W ramach projektu edukacyjnego pt. „ Dbam o czystość i swoje zdrowie” 27 października 2020 roku w świetlicy przy Szkole Podstawowej nr1 w Koluszkach odbyła się akcja pod hasłem „Dlaczego warto nosić maseczki”. Celem zajęć było zachęcenie uczniów naszej szkoły do noszenia maseczek. Uczniowie zostali zapoznani z instrukcją, jak bezpiecznie zakładać oraz zdejmować maseczkę, by nie przenieść koronawirusa oraz jakich błędów trzeba unikać podczas noszenia maseczki. Dzieci dowiedziały się, że już samo zakrycie ust choćby bawełnianym materiałem zmniejszy ilość rozprzestrzenianych wokół nas zarazków.
MASECZKI W ŚWIETLICY SZKOLNEJ
Świetlicowy konkurs plastyczny „Jesienne liście”
W świetlicy szkolnej SP nr 1 w Koluszkach w dniu 22.10.2020 został przeprowadzony konkurs pod nazwą „Jesienne liście”, w którym wzięły udział dzieci z klas I-III. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na piękno barw jesiennych. Zadanie konkursowe polegało na pokolorowaniu rysunku konturowego w kształcie liści. Prace można było wykonać dowolną techniką. Uczniowie mogli wybrać różny rodzaj liści i ozdobić je kolorami jesieni. Wszystkie dzieci postarały się, aby prace, które można podziwiać na wystawie w świetlicy, zachwyciły swoją oryginalnością. Nagrodzeni uczniowie to:
I miejsce: Kornelia Hamernik IB, Marta Kaczmarek IA
II miejsce: Iga Góral IIA, Łucja Kaczorowska IIB
III miejsce :Aleksandra Wróbel IIIA, Julia Arendt IIA
Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.
Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej nr 1 ...
W dniu 20. 10. 2020 r. odbyło się w naszej szkole uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych. W tym roku z uwagi na pandemię koronawirusa ta ważna uroczystość odbyła się w reżimie sanitarnym, który uniemożliwił udział w niej m.in. rodziców i innych gości.
Zebrani w szkolnej auli pierwszoklasiści, po odśpiewaniu hymnu państwowego, złożyli ślubowanie na sztandar szkolny, a następnie zostali pasowani przez Panią Wicedyrektor Małgorzatę Hejchman na uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach. Wychowawcy klas rozdali uczniom ich pierwsze szkolne legitymacje oraz pamiątkowe medale. Dodatkowo wszyscy pierwszoklasiści otrzymali w prezencie od Urzędu Miasta bilety do kina Odeon 3D. Na koniec nie mogło oczywiście zabraknąć pamiątkowego, pierwszego klasowego zdjęcia.
Po uroczystości w szkolnej auli, pierwszoklasiści udali się z wychowawcami do swoich klas, aby dalej świętować ten jeden z najważniejszych w ich szkolnym życiu dni.
23
Bezpieczeństwo w czasie pandemii
9. Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej zaoferowała wsparcie dla szkół województwa łódzkiego w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa epidemicznego poprzez przeprowadzenie zajęć profilaktycznych z dziećmi i młodzieżą na temat Koronawirusa SARS-CoV-2.
W zajęciach rekomendowanych przez Łódzkie Kuratorium Oświaty, prowadzonych przez sierżanta Dariusza Borkowskiego – nauczyciela naszej szkoły i jednocześnie żołnierza WOT-u, wzięli udział wszyscy uczniowie klas 4-8. Uczniowie zostali zapoznani z zasadami bezpieczeństwa epidemicznego, najbardziej typowymi objawami choroby i dowiedzieli się, jak chronić się przed zakażeniem. Istotnym elementem zajęć było uświadomienie uczniom, jak szybko następuje transmisja wirusa na niezabezpieczone maseczkami lub rękawiczkami inne osoby. W sposób bardzo obrazowy ukazał to jeden z filmów. Najciekawszym modułem zajęć były praktyczne warsztaty prawidłowego mycia rąk oraz zakładania i zdejmowania rękawiczek ochronnych. Uczniowie, „myjąc” ręce w rękawiczkach czarną farbą, przekonali się, że ta z pozoru prosta czynność, aby była skuteczna, musi być wykonana z dużą starannością i uwagą.
Uczniom przypomniano, że częsta dezynfekcja rąk, zakładanie maseczek i dystans społeczny to bardzo ważne, proste działania, które powinny spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa i zwiększyć nasze bezpieczeństwo.
