• Z pamiętnika młodego wolontariusza – koncert charytatywny

          • Jest 16 maja, godzina 8.00 rano,  stoimy przed wejściem do Miejskiego Ośrodka Kultury w Koluszkach. To właśnie tutaj odbędzie się dziś koncert charytatywny  ,,Kropla dobra”, z którego dochód zostanie przekazany na rzecz uchodźców z Ukrainy. Jesteśmy trochę zdenerwowani, w końcu pierwszy raz będziemy wolontariuszami na takiej imprezie. Nie wiemy dokładnie, na czym będzie polegało nasze zadanie, póki co cieszymy się, że nie musieliśmy iść do szkoły. Trwają już pierwsze przygotowania. Pomagamy, jak możemy, nosimy instrumenty, ustawiamy stoisko z własnoręcznie zrobioną biżuterią, uczymy się obsługiwać sprzęt. Wszędzie panuje lekkie zamieszanie, jednak czuć już pozytywną atmosferę i ekscytację.

            Po 9.00 zaczynają docierać pierwsi widzowie, a o 9.30 koledzy i koleżanki z klas 4-6 ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach. Koncert rozpoczyna mały chłopiec z Ukrainy, znaną ukraińską piosenką ludową. Wrażenie jest niesamowite, pierwsze dźwięki zapierają dech w piersiach. Potem wzruszające słowa powitania, zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim, i zaczyna się koncert. Podziwiamy talenty  wokalne uczniów Muzycznego molla. Repertuar jest bardzo różnorodny, każdy może znaleźć  coś dla siebie. Publiczność, z początku lekko onieśmielona, powoli się rozkręca, by podczas występu zespołu rockowego ,,Fobia” eksplodować energią. Jesteśmy zachwyceni, muzyka, światła, efekty wizualne, las rąk z włączonymi latarkami poruszający się w rytm rockowej ballady. WOW!!!! Po muzycznej uczcie czas na pokazy akrobatyczno-taneczne studia Fame Dance. Profesjonalnie wykonane, przez młodsze tancerki, układy na kole i szarfach robią niesamowite wrażenie, a wisienką na torcie jest  występ instruktorki Amelki. ,,To, co dobre szybko się kończy,, - słyszymy ze sceny i całkowicie się z tym zgadzamy. Na szczęście dla nas, za chwilę powtórka z rozrywki, czyli koncert dla Szkoły Podstawowej nr 2. Atmosfera równie wspaniała, publiczność żywo reaguje i dobrze się bawi.

            Pora na podziękowania dla wszystkich, którzy wlali kroplę dobra w serca dotkniętych wojną sąsiadów. To tylko kropla, a jakby całe morze. Cieszymy się, że też mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę, chociaż tyle.

          • Lekcja języka niemieckiego w klasie 2c i 2b

          • Uczniowie klasy 7b pod opieką pani Urszuli Chachulskiej- Tomaszczak  przygotowali ciekawe warsztaty z języka niemieckiego dla swoich kolegów i koleżanek z klasy 2c i 2b. Zajęcia miały na celu przede wszystkim uświadomienie dzieciom, że języka obcego można uczyć się na wiele różnorodnych sposobów. Dzieci poznawały nazwy zwierząt, śpiewały piosenkę, grały w memory oraz wykonywały ćwiczenia interaktywne. Młodzież z klasy siódmej świetnie poradziła sobie w roli nauczycieli. Bardzo miłym akcentem była nagroda dla drugoklasistów w postaci własnoręcznie przygotowanych przez jedną z uczennic przypinek w formie flag niemieckich.

          • I Szkolny Turniej Szachowy

          • W dniu 16 maja w świetlicy szkolnej odbył się I Szkolny Turniej Szachowy.

