trzymaj Formę i Szkoły Promującej Zdrowie 21 marca 2022r. (na zajęciach z wychowawcą) był realizowany projekt pt. „Pokowidowa bomba witaminowa”.

Celem działań było promowanie zdrowego odżywiania i aktywnego trybu życia.

W ramach zajęć w klasach IV-VIII wychowawcy przeprowadzili lekcje, na których uczniowie zrobili dwie potrawy z warzyw i owoców lub dwa rożne koktajle. Następnie ułożyli hasło zachęcające wszystkich do spożywania witamin. Gotowe produkty oraz hasła zostały sfotografowane, zdjęcia zamieszczono na tablicy w stołówce szkolnej. Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem, wpłynęło wiele zdjęć, a uczestnicy wykazali się dużą pomysłowością.

Okazało się, że warto przygotować kolorowe i smaczne posiłki, a sposób ich podania ma znaczenie. Nawet nielubiane owoce czy warzywa będą nas kusić, jeśli podamy je w ciekawej formie.

Kolejne ważne wydarzenia w ramach projektu odbywały się w klasach I-III. Uczniowie klas I przygotowali dwie potrawy z warzyw i owoców lub 2 różne koktajle witaminowe, następnie zajęli się degustacją. Potem wykonali rysunek przedstawiający owoce i warzywa. Poznali znaczenie witamin dla naszego organizmu.

Uczniowie klas II i III także przygotowali wspólny posiłek z warzyw i owoców lub 2 różne koktajle witaminowe, a oprócz tego stworzyli rymowankę zachęcającą do spożywania witamin, którą umieścili na plakacie reklamowym.

Część II - Blok wychowawczy „Wystarczy otwarte serce”

W dniach 21–28 marca 2022r. w ramach szkolnego projektu „Dobry dla innych, dobry dla siebie” w bloku wychowawczym pt. „Wystarczy otwarte serce” uczniowie klas IV – VIII wraz z wychowawcami redagowali Klasowy Kodeks Dobrego Samopoczucia. Zawierali w nim punkty mówiące o tym, w jaki sposób zadbać o siebie i innych, jak postępować, aby czuć się dobrze z innymi ludźmi, a także z samym sobą. Następnie powstały piękne, kolorowe plakaty, które zostały wyeksponowane na tablicach w salach lekcyjnych.

Wszystkim, którzy włączyli w organizację przedsięwzięcia, serdecznie dziękujemy.