Dziękujemy dowództwu 9. ŁBOT oraz sierż. Dariuszowi Borkowskiemu za udział w tym przedsięwzięciu, które powinno przełożyć się na wzrost bezpieczeństwa nas wszystkich.
3
Dzień nauczyciela.
"Ty mnie prowadzisz uśmiechem, zachętą.
Ty mną kierujesz wolą swą niezłomną”.
Dzień 14 października to święto Edukacji Narodowej, święto wszystkich pracowników oświaty i osób, którym bliskie jest dobro polskiej szkoły i naszych dzieci.
Święto Edukacji Narodowej w naszej szkole miało miejsce 13 października, jednak przygotowania Samorządu do jego obchodów trwały już od dłuższego czasu. Na tę okazję zorganizowaliśmy wiele atrakcji.
Samorząd Uczniowski przygotował słodkie upominki, na ręce dyrekcji wręczył kwiaty oraz złożył najserdeczniejsze życzenia wszystkim naszym kochanym pedagogom.
Z nutką humoru uczniowie podziękowali wszystkim nauczycielom za trud wkładany w nauczanie i wychowanie młodych pokoleń poprzez udział w szkolnej zabawie ,, Selfie – Nauczyciel na Wesoło”.
Całość uświetniły ulubione piosenki nauczycieli płynące przez szkolny radiowęzeł oraz własnoręcznie napisane życzenia przez naszych wspaniałych uczniów zamieszczone na tablicy Uczniowski Hydepark.
W dniu 13 października Samorząd Uczniowski wyłonił zwycięzców konkursu plastycznego
,,KARTKA DLA NAUCZYCIELA’’
I m – Karina Kozal 1b
II m – Maja Kozłowska 5a
III m – Ewa Myćkowska 1a
Wszystkim nauczycielom życzymy dużo satysfakcji i radości z wykonywanej pracy, sukcesów zawodowych i samych wzorowych uczniów .
W tym dniu tego wspaniałego święta, za trudną pracę z nami i okazane serce, chylimy głowy w ogromnej podzięce.
Samorząd Uczniowski
19
Informacje o zdalnym nauczaniu w klasach IV - VIII w dniach 21 - 26. 10. 2020 r.
Szanowni Państwo,
w związku z potwierdzonym przypadkiem pozytywnego wyniku badania na obecność wirusa SARS-CoV-2 u jednej z uczennic naszej szkoły, Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Łodzi wydała nakaz poddania się obowiązkowej kwarantannie od dnia 20.10.2020 r. do dnia 26.10.2020 r. w miejscu zamieszkania, dla pozostałych uczniów z klasy i 12 nauczycieli naszej placówki. Nieobecni są również nauczyciele przebywający na kwarantannach rodzinnych i zwolnieniach lekarskich.
Tak duża absencja kadry uniemożliwia bezpieczną organizację zajęć i tym samym kontynuowanie nauczania w trybie stacjonarnym.
Otrzymaliśmy pozytywną decyzję Powiatowego Inspektora Sanitarnego - p. Urszuli Jędrzejczyk i Organu Prowadzącego o przejściu uczniów z klas IV-VIII na tryb zdalnego nauczania w terminie od 21 (środa) do 26 października (poniedziałek).
W trosce o bezpieczeństwo i zdrowie dzieci prosimy o zrozumienie sytuacji, nieprzysyłanie dzieci do szkoły i umożliwienie im nauki w formie zdalnej.
Informujemy, że uczniowie klas I-III, których nauczyciele nie mieli kontaktu z osobą zakażoną, kontynuują naukę w trybie stacjonarnym.
Z poważaniem
Jerzy Pecyna
dyrektor SP nr 1 w Koluszkach
Światowy Dzień Mycia Rąk
15 października obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk. W okresie pandemii to dodatkowa okazja do tego, aby głośno mówić, jak ważne dla naszego życia i zdrowia jest prawidłowe mycie rąk. W akcji uczestniczyły dzieci ze świetlicy szkolnej. Tego dnia wychowawcy przypomnieli o istotnym, codziennym nawyku higienicznym. Dzięki ilustracjom dzieci poznały poszczególne etapy mycia rąk. Następnie został przeprowadzony konkurs plastyczny „Jak skutecznie myć ręce?” Uczniowie wykonali rysunki konturowe techniką dowolną. Najładniejsze prace zostały nagrodzone dyplomami i drobnymi upominkami. Oto nasi zwycięzcy:
I miejsce: Alan Starus Ic, Lena Ludwiczak Ic
II miejsce: Katarzyna Róg Ia, Lena Długosz Ia, Pola Felkiewicz IIIa
III miejsce :Szymon Sikora Ib, Wiktoria Tomczyk Ib, Weronika Fleszer IIIb
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zachęcamy do udziału w dalszych konkursach.
