Historia XIX wieku nie należy do łatwych ani przyjemnych. Męczą się nad nią siódmoklasiści, którzy muszą zgłębiać wiedzę o Polsce pod zaborami, o przegranych powstaniach i represjach zaborców. Okazuje się jednak, że ta odległa i nudna historia jest czasami zadziwiająco bliska. Uczniowie klas siódmych w ramach mini projektu historycznego ,,Bohaterowie XIX wieku na ulicach Koluszek’’ odszukali w naszym mieście ulice, których patronami są słynni Polacy żyjący i działający w XIX stuleciu. Dowiedzieli się, co robił Tadeusz Kościuszko po przegranym powstaniu, kim byli Wincenty Pol i Stanisław Staszic. W przyszłym roku szkolnym planujemy powtórkę z postaciami z XX wieku.
,,Bohaterowie XIX wieku na ulicach Koluszek’’
- 10
W naszej szkole prowadzona jest edukacja na temat zagrożenia jakie niesie Covid-19.
Uczniowie wiedzą jak niebezpieczny jest Koronawirus. W wielu rodzinach , najbliżsi naszych uczniów chorowali na Covid-19. Ci, którzy byli tzw. ,,bezobjawowi”, mieli dużo szczęścia, że nie musieli zmagać się z wysoką temperaturą, osłabieniem, brakiem smaku i węchu.
W klasach drugich i trzecich był realizowany projekt edukacyjny ph. ,,Z higieną za pan brat”.
W czasie zajęć uczniowie prezentowali, w jaki sposób prawidłowo myć dłonie, jak nosić i dbać o maseczkę ochronną, przybory szkolne, ubrania, obuwie. Szczegółowo omawiano, w jaki sposób zachować odległość w czasie przerw śródlekcyjnych, w czasie pobytu w szatni. Ważnym elementem działań profilaktycznych było wdrażanie uczniów do zachowania szczególnej higieny w czasie spożywania posiłków w szkole.Swoistym podsumowaniem działań profilaktycznych był konkurs skierowany do uczniów edukacji wczesnoszkolnej oraz uczniów klas cztery-osiem pod hasłem ,,My się Covida nie boimy”. Polegał on na ułożeniu haseł, sloganów, wierszy na temat pandemii.
W kategorii klas I-III równorzędne dyplomy uznania otrzymali:
- z klasy pierwszej ,,a” Mateusz Jeziorski , Marta Kaczmarek, Franciszek Urbańczyk
- z klasy drugiej ,,a” Jan Urbańczyk
- z klasy drugiej ,,b” Hubert Saj
W grupie wiekowej uczniów starszych
- pierwsze miejsce przyznano uczennicy klasy z VIc Alicji Bankowskiej
- drugie miejsce zajęła uczennica z klasy VIIIb Marta Łukowiak
- trzecie miejsce należy do Joanny Sendereckiej z klasy VIb
Projekt edukacyjny oraz konkurs przygotowała pani Jolanta Dąbrowska
"Ćwicz i pomagaj"
Uczniowie SP 1 w Koluszkach dołożyli swoją aktywną cegiełkę dla WOŚP wspierając akcje „Ćwicz i pomagaj”.
Ćwiczeniami i aktywnością fizyczną wsparli 29 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zamieszczając swoje zdjęcia na Instagramie, Facebooku lub Tiktoku!
Dziękujemy! Oto niektóre z nich 😊
Konkurs "Mimo wszystko…"
Pani Jolanta Dąbrowska ogłosiła konkurs literacko-plastyczny na temat wspomnień z ferii zimowych pt. ,,Mimo wszystko…”
Spośród wielu wykonanych prac za najlepsze komisja uznała i nagrodziła:
I-miejsce: Aleksandra Wróbel z kl. IIIa oraz Filip Żołek z kl. IIIb
II-miejsce : Aleksandra Plintara z kl. IIIb i Iga Góral z kl. IIa
III-miejsce: ex aequo Natalia Banaś z kl. IIIb, Jan Urbańczyk z kl. IIa
Przyznano także wyróżnienia dla Laury Michniewskiej z kl. IIa, Moniki Witczak z kl. IIa,
Patryka Pabiniaka z kl. IIIb, Bartka Chwalińskiego z kl. IIIb.
W kategorii klas starszych nagrodę główną otrzymała Alicja Bankowska z kl. VIc.
