17 marca 2021 roku – to setna rocznica uchwalenia konstytucji marcowej. Była to pierwsza ustawa zasadnicza II Rzeczpospolitej, a równocześnie pierwsza polska konstytucja, która wprowadzała demokrację parlamentarną. Wszyscy obywatele i obywatelki II RP otrzymali prawa wyborcze. Konstytucja gwarantowała wolność słowa, sumienia, zgromadzeń i stowarzyszeń. Wprowadzała obowiązek nauki dla wszystkich dzieci. Dawała duże swobody mniejszościom narodowym, zamieszkującym wówczas licznie w granicach naszego państwa. Była nowoczesnym dokumentem, stworzonym zaledwie w dwa i pół roku po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Uczniowie klas siódmych, którzy na lekcjach historii uczą się o dziejach II Rzeczpospolitej, upamiętnili tę rocznicę.
Setna rocznica uchwalenia konstytucji marcowej.
- 8
WYJĄTKOWA OSOBA
Każdy człowiek jest wyjątkowy bo jest inny i posiada odmienne cechy charakteru i osobowości. Taką osobę możemy uważać za swój wzór czy idola.
Wyjątkowy człowiek jest jak czterolistna kończyna. Spotykany rzadko, ale daje wiele radości i nadziei na szczęście.
Z okazji Dnia Kobiet (coroczne święto ustanowione w 1910 roku podczas konferencji w Kopenhadze jako wyraz szacunku dla kobiet walczących o równouprawnienie) i Dnia Mężczyzny (zapoczątkowano niedawno, bo w 1999 roku przy wsparciu ONZ jako dzień symbolizujący równowagę płci) Samorząd Uczniowski przygotował konkurs WYJĄTKOWA OSOBA.
Należało przedstawić nam ważną dla WAS osobę oraz w kilku zdaniach napisać za co ją cenicie.
Oto kilka waszych wypowiedzi:
- Moja mama jest osobą niepowtarzalną i niezwykłą. To wspaniała osoba o niecodziennych pomysłach. Jest jedyną i niepowtarzalną przyjaciółką.
- Nasza klasa to jest klasa. We wszystkim jesteśmy inni niż pozostałe klasy. Pomimo wszystko staramy się utrzymać zgodę i harmonię.
- Wyjątkową osobą jest moja wychowawczyni, która nie tylko wykłada polski, ale uczy nas życia.
- Moja przyjaciółka jest wyjątkowa. Zawsze mogę na nią liczyć. Jej poczucie humoru jest niepowtarzalne.
- Mój przyjaciel wykazuje się ponadprzeciętną wiedzą. Jest The Best.
Zwyciężczynią konkursu została uczennica klasy I a - WIKTORIA BZOWSKA.
Piotruś mój młodszy braciszek. Wyjątkowy, jedyny, kochany, zawsze uśmiechnięty. Rozwesela każdy mój dzień, przy nim nigdy się nie smucę. Z nim każdy dzień jest piękny.
GRATULUJEMY !!!
Zosia Szkupińska finalistką Wojewódzkiego Interdyscyplinarnego Konkursu Wiedzy o Filmie i Mediach
10 marca opublikowana została lista uczniów zakwalifikowanych do etapu finałowego Wojewódzkiego Interdyscyplinarnego Konkursu Wiedzy o Filmie i Mediach FILMOWE ŁÓDZKIE – FILMOWE REGIONY POLSKI i wśród dziewięciorga finalistów znalazła się Zofia Szkupińska- uczennica klasy 8b. Warto podkreślić, iż jest to konkurs, w którym uzyskanie tytułu finalisty lub laureata zapewnia dodatkowe punkty w rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.
Aby dotrzeć do finału, należało na etapie rejonowym rozwiązać test, który zawierał pytania dotyczące pięciu filmów: „Poste restante” i „Wszystko może się przytrafić” Marcela Łozińskiego, „Mój rower” Piotra Trzaskalskiego, „Kraj urodzenia” Jacka Bawłuta i „Vabank” Juliusza Machulskiego, a także oskarowych sukcesów Polaków, etyki i rzetelności dziennikarskiej, regionalnych instytucji i tradycji filmowych oraz teoretycznych zagadnień związanych z filmem i prasą.