WAKACJE W OBIEKTYWIE
konkurs fotograficzny SU
We wrześniu br. Samorząd Uczniowski z opiekunem Beatą Starostą zaprosił uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie fotograficznym pt. „WAKACJE W OBIEKTYWIE”. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań fotografią, rozwijanie wyobraźni, wrażliwości, zwrócenie uwagi na wartości artystyczne, podzielenia się z innymi wspaniałymi wakacyjnymi wspomnieniami oraz pobudzanie aktywności twórczej w dziedzinie fotografii . Konkurs skierowany był do uczniów klas I – VIII i cieszył się dużym zainteresowaniem. Wpłynęło wiele ciekawych zdjęć, przedstawiających piękno i urok miejsc wypoczynkowych oraz naszych uczniów na wakacjach. Uczestnicy konkursu na swoich kadrach przedstawili swoją wizję wakacyjnego wypoczynku.
Wszystkie zgłoszone zdjęcia były zaprezentowane na tablicy informacyjnej Samorządu Uczniowskiego.
Końcowe wyniki konkursu
I miejsce – Mateusz Solarek 7 b
II miejsce – Stella Pruszyńska 4 a
III miejsce – Alicja Bankowska 6 cGRATULACJE !!!
5
Olimpiada Literatury i Języka Polskiego.
W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy wzięli udział w Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych organizowanej przez Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk i Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Aby przystąpić do etapu szkolnego, należało przeczytać lektury z jednego z podanych wcześniej dwóch obszarów tematycznych: Literackie wędrówki w czasie. Odkrycia bohaterów poza granicami teraźniejszości lub Inny nie znaczy obcy. Literackie oswajanie odmienności.
Aż osiem uczennic SP nr 1: Magdalena Szostek i Justyna Witczak z klasy 6 a, Amelia Ołubek, Martyna Majchrzak, Maja Kruś i Maja Jędrzejewska z klasy 7a oraz Agata Cieślak i Julita Ratajska z klasy 8b wzięło udział w eliminacjach szkolnych, podczas których miało za zadanie napisać wypracowanie na wybrany temat.
Dopiero na początku grudnia dowiemy się, kto zakwalifikował się do etapu okręgowego, bo to wtedy zostaną opublikowane oficjalne wyniki. Bez względu na wynik niezwykle cennym jest fakt, iż uczennice sięgnęły po dodatkowe, bardzo interesujące lektury podejmujące niełatwe tematy, jak np. „Zabić drozda”, „Cudowny chłopak”, „Wyspa mojej siostry”, „Galop 44”, „Wehikuł czasu”, „Rutka” czy „Arka czasu”. Mamy nadzieję, że udział w Olimpiadzie wpisze się na stałe w tradycję SP nr 1 w Koluszkach, tym bardziej, że konkurs ten daje finalistom i laureatom takie same uprawnienia jak Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Języka Polskiego.
Europejski Tydzień Kodowania: promowanie umiejętności cyfrowych
Europejski Tydzień Kodowania, który odbywa się w październiku tego roku, kolejny raz pomoże odmienić życie milionów obywateli z całej Europy i innych krajów, otwierając przed nimi świat umiejętności cyfrowych i innowacji. Od 10 do 25 października szkoły, organizacje non-profit, kluby kodowania i inne organizacje mogą włączać się w wydarzenia związane z promowaniem programowania i rozwojem umiejętności myślenia obliczeniowego.
W naszej szkole zajęcia w ramach tego wydarzenia odbędą sie w dniach 16-23 października.
Przygoda z projektem „Jedzie pociąg z daleka…” uczniów klasy III a
Uczniowie klasy III a na dobre rozpoczęli swoją przygodę z projektem „ Jedzie pociąg z daleka…”. Z książki pt. „Dzieje Koluszek”, której autorką jest p. Zofia Kladzińska, wieloletnia nauczycielka jednej z miejskich podstawówek, poznali historię rozwoju kolejnictwa na obszarze Koluszek i pobliskich miejscowości. Następnie odbyli spacer na teren placu przy kościele parafialnym pod wyzwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej – patronki kolejarzy – gdzie obejrzeli ustawiony tam okaz muzealny – starą lokomotywę z początków XX wieku. Parowóz zrobił duże wrażenie na dzieciach. Chętnie pozowały przy nim do zdjęć, ubrane w wypożyczoną na tę okazję kolejarską czapkę. Aby wyruszyć w dalszą podróż z projektem, uczniowie musieli wykazać się znajomością kontynentów. Na zajęciach projektowych poznawali je w języku angielskim i wskazywali na mapie świata. Z ogromną radością śpiewali i tańczyli do piosenki anglojęzycznej.
