• Spotkanie na Olimpie

          •  3 grudnia uczniowie klasy 5b zakończyli omawianie mitów greckich. W ramach podsumowania przebrali się za wybranego boga. Przygotowali strój, atrybuty i dokonali krótkiej prezentacji. Na koniec boski orszak udał się z wizytą do Dyrekcji Szkoły. To był niezapomniany dzień :)

          • Długa przerwa z zanieczyszczeniami

          • Listopad to intensywny czas na lekcjach chemii dla siódmoklasistów. Uczniowie poznawali składniki powietrza i pochylili się nad problemem zanieczyszczeń powietrza i jego wpływie na ludzi i środowisko. Efektem ich pracy była akcja ekologiczna pt. "Długa przerwa z zanieczyszczeniami", zorganizowana w ramach OGÓLNOPOLSKIEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO „EKO-SZKOŁA”. Podczas przerw obiadowych na ekranach, na korytarzach szkoły była wyświetlana prezentacja multimedialna, z którą zapoznali się Uczniowie i Nauczyciele SP1 poszerzając swoją wiedzę na temat m.in. przyczyn i skutków zanieczyszczeń powietrza (smogu, kwaśnych deszczy, dziury ozonowej i efektu cieplarnianego). Bardzo dziękujemy WSZYSTKIM, którzy zapoznali się z naszą pracą.
            KLASA VIIA i J. Waszczykowska

          • Z pamiętnika Uczennicy klasy IV c

          • Drogi Pamiętniku,

            To ja, Tosia, a to moje wspomnienie andrzejkowe…

            Mimo, że była dopiero 17.00 na dworze było już ciemno. Weszliśmy do szkoły, na korytarzu były przygaszone światła, na jego końcu dostrzegliśmy czerwone światełko. Poszliśmy w jego stronę, a tam, w drzwiach klasy czekała na nas nasza Wychowawczyni. Muzyka z Harrego Pottera grała tak realistycznie, jak gdybyśmy u niego byli na podwieczorku. Weszliśmy do klasy. Tam również było ciemno i paliły się kolorowe lampki, na tablicy był zamek Hogwart pogrążony w śnieżnej zawiei, a kilka osób czekało w ławkach na resztę. Gdy wszyscy już byli, ustawiliśmy ławki w jeden stół i zaczęła się zabawa. Najpierw były ciasteczka z wróżbą przygotowane przez Jagodę. Michał zjadł swoją pierwszą wróżbę, na której było napisane: „Niedługo będziesz miał/a bliski kontakt z kosmitami”. Następnie była słodka i słona uczta, jak w Hogwarcie. Mimo, że nasza Wychowawczyni jest zwolenniczką zdrowego odżywiania, to jednak tego dnia było wszystko o czym marzyło każde dziecko. Ale takie rzeczy tylko w 4C. Podczas Andrzejek przygotowaliśmy gry. Tobiasz przygotował rzut skórką od jabłka.  Jeśli rzucone skórki przypominały „S” to żona/mąż lub dziewczyna/chłopak rzucającej osoby będzie mieć imię na tą literę. Oliwia przygotowała kalambury. Były 3 poziomy trudności zielony-łatwy, żółty-średni, czerwony-trudny. Gra była dla wszystkich dużym wyzwaniem, ciężko się pokazywało i zgadywało. Ja przygotowałam zgadywankę. Polegała na odgadywaniu za pomocą dotyku przedmiotów ukrytych w pudełku. Było sporo zabawy! Julita zrobiła wróżby w pudełeczkach, były bardzo ciekawe. Nasza Pani przygotowała karty z wróżbami. Były tak zabawne, że nie mogliśmy przestać się śmiać. Na zakończenie naszego wieczoru Andrzejkowego czekały nas jeszcze dwie niespodzianki. Wyszliśmy na dwór, gdzie właśnie spadł pierwszy śnieg.  Pani poczęstowała nas piccolo. Rozlała trochę napoju na śnieg, a ten stał się różowy i buzował. W szampańskich nastrojach wróciliśmy do swoich domów.

