• Relaks w Łodzi

          • Klasie 7b wreszcie udało się zrealizować jednodniową wycieczkę do Łodzi, która miała być podsumowaniem pierwszego półrocza. Niestety, pandemia COVID-19 i zdalna nauka uniemożliwiły styczniowy wyjazd, ale siódmoklasiści wraz z wychowawczynią cierpliwie czekali na obiecaną wyprawę. Udało się 9 marca! Pierwszym punktem programu był seans filmowy w Cinema City. Uczniowie sami wybrali film, który chcą oglądać i został on sprowadzony na ich życzenie. Sala kinowa była tylko dla młodzieży z "Jedynki". "Clifford. Czerwony pies" wprowadził wszystkich w bardzo dobry nastrój. Kolejnym punktem programu były dwugodzinne zajęcia sportowe w Parku Trampolin Saltos. Pierwsza godzina była lekcją wychowania fizycznego z instruktorem, panem Czarkiem. Rozgrzewka, nauka upadania, wstawania, skoków i obrotów, a następnie gra w zbijaka sprawiły, że pierwsza godzina minęła bardzo szybka. Zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie drugą godzinę zajęć przeznaczyli na przyjemności, m.in. skoki do basenu z gąbkami. Siódmoklasiści polecają wszystkim takie zajęcia

          • Wizyta u lekarza na lekcjach języka angielskiego

          • W klasie 2a i 2b nauka poprzez zabawę ma na celu wykorzystać słownictwo w praktyce do komunikowania się i reagowania na różne sytuacje w języku angielskim. Na ostatnich zajęciach uczyliśmy się mówić, kiedy coś nas boli, a także, jak zachować się u lekarza. Najpierw utrwaliliśmy i poszerzyliśmy zasób słownictwa związanego z częściami ciała, następnie przedstawialiśmy doktorowi swój problem. Tego dnia na lekcji języka angielskiego było dużo śmiechu i radości mimo, że temat poważny i na całe szczęście to tylko zabawa!

          • Dzień Kobiet w klasie 7B

          • Tradycją klasy 7b jest samodzielne przygotowywanie gier terenowych z okazji różnych uroczystości. Z okazji Dnia Kobiet chłopcy przygotowali podchody, które zostały zakończone w koluszkowskiej "Poczekalni". Tam na wszystkich uczniów czekały pyszne ciasta i smakowite owocowe herbatki. Jednak dotarcie do miejsca spotkania z kolegami z klasy wymagało od dziewczyn pomysłowości i wykazania się różnorodnymi umiejętnościami, m.in. znajomością esperanto, szyfru masońskiego, szachownicy Polibiusza czy też odczytania współrzędnych geograficznych. Zagadkowe wskazówki wyjaśniające dojście do kolejnych punktów wędrówki były oczywiście dobrze ukryte. Ciekawe, czy Wam udałoby się odczytać zaszyfrowane wiadomości? Oto niektóre z zagadek:

            1.Esperanto to język najbardziej rozpowszechniony na całym świecie niebędący językiem urzędowym w żadnym kraju. Wymyślił go w 1887 r. Polak żydowskiego pochodzenia, Ludwik Zamenhof, z zawodu… lekarz okulista. Odczytajcie wiadomość w tym języku:

            Infanojrestastieĝis la aĝo de ĉirkaŭ sep jaroj, infanojludas, lernaskajekkonas la tutanmondon. En Koluszki, apud li estiskonstruitainfanvartejo, do aliru al ..., vi havasalianindicontie!

            2.Szachownica Polibiusza to rodzaj szyfru wymyślony w starożytności. To zaszyfrowana wiadomość:

            22 14 55 24 15 / 52 54 43 54 31 11 43 55 / 31 24 43 44 54

          • Tydzień Języka Ojczystego

          • W czwartek odbył się konkurs recytatorski. Reprezentanci klas deklamowali wiersze M. Konopnickiej. Poziom był bardzo wysoki, uczniowie doskonale przygotowali swoje wystąpienia. Czekamy z niecierpliwością na wyniki

          • ZIMOWY KONKURS FOTOGRAFICZNY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

          • Zima to pora roku, która charakteryzuje się opadami śniegu, mrozem i innymi zjawiskami pogodowymi. To czas lepienia bałwana, jazdy na sankach i nartach, zabaw zimowych oraz pięknych krajobrazów. Ferie to również czas spędzony w gronie najbliższych, to czas poświęcony na realizację własnych marzeń i pasji. W lutym Samorząd Uczniowski zaprosił wszystkich uczniów do udziału w konkursie fotograficznym ,, Ferie w Obiektywie”.