            Pasjonaci tej królewskiej gry mieli okazję zaprezentować swoje wyjątkowe umiejętności. 
            Do turnieju przystąpiło 19 miłośników szachów. Zmierzyli się w trzech kategoriach: klas I-III, IV-VI i VII-VIII.  Zawody  przeprowadzono w systemie: każdy z każdym po 15 minut rozgrywka. W turnieju obowiązywały zasady Kodeksu Polskiego Związku Szachowego.

            Nagrody zostały przyznane:

            I Grupa: I miejsce  – Alan Starus kl. IIc       

                         II miejsce –Alicja Kazimierczak kl. IIc

                         III miejsce  –  Iwo Truszczyński kl.IIa

             II Grupa: I miejsce– Wojciech Feja kl. Va

                         II miejsce– Bartosz Pacholczyk kl. Vc

                         III miejsce– Karina Rzesiewska  kl.Vc          

             III Grupa: I miejsce– Michał Dziedziński kl. VIIb

                         II miejsce– Piotr Adamski kl. VIIId

                         III miejsce–  Mateusz Malinowski kl.VIIId    

            Większość to jeszcze początkowi gracze, którzy będą dopiero rozwijać swój talent w tym kierunku. Mamy nadzieję, że tegoroczne pierwsze szkolne zawody szachowe staną się dodatkową zachętą dla pozostałych uczniów do zgłębiania tajników gry w szachy. Jest to wspaniała gra, która sprzyja wszechstronnemu rozwojowi: uczy logicznego myślenia, przewidywania, sportowego współzawodnictwa i zdrowej rywalizacji .

             Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.
            Dziękujemy za zaciętą rywalizację, grę fair-play i atmosferę świetnej zabawy!

             

          • Warsztaty edukacyjne na temat zdrowego odżywiania

          • W dniach 10 -13 maja w szkole odbyły się warsztaty edukacyjne dla uczniów klas I-V, którzy od lat uczestniczą w Programie dla Szkół. Jest to program unijny, w ramach którego uczniowie otrzymują owoce, warzywa i produkty mleczne. Warsztaty, organizowane pod patronatem Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, były poświęcone tematyce zdrowego odżywiania, w szczególności diecie bogatej w warzywa, owoce i produkty mleczne.  Celem zajęć było kształtowanie świadomości dzieci w zakresie zdrowego stylu życia, utrwalenie proekologicznych nawyków i zapobieganie marnowaniu żywności.
            Dietetyk Anna Sikorska-Prykowska opowiedziała dzieciom o prawidłowym odżywianiu i zapoznała ich z piramidą zdrowego odżywiania. Po ciekawej części teoretycznej uczestnicy przystąpili do zadań praktycznych. Odpowiednio wyposażeni i fachowo ubrani wykonywali szaszłyki owocowe oraz pyszne i zdrowe koktajle owocowo-warzywne. Przygotowane przysmaki zostały potem ze smakiem skonsumowane. Ciekawe i wartościowe warsztaty bardzo podobały się dzieciom, które aktywnie i z przejęciem w nich uczestniczyły. Podczas warsztatów dzieci  opowiadały o swoich nawykach żywieniowych, zadawały pytania o zasady zdrowego odżywiania, dowiedziały się dlaczego warto zapoznać się z piramidą żywienia oraz jak ważne jest jedzenie 5 posiłków dziennie.

          • Drużyna BRD - Mistrzem Województwa Łódzkiego

          • 13 maja 2022 roku na terenie  Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi - Oddział w Piotrkowie Trybunalskim, odbyły się eliminacje wojewódzkie XLIII  Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

            Drużyna naszej szkoły od lat uczestniczy z sukcesami w tym etapie turnieju. Podobnie było w tym roku. Team „BRD - JEDYNKA” w eliminacjach wojewódzkich OTBRD grupa II tworzyli: Szymon Garbarski, Igor Rzesiewski, Karol Kazimierczak oraz Paulina Kubat. Opiekunem jest Marek Kamiński.
            Uczniowie 19 drużyn, reprezentujący swoje powiaty stanęli przed następującymi zadaniami: test wiedzy oraz skrzyżowań, jazda rowerem po miasteczku ruchu drogowego i torze przeszkód oraz pierwsza pomoc przedmedyczna. W każdej z tych konkurencji nasz drużyna była najlepsza, co oczywiście dało końcowy efekt w postaci 1 miejsca /Mistrz Województwa Łódzkiego/ i awans na Finał Krajowy.
            W klasyfikacji indywidualnej turnieju najlepszy wynik uzyskał Karol Kazimierczak.

