• Kwietniowa podróż przez kontynenty uczniów klasy II a

• W kwietniu, uczniowie klasy II a odbyli daleką, ale niezwykle ciekawą podróż po Azji. Niecodzienny gość, podróżnik pan Dariusz, opowiadał dzieciom o miejscach, które zobaczył w Azji, zaznajamiał z tradycjami, zwierzętami, budowlami, zapachami przypraw, smakami owoców, strojami oraz różnymi ciekawostkami. Starał się zarazić dzieci swoją sympatią, do tego różnorodnego kontynentu. Zajęcia były wyjątkowe!

Drugoklasiści zainspirowani ciekawostkami przekazanymi przez podróżnika p. Dariusza na temat Azji, wykonali w grupach zadanie: ,,Kraj kwitnącej wiśni- Japonia’’. Dodatkowo poznali słownictwo w języku angielskim, budowy drzewa. Praca w zespołach wywołała wiele radości, a efekty były piękne.

Kolejnym działaniem projektowym związanym z Azją, było poznanie metody składania papieru. Fachowo o technice origami, jej pochodzeniu i popularności w świecie opowiedział specjalista od zadań artystycznych- pan od plastyki. Z dużą pomocą uczniów z klasy siódmej, drugoklasiści wykonywali swoje figurki z papieru. Bardzo ważne w spotkaniu było poznawanie techniki i nawiązywanie nowych znajomości. Zajęcia odbywały się w atmosferze współpracy i życzliwości.

Ostatnią, ale niezwykle ciekawą przygodą podczas wędrówki po Azji okazało się zadanie- tym razem kulinarne. Uczniowie klasy 2a poznali produkty z jakich wykonuje się sushi: ryż, algi, owoce morza, przyprawy. Poznali metodę zwijania potrawy. Ten azjatycki przysmak „na jeden kęs” drugoklasiści wykonali z naleśników, owoców i słodkich dodatków. Okazało się, że dzieci doskonale radzą sobie z posługiwaniem się pałeczkami. Było smacznie i wesoło!

• TURNIEJ SPORTOWY  KLAS CZWARTYCH

• 4 maja uczniowie klas czwartych wzięli udział w Mistrzostwach Szkoły w,, Dwa Ognie”. Konkurs rozegrany został w ramach ogólnopolskiego projektu Fundacji Pfo3nix Aktive School.

Celem konkursu było zaangażowanie jak największej liczby uczniów klas czwartych do aktywności fizycznej i sportowego kibicowania.

Komplet zwycięstw i tytuł MISTRZA SZKOŁY zdobyła drużyna klasy 4a w składzie: Cholewińska Zuzanna, Grzegorczyk Paulina, Michalak Aleksandra, Dyrała Julka, Felkiewicz Pola, Bąk Wojciech, Małucha Jakub, Orłowski Szymon, Solecki Borys.

GRATULUJEMY!!!

• Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Świat roślin owadożernych".

• Uczniowie naszej szkoły, tuż przed pandemią  wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym  "Świat roślin owadożernych".

Rozwiązanie konkursu i ogłoszenie wyników miało miejsce dopiero w kwietniu na Festiwalu Roślin Owadożernych w Łodzi, po 2 latach oczekiwania. W konkursie zostały docenione prace aż dziewięciorga naszych uzdolnionych plastycznie uczniów.

Srebrne wyróżnienia zdobyli: Karolina Krasińska, Agata Jędrzejewska, Emilia Krasińska, Paulina Kubat — wyróżnienia złote. Bartłomiej Środa, Alicja Bankowska, Zuzanna Walczewska, Oliwia Palińska, Joanna Senderecka — wyróżnienia brązowe. Serdecznie gratulujemy. Poniżej w galerii prace biorące udział w konkursie.

• Magdalena Szostek Laureatką III Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego

• Ogromnym sukcesem uczennicy klasy 7a – Magdaleny Szostek zakończył się jej start w III Ogólnopolskiej Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego, została ona bowiem pierwszą w historii naszej szkoły Laureatką tego najważniejszego konkursu z języka polskiego.

Finał OLiJP odbył się w dniach 21-23 kwietnia i w ramach tej części zawodów podopieczna pani Małgorzaty Drabik najpierw musiała napisać rozprawkę na jeden z trzech tematów, a następnie rozwiązać test leksykalno-językowy. Po ogłoszeniu wyników części pisemnej okazało się, że do etapu ustnego awansowało już tylko 56 spośród 140 Finalistów. 23 kwietnia odbyła się część ustna, w której Magda rozmawiała z komisją na temat Światów wyobrażonych i rzeczywistych młodych bohaterów książek Marcina Szczygielskiego w oparciu o powieści „Omega”, „Czarny młyn” i „Za niebieskimi drzwiami”.

I tu po raz kolejny siódmoklasistka z Jedynki pokazała, iż wypowiedzi ustne są jej niezwykle mocną stroną, gdyż uzyskała z tej części 27 punktów na 30 możliwych i w sumie zdobyła tytuł Laureatki III Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Warto podkreślić, iż w gronie 26 Laureatów tegorocznej rywalizacji znalazło się tylko pięcioro uczniów klasy siódmej.

Gratulujemy serdecznie Magdzie tego wyjątkowego osiągnięcia, gdyż zmagania w tym konkursie wymagały ogromnego nakładu pracy. W sumie uczennica klasy 7a musiała przeczytać 13 dodatkowych książek (z których żadna nie znajduje się w kanonie lektur szkolnych), przygotować interpretację 25 trudnych wierszy pięciu różnych poetów oraz opanować materiał gramatyczny przewidziany w podstawie programowej dla szkół podstawowych, a także trzykrotnie napisać rozprawkę wysoko ocenioną przez pracowników wyższych uczelni, co niewątpliwie świadczy o jej niezwykłych zdolnościach i wielkiej pracowitości.

Życzymy dalszych sukcesów

• Święto Narodowe Trzeciego Maja

• Polskie święto państwowe obchodzone 3 maja w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791, ustanowione w 1919 i ponownie w 1990.
            3 maja 1791 została uchwalona przez Sejm Czteroletni. Była drugą po amerykańskiej konstytucją na świecie.

• Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

• Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja. Co roku tego dnia Polacy eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie.