W kwietniu uczniowie klasy 3a udali się na północ Europy – do Danii. Poznali jej położenie, kształt państwa, flagę oraz stolicę.
Pierwszym przystankiem było Odense – niewielkie miasto na duńskiej wyspie Fionia. To w nim urodził się i mieszkał przez długi czas znany na całym świecie baśniopisarz Hans Christian Andersen. Oglądając zdjęcia z wycieczki, którą klika lat temu odbyła do Odense ich wychowawczyni, oraz słuchając opowieści i wrażeń z tej podróży, lepiej poznali pisarza – jego życie i twórczość. Wirtualnie zwiedzili Muzeum Andersena, po śladach baśniopisarza przemierzyli uliczki Odense, przystanęli na chwilę pod pomnikiem znanego Duńczyka.
W ciągu kolejnych dni dzieci poznały kilka baśni Andersena. Były to: „Nowe szaty cesarza”, „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Słowik”, „Len”, „Stokrotka”. Po wysłuchaniu oraz obejrzeniu w języku angielski ,,The Ugly Duckling’’- „Brzydkiego kaczątka” trzecioklasiści zgodnie stwierdzili, że tolerancja i szacunek dla osób różniących się od innych są bardzo ważne.
W czasie podróży do Odense, poznając życie Hansa Christiana Andersena, uczniowie klasy III a, zauważyli, że to właśnie w kwietniu przypada rocznica jego urodzin. Z tej okazji postanowili przygotować kartki urodzinowe dla tego znanego i lubianego baśniopisarza. Życzyli w nich Andersenowi pogody ducha, radości, inwencji twórczej. Podziękowali za piękne baśnie, które zawsze mają pouczający przekaz. Prace były bardzo pomysłowe - kolorowe, pięknie ozdobione, ilustrowane postaciami z utworów duńskiego baśniopisarza. Na wielu kartkach znalazł się portret jubilata – Hansa Christiana Andersena. W czasie ich tworzenia dzieci słuchały piosenek o jego baśniach.
Trzecioklasiści na pewno nie raz sięgną jeszcze po utwory Andersena, a on sam będzie dla nich inspiracją do działań i dowodem na to, że mimo przeciwności losu, trzeba dążyć do celu.