Gratulujemy Zosi i będziemy trzymać kciuki 15 kwietnia, kiedy to odbędzie się finał konkursu.
Zmiana numeru konta bankowego.
Szanowni Państwo.
Uprzejmie informujemy, iż w Szkole Podstawowej nr 1 w Koluszkach od 01.01.2021r. nastąpiła zmian konta bankowego. W związku z tym prosimy o dokonywanie wpłat za obiady do Banku PKO BP na numer konta: 11 1020 3378 0000 1802 0332 3722
Bogusław Bukowski - Kierownik Świetlicy
II konkurs czytelniczy
26 lutego odbył się kolejny konkurs czytelniczy. Tym razem uczniowie poznawali niezwykłe przygody Fileasa Fogga z książki pt. „W 80 dni dookoła świata” J. Verne. Rywalizacja była bardzo zacięta, ponieważ uczestnicy dokładnie prześledzili losy angielskiego podróżnika i jego przyjaciół.
Wyniki:
I miejsce – Daria Gozdek (klasa 4b)
II miejsce – Marysia Rygiert (klasa 6c)
III miejsce – Alicja Bankowska (6c) i Kacper Stasiak (5a)
Gratulujemy 😊
,,Czas na herbatkę’’- Dzień Kobiet w klasie 3a
Kolejny etap podróży, tym razem z SP nr 1 w Koluszkach przez Niemcy, Francję, Kanał La Manche wprost do wybrzeży Anglii, rozpoczęty!
Po poznaniu przez dzieci wielu osobliwości, zabytków i ciekawostek o Zjednoczonym Królestwie, przyszedł czas na przedstawienie starej angielskiej tradycji, którą jest codzienne parzenie herbaty i picie jej, najlepiej z mlekiem, o godzinie 17.00 - tzw. angielski five o´clock.
Dzień Kobiet był okazją do tego, aby dziewczynki z klasy III a własnoręcznie ozdobiły dla siebie kubeczki. Chłopcy też chcieli mieć pamiątkę z podróży do Anglii, więc wykorzystując swoją pomysłowość, pięknie ozdobili porcelanowe naczynia. Wszystkie dzieci będą w nich pić pyszną herbatkę w czasie polskiego podwieczorku, wyobrażając sobie, że daleko stąd, na wyspach brytyjskich, królowa Elżbieta II w podobny sposób celebruje popołudniowy czas.
Kubeczki trzecioklasistów zachwyciły wzorami i kolorami. Na każdym z nich znalazł się jakiś angielski motyw. Dziewczynki upodobały sobie Big Ben, a chłopcy malowali najczęściej angielskie napisy, flagi oraz inne zabytki.
W takich kubeczkach herbata będzie smakować wyśmienicie!
9
Dzień Kobiet w klasie VII b
Uczniowie klasy VII b na godzinie wychowawczej świętowali Dzień Kobiet. Tego dnia na lekcji było bardzo wesoło, a to za sprawą niespodzianki, którą przygotowali chłopcy dla swojej wychowawczyni i koleżanek z klasy. Po życzeniach, odśpiewaniu tradycyjnego ,,Sto lat’’ i największej atrakcji dnia- prezentacji multimedialnej, z dziewczęcych twarzy uśmiech nie schodził przez calutką lekcję online.