          • MOJA SZKOŁA – konkurs plastyczny SU z okazji jubileuszu szkoły

          • W tym roku szkolnym Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Koluszkach obchodzi jubileusz 110 – lecia istnienia. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs plastyczny dla uczniów klas I – IV ,,MOJA SZKOŁA”. Celem konkursu było uczczenie jubileuszu szkoły; pogłębienie poczucia tożsamości ze szkołą, promowanie obchodów jubileuszu szkoły.

            Na konkurs wpłynęło bardzo dużo ciekawych prac. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wyłonili zwycięzców.

            I miejsce – Iwo Truszczyński 2a

            II miejsce – Lena Długosz 2a

            III miejsce – Natalia Wasielewska 2a

            Wyróżnienie – Zuzanna Ćwik 2a i Aleksander Ćwik 2a

            Gratulujemy !!! Samorząd Uczniowski

            Wszystkie prace konkursowe są zaprezentowane na tablicy Samorządu Uczniowskiego oraz na stronie internetowej szkoły.

            Dziękujemy za udział w konkursie.

          • Podsumowanie listopadowej podróży przez kontynenty klasy 2a

          • Pierwszym listopadowym zadaniem drugoklasistów było wykonanie pocztówek wielkiego formatu z wybranych krajów europejskich: z Polski, Włoch, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii. Uczniowie wykazali się ogromnymi talentami plastycznymi. Opowiadali o ciekawych miejscach, które warto zobaczyć w wybranych krajach. Efekty były imponujące!

            Nauczyli się również nazw tych krajów w języku angielskim.

            Skoro podróż po Europie, to nie mogło zabraknąć akcentów z naszego kraju. Uczniowie poznali podstawowe kroki i figury polskiego tańca narodowego- krakowiaka. To zadanie przysporzyło wiele nowych wrażeń. Wymagało wiele wysiłku i ćwiczeń.

            Kolejnym zadaniem projektowym było wykonanie korali dla Europy. Drugoklasiści misternie wykleili, wycięli, pokolorowali i nawlekli na wstążkę ponad 40 europejskich flag. Na koniec odbył się konkurs na odgadywanie symboli narodowych. Zwyciężyła Marcelina Wysokińska. Kolejne miejsca zajęły: Marta Kaczmarek i Elizbeth Michael. Dziewczyny górą!

            Na zajęciach języka angielskiego, drugoklasiści wykonali Syriusza, w wielu odsłonach. Uczniowie mogli zdecydować, w jakich barwach zaprezentują swego przyjaciela, a następnie odgadywali z jakiego kraju pochodzi bohater kolegów i koleżanek! Wykonane maskotki Syriusza odtąd zdobią salę lekcyjną i przypominają o wspólnocie wszystkich krajów europejskich.

            W przyszłym miesiącu drugoklasistów czeka podróż przez Antlantyk do Ameryki Północnej.

          • Andrzejki w 6a

          • Uczniowie klasy 6a przygotowali w grupach wróżby andrzejkowe. Były ciasteczka, galaretek i babeczek z wróżbami,  serca z imionami wybranek i wybranków, wróżenie z fusów, wybór zawodu, co Ci przyniesie los itp. Oczywiście nie zabrakło zabawy z butami. Wszystko po to, aby miło i radośnie spędzić ze sobą czas.

          • CZAR ANDRZEJKOWYCH WRÓŻB

          • W świetlicy szkolnej uczniowie poznali tradycje związane z zabawą w przepowiadanie przyszłości.
            Dawniej wróżby andrzejkowe traktowane były poważnie. Miały one magiczną moc. Pozwalały poznać przyszłość.
            Są one kojarzone z imieniem Świętego Andrzeja, jednego z dwunastu apostołów. Był on podróżnikiem, który dotarł aż na daleką północ.