9
DRODZY UCZNIOWIE, RODZICE, NAUCZYCIELE.
Nasza szkoła nawiązała współpracę z FUNDACJĄ POMOCY ZWIERZĘTOM ,,ROKA" przy schronisku dla zwierząt bezdomnych w Skierniewicach.
Rada Samorządu Uczniowskiego podczas przerw będzie zbierać MOKRĄ KARMĘ W PUSZCE dla zwierząt oraz będzie można zakupić różne artykuły związane ze zwierzętami: torby, kubki, maski, bransoletki, breloczki itp. od wtorku 13 października do końca miesiąca (sala 212 - drugie piętro).
Zebrana karma i pieniądze zostaną przekazane FUNDACJI ROKA w Skierniewicach.
To wspaniała inicjatywa, a dla schroniska i zwierząt ogromna pomoc, której bardzo potrzebują.
Będziemy wdzięczni z okazanego wsparcia na rzecz bezdomnych pupili.
Samorząd UczniowskiPoniżej zamieszczamy apel przygotowany przez wolontariuszy Fundacji „ROKA”.
Apel wolontariuszy Fundacji Pomocy Zwierzętom „Roka”
Projekt "Edukacja z klasą w gminie Koluszki"
Bezpieczni na drodze
Uczniowie kl.Ib wiedzą, jak ważna jest znajomość zasad ruchu drogowego. Poznali przepisy i znaki drogowe. Odbyli wycieczkę na skrzyżowanie, aby zastosować poznane zasady w praktyce. Przygotowali inscenizację pod hasłem „Bezpieczni na drodze” i zaprezentowali się przed uczniami kl.Ic zapoznając w ten sposób innych z regułami dotyczącymi zachowania bezpieczeństwa drogowego obowiązującymi pieszych.
OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY ,,Jedzie pociąg z daleka’’
To my - uczniowie klasy III a Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach, oraz nasze panie-wychowawczyni, p. Agnieszka Sławińska i nauczycielka języka angielskiego, p. Agnieszka Wróbel.
Jest nas dwadzieścioro-wesołych, ruchliwych i ciekawych świata dziewięciolatków. Bardzo cieszymy się, że z dniem 1 października 2020r. rozpoczynamy OGÓLNOPOLSKI PROJEKT ,,Jedzie pociąg z daleka’’’, bo lubimy podróżować i poznawać świat (nawet jeśli robimy to palcem po mapie, czy oczami wyobraźni). Ostatnio razem z Kazikiem- Kazimierzem Nowakiem, polskim reporterem i podróżnikiem z okresu przedwojennego, bohaterem książki Łukasza Wierzbickiego, przemierzyliśmy Afrykę. A teraz czeka nas Europa!
Tematyka projektu jest nam bliska, bo miasto, w którym mieszkamy - Koluszki-to ważny węzeł kolejowy. W połowie XIX wieku rozpoczęto budowę linii Żelaznej Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, która biegła przez Koluszki. W latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia nasze miasto było jednym z najruchliwszych węzłów kolejowych w Polsce oraz ważnym ośrodkiem kolejowej komunikacji międzynarodowej. Z Koluszek można było bezpośrednio dojechać do takich europejskich miast, jak: Moskwa, Sofia, Stambuł, Bukareszt, Belgrad, Budapeszt, Rzym, Wiedeń, Praga, Berlin, czy nawet Paryż. Nie bez powodu Koluszki nazwano miastem kolejarzy. Na pewno w każdej koluszkowskiej rodzinie jest lub był zawodowy kolejarz. Mimo, że obecnie ruch pociągów jest znacznie mniejszy ze względu na wykorzystanie innych nowoczesnych środków transportu, to sentyment koluszkowian do kolejnictwa pozostał. Nawet herb naszego miasta ma związek z kolejnictwem. W jego skład wchodzi skrzydełko kolejowe umieszczone na skos.
Tym chętniej więc poznamy historię kolejnictwa, pociągów, a przy okazji i naszego miasta. Ciekawi świata odwiedzimy (na razie oczami wyobraźni) różne zakątki Europy. Mamy nadzieję, że w przyszłości zwiedzimy je osobiście, może właśnie pociągiem?
Trzecioklasiści z koluszkowskiej ,,Jedynki’’
Zwycięstwo Małych Patriotów z Jedynki !
Uczniowie obecnej klasy 4a Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach zajęli pierwsze miejsce w wojewódzkim konkursie pt. ”Kocham moją ojczyznę” zorganizowanym w ramach projektu „Mały Patriota”.