            Wielkie gratulacje dla całej drużyny.
            Przed nami Finał Krajowy Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym - Nidzica 1-2.06.2022.
             

          • W świecie robotyki i programowania

          • Uczniowie kl. II b wzięli udział w lekcji programowania przygotowanej przez nauczyciela informatyki pana Marka Kamińskiego. Zapoznali się z podstawowymi zasadami programowania. Poznali robota TRUETRUE zdolnego do wykonywania różnych poleceń. Dzieci z wykorzystaniem kolorowych kart uczyły się programować – kodowały ruch i czynności robota, wyznaczały trasę poruszania się po różnych liniach i w różnych kierunkach i wykazały się twórczym myśleniem kierując robota do określonego celu.
            Lekcja programowania wzbudziła zainteresowanie uczniów. Śledzenie ruchu zaprogramowanego  robota podążającego do wyznaczonego celu wywoływało radość. Robot rozpoznawał linie, kierunki i polecenia. Zajęcia były dla wszystkich wspaniałą zabawą połączoną z nauką.

          • Lekcja przyrody i integracja klasy 4b w Rogowie

          • W ostatni piątek kwietnia klasa 4b wybrała się na edukacyjną wycieczkę do Rogowa.  Była to niejako kontynuacja tematu związanego z lasem i zwierzętami, który bardzo ciekawie przedstawił nam pan leśnik- tato Wojtka, podczas spotkania w szkole. Wizyta w Rogowie zaczęła się od lekcji w Muzeum Lasu i Drewna. Wszyscy otrzymali karty pracy i wypełniali je szukając odpowiedzi w salach muzeum. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w wykonanie zadań. Następnie wszyscy udali się do lasu, aby tam dowiedzieć się kolejnych ciekawych rzeczy z nim związanych. Lekcja przyrody w terenie również podobała się  czwartoklasistom. Ostatnim punktem wycieczki było ognisko z kiełbaskami. Oczywiście nie zabrakło wspólnej zabawy czy śpiewów.

            Jeszcze w szkole uczniowie otrzymali książeczki i wszyscy, którzy rozwiązali leśne zagadki otrzymali upominki w postaci drewnianych puzzli-zwierzątek. Serdeczne podziękowania za nie kierujemy do RDLP w Łodzi.

          •  Jedynka współgospodarzem 10. Ogólnopolskiego Niezależnego Festiwalu Animacji O!PLA

          • W dniach 21- 30 kwietnia w naszej szkole odbyły się pokazy filmów animowanych w  ramach  10. Ogólnopolskiego Niezależnego Festiwalu Animacji O!PLA. Jest to festiwal, w którym jurorami są widzowie. To oni oceniają animacje przygotowane przez swoich rówieśników

            W czasie tych kilku kwietniowych dni filmy obejrzane zostały przez wszystkich uczniów naszej szkoły, a także przez gości ze Szkoły Podstawowej nr 2, z SP z Różycy i Gałkówka, w sumie przez 1020 młodych widzów z klas od pierwszej do ósmej.

            Prezentowane animacje przygotowane zostały w trzech kategoriach wiekowych:

            TERAZ MŁODZI TWÓRCY MAJĄ GŁOS! (10-12 LAT)

            GRUPOWE ANIMOWANE PIERWIOSNKI (12-15 LAT)

            INDYWIDUALNE ANIMOWANE PIERWIOSNKI ( 12-15 LAT)

            oraz TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS (7-9 LAT).