            W naszej świetlicy uczniowie ,,podróżowali” między stołami, przy których czekali na nich wróżbici. Przepowiadali przyszłość poprzez ,,Magiczne liczby”, ,,Kolory”, był też ,,Zaczarowany krąg”. Nie mogło zabraknąć wróżby wskazującej imię przyszłej dziewczyny, chłopaka oraz wróżby płynącej z daty urodzenia.

            Wróżby andrzejkowe dostarczyły mnóstwo radości, a jednocześnie poszerzyły horyzonty wiedzy na temat rodzimych, staropolskich zwyczajów.

          • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA – w świetlicy SP1 Koluszki

          • Od 2002 roku 25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia w Świetlicy Szkolnej SP1 w Koluszkach przypomniano uczniom, że Pluszowy Miś jest najwierniejszym przyjacielem dzieci i jedną z najpopularniejszych zabawek na świecie. To właśnie z tej okazji został zorganizowany konkurs plastyczny „Najładniej ozdobiony miś”. W konkursie wzięły udział dzieci z klas I-IV. Spośród wszystkich prac komisja wyłoniła misiowych zwycięzców:

                    I miejsce: Jagoda Żyłka 1c

                    II miejsce: Katarzyna Róg 2a

                    III miejsce: Łucja Kaczorowska 3b

                    Wyróżnienia: Wiktoria Bzowska 2a ,Maja Milewska 3b       

            Ogromną radość sprawiły także uczniom zdjęcia w masce misia.  Wszystkie chętne dzieci  zrobiły sobie pamiątkową fotografię.

            Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zachęcamy do udziału za rok.

          • TEDDY BEAR DAY- Dzień Pluszowego Misia na lekcjach języka angielskiego

          • 25 listopada, na języku angielskim w klasie 1a, 1b  oraz 2b głównym bohaterem zajęć  był oczywiście Teddy Bear. Pierwszaki nazywały ‘’parts of the body’’- części ciała misia. Drugoklasiści tworzyli dłuższe wypowiedzi. Wszyscy  uczniowie przygotowali piękne misiowe portrety!

          • SZKOLNY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

          • 21 listopada 2021 roku obchodziliśmy Szkolny Dzień Życzliwości.

            Był to dzień wyjątkowy, pełen uśmiechów, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji. Nasze sale lekcyjne zostały udekorowane gazetkami na temat życzliwości, wesołymi minkami, cytatami itp. wykonanymi własnoręcznie przez uczniów.

            W Dniu Życzliwości, nauczyciele na godzinach wychowawczych skupili się na indywidualizacji pracy z uczniem w odniesieniu do kształtowania pożądanych postaw i wychowania do wartości, zwracali uwagę na problem braku życzliwości i tolerancji wśród dzieci i młodzieży.

            Były realizowane działania profilaktyczne mające na celu: kształtowanie postawy życzliwości, akceptacji i tolerancji wobec drugiego człowieka.

            Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale osobom przebywającym w naszym otoczeniu.

            BĄDŹMY ŻYCZLIWI NA CO DZIEŃ!!!

            Wszystkim, którzy uświetnili swoimi pomysłami i pracą Szkolny Dzień Życzliwości serdecznie dziękujemy.

            Udowodniliśmy, że życzliwość jest w modzie. Jeśli będziemy używać takich materiałów jak przyjaźń, miłość, szacunek, zrozumienie i akceptacja to życzliwość i tolerancja będzie niezmienna i ponadczasowa.

            Koordynatorem akcji był Samorząd Uczniowski przy współpracy wychowawców.