            Celem konkursu było propagowanie wśród młodzieży zainteresowania fotografią oraz wiary we własne możliwości. Wpłynęło wiele ciekawych zdjęć, przedstawiających piękno i urok miejsc wypoczynkowych oraz naszych uczniów na feriach. Uczestnicy konkursu na swoich kadrach przedstawili swoją wizję zimowego wypoczynku.

             Wyniki końcowe konkursu:

            W kategorii klas I – IV

            I miejsce – Maja Ziętara 1a

                               Paulina Pawlak 1b

                                Jowita Śmigiel 1b

                                Sergiusz Śmigiel 3a

            W kategorii klas V – VIII

            I miejsce –  Iga Wieczorek 5a

                                Jakub Krakowiak 6b

                                Alicja Bankowska  klasa 7c

                                    Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie !!!

          • 3 b w bajkowej Mandorii

          • 7 marca uczniowie klasy 3 b odwiedzili park rozrywki Mandoria. Karuzele, roller – coastery, ogromne zjeżdżalnie, strzelnice, szalupy, olbrzymi figloraj, lustrzany labirynt, to tylko niektóre z licznych atrakcji czekających na gości. Piękna renesansowa sceneria , moc atrakcji i pyszne potrawy  spowodowały, że ten dzień na pewno pozostanie na długo w pamięci dzieci. Wszyscy bawili się świetnie.

          • Tydzień Języka Ojczystego

          • Wtorkowy Tydzień Języka Ojczystego odbył się pod hasłem ORTOGRAFIA. Uczniowie klas 4-5 sprawdzali swoją wiedzę ortograficzną w "dyktandzie biegowym", klasy starsze pisały tradycyjne dyktando. Za wszystkich trzymamy kciuki i w oczekiwaniu na wyniki zapraszamy do polonistycznego koła fortuny

          • Tydzień Języka Ojczystego

          • Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej także włączyli się w naszą akcję. Kolorowali literki, które w naszym języku sprawiają dużo trudności.

          • ŚWIETLICOWY KONKURS PLASTYCZNY  „ZDROWO ŻYJEMY, BO WARZYWA I OWOCE JEMY”

          • Uczniowie naszej świetlicy wzięli udział w konkursie plastycznym  „ZDROWO  ŻYJEMY, BO WARZYWA I OWOCE JEMY” w ramach projektu „Trzymaj formę ” i „Szkoły Promującej Zdrowie”. Celem konkursu było kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych, rozwijanie wyobraźni twórczej oraz zachęcanie uczniów do jedzenia owoców i warzyw. Konkurs był tylko dla dzieci chętnych, w każdej grupie wiekowej. Prace konkursowe posłużyły jako element dekoracji stołówki szkolnej. W ocenie komisja brała pod uwagę pomysłowość, precyzyjność i estetykę wykonanej pracy. Komisja konkursowa postanowiła przyznać siedem nagród: Witczak Monika 3a, Ludwiczak Lena 2c, Woźniak Nina 3b, Jendrzejczyk Maria 3b, Kaczorowska Łucja 3b, Kobacka Jagoda 3b, Elizabeth Michael 2a.

            Uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki.

            Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie.

          • Tydzień Języka Ojczystego

          • Od 7 marca rozpoczęliśmy zabawę w ramach Tygodnia Języka Ojczystego. Wszystkie informacje znajdują się na tablicy obok sklepiku. Zachęcamy do wspólnej zabawy

          • Zbiórka darów dla ogarniętej wojną Ukrainy.

          • Szanowni Państwo,

            Szkoła Podstawowa nr 1 w Koluszkach przyłącza się do akcji humanitarnej Fundacji Niezapomniane i Stowarzyszenia Historia Koluszek - zbiórki darów dla ogarniętej wojną Ukrainy.
            W dniach 28 lutego - 4 marca 2022 r. prosimy o przynoszenie darów do gabinetu pedagoga szkolnego (pokój nr 12 na parterze)

            Zbieramy:
            żywność długoterminową, kosmetyki i środki czystości, środki opatrunkowe, materace w opakowaniach, koce, ręczniki i śpiwory.