            Po zakończonej projekcji uczniowie klas 4-8 głosowali za pomocą kodów QR, które przekierowywały do formularza oceny filmów online, wysyłanych bezpośrednio do organizatora. Natomiast młodsi widzowie wrzucali kartki z głosami do specjalnej urny. Po podliczeniu głosów okazało się, że  widzom z Koluszek, spośród 8 prezentowanych animacji, najbardziej podobały się filmy: Historyjek na tropie – 145 głosów, Kosmiczny wykop- 126 głosów i Strach- 116.

            11 maja o 19.00 podczas finału online 10. Ogólnopolskiego Niezależnego Festiwalu Animacji O!PLA dowiemy się, jakie filmy widzowie z całej Polski uznali za najlepsze, zarówno w kategorii 7-9, jak i we wszystkich pozostałych.

            Dyrekcja Jedynki oraz koordynator projektu p. M.Drabik mają nadzieję, że O!PLA na stałe wpisze się w tradycję naszego miasta i gminy, bo tegoroczne pokazy cieszyły się naprawdę dużym zainteresowaniem młodych widzów, a także zostały bardzo pozytywnie ocenione przez ich opiekunów. A może w przyszłym roku będziemy mieli okazję oglądać animacje przygotowane przez uczniów z Koluszek lub okolic. Zachęcamy do zgłaszania swoich prac w okresie od listopada do końca grudnia 2022r.

          • Mitologiczne potyczki w JEDYNCE

          • W dniu 5 maja 2022 r. odbył się Szkolny Konkurs Mitologiczny ,,Stąd do Olimpu’’ dla klas piątych. Konkurs, mający długą tradycję, powrócił po dwuletniej przerwie i - jak zwykle - wzbudził duże zainteresowanie wśród piątoklasistów. W tym roku aż pięć trzyosobowych drużyn rywalizowało o Puchar Przechodni Dyrektora Szkoły. Każda z drużyn musiała nie tylko wykazać się wiedzą na temat greckich bogów i herosów, ale też przygotować i zaprezentować autorską scenkę, inspirowaną mitologią grecką. Walka była bardzo wyrównana; wygrała drużyna ,,Historyczne Cerberki’’ z klasy 5A w składzie: Iga Wieczorek, Stella Pruszyńska i Hania Grzelak.

            Mitologiczne zmagania stały się barwnym widowiskiem dzięki uczennicom i uczniom klasy 8C, którzy wystąpili w roli organizatorów, ale też aktorów – zapewnili muzyczną i plastyczną oprawę konkursu, zadbali o jego sprawny przebieg, pomogli w sprawach technicznych.

            W przygotowaniach pomogły też uczennice z klasy 6A oraz osoby prowadzące konkurs: Marysia Rygiert z klasy 7C i Borys Opulski z 7B.

            Oprócz głównych zmagań konkursowych odbyła się konkurencja plastyczna pod hasłem ,,Wojownicy i wojowniczki w mitologii greckiej’’. Prace szóstki artystek oceniła publiczność. Wygrała Iga Wieczorek z klasy 5A.

            Zmagania konkursowe odbyły się pod czujnym okiem p. Anny Malechy i p. Katarzyny Wójcik.

          • Nabór elektroniczny do szkół ponadpostawowych

          • Uwaga uczniowie klas 8, ruszyła akcja rekrutacja!

            Do 17 maja 2022 r. musicie osobiście zarejestrować swoje konto na platformie naboru elektronicznego www.lodzkie.edu.com.pl i dokonać wyboru szkoły ponadpodstawowej, do której chcecie uczęszczać w nowym roku szkolnym.

            Więcej informacji przekażą Wam wychowawcy oraz p. K. Baryła, która poprowadzi w każdej z klas ósmych zajęcia na temat zasad naboru do szkół ponadpodstawowych.