DEUTSCH IST EINFACH
Uczniowie klasy 7c, którzy uczą się języka niemieckiego, przygotowali dla swoich koleżanek i kolegów ćwiczenia w aplikacji Learning Apps utrwalające poznane słownictwo. Prezentujemy prace Pauliny, Wiktorii i Piotrka. Zobaczcie, że język niemiecki nie jest trudny, a jego nauka może być przyjemna!
https://learningapps.org/display?v=p7b03752t21
https://learningapps.org/display?v=ptfq85g9k21
https://learningapps.org/17844198
IX Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny: „Ekolog-Plastyk”
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IX Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym: „Ekolog-Plastyk” odbywającym się w tym roku pod hasłem „POLSKA, JAKIEJ NIE ZNACIE”, „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA – KRAJOBRAZ MEGO MIEJSCA ZAMIESZKANIA”
Główne cele konkursu to:
-upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży zasad ochrony środowiska naturalnego,
-rozbudzanie inwencji twórczej dzieci,
-promowanie dzieci uzdolnionych poprzez prezentację ich twórczości szerszemu kręgowi odbiorców.
Wszystkie prace były bardzo piękne, jednak do etapu ogólnopolskiego można było zgłosić tylko po 5 prac z każdej kategorii.
W kategorii klasy 1-4 wybrano prace następujących uczniów: Wiktor Nawrocki, Lena Ludwiczak, Alicja Kazimierczak, Klara Piechut, Wojciech Kostecki.
Wyłonione do finału prace w kategorii klas 5-8 wykonali następujący uczniowie: Magdalena Szostek, Wiktoria Pietrzyk, Paulina Kubat, Maria Rygiert, Wiktoria Graczyk.
Gratulujemy i czekamy na wyniki etapu ogólnopolskiego.
1
MY DAY- projekt klasy III c
W dniu 2 marca na lekcji języka angielskiego, uczniowie klasy 3c zaprezentowali swoje projekty ,,My Day’’. Trzecioklasiści opisywali obowiązki i typowe czynności wykonywane w ciągu dnia. Do tego wydarzenia dzieci przygotowywały się od dłuższego czasu, poznając słownictwo, liczebniki, godziny oraz utrwalając również dni tygodnia w języku angielskim. Uczniowie opowiadali o porannych czynnościach, godzinach swoich posiłków, nauce w szkole , oraz w jaki sposób spędzają czas wolny.
Głównym celem projektu było motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego w ciekawy i przyjemny sposób, budzenie i rozwijanie wśród uczniów zainteresowań tym językiem. Nie mniej ważne było: utrwalenie i wzbogacenie leksyki, praca nad poprawną wymową, przygotowanie uczniów do publicznych wystąpień- przezwyciężenie tremy i stresu.
4
Program Młodzi w akcji +
Dziewięcioro uczniów klasy 8b: Weronika Marczyk, Julita Ratajska, Weronika Witczak, Mateusz Dymowicz, Szymon Jóźwik, Alan Maciejewski, Igor Olewiński, Karol Skibiński i Wiktor Szefer zostało zakwalifikowanych do udziału w programie „Młodzi w akcji +”, którego celem jest przygotowanie młodzieży do przeprowadzenia działania na rzecz klasy, szkoły lub społeczności lokalnej.
2 marca odbyło się spotkanie inauguracyjne, podczas którego wykład dla uczniów biorących udział w programie oraz dla ich opiekunów poprowadził Rzecznik Praw Obywatelskich profesor Adam Bodnar.
Podkreślił on, jak ważne dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego są działania podejmowane przez młodych, którzy niejednokrotnie swą kreatywnością i aktywnością potrafią zawstydzić dorosłych.
W ramach Programu „Młodzi w akcji+” uczniowie będą uczestniczyli w kursie internetowym, w trakcie którego będą rozwijali swoje kompetencje liderskie i będą uczyli się dyskutować na trudne tematy, a także wezmą udział w dwóch szkoleniach, podczas których zaplanują swoje działanie na rzecz społeczności lokalnej. Zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli Centrum Edukacji Obywatelskiej przygotowało również szereg wykładów i webinariów, np. nt. "Bezrefleksyjność - o niesłuchaniu, gdy słuchamy" czy "Efekt kameleona, czyli o psychologii naśladownictwa".
Wszystkie te działania zakończą się konferencją podsumowującą - Ogólnopolską Prezentacją „Młodzi w akcji+”. Zainteresowani uczniowie będą mieli również możliwość wzięcia udziału zajęciach Letniej Szkoły Demokracji.