            Z góry dziękujemy za okazaną pomoc.

          • Nasza Jedynka przepisywała Tolkiena!

          • Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy z okazji  130. rocznicy urodzin J.R.R. Tolkiena zorganizowała akcję „Przepisujemy Tolkiena”, która  polegała na przepisywaniu wybranych fragmentów dzieł tego wybitnego twórcy. W tym niezwykłym przedsięwzięciu uczestniczyło ponad 13 tysięcy osób, nie tylko z Polski, ale również z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Litwy i Czech. Społeczność szkolna „Jedynki” chętnie angażuje się w działania promujące czytelnictwo, więc i tym razem postanowiliśmy dołączyć do grona miłośników książek i kaligrafii. Koordynatorem akcji w Szkole Podstawowej nr 1 była pani Urszula Chachulska-Tomaszczak. Do wspólnych działań włączyli się uczniowie, ich rodziny, a także nauczyciele. Niektórzy wykonywali zadanie indywidualnie, ale powstały również wersje klasowe, rodzinne czy nauczycielskie.  „Jedynka” otrzymała do przepisania fragment „Władcy Pierścieni”. Rękopis  można było ozdabiać inicjałami, ramkami lub rysunkami. Ważne, aby był zachowany format A4 z marginesem bocznym 3 cm, dzięki czemu  odręcznie przepisane teksty zostaną złożone  w jedną niepowtarzalną książkę, którą stworzyli wszyscy biorący udział w akcji. Organizatorzy akcji zakończyli przyjmowanie chętnych do udziału w tym wydarzeniu 8 lutego 2022r. Z niecierpliwością czekamy na możliwość obejrzenia powstałego dzieła!

             

          • Jedynka w projekcie Eko-Szkoła

          • Szkoła Podstawowa nr 1 w Koluszkach włączyła się w tym roku w Ogólnopolski Projekt Ekologiczny Eko-Szkoła i z zapałem realizuje kolejne działania proekologiczne. Celem projektu jest stworzenie sieci placówek, które będą dzielić się pomysłami na to, jak kształtować ekologiczną świadomość młodego pokolenia. Edukacja ekologiczna odbywa się poprzez naukę i zabawę, akcje i konkursy oraz działania w plenerze.

            W trakcie pierwszych tygodni realizacji projektu uczniowie brali udział w zajęciach dotyczących rozpoznawania gatunków drzew i krzewów. Obchodzili Światowy Dzień Drzewa, wykonując prace plastyczne w różnych technikach prezentujące rodzime gatunki drzew i zielniki, uczestniczyli w wycieczkach terenowych. W październiku realizowali krótkie filmy na wojewódzki konkurs „Dbam o środowisko w Łódzkim” pn. „Tworzymy błękitno-zieloną sieć”, a także wykonali cztery makiety budynków obecnych w naszym mieście z dodanymi elementami zielonej architektury. Uczyli się o składzie powietrza i wpływie zanieczyszczeń na środowisko naturalne, wydrukowali swoją ekogazetkę na ten temat i zorganizowali akcję ekologiczną pt. „Długa przerwa z zanieczyszczeniami”. W ramach koła biologicznego mieli okazję robić samodzielnie preparaty mikroskopowe i obserwacje. Klasy czwarte wybrały się do Ogrodu Botanicznego w Warszawie, a klasa druga c wyjechała na edukacyjną wycieczkę do Rogowa, aby móc zaobserwować, jak przyroda zmienia się jesienią. W Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej uczniowie poznawali wybrane gatunki drzew i krzewów oraz zwierząt żyjących w okolicznych lasach. Celem wycieczki było także przybliżenie roli lasu w życiu człowieka. Młodzi ekolodzy z piątych klas budowali komórki zwierzęce, bakteryjne i roślinne, wykonywali te modele z plasteliny, modeliny, styropianu, tektury, kartonu, a nawet z ciasta drożdżowego podanego w formie komórkowej pizzy. Uczniowie klas ósmych bardzo chętnie zaangażowali się w akcje poszerzającą ich wiedzę na temat dbania o powietrze, wodę i glebę. W ramach dodatkowej aktywności na zajęciach chemii przygotowali ulotki informacyjne na temat segregacji śmieci, zanieczyszczeń gleby i wody. Klasy młodsze przygotowały inscenizację dla swoich kolegów pt. „Kogo bał się las?”, tworzyły makiety egzotycznych zwierząt. Uczniowie wykorzystali do ich przygotowania różne materiały odpadowe, jak na przykład: stare pudełka, plastelinę, styropian, liście, kasztany i wiele, wiele innych z pozoru niepotrzebnych rzeczy. Pod koniec roku kalendarzowego klasy siódme wzięły udział w warsztatach mydlarskich. Woskowe tabliczki, sole kąpielowe i zapachowe pralinki oraz mydła były wykonane z naturalnych składników: wosku, suszonych kwiatów, suszonych owoców, przypraw i naturalnych kwiatowo-owocowych zapachów. Grudzień upłynął pod znakiem przygotowań do świąt. Uczniowie wykonali szereg ozdób świątecznych  oraz dekoracji z pudełek po jogurtach, butelek po sokach, nakrętek, tekturowych pudeł, kapsli, słoików, puszek, wytłaczanek na jajka. Pomysłów było tyle ile prac. Okazuje się, że można pięknie ubrać dom na święta, nie wydając przy tym ani grosza. Uczniowie spisali się świetnie i zastosowali zasadę „Nie wyrzucaj — wykorzystaj!”. W styczniu dla chętnych uczniów naszej szkoły odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Parkach Narodowych. Był on okazją do sprawdzenia swojej wiedzy o najcenniejszym dziedzictwie przyrodniczym, jakim są właśnie parki narodowe. W okresie przedświątecznym były też akcje pomocy dla potrzebujących zwierząt, zbiórki karmy, opieka nad zwierzętami w schroniskach, wyprowadzanie psów na spacery przez wolontariuszy, dokarmianie ptaków i wieszanie karmników.