1
ZIMOWY KONKURS FOTOGRAFICZNY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
Zima to pora roku, która charakteryzuje się opadami śniegu, mrozem i innymi zjawiskami pogodowymi. To czas lepienia bałwana, jazdy na sankach i nartach, zabaw zimowych oraz pięknych krajobrazów. Ferie to również czas spędzony w gronie najbliższych, to czas poświęcony na realizację własnych marzeń i pasji.
25 stycznia Rada Samorząd Uczniowski z opiekunem panią Beatą Starostą przedstawiła wyniki konkursu fotograficznego ,,DZIEŃ DOBRY FERIE”.
Na konkurs wpłynęło dużo ciekawych zdjęć.
Wyniki końcowe konkursu:
W kategorii klas I – IV
I miejsce – Mateusz Owczarek klasa I c
Aleksandra Wróbel klasa III a
William Stępień klasa I b
W kategorii klas V – VIII
I miejsce – Maria Ciechowicz klasa VII c
Alicja Bankowska klasa VI c
Wiktoria Szeleszczyk klasa VI c
Bartek Środa klasa VI b
Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie !!!
22
Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla klas I-III szkół podstawowych
INFORMACJA NA TEMAT ORGANIZACJI NAUKI KLAS 1-3 OD DNIA 18 STYCZNIA
Regulamin przyznawania punktów dla uczniów ubiegających się o udział w realizacji międzynarodowego projektu „Eko- przyjaciele”
Jak już wcześniej pisaliśmy, nasza szkoła pozyskała z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój grant na realizację międzynarodowego projektu o tematyce ekologicznej „Eko-przyjaciele”, w ramach którego zorganizowane zostanie w Niemczech spotkanie 16 uczniów Jedynki z partnerami z zaprzyjaźnionej szkoły z Ihringen. W celu wyłonienia tej grupy spośród uczniów klas szóstych, siódmych i ósmych przeprowadzonych zostanie szereg konkursów promujących ekologię. Poniżej zamieszczamy regulamin przyznawania punktów za udział w poszczególnych działaniach.
Regulamin przyznawania punktów dla uczniów ubiegających się o udział w realizacji międzynarodowego projektu „Eko- przyjaciele”
Punkty można uzyskać w następujących kategoriach:
- Udział w konkursach organizowanych w ramach realizacji projektu
- Ocena z zachowania
- Ocena z języka angielskiego
Zasady przyznawania punktów:
Ad 1
Zwycięzca konkursu- 3 punkty
Osoby wyróżnione- 2 punkty
Udział w konkursie- 1 punkt
Ad 2
Ocena wzorowa – 3 punkty
Ocena bardzo dobra- 2 punkty
Ocena dobra- 1 punkt
Ad 3
Ocena celująca- 3 punkty
Ocena bardzo dobra- 2 punkty
Ocena dobra- 1 punkt
Agata i Magda w części ustnej okręgowego etapu Olimpiady Literatury i Języka Polskiego
9 stycznia 2021 roku dwie uczennice naszej szkoły Agata Cieślak z klasy 8b i Magdalena Szostek z klasy 6a wzięły udział w pisemnej części okręgowego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, w ramach której musiały najpierw napisać rozprawkę na jeden spośród 5 zaproponowanych tematów, a także rozwiązać test leksykalno- językowy. Pierwsza część trwała 120 minut, na wykonanie drugiej przeznaczono 90 minut. Obie dziewczyny wybrały temat: „Różne postawy wobec odmienności drugiego człowieka. Jak bohaterowie literaccy zmagali się z uprzedzeniami wobec innych”.
17.01.2021 roku opublikowane zostały wyniki tego etapu rywalizacji i okazało się, że, spośród 34 uczestników pisemnej części eliminacji, tylko 17 zakwalifikowało się do etapu ustnego i w tym gronie znalazły się obie uczennice Jedynki. Warto podkreślić, iż Magda jest jedyną w Polsce uczennicą klasy szóstej, która uzyskała awans do ustnej części tego konkursu.
Podczas kolejnego etapu, który odbędzie się 9 lutego, zadaniem uczestników będzie dokonanie analizy i interpretacji wylosowanego utworu poetyckiego. Wśród tekstów do omówienia znajduje się 25 wierszy pięciu poetów: Ignacego Krasickiego, Juliusza Słowackiego, Anny Świerszczyńskiej, Czesława Miłosza i Stanisława Barańczaka.
Serdecznie gratulujemy dziewczynom i będziemy trzymać kciuki za powodzenie w kolejnym etapie polonistycznej rywalizacji.
Organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej w czasie ferii.
Szanowni Państwo Rodzice/Opiekunowie, Młodzież, Dzieci!