          • „Kolory emocji”

          • Nie ma złych, czy dobrych emocji, wszystkie są potrzebne. Ważne , by nauczyć się wyrażać je w sposób akceptowalny, by nikogo nie  urazić, nie skrzywdzić – takim przesłaniem uczniowie klasy 3b rozpoczęli realizację innowacji pedagogicznej pt. „Kolory emocji”. Na pierwszych zajęciach dzieci w formie zabawowej rozróżniały i nazywały poszczególne emocje, pokazywały je za pomocą mimiki, gestów, wykonywały różne ćwiczenia interaktywne, próbowały odpowiedzieć na pytanie , skąd  się biorą, czy są potrzebne? Na zakończenie  zajęć dzieci w grupach wykonały portrety poszczególnych emocji. Zabawa była przednia, emocje sięgały zenitu!

          • Dzień Kredki w Świetlicy SP nr 1 w Koluszkach

          • „Kolorowe kredki w pudełeczku noszę. Kolorowe kredki, bardzo lubią mnie!
            Kolorowe kredki, kiedy je poproszę, namalują wszystko, to co chcę!”

            Dziś dzień w świetlicy zaczął się od wysłuchania piosenki pt. „Kolorowe kredki” oraz segregowania kredek: układania ich od największej do najmniejszej, od najjaśniejszej do najciemniejszej. Następnie uczniowie obejrzeli krótki film, z którego dowiedzieli się, że kredki mogą być wykonane z kolorowej pasteli, węgla drzewnego, kredy lub innego materiału. Można je podzielić na ołówkowe, świecowe, akwarelowe, artystyczne i pastelowe. Dzieci otrzymały rysunki konturowe do pokolorowania i pomysłowo ozdabiały je różnymi kolorami. Przy pomocy różnych technik wykonali piękne kredki, które ozdobiły świetlicową  galerię prac. Wykonane prace zostały nagrodzone dyplomami.

          • W świetlicy szkolnej zamieszkały Plastusie.

          • Uczniowie spędzający czas w świetlicy szkolnej obejrzeli film o plastelinowy ludziku. Wielu z nich przeczytało także powieść Marii Kownackiej pt.,,Plastusiowy Pamiętnik”. Sympatyczny, rezolutny bohater wzbudził w nich wiele pozytywnych emocji. Chętnie opowiadają o jego przygodach, mieszkaniu w piórniku Tosi. Planują, tak jak Plastuś napisać pamiętnik. Stoi przed nimi poważne wyzwanie, ale skoro przyjaciel Tosi sobie poradził, to oni też. Aby podołać zadaniu, oglądają, czytają różne pamiętniki. Zwrócili się z prośbą do osób starszych, by pokazali im swoje zapiski. Mnóstwo radości wywołały wpisy zaczynające się od słów ,,fiku miku i już jestem w Twoim pamiętniku”, czy ,, na górze róże, na dole fiołki…”. Były także pamiętniki, które są zapiskami ważnych wydarzeń.

            Na początek działań wykonali z plasteliny podobizny ulubieńca Tosi. Była to wspaniała praca twórcza, rozwijająca umiejętności manualne, rozbudzająca odczucia estetyczne.

            Wszystkie Plastusie wykonane przez uczniów są wspaniałe, ale na szczególną uwagę zasługują ulepione przez: Ninę Woźniak z kl. IIIb, Maję Boberek z kl. Ib, Daszę Platoshynę z kl.Ib, Natana Tylmana z kl.IIIb, Maję Zientarę z kl. Ia, Zuzię Wysokińską z kl.VIa, Marysię Jendrzejewską z kl.IIIb, Emilkę Gralewską z kl. IIIb, Gabrysia Jakiela z kl.IIb, Julkę Arndt z kl.IIIa, Monikę Witczak z kl. IIIa.

            Warto obejrzeć galerię zdjęć.

            Wkrótce uczniowie będą mieli własnego,,Milusińskiego”, który będzie obserwował ich poczynania .

            Innowację pedagogiczną pt.,,Rozszerzona rzeczywistość , czyli magia w świetlicy szkolnej” prowadzi Jolanta Dąbrowska

          • ,,Czy można uniknąć zarażenia koronawirusem?”