            Wszystkie działania udało się zrealizować przez okres pierwszych pięciu miesięcy, projekt będzie oczywiście kontynuowany również w drugim półroczu. Mamy nadzieję, że uda się przeprowadzić jeszcze wiele ciekawych działań i zrealizować uczniowskie pomysły na bycie "eco-freak’iem", czyli zwolennikiem wszelkich ekologicznych rozwiązań. Warto bowiem, abyśmy pamiętali, że środowisko przyrodnicze, w którym żyje człowiek, jest naszym naturalnym miejscem na Ziemi. My jesteśmy bowiem częścią tej przyrody. Nasze życie i zdrowie zależą od warunków panujących w najbliższych nam ekosystemach. Przebywanie w zanieczyszczonym środowisku przyczynia się do zwiększenia występowania chorób układu oddechowego, zaburzeń układu krążenia, bezsenności, bólu głowy, złego samopoczucia, chorób oczu, reakcji alergicznych ustroju i wielu innych. Co zrobić? Od czego zacząć, aby było lepiej? Trzeba zacząć od „sprzątania” swojego podwórka. Do zatrzymania istniejącego trendu, coraz większej i szybszej degradacji środowiska, potrzebne są głębokie zmiany w świadomości każdego człowieka. Ważne jest, aby od najmłodszych lat edukować społeczeństwo, aby każdemu uświadomić, że jego odpowiedzialne działania mogą przyczynić się do zmniejszenia degradacji naszego środowiska. Miejmy to na uwadze każdego dnia.

            Małgorzata Owczarek — opiekun kola biologicznego

          • Magda Szostek finalistką III Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych

          • 12.02.2022r. odbyła się część ustna okręgowych zawodów III Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych, w której naszą szkołę reprezentowała Magdalena Szostek. Zadaniem uczennicy było dokonanie interpretacji wylosowanego wiersza - jednego z 25 utworów, które należało przygotować do tego etapu rywalizacji.

            Podopieczna pani Małgorzaty Drabik najpierw dokonała interpretacji głosowej wiersza Tadeusza Różewicza „Środek życia”, następnie zaprezentowała swoją interpretację tego tekstu, a w końcowej części odpowiedziała na pytania komisji, której przewodniczącym był profesor Uniwersytetu Łódzkiego – Tomasz Cieślak.

            Odpowiedź Magdy oceniona została na 39 punktów na 40 możliwych do uzyskania i dzięki temu uczennica Jedynki awansowała do finału III Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych, uzyskując, zarówno z tej części, jak i w sumie z trzech części eliminacji (wcześniej ocenie podlegało wypracowanie i test językowy) najlepszy wynik w okręgu łódzkim i ósmy rezultat wśród wszystkich uczestników z całej Polski.