            Zachęcamy również do obejrzenia webinaru firmy Vulcan, gdzie m.in. nasz absolwent p. Przemysław Przybysz wprowadzi Was w tajniki naboru elektronicznego

          • Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy / ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ

          • Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informację dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy. W materiale znalazły się praktyczne wskazówki dotyczące zapisania dziecka do szkoły oraz praw, jakie przysługują uczniom z zagranicy w polskich szkołach. Informacja została opracowana w języku polskim i ukraińskim.

            Materiał przygotowany dla rodziców uczniów przybywających z Ukrainy zawiera informację o dokumentach, jakie są wymagane, aby zapisać dziecko do szkoły. Przyjęcie do szkoły wymaga złożenia wniosku, a decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor. Publiczna szkoła podstawowa, w rejonie której mieszka dziecko przybyłe z zagranicy, przyjmuje z urzędu, a inne publiczne szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe w miarę posiadania wolnych miejsc. Jeśli w wybranej placówce nie ma wolnych miejsc, potrzebny jest kontakt z urzędem gminy.  

            Dzieci w wieku 7-18 lat mogą nieodpłatnie uczyć się w polskich szkołach. Brak znajomości języka polskiego nie stanowi formalnej przeszkody. Uczniowie z Ukrainy mogą uczestniczyć w nieodpłatnych lekcjach języka polskiego organizowanych przez szkołę oraz zostać objęte opieką psychologiczno-pedagogiczną z związku z doświadczeniem migracyjnym.

          • Sposób na lekturę uczniów klasy VIII a i VIII b

          • 27 kwietnia odbył się wyjazd uczniów klasy 8a i 8b do Teatru Małego w Manufakturze w Łodzi na sztukę teatralną "Zemsta"-Aleksandra Fredry. Celem wycieczki było poznanie tekstu kultury omawianej lektury, w żywym słowie i porównanie dzieła literackiego z teatralnym. Wycieczka była też wspaniałą okazją do integracji klas, podczas niekonwencjonalnej lekcji języka polskiego oraz godziny wychowawczej. To z pewnością ostatni taki wyjazd przed egzaminami ósmoklasistów!

          • MISTRZ KIBICOWANIA – DOZ MARATON W ŁODZI

          • Konkurs MISTRZ KIBICOWANIA organizowany przy łódzkim maratonie to znakomita inicjatywa i wielkie wydarzenie sportowe, które miało miejsce 24 kwietnia 2022 roku w Łodzi. Szkoła Podstawowa nr 1 w Koluszkach wzięła w nim udział. To doskonała okazja do edukacji, integracji i zabawy środowiska szkolnego. Celem konkursu jest promocja aktywnego, zdrowego stylu życia, aktywizacji młodzieży poprzez jej udział w wydarzeniach sportowych, nauka kulturalnego i kreatywnego wspierania sportowców oraz promocji DOZ Maraton w Łodzi.

            Aby dopingować maratończyków, z naszej szkoły pojechała 40 osobowa reprezentacja. Konkurencja była duża, gdyż w konkursie udział wzięli uczniowie z kilkunastu szkół łódzkich. Nasza ekipa została zauważona i doceniona przez komisję konkursową dzięki oryginalnym i wyróżniającym się strojom. Nasze zaangażowanie pozwoliło nam zdobyć 6 miejsce. GRATULUJEMY !!!

            Nauczyciele wychowania fizycznego angażują swoich uczniów nie tylko do podjęcia aktywności fizycznej, ale także do obserwacji i udziału w imprezach i wydarzeniach sportowych oraz poznawania sportowców i ich sukcesów.

            Organizatorami wyjazdu byli R. Chorąży, B. Starosta, K. Wójcik, J. Cecherz.

          • Lekcje patriotyzmu w świetlicy szkolnej.