          • ,,Czy można uniknąć zarażenia koronawirusem?”

            Pod taki hasłem odbywają się zajęcia profilaktyczne prowadzone w klasach I-II.

            Uczniowie poznają na nich objawy groźnej choroby COVID 19. Wiedzą, że nie można bagatelizować takich objawów jak gorączka, kaszel, zanik smaku i węchu, ogólne osłabienie. Potrafią udzielić pouczania osobom, które nie zachowują koniecznego reżimu sanitarnego.

            Po zajęciach uczniowie zwracają większą uwagę na częstotliwość i prawidłowy sposób mycia dłoni. Wiedzą, że główną drogą przenoszenia niebezpiecznego wirusa jest kichanie, kasłanie, dotykanie brudnych powierzchni, przedmiotów, wspólne gryzienie np. jabłka, kanapki. Każdy uczeń powinien zawsze mieć i używać chusteczek higienicznych.

            Do najważniejszych działań profilaktycznych należą sposoby ochrony przed koronawirusem. Uczniowie na pierwszym miejscu wymienili szczepienia. Wielu z nich z dumą mówiło, że cała rodzina przyjęła szczepionkę. Inni obiecali zachęcić do tego rodziców, dziadków.

            Dzieci noszą maseczki ochronne, myją i dezynfekują ręce, zachowują bezpieczną odległość, wietrzą sale w czasie przerw śródlekcyjnych. Unikają podawania dłoni na powitanie. Wiele radości sprawiło im ćwiczenie powitania poprzez dotykanie łokciem oraz tzw. ,,żółwik”.

            W celu utrwalenia przekazywanych treści, uczniowie wykonali ilustracje związane z ochroną dróg oddechowych i prawidłową higieną rąk. Wszyscy otrzymali chusteczki higieniczne, które powinny być w codziennym wyposażeniu plecaka. Sponsorem chusteczek jest firma ,,Jastrzębowski” z Koluszek.

            Zajęcia przygotowała i prowadziła Jolanta Dąbrowska.

          • Międzynarodowy Dzień Tolerancji.

          • DZIECI CAŁEGO ŚWIATA – konkurs plastyczny Samorządu Uczniowskiego

             Czy wy wiecie, czy wy wiecie, ile dzieci jest na świecie ?

            Kto by to policzyć mógł, tyle serc, i rąk, i nóg?

            A choć dzieci jest tak dużo, wszystkie wspólnej sprawie służą,

            Wszystkie pragną, pragną z całych sił, żeby świat szczęśliwy był.

                                                                                                     J. Brzechwa

            16 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs plastyczny DZIECI CAŁEGO ŚWIATA.

            Celem konkursu było między innymi rozbudzenie świadomości kulturowej i zainteresowania światem u dzieci, promowanie postawy wzajemnego szacunku i życzliwości, kształtowanie postawy otwartości i szacunku dla dzieci ze wszystkich stron świata, rozwijanie umiejętności akceptacji siebie i innych, rozwijanie wrażliwości i wyobraźni plastycznej poprzez kreatywną interpretację tematu oraz doskonalenie umiejętności posługiwania się różnymi technikami plastycznymi.

            Uczniowie zaprezentowali różnorodność prac plastycznych wykonanych ciekawymi technikami. Komisja konkursowa oceniając prace wzięła pod uwagę ich zgodność z tematem oraz estetykę wykonania.

            Wyniki konkursu:

            I miejsce – Wiktoria Tomczyk 2b

            II miejsce – Marta Kaczmarek 2a

            III miejsce – Klaudia Zielińska 4c

            Wyróżnienie – Karina Kozal 2b

            Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

                                                                                                               Samorząd Uczniowski

          • On the farm!- Z wizytą na farmie!