Lekcja wf – interaktywnie!
Czy zajęcia wychowania fizycznego mogą być interaktywne? Otóż tak, przekonali się o tym uczniowie klasy 1C, którzy podczas zajęć wf korzystali z dywanu interaktywnego w szkolnej świetlicy. Podczas lekcji były gry i zabawy rozwijające motorykę dużą, koordynację ruchową, spostrzegawczość oraz szybkość reakcji.
8
MISTRZ MATEMATYKI
W dniu 22 lutego 2021 r. na zajęciach świetlicowych odbył się konkurs matematyczny: „Mistrz matematyki”, skierowany do uczniów z klas I - III. Celem konkursu było zachęcenie dzieci do podejmowania niestandardowych wyzwań, pogłębianie umiejętności i wiedzy z zakresu matematyki, pobudzenie do twórczego myślenia oraz rozwijanie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktyce.
Zadania konkursowe były przeprowadzone w trzech kategoriach wiekowych w formie pisemnej. Każdy z uczestników miał do wykonania część otwartą dostosowaną do poziomu rozwoju dziecka oraz zadania z zakresu logicznego myślenia. Tytuł „ Mistrza matematyki” na poziomie klas I, II i III otrzymali następujący uczniowie: Kornelia Hamernik I b, Jan Urbańczyk IIa , Jakub Białek IIIc. Uczniowie wykazali się dużą znajomością matematyki. Poziom wiedzy był naprawdę wysoki. Uczniowie, którzy zdobyli najwyższą liczbę punktów otrzymali nagrody i dyplomy.
Ciekawi ludzie wokół nas
Od pierwszych dni lutego uczniowie z klasy I c pracowali nad realizacją projektu „ Ciekawi ludzie wokół nas”. Efekty swojej pracy dzieci zaprezentowały dnia 22 lutego 2021 r. Dzięki Mateuszowi poznaliśmy jego dziadka - wybitną postać związaną ze światem sportu - uczestnika igrzysk olimpijskich, zdobywcę wielu medali na mistrzostwach świata, Europy i Polski, a także międzynarodowego sędziego sportowego w dyscyplinie podnoszenia ciężarów. Wśród ciekawych ludzi znalazła się też Martyna Wojciechowska – podróżniczka i pisarka, a także George Lucas – twórca Gwiezdnych Wojen. Wyjątkowymi osobami według pierwszaków okazały się osoby z ich najbliższego otoczenia: mamy, ojcowie, bracia i wujkowie. Wśród wyróżnionych znaleźli się też lekarze oraz nauczyciele gry na instrumencie i instruktorzy tańca. Z wielką przyjemnością oglądaliśmy prezentacje multimedialne, „ spotkaliśmy się” z lekarzem okulistą, podziwialiśmy plakaty, wytwory pracy, trofea sportowe, zdjęcia i rysunki. Celem projektu było propagowanie wzorowych postaw, rozwijanie kreatywności i wdrażanie uczniów do samodzielnej pracy.
11
Wesołe bałwanki
W lutym w świetlicy szkolnej odbył się konkurs plastyczny pod hasłem: „Wesołe bałwanki”. W konkursie brali udział uczniowie z klas I-III. Celem konkursu było rozwijanie umiejętności plastycznych. Prace należało wykonać dowolną techniką na kartkach bloku rysunkowego. Dzieci stworzyły niepowtarzalne uśmiechnięte bałwanki. Wyłonione zostały najlepsze prace plastyczne.