W okresie ferii zimowych uczniowie i rodzice mogą skorzystać z następujących form pomocy:
- wsparcie oferowane przez Poradnię Psychologiczno Pedagogiczną w Koluszkach (szczegółowe informacje na stronie www.pppkoluszki.pl w zakładce aktualności),
- bezpłatna infolinia 800 080 222,
- poradnia online: zawszejestjakieswyjscie.pl
Ponadto na stronie www.ppp-koluszki.pl w zakładce „Ważne informacje” znajduje się wykaz telefonów do instytucji świadczących pomoc w sytuacjach kryzysowych, w systemie całodobowym.
Dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Koluszkach
mgr Aleksandra Balcerak
Informacja Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Koluszkach o formach wsparcia dla rodziców i uczniów w okresie ferii zimowych
Szanowni Państwo, Rodzice/Opiekunowie, Młodzież, Dzieci
Kwarantanna narodowa to szczególnie trudny okres dla dzieci i młodzież, ze względu na liczne ograniczenia, w szczególności dotyczące kontaktów społecznych, w tym rówieśniczych.
W związku z powyższym w okresie ferii zimowych proponujemy następujące formy wsparcia (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 - 16.00):
- konsultacje i porady telefoniczne :
- PPP w Koluszkach: 44 714 14 54, 513 702 750
- zamiejscowe stanowiska pracy w Rzgowie: 503 924 115
- porady mailowe (pomoc specjalistów):
- poradniakoluszki@gmail.com
Aby usprawnić komunikację z nami prosimy w tytule maila wpisać specjalistę, z którym chcecie się skontaktować:
dyrektor - wsparcie,
psycholog - wsparcie
pedagog - wsparcie
logopeda - wsparcie
fizjoterapeuta – wsparcie- konsultacje/porady stacjonarne - po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu terminu,
- konsultacje/ porady online za pomocą środków komunikacji elektronicznej - po wcześniejszym telefonicznym ustaleniu terminu,
- ciekawe artykuły, materiały dla dzieci i młodzieży, rodziców na stronie poradni www.ppp-koluszki.pl w zakładce „Aktualności” oraz „Dla Nauczyciela/ Rodzica”
Ponadto informujemy, że na terenie placówek odbywają się w kontakcie bezpośrednim diagnozy, zajęcia specjalistyczne zgodnie z ustalonym harmonogramem pracy w podwyższonym reżimie sanitarnym.
Na stronie www.ppp-koluszki.pl w zakładce „Ważne informacje” znajduje się wykaz telefonów do instytucji świadczących pomoc w sytuacjach kryzysowych, w systemie całodobowym.
Z pozdrowieniami
Dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Koluszkach
mgr Aleksandra Balcerak
Z legendą przez Polskę
W pierwszym semestrze uczniowie klasy Ia i IIa realizowali innowację pedagogiczną opracowaną przez wychowawczynie Aleksandrę Jauszewską i Katarzynę Jeziorską „Z legendą przez Polskę”.
Innowacja dotyczy rozwijania wśród uczniów umiejętności czytelniczych, poznawczych, manualnych przy pomocy różnego typu zajęć wzajemnie uzupełniających się: zajęć czytelniczych, kulinarnych, plastycznych, technicznych, muzycznych, tanecznych, zabaw dydaktycznych, zajęć multimedialnych, wycieczek i zabaw z teatrem. Uczniowie „wędrują przez Polskę”, poznając legendy dotyczące poszczególnych regionów. Poznają swój kraj.
Uczniowie klasy I wysłuchali legendy „O Lechu, Czechu i Rusie”, poznali początki państwa Polskiego, jego godła, wykonali sylwety orła i umieścili je na samodzielnie wykonanych drzewach. Następną podróżą z legendą była wizyta u księcia Popiela, którego zjadły myszy. Uczniowie w grupach zbudowali wieże z piankowych puzzli, karimat i kartonów. Koleją wycieczką byłą wizyta w Krakowie i poznanie opowieści o smoku wawelskim i zabawa w teatr cieni. Ostatnią legendą, którą poznały pierwszaki już w czasie zdalnego nauczania była opowieść o toruńskich piernikach Bartłomieju i Katarzynce, która wypiekała pyszne łakocie przyprawione miłością do najbliższych. Zadanie do tej legendy okazało się fantastyczną zabawą, która doskonale wkomponowała się w świąteczny klimat. Dzieci pochwaliły się samodzielnie wypiekanymi piernikami.