          • Nauka języka angielskiego poprzez zabawę w klasie II a i II b dostarcza dzieciom wiele pozytywnych wrażeń i oczywiście rozwija kompetencje językowe. Tym razem drugoklasiści wybrali się z ,,wizytą’’ na prawdziwe ranczo. W grupach najpierw zbudowali i odpowiednio wyposażyli farmę, która miała stworzyć klimat do ustnych prezentacji, wybranych przez siebie zwierząt. Lekcja języka angielskiego na długo pozostanie w pamięci uczniów!

          • Konkurs Piosenki Patriotycznej

          • W ramach obchodów Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę w naszej szkole organizowany jest Konkurs Piosenki Patriotycznej. W tym roku szkolnym również poszczególne klasy pod opieką wychowawców przygotowały się do udziału w konkursie. Jury w składzie: Pani dyrektor Małgorzata Hejchman, Pan dyrektor Jerzy Pecyna i pan Bogusław Bukowski oceniło muzykalność i warunki głosowe wykonawców, stroje i elementy patriotyczne, zaangażowanie całej klasy oraz ogólny wyraz artystyczny. Ze względu na pandemię konkurs odbył się bez publiczności. Klasy zaprezentowały następujące utwory:

            Klasa IV a- „Kocham Cię Polsko”

            Klasa IV b-„Jestem Polką i Polakiem”

            Klasa IV c-„Warszawskie dzieci”

            Klasa V a-„Piosenka młodego patrioty”

            Klasa V b-„Przybyli ułani pod okienko”

            Klasa V c-„Sen o Warszawie”

            Klasa VI a-„Jedenasty listopada”

            Klasa VI b-„Pierwsza Brygada”

            Klasa VII a- „Taki kraj ”

            Klasa VII b-„Marsz, marsz Polonia”

            Klasa VII c-„Piosenka o Misiu Wojtku”

            Klasa VIII a- „Ojczyzno ma”( nie występowali)

            Klasa VIII b-„Dziś idę walczyć mamo”

            Klasa VIII c-„Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”

            Klasa VIII d- „Piechota”

            Jury, po długich obradach przyznało następujące miejsca.

            I kategoria ( klasy IV-VI)

            I miejsce klasa IV c

            II miejsce klasa IV b

            III miejsce – klasa VI a

            II kategoria (klasy VII – VIII)

            I miejsce – klasa VIII c

            II miejsce – klasa VII c

            III miejsce- klasa VIII d

            Indywidualne wyróżnienia otrzymała Anna Jagiełło z klasy Vc i Krystyna Lewandowska z klasy VIa.

            Gratulujemy!

          • "KSIĘŻYCOWE OPOWIEŚCI"

          • W imieniu Księgarni Skład Główny zapraszamy na spektakl "KSIĘŻYCOWE OPOWIEŚCI".

            Jest tu bajka afrykańska, żydowska, dwie opowieści zaczerpnięte z mitologii indiańskiej i historia z dalekiego Nepalu. Każda zilustrowana przepiękną scenografią i lalkami autorstwa Katarzyny Samosiej, zadaje uniwersalne pytania i jednocześnie w mądry, zabawny, ciepły, przystępny dla najmłodszych widzów sposób – odpowiada na nie.

            Postacią łączącą wszystkie historie jest Luna, Selene, Sahar, Moon, Czandryma, Miesiąc… tak, tak – nasz Księżyc.

            Czas trwania spektaklu: 45 minut

            Spektakl dla dzieci powyżej 3 lat.

            Bilety w cenie 35 zł dostępne w księgarnia.

            "KSIĘŻYCOWE OPOWIEŚCI" Małe Mi - Wędrowny Teatr Lalek 

          • Narodowe Święto Niepodległości

          • Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Koluszkach
      • 44 7145837
      • ul. Zagajnikowa 12 95-040 Koluszki Poland
      • marokam@interia.pl, jurekpec@gmail.com
      • https://www.facebook.com/sp1koluszki/
      • Andrzej Włodarczyk Kontakt: naslo14@op.pl lub iod@koluszki.pl.
    • Logowanie