Wyniki konkursu:
I miejsce –Cholewińska Zuzanna 3a
II miejsce – Myćkowska Maria 1a
III miejsce – Iwo Truszczyński 1a
Wyróżnienie: Lena Ludwiczak 1c,Natalia Wasilewska 1a,Amelia Zawadzka 1c Julia Arendt 2a,Nina Woźniak 3b, Gabriela Przybysz 1a, Lena Długosz 1a,Katarzyan Róg1a, Kornelia Hamernik 1c, Nikodem Miazek 1a,Klara Piechut 1c, Marcelina Wysokińska 1a, Igor Wieczorek 1a, Antoni Feld 1a, Mateusz Jeziorski 1a, Emilka Gralewska
Zwycięzcy konkursu zostaną uhonorowani dyplomami i słodkimi upominkami.
W szkole nie można się nudzić..
W szkole nie można się nudzić, w szkole może wiele się zdarzyć, w szkole zawsze jest wesoło! Uczniowie klasy I a podsumowują kolejny miesiąc nauki stacjonarnej: dzień układania puzzli, zabawy na śniegu, bal karnawałowy, nauka liczenia poprzez zabawę z kręglami, zabawa w teatr, dzień naleśnika.
10
Szkoła to nie tylko nauka…..
Przedostatni tydzień lutego był pełen atrakcji dla dzieci z klasy I C. Rozpoczął się walentynkami, co wiązało się z robieniem sobie przyjemności. Nie mogło zabraknąć czerwonych serduszek, słodyczy, laurek. Kolejny dzień to zabawa karnawałowa, a więc piękne stroje, poczęstunek i zabawy przy muzyce. Następnego dnia uczniowie tropili ślady na śniegu i przekonali się, że obserwacja przyrody jest niezwykle ciekawa. Kolejny dzień to zabawa w teatr. Pierwszaki w zabawny sposób przedstawiały przygody Czerwonego Kapturka i zrozumiały, że zawsze trzeba słuchać rodziców, a pod postacią nieznajomego może czaić się „zły wilk”. Tydzień zakończyły przygodą z programowaniem, dzięki grze edukacyjnej „ Scottie Go!”. Pierwszaki doskonale wiedzą, że szkoła to nie tylko nauka, ale także świetna zabawa.
3
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
KOTY, KOTKI, KOCURKI
Światowy Dzień Kota, został ustanowiony po to, aby podkreślić znaczenie obecności kotów w życiu człowieka.
Koty już dawno skradły nasze serca i na stałe zagościły w domach. Obecnie koty są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych. Powstało wiele ras, które różnią się m.in. wielkością i umaszczeniem.
Światowy Dzień Kota obchodzony jest w Polsce od 2006. Pomysłodawcą usankcjonowania tego święta w naszym kraju był Wojciech Albert Kurkowski, inicjator akcji "Rasowce - dachowcom".
Z okazji przypadającego 17 lutego Dnia Kota Samorząd Uczniowski zachęcił naszych uczniów do pochwalenia się swoimi pupilami. Odzew był bardzo duży, a przy każdym nadesłanym zdjęciu trudno było nie zamruczeć...
Oto galeria zdjęć
31
Uczniowie naszej szkoły pomagają chorej Mai
Od wielu miesięcy trwa walka o życie małej Mai Kwiatkowskiej, chorej na rdzeniowy zanik mięśni - SMA.
W Szkole Podstawowej nr 1 w Koluszkach są także dzieci, które przyłączają się do akcji pomocy dla Mai.
W koluszkowskim Studiu „MANIA” powstał spot reklamujący zbiórkę pieniędzy na ratowanie Mai, do którego swojego głosu użyczyła uczennica kl. 1A – Ewa Myćkowska. Swoich sił w dubbingu próbowały również Marysia Myćkowska i Marta Kaczmarek z kl. 1a.
W akcję pomocy dla Mai włączyła się także cała klasa 1c zakupując w ostatki pączki od cukierni "Przystanek Pączek", którego właściciele dochód przeznaczyli na pomoc dziewczynce.
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Lipiec 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Styczeń 2022
- Grudzień 2021
- Listopad 2021
- Październik 2021
- Wrzesień 2021
- Sierpień 2021
- Czerwiec 2021
- Maj 2021
- Kwiecień 2021
- Marzec 2021
- Luty 2021
- Styczeń 2021
- Wszystkie