Uczniowie klasy II a zadania zaplanowane w ramach innowacji realizowali podczas zajęć z edukacji polonistycznej, muzycznej i plastycznej. Chętnie wykonywali ćwiczenia zawarte w zeszycie ćwiczeń "Historyczne wędrówki po Polsce- spotkania z legendą". Wędrowali szlakiem polskich legend i opowieści, wzdłuż największych rzek- Wisły i Odry. Rozwiązywali zagadki, krzyżówki i rebusy, przechodzili labirynty, wcielali się w role bohaterów i przy okazji świetnie się bawili.
Podsumowanie grudniowych działań w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Jedzie pociąg z daleka”
Mimo nauczania zdalnego, które nie ułatwia przeprowadzania działań związanych z projektem „Jedzie pociąg z daleka”, uczniowie klasy III a wykonali grudniowe zadania. W tym miesiącu trzecioklasiści wybrali się w podróż do naszego zachodniego sąsiada - Niemiec, do kraju, z którego pochodzi piękny, świąteczny zwyczaj ubierania choinki.
Na początku miesiąca poznali życie i twórczość wybitnego niemieckiego kompozytora Jana Sebastiana Bacha. Obejrzeli ciekawą prezentację, w której w żartobliwy sposób przedstawiono dwadzieścia faktów z życia tego znanego muzyka. Rozmowa z wychowawczynią dowiodła, że zapamiętali wiele informacji. Następnie wysłuchali najbardziej rozpoznawalnego utworu Bacha – toccaty i fugi d – moll.
W ciągu kilku przedświątecznych zajęć klasa IIIa poznała braci Grimm – znanych na całym świecie niemieckich baśniopisarzy, żyjących i tworzących przepiękne utwory dla dzieci na przełomie XVIII i XIX wieku, oraz wysłuchali niektórych z nich. Dzieci przypomniały sobie fabuły kilku znanych baśni, takich, jak „Kopciuszek”, „Czerwony Kapturek”, „Królewna Śnieżka” czy „Śpiąca królewna” oraz zapoznały się z tymi mniej popularnymi – ze „Złotą gęsią”, „Jagódką” i „Muzykantami z Bremy”. Tę ostatnią trzecioklasiści zainscenizowali on – line, wcielając się w postacie osła, psa, kota, koguta i zbójców. Wcześniej przygotowali pomysłowe kukiełki bohaterów. Doświadczenie było jedyne w swoim rodzaju – każde dziecko w swoim domu, a wspólna wirtualna inscenizacja. Dzieci postanowiły, że po powrocie do szkoły wystawią baśń jeszcze raz – już blisko siebie, na jednej scenie.
Na zajęciach projektowych online z języka angielskiego uczniowie pisali kartki świąteczne dla kolejarza. Trzecioklasiści własnoręcznie napisali życzenia w języku polskim, angielskim, niektórzy nawet pokusili się, aby to zrobić w języku niemieckim. W kolejnych dniach kartki zostały wysłane do kolejarzy Parowozowni Wolsztyn, Honorowego Patronatu projektu.
Wspólne kolędowanie on – line to nie było lada wyzwanie. Przekonali się o tym też trzecioklasiści, którzy przed świętami Bożego Narodzenia starali się razem zaśpiewać kolędę „Cicha noc”. Niestety, zamiast chóru, słychać było dwadzieścia osobnych głosów. Nie przeszkodziło to jednak w utrzymaniu świątecznego nastroju i w dobrej zabawie.
Jakież było zdziwienie dzieci, gdy dowiedziały się, że „Cicha noc” - utwór większości dobrze znany, pochodzi z Niemiec. Aby przekonać uczniów, że to prawda, wychowawczyni zaprezentowała niemiecką wersję tej kolędy. Jednak najwięcej zainteresowania dzieci okazały słuchając wersji instrumentalnej utworu i oglądając jednocześnie prezentację niemego chóru. Niektórzy trzecioklasiści „migali” razem z wykonawcami, dziwiąc się, że można kolędować bez słów.
Podsumowując – grudniowe działania uczniów klasy III a były następujące:
- Jan Sebastian Bach- poznanie sylwetki kompozytora i wybranych utworów,
- Kartka Świąteczna dla kolejarza- wykonanie i przesłanie,
- Baśnie braci Grimm- poznanie dowolnych baśni, przygotowanie z dziećmi przedstawienia z samodzielnie wykonanymi kukiełkami,
- Kolędowanie- śpiewanie kolędy ,,Cicha noc’’.