          • Świetlica szkolna jest miejscem, gdzie dzieci spędzają wolny czas, wykonują prace domowe, rozwijają swoje pasje i zainteresowania oraz uczą się na przykład patriotyzmu. Kochają swoją ojczyznę, ponieważ mogą mówić w języku polskim, poznawać literaturę i wybitnych Polaków. Najbardziej cieszą się, że nie muszą uciekać Polski przed wojną i nikt im nie zabrania uczyć się w polskiej szkole. Współczują swoim ukraińskim koleżankom i kolegom, którzy każdego dnia boją się o los taty, brata walczących na froncie z rosyjskim agresorem.

            Aby uczcić święta majowe wykonali ilustracje przedstawiające urokliwe miejsca na mapie ojczyzny. W świetlicy pojawiła się gazetka pt. "Piękna nasza Polska cała”.

            Uczniowie mówili z dumą o Konstytucji 3 Maja. Wiedzą, że to pierwsza w Europie a druga na świecie - po Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Znają także znaczenie Święta Pracy. Ze szczególną czcią odnoszą się do symboli narodowych tj. flagi państwowej, godła Polski oraz hymnu narodowego. Z powagą śpiewają ,,Mazurka Dąbrowskiego”.

          • Kwietniowa podróż przez kontynenty uczniów klasy II a

          • W kwietniu, uczniowie klasy II a odbyli daleką, ale niezwykle ciekawą podróż po Azji. Niecodzienny gość, podróżnik pan Dariusz, opowiadał dzieciom o miejscach, które zobaczył w Azji, zaznajamiał z tradycjami, zwierzętami, budowlami, zapachami przypraw, smakami owoców, strojami oraz różnymi ciekawostkami. Starał się zarazić dzieci swoją sympatią, do tego różnorodnego kontynentu. Zajęcia były wyjątkowe!

            Drugoklasiści zainspirowani ciekawostkami przekazanymi przez podróżnika p. Dariusza na temat Azji, wykonali w grupach zadanie: ,,Kraj kwitnącej wiśni- Japonia’’. Dodatkowo poznali słownictwo w języku angielskim, budowy drzewa. Praca w zespołach wywołała wiele radości, a efekty były piękne.

            Kolejnym działaniem projektowym związanym z Azją, było poznanie metody składania papieru. Fachowo o technice origami, jej pochodzeniu i popularności w świecie opowiedział specjalista od zadań artystycznych- pan od plastyki. Z dużą pomocą uczniów z klasy siódmej, drugoklasiści wykonywali swoje figurki z papieru. Bardzo ważne w spotkaniu było poznawanie techniki i nawiązywanie nowych znajomości. Zajęcia odbywały się w atmosferze współpracy i życzliwości.

            Ostatnią, ale niezwykle ciekawą przygodą podczas wędrówki po Azji okazało się zadanie- tym razem kulinarne. Uczniowie klasy 2a poznali produkty z jakich wykonuje się sushi: ryż, algi, owoce morza, przyprawy. Poznali metodę zwijania potrawy. Ten azjatycki przysmak „na jeden kęs” drugoklasiści wykonali z naleśników, owoców i słodkich dodatków. Okazało się, że dzieci doskonale radzą sobie z posługiwaniem się pałeczkami. Było smacznie i wesoło!

          • TURNIEJ SPORTOWY  KLAS CZWARTYCH

          • 4 maja uczniowie klas czwartych wzięli udział w Mistrzostwach Szkoły w,, Dwa Ognie”. Konkurs rozegrany został w ramach ogólnopolskiego projektu Fundacji Pfo3nix Aktive School.

            Celem konkursu było zaangażowanie jak największej liczby uczniów klas czwartych do aktywności fizycznej i sportowego kibicowania.

            Komplet zwycięstw i tytuł MISTRZA SZKOŁY zdobyła drużyna klasy 4a w składzie: Cholewińska Zuzanna, Grzegorczyk Paulina, Michalak Aleksandra, Dyrała Julka, Felkiewicz Pola, Bąk Wojciech, Małucha Jakub, Orłowski Szymon, Solecki Borys.