            Tytuł Finalisty III Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego dla Szkół Podstawowych zapewnia już Magdzie zwolnienie z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego oraz przyjęcie do każdej, wybranej przez nią szkoły w całym kraju.

            Finał tych zawodów odbędzie się w dniach 20-23 kwietnia. Trzymamy kciuki i głęboko wierzymy, że ta wyjątkowo uzdolniona polonistka z klasy 7a również w tym etapie odniesie sukces.

             

          • Luty - podróż przez kontynenty uczniów klasy 2a

          • Uczniowie klasy II a w lutym odbyli kolejną podróż przez kontynenty, tym razem udali się na Antarktydę, o której już sporo wiedzieli, bo niedawno omawiali lekturę „Zaczarowana zagroda”. Poznali zwierzęta żyjące na tym lodowatym kontynencie. Wykonali piękną, wspólną makietę.

            W trakcie realizacji zadań o tematyce zimowej drugoklasiści poszerzyli i utrwali zasób słownictwa w języku angielskim. Niezwykle udany okazał się pokaz mody zimowej. Uczniowie stanęli na wysokości zadania i odpowiednio przygotowali niezbędne materiały (włóczki, ścinki materiałów, zniszczone skarpety, brokaty i wiele innych ozdób) do wykonania postaci zimowej. Następnie dokonali jej prezentacji w języku angielskim.

            Ostatnim zadaniem lutowym przed feriami była nauka dwóch piosenek o tematyce zimowej w języku polskim i po angielsku oraz przygotowanie do nich układów ruchowych.

          • „JEDYNKA” WŚRÓD LAUREATÓW KONKURSU „ŚWIAT PIENIĄDZA”

          • Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju była organizatorem ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Świat Pieniądza”.  Udział w projekcie wymagał również przygotowania przez uczestników pracy konkursowej związanej z oszczędzaniem. Warto podkreślić, że konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział 110 szkół z całej Polski. Prace uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach zostały docenione przez jury konkursowe w składzie: Krzysztof Chojecki, nauczyciel i popularyzator matematyki, Paweł Dobrowolski, Dyrektor Biura Analiz PFR S.A. oraz Magdalena Grzankowska, Prezes Fundacji PFR . Koluszkowska „Jedynka” znalazła się w gronie 19 laureatów konkursu „Świat Pieniądza”! Szkołę reprezentowali uczniowie klasy 7b, którzy wzięli udział w projekcie. Wszyscy otrzymali książki „Świat Pieniądza” i zapoznali się z wiadomościami dotyczącymi finansów i oszczędzania. Następnie chętni uczniowie wykonali prace interpretujące hasło konkursu „Oszczędzanie na przyszłość”. Zadaniem uczestników było kreatywne rozwinięcie tego zagadnienia. Organizatorzy konkursu nie narzucali określonej formy pracy. Bartek Środa przygotował plakat promujący oszczędzanie, a Bartosz Bajer zrealizował film edukacyjny, wyjaśniający dlaczego oszczędzanie jest tak ważne. Zapraszamy do obejrzenia ich prac!

            Film: "O oszczędzaniu"

             

          • ZOO ANIMALS na lekcjach języka angielskiego w klasie 1a i 1b

          • Świat zwierząt, to jedno z najbardziej lubianych przez dzieci zagadnień omawianych na lekcjach języka angielskiego. Tak było i tym razem na zajęciach w klasie 1a i 1b. Pierwszoklasiści wybrali się do zoo aby utrwalić wymowę poznanych zwierząt, ale również po to, aby poszerzyć zasób słownictwa. Były piosenki, zabawy podczas których dzieci utrwalały poznane zwroty, takie jak jump, fly , swim, run, walk, jump oraz liczebniki.
            Języka angielskiego uczymy się poprzez zabawę!

          • DBI 2022

          • Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org
             
            Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange
             
            Dzień Bezpiecznego Internetu 2022 obchodzimy 8 lutego..
             
            DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu..

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Koluszkach
      • 44 7145837
      • ul. Zagajnikowa 12 95-040 Koluszki Poland
      • marokam@interia.pl, jurekpec@gmail.com
      • https://www.facebook.com/sp1koluszki/
      • Andrzej Włodarczyk Kontakt: naslo14@op.pl lub iod@koluszki.pl.
    • Logowanie