6
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ HERBATY W KLASIE 7b
Dzień 15 grudnia stał się doskonałą okazją do świętowania na godzinie wychowawczej w klasie 7b Międzynarodowego Dnia Herbaty. Napój, po który codziennie sięgają miliony ludzi na całym świecie. Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez herbaty, jej smaku i aromatu. Każdy ma swój ulubiony rodzaj, który ceni najbardziej ze względu na szczególne właściwości. Jednak niewiele osób zapewne wie, że herbata poza niezwykłymi walorami smakowymi i aromatycznymi ma także właściwości lecznicze. Magiczny nastrój spokojnego spotkania klasowego i ciepła herbata rozgrzały nas wszystkich, w ten chłodny grudniowy dzień.
CHRISTMAS CHALLENGE!
W okresie przedświątecznym uczniowie klas 1a, 1b oraz 3c zostali zaproszeni przez swoją nauczycielkę języka angielskiego do zabawy językowej w celu utrwalenia i poszerzenia słownictwa związanego ze świętami, tradycjami bożonarodzeniowymi, czy zimą. Dzieci rozwiązywały zadania przewidziane na każdy dzień, na karteczkach wrzucały hasło do słoika lub pudełka, które ostatniego dnia dekorowały według własnego uznania. Angielskie wyzwania były rozmaite, trzeba było narysować, napisać, a nawet zaśpiewać piosenkę. Powstały też inne, przepiękne i pomysłowe kalendarze adwentowe.
11
Boże Narodzenie 2020 - życzenia świąteczne
Świąteczne wyzwanie z języka hiszpańskiego
Od 1 do 24 grudnia uczniowie klas ósmych brali udział w świątecznym wyzwaniu z języka hiszpańskiego. Codziennie wykonywali zadanie z kalendarza adwentowego, który otrzymali od nauczycielki pani Malwiny Cicheckiej. Wśród zadań znalazły się ćwiczenia gramatyczne, utrwalające słownictwo a także zadania interaktywne. Uczniowie m.in. opisywali swój dzień, wypisywali nowe słownictwo z hiszpańskich piosenek czy opisywali pogodę. Wyzwanie miało zachęcić do codziennego kontaktu z językiem hiszpańskim, do utrwalenia poznanego materiału a także poznania nowego słownictwa.
Dziękujemy p. Agnieszce Kruszyńskiej, autorce bloga oleedu.pl za wspaniały kalendarz.
Choinki II a
Przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie klasy II a ubierali choinki. Na kartonach z szablonem choinki, wykorzystując różnorodne techniki, według własnych pomysłów stworzyli niepowtarzalne prace plastyczne.
1
Świąteczne animacje
Wesołych Świąt - animacje Zuzanny Świderek i Julii Arndt
Artur i Bartosz w finale ogólnopolskiego konkursu informatyczno-matematycznego „InstaLogik”
Konkurs organizowany jest przez InstaKod Sp z o.o., twórcę programu nauczania, środowiska programistycznego i podręczników informatyki w klasach 4-8 oraz Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów. Honorowym Patronem Konkursu jest Wydział Matematyki Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego.
Celem konkursu jest zainteresowanie uczniów zadaniami logicznymi oraz prostymi zadaniami programistycznymi, oraz zapoznanie z nowym środowiskiem programowania.Do konkursu przystąpiło 3429 osób w dwóch kategoriach: klasy 4-6 oraz 7-8. Pierwszy etap zakończył się 28 października. Wystartowało w nim 5 uczniów klas VI: Patryk Brzęcki, Mateusz Jatczak, Antoni Stompór, Bartosz Bajer z klasy VI b oraz Artur Zieliński z klasy Via.
Do II etapu, który odbył się 12 grudnia 2020 roku zakwalifikowało sie 1714 osób, w tym Artur Zieliński i Bartosz Bajer. Zadania konkursowe drugiego i trzeciego etapu zostały podzielone na zadania matematyczno-logiczne oraz zadania programistyczne w języku wizualnym Assembly. Ogłoszone właśnie wyniki są pięknym prezentem pod choinkę -). Do finału dostali się obaj uczniowie, uzyskując bardzo dobre wyniki.
Finał konkursu 27 marca 2021 roku.
Gratulacje dla wszystkich uczestników i trzymamy kciuki za finalistów!
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Styczeń 2022
- Grudzień 2021
- Listopad 2021
- Październik 2021
- Wrzesień 2021
- Sierpień 2021
- Czerwiec 2021
- Maj 2021
- Kwiecień 2021
- Marzec 2021
- Luty 2021
- Styczeń 2021
- Wszystkie