            GRATULUJEMY!!!

          • Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Świat roślin owadożernych".

          • Uczniowie naszej szkoły, tuż przed pandemią  wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym  "Świat roślin owadożernych".

            Rozwiązanie konkursu i ogłoszenie wyników miało miejsce dopiero w kwietniu na Festiwalu Roślin Owadożernych w Łodzi, po 2 latach oczekiwania. W konkursie zostały docenione prace aż dziewięciorga naszych uzdolnionych plastycznie uczniów.

            Srebrne wyróżnienia zdobyli: Karolina Krasińska, Agata Jędrzejewska, Emilia Krasińska, Paulina Kubat — wyróżnienia złote. Bartłomiej Środa, Alicja Bankowska, Zuzanna Walczewska, Oliwia Palińska, Joanna Senderecka — wyróżnienia brązowe. Serdecznie gratulujemy. Poniżej w galerii prace biorące udział w konkursie.

          • Magdalena Szostek Laureatką III Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego

          • Ogromnym sukcesem uczennicy klasy 7a – Magdaleny Szostek zakończył się jej start w III Ogólnopolskiej Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego, została ona bowiem pierwszą w historii naszej szkoły Laureatką tego najważniejszego konkursu z języka polskiego.

            Finał OLiJP odbył się w dniach 21-23 kwietnia i w ramach tej części zawodów podopieczna pani Małgorzaty Drabik najpierw musiała napisać rozprawkę na jeden z trzech tematów, a następnie rozwiązać test leksykalno-językowy. Po ogłoszeniu wyników części pisemnej okazało się, że do etapu ustnego awansowało już tylko 56 spośród 140 Finalistów. 23 kwietnia odbyła się część ustna, w której Magda rozmawiała z komisją na temat Światów wyobrażonych i rzeczywistych młodych bohaterów książek Marcina Szczygielskiego w oparciu o powieści „Omega”, „Czarny młyn” i „Za niebieskimi drzwiami”.

            I tu po raz kolejny siódmoklasistka z Jedynki pokazała, iż wypowiedzi ustne są jej niezwykle mocną stroną, gdyż uzyskała z tej części 27 punktów na 30 możliwych i w sumie zdobyła tytuł Laureatki III Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Warto podkreślić, iż w gronie 26 Laureatów tegorocznej rywalizacji znalazło się tylko pięcioro uczniów klasy siódmej.

            Gratulujemy serdecznie Magdzie tego wyjątkowego osiągnięcia, gdyż zmagania w tym konkursie wymagały ogromnego nakładu pracy. W sumie uczennica klasy 7a musiała przeczytać 13 dodatkowych książek (z których żadna nie znajduje się w kanonie lektur szkolnych), przygotować interpretację 25 trudnych wierszy pięciu różnych poetów oraz opanować materiał gramatyczny przewidziany w podstawie programowej dla szkół podstawowych, a także trzykrotnie napisać rozprawkę wysoko ocenioną przez pracowników wyższych uczelni, co niewątpliwie świadczy o jej niezwykłych zdolnościach i wielkiej pracowitości.

            Życzymy dalszych sukcesów

        • Święto Narodowe Trzeciego Maja
          • Święto Narodowe Trzeciego Maja

          • Polskie święto państwowe obchodzone 3 maja w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791, ustanowione w 1919 i ponownie w 1990. 
            3 maja 1791 została uchwalona przez Sejm Czteroletni. Była drugą po amerykańskiej konstytucją na świecie.
             

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Koluszkach
      • 44 7145837
      • ul. Zagajnikowa 12 95-040 Koluszki Poland
      • marokam@interia.pl, jurekpec@gmail.com
      • https://www.facebook.com/sp1koluszki/
      • Andrzej Włodarczyk Kontakt: naslo14@op.pl lub iod@koluszki.pl.
    • Logowanie