Od października 2019 r. uczniowie klasy trzeciej brali udział w konkursie „Mały Patriota” organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i realizowanym pod patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego i Łódzkiego Kuratora Oświaty. Celem konkursu było kształtowanie kompetencji obywatelskich i patriotycznych dzieci oraz popularyzowanie wiedzy historycznej. W ramach konkursu uczniowie realizowali projekt edukacyjny opracowany przez wychowawcę pt. „Najciekawsze miejsca Koluszek i okolic”- jestem patriotą, upowszechniam historię mojego miasta, mojej Ojczyzny. Pod opieką p. Katarzyny Jeziorskiej trzecioklasiści poznawali stuletnią historię Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach, legendarne początki naszego miasta oraz przełomowe wydarzenia, które miały wpływ na jego rozwój. Odwiedzili miejsca związane z ważnymi wydarzeniami w historii Koluszek, poznali patrona Miejskiej Biblioteki w Koluszkach, Władysława Strzemińskiego, oraz jego zasługi dla rozwoju sztuk plastycznych.
19Uczniowie odwiedzili miejsca pamięci, brali udział w ciekawych lekcjach historii w Sali Muzealnej, uczestniczyli w warsztatach w Bibliotece Miejskiej w Koluszkach, gościli na zajęciach emerytowaną nauczycielkę języka polskiego, czytali legendy o Koluszkach, oglądali kroniki szkolne, publikacje, tworzyli piosenkę o swoim mieście.
Działania w ramach projektu „Mały Patriota” były możliwe dzięki nieocenionej pomocy Pana Adriana Kuta oraz Pana Mateusza Jaśkiewicza ze Stowarzyszenia „Historia Koluszek”, przychylności Dyrekcji Szkoły oraz serdecznej pomocy Rodziców. Choć projekt dobiegł już końca, pozostały jednak przepiękne wytwory pracy poszczególnych grup zadaniowych: prezentacja mulimedialna: ”Ulica Brzezińska dawniej i dziś”, „Władysław Strzemiński”- plakaty przedstawiające sylwetkę artysty, Szkoła Podstawowa nr 1 w Koluszkach- kalendarium, „Miejsca pamięci” w Koluszkach- album.
Okres realizacji projektu był dla uczniów czasem niezwykłych emocji. Poznanie symboli szkoły, miasta, spotkania z byłymi nauczycielami , z przewodnikami wyzwalały u dzieci ciekawość i poczucie dumy. Wszystkim pracom nad projektem towarzyszyła radość dzieci. Czuły się wyróżnione, że odwiedzają ich goście, że poznają cenne dokumenty, uczestniczą w wycieczkach. Dzięki projektowi uczniowie nabrali pewności siebie, przyswoili odpowiednie słownictwo, rozwijali zainteresowania. Podczas tworzenia końcowej prezentacji wykazali się niezwykłą inwencją.
Niezapomnianym doświadczeniem dla wychowawcy była współpraca z rodzicami uczniów, którzy również zaangażowali się w realizację projektu.
Podejmując zadania z zakresu edukacji regionalnej, trzeba mieć przekonanie, że działania te kształtują emocjonalne więzi dzieci z najbliższym regionem, uczą właściwych postaw i szacunku do „małej” i „dużej” Ojczyzny. Będą służyć przyszłości.
Startuje Naukowa Akademia CNiT EC1
Cztery soboty, trzy grupy wiekowe, moc mądrej zabawy
Specjaliści Centrum Nauki i Techniki EC1 przygotowali dla Was fantastyczne pakiety zajęć!
Spis rolny
9.edycja Narodowego Czytania
Uczniowie klasy VIIIa Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach na zaproszenie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koluszkach wzięli udział w 9.edycji Narodowego Czytania. W tym roku bohaterką kampanii czytelniczej była "Balladyna" Juliusza Słowackiego. Ze względu na panującą pandemię wybrano formułę nagrywania filmików prezentujących poszczególne sceny tragedii. Choć czasu na przygotowanie było mało, nasi młodzi aktorzy doskonale wywiązali się ze swojego zadania. Zapraszamy na premierę ich nagrania na stronach www Miejskiej Biblioteki w Koluszkach.
Harmonogram dowożenia uczniów do szkół w roku szkolnym 2020/2021
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Styczeń 2022
- Grudzień 2021
- Listopad 2021
- Październik 2021
- Wrzesień 2021
- Sierpień 2021
- Czerwiec 2021
- Maj 2021
- Kwiecień 2021
- Marzec 2021
- Luty 2021
- Styczeń 2021
